Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler

Konu Kimliği: Konu Sahibi medinelii,Açılış Tarihi:  19Haziran 2008 (02:05), Konuya Son Cevap : 28 Mart 2017 (21:05). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen su damlası
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19Haziran 2008, 02:05   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
medinelii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:medinelii isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1808
Üyelik T.: 11 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 89
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Dereceni Bilmek İstersen

Dereceni Bilmek İstersen

Dereceni Bilmek İstersen

Mûsâ aleyhisselâmdan gelen bir rivayetde;

İsrâil oğulları Mûsâ aleyhisselâma:

- Rabbına sor, bizden ne ile râzı olursa, biz de onu yapalım, dediler.

Mûsâ aleyhisselam:

- Allah’ım bunların isteklerini sen bilirsin, deyince, Allahü Teâlâ:

- Onlar benden razı olsunlar ki, ben de onlardan razı olayım.

buyurdu. Resûlü ekrem sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz buyurur:

- Allah katındaki mevkiini bilmek isteyen, Allah’ın kendi indindeki mevkiine baksın! Zira Allahü Teâlâ kulunu, kulunun, kendisini indirdiği mevkie indirir.” (Hakîm)

Kulun Allah’a karşı bağlılığı ne nisbetde ise, Allah katındaki mevkii de o nisbetdedir.

Dâvûd aleyhisselamın bildirdiğine göre, Allahü Teâlâ:

- Benim dostlarıma ne oluyor ki, onlar dünyalığı düşünüyorlar? Halbuki dünya düşüncesi, benim münacaatımın zevkini giderir. Ey Dâvûd! dostlarımdan istediğim, tamamen rûhânî olub, dünyalık için gadâb etmemeleridir.

Zeyd bin Abdü’l-Vahid’e:

- Burada elli yıldır ibadet eden bir adam vardır, dediler. Abdü’l-Vâhid âbidin ziyaretine gitdi ve:

- Bu amelinle, kanaat, ünsiyet ve rıza makamlarına yükselebildin mi? diye sordu. Adam:

- Hayır, hiç birine yükselemedim, diye cevab verdi.

Abdü’l-Vâhid:

- Ya ne oldu? diye sorunca âbid:

- Azalarımla fazla namaz kıldım. Oruç tutdum, dedi. Abdü’l-Vâhid:

- Kusura bakmaz isen ben sana söyleyeyim, kalbin kapalı olarak amel etdin. Bunun için sen ancak ashab-ı yeminden olabilirsin, dedi.

Dinde, noksanlık olan şeylere mutlak suretde rıza birşey ifade etmez, değeri yokdur. Ancak Allahü Teâlâ’ya izâfetle ona rıza gösterilebilir.

Şu üç makamın hangisinin üstün olduğunda âlimler ihtilaf etmişlerdir. Bunlar da şunlardır:

1. Bir an evvel Allah’a ulaşmak için ölümü sevmek.

2. Daha fazla ibâdet edib yaşamağı değerlendirmesini sevmek.

3. Allahü Teâlâ’nın takdirine rıza gösterib susmakdır.

Bu mes’ele âriflere intikal ettirildi. Âriflerden birisi:

- En iyisi mukadderata rıza gösterib susmasını bilendir. Çünkü boş lâflardan kaçınan böyle bir görüşe sahib olur, buyurmuşdur.

Birgün Süheyb, Süfyan-ı Sevrî ve Yusuf b. Esbat hazerâtı bir araya toplandılar.

Süfyan Sevrî kuddise sirruh buyurdu ki:

- Bu ana kadar âni ölümden hoşlanmazdım. Fakat şimdi bir an önce, âni ölümü tercih ediyorum.

Yûsuf b. Esbat kuddise sirruh buyurdu:

- Niçin? Süfyan Sevrî:

- Fitneden korkduğum için.

Yûsuf bin Esbat:

- Fakat ben böyle düşünmüyorum, ben fazla yaşamakdan hoşlanmıyorum.

Süfyan Sevrî niçin? diye sorunca Yûsuf:

- Belki bir gün olur tevbe eder ve salih ameller işlerim de, onun için, dedi.

Sonra Süheyb’e hitaben:

- Sen ne dersin? diye sorduklarında Süheyb:

- Ben bir şey diyemem, Allahü Teâlâ hakkımda neyi takdir etdi ise, ben onu sever ve kabul edirim, deyince Süfyan Sevrî kuddise sirruh:

- Kâbenin Rabbına yemin ederim, bu adam ruhânîlerden ve maneviyat adamlarındandır. Söylediği doğrudur, diyerek onun alnından öpdü.

Abdülkâdir Geylânî’nin Duâsı

Gavsü’l-Azam, Kutbu’r-Rabbanî Abdulkadir Geylânî kuddise sirruh hazretlerinin aşağıdaki duası ile konumuzu sonuçlandırıyoruz:

- Allahım bizi bize döndür. Bizi kapında durdur. Allahım bizi, senin için sende ve seninle eyle. Bizi sana hizmetle bahtiyar eyle. Almamız da vermemiz de senin için olsun. İçimizi senden başkasının sevgisine mekan olmaktan temizle, nehyettiğin yerleri bize gösterme. Emrettiğin yerlerde bizi, bize kaybettirme. Zahirimizi (dışımızı) sana masiyetten (günah işlemekten), batınımızı (içimizi) da şirkten koru. Bizi nefislerimizin elinden al, kurtar sana ulaştır. Bütün fiil ve hareketlerimiz yalnız senin için olsun. Yalnız sana güvenelim, sana dayanalım. Senden başkasına asla güvenmiyelim, dayanmayalım. Senden gafil olma bedbahtlığından bizi uyandır. Bizi, sana taat, ibâdet, ve münacat elbiseleri ile giydir. Kalblerimize ve özlerimize sana yakınlık zevkini tattır. Nasıl ki gök ile yer arasını ayırdı isen, günahlarla bizim aramızı da aynen öylece ayır. Bizi günahlardan uzak tut. Nasıl ki gözün siyahı ile beyazının arasını biri birine yakın etti isen, aynen onun gibi, bizi de sana kulluğa, sana taate yakin et. Günahlarla bizim aramızı aç. Tıpkı, sana masiyet bahsinde, Yûsuf aleyhisselâm ile Züleyha’nın arasını açtığın gibi.

Allahım! Bizi gaflet uykusundan uyandır. Bizim kimimizi, kimimizden faydalandır. Bizi yalnız kendinle meşgul eyle. Taki nefislerimiz islah olsun. Nefislerimize sana gelen yolu göster. Ömrümüzün kalan kısmını, senin yolunda meşguliyetle geçirelim! Amin.

Konu Sahibi medinelii 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
nişan sohbetimde anlatılan örnek hadıse Serbest Kürsü sevginin_bedeli 20 8860 14 Ekim 2009 15:31
huzzam yayında Serbest Kürsü medinelii 6 2293 12 Ekim 2009 21:59
Ve RABBİM.... Allah(c.c) su damlası 9 2881 10 Şubat 2009 01:47
efsunlu.... Makale ve Köşe Yazıları medinelii 0 1519 08 Şubat 2009 21:51
bu hayata çıplak gözle bakılmaz(mış) Makale ve Köşe Yazıları KARAKÖSE 1 1800 08 Şubat 2009 21:47

Alt 19Haziran 2008, 11:16   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:KEVİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1676
Üyelik T.: 05 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 70
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Dereceni Bilmek İstersen

Allahın yanımızdaki derecesi bizimde Allahın yanındaki derecemizi belirler. Bu cümle olayı güzel özetliyor.

Ey iman edenler! Allah'a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği Kitab'a ve daha önce indirdiği kitaba iman ediniz. Kim Allah'ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve kıyamet gününü inkâr ederse tam manasıyle sapıtmıştır.(nisa 136)

Ayette kısaca ey iman edenler iman ediniz der.yani,ey pazarlıklı iman edenler,yüzdelikli iman edenler,yarım yamalak iman edenler,pazarlıksız,yüzde yüz,adam gibi iman edin.
Alt 28 Mart 2017, 21:05   Mesaj No:3
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Arkadaşları:18
Memleket:sivas
Konular: 695
Beğenildi:8128
Beğendi:9305
Takdirleri:25516
Takdir Et:

Allahım! Bizi gaflet uykusundan uyandır. Bizim kimimizi, kimimizden faydalandır. Bizi yalnız kendinle meşgul eyle. Taki nefislerimiz islah olsun. Nefislerimize sana gelen yolu göster. Ömrümüzün kalan kısmını, senin yolunda meşguliyetle geçirelim! Amin.
Mihrinaz beğendi.

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: