Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Kur'ân-ı Kerim Genel

Konu Kimliği: Konu Sahibi talibetün,Açılış Tarihi:  17 Şubat 2012 (00:22), Konuya Son Cevap : 06 Mart 2012 (20:21). Konuya 107 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 17 Şubat 2012, 11:53   Mesaj No:11
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:ebuzer@34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13109
Üyelik T.: 29 Aralık 2010
Arkadaşları:0
Konular: 3
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: haydi cüz okuyalım

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Arkadşlar bu adam daha öncede bu şekıl açıklama yapmış admin gerekn cevabı vermiş bakınız

Alıntı:
müslümanlardan´isimli üyeden alıntı [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
ÖLÜLERE KURAN OKUMAK....Bidatlerdendir...

hanifi mezhebi;
kabirde olsun başka mekânlarda olsun ölü­lere Kur’ân okumanın câiz olduğunu ve okunan Kur’ân’ın sevâbının bağışlanması durumunda bunun ölüye ulaşacağını söylemişlerdir.
Hanefîler arasında bu konuda menfî düşünen bir fa­kîh yoktur.

Hanbeli mezhebi :
Hanefîler gibi düşünerek, ölülere Kur’ân okunmasını câiz görmüşlerdir. Ahmed b. Hanbel, kabirlerde Kur’ân okunmasının bid’at olduğunu söylemiş, daha sonra ise bu fetvâsından dönmüştür.

maliki mezhebi :
Ölülere okunan Kur’ân’ın hem sevabı hem de ölülerin o kırâati dinlemelerinin ecri onlara ulaşır. Kur’ân okunduktan sonra bağışlanan sevap da ulaşır. Çünkü Kur’ân bir duâ, istiğfar, yakarma ve istirhâmdır.

şafiii mezhebi :
Şâfiî fukahâsı da Hanefîlerin görüşünü benimsemiş ve ölülere Kur’ân okunabileceğini söylemişlerdir.

yukarıda 4 mezhebe göre cumhur alimlere göre ölüye kuran okunabileceğine mahzuru olmadığına ortak kanaat hasıl iken SİZE NE OLUYOR Kİ GÖZÜN GÖRDÜĞÜ KULAĞIN İŞİTTİĞİ YAZI TURA MAHİYETİNDE BİDAT HURAFE DİYORUSUN.LÜTFEN AMA!! İNSANLARIN KAFASINI KARIŞTIRA KARIŞTIRA TOZ DUMANDAN GÖZ GÖZÜ GÖRMÜYOR.
Kusura bakmayın ama bu dört mezhep imamlarının hangi kitaplarında yada hangi imamları tarafından bu fetvalar verilmiş kaynak belirtirmisiniz.....

Kuran özellikle diriler için indiğini hem yasin suresinde hemde birçok ayette açıkca beyan edilmiş olmasına rahmen kalkıp dört mezhep imamlarının fetvası bu yöndedir demek doğru değildir.....
Alt 17 Şubat 2012, 11:56   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

bu konunun bu boyuta gelmesi beni çok üzdü hocalarımız buraya gelsin bizi bilgilendirsin
Alt 17 Şubat 2012, 12:11   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
bu konunun bu boyuta gelmesi beni çok üzdü hocalarımız buraya gelsin bizi bilgilendirsin
Güzel abim konu daha evvel işlenmiş delillendirilmiş... Size konuyu link şeklinde verdim inşallah..........
o linke bakın bakın forumdaki hocalarımızın konuyla ilgili görüşleride o linkte vardır...

Allaha emanet ol
Alt 17 Şubat 2012, 13:10   Mesaj No:14
Medineweb Üyesi
Durumu:İqra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14869
Üyelik T.: 30 Kasım 2011
Konular: 12
Beğenildi:0
Takdir Et:

Alıntı:
talibetün Üyemizden Alıntı Mesajı göster
forumda ki kardeşlerimizin ölen akrabalarına veyahut hastalara veyahut ruhaniyetlerine hatim bağışlayalım
ne dersiniz
Olmaz derim ben...

Sizinki gereksiz bir çaba,hatta formumumuzda meal üzere bir hatim açılmışken.....
Sizin anlayışınızı bilemem ama yukarıda arkadaşlarımız gerekli açıklamaları yapmışlar size.
Rabbimiz bizlere anlamamız için bir kitap indirmişken,bir kardeşimizde kitabımızın anlaşılmasına dair
bir gayret içerisine girip meal hatmi başlatmış.Çok güzel bir gayret,Allah kendisinden razı olsun.

Kur'an- Kerim'i genel olarak gözden geçirdiğimizde,tamamen hayatımıza yön veren ve dirileri eğiten bir kitap olduğunu görüyoruz.Buraya dirilere hitap ettiği ayetleri yazmayacağım,onu araştırmayıda size bırakıyorum.Biraz gayret ederseniz sizde aynı ayetlere ulaşırsınız inşaallah.

Bu anlayış, yani Ölülere dair okunabileceği anlayışı,Rasulullah(sav) zamanında olmadığı ve uygulanmadığı gibi,sahabede tabiinde de görülmemişştir.
Bu dinden bişeyler eksiltemeyeceğini bilenler bu dine sürekli bişeyler katarak sulandırmaya,asıl hedefini saptırmaya gayret etmişlerrdir.Hilafetin saltana dönmesiyle,vahiyden kültüre bir değişme olmuştur.
Vahyi olandan kültürel olana geçişte,bir çok bidatlerde İslama girmiştir.Bu uygulamada öyle bir kültürdür.
Rasulullahın ve sahabenin hayatında uygulamadığı hiç bir şey İslamdan değildir.Dolayısıyle de kabul etmemiz söz konusu olamaz.Sizinde bu anlayışın yanlışlığını anlamanız çok zor olmayacaktır.Biraz gayret ederseniz doğru sonuca aracaksınız inşaallah.Hadi biraz gayret kardeşim.
Alt 17 Şubat 2012, 14:29   Mesaj No:15
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

arkadaşlar konuları karman çoman etmeyelim lütfen.
1-kuranın asıl amacı anlaşılmak olduğunu kabul etmeyen yok.meal ve tefsir taraftarıyım.ama bu demek değildir ki,arapça hatimleri bırakalım.
2-kuranın aynı zamanda dua olduğu,şifa olduğu,şefaat olduğunu inkar eden yok.
3-kuranı kerimin kıraatı ibadet olduğundan da kuşku yok.
4-kuranı kerimin,siyasal,hukuki,fıkhi,sosyal,bireysel boyutlarını yok etmeyelim.
5-kuranı kerim her sınıf insana hitap etmektedir.çoban,alim,zalim,işçi veya cahil..her kesimin muhatap olması halinde nasipsiz kalacağı yoktur.

not:rasiha abla 4 mezhebe göre kuranın ölülere faydası olacağı konusundaki kaynak,4 mezhebe göre fıkhı 8 cilt.yazarı abdurrahman cezeri.çağrı yayınları.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 17 Şubat 2012, 14:39   Mesaj No:16
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
arkadaşlar konuları karman çoman etmeyelim lütfen.
1-kuranın asıl amacı anlaşılmak olduğunu kabul etmeyen yok.meal ve tefsir taraftarıyım.ama bu demek değildir ki,arapça hatimleri bırakalım.
2-kuranın aynı zamanda dua olduğu,şifa olduğu,şefaat olduğunu inkar eden yok.
3-kuranı kerimin kıraatı ibadet olduğundan da kuşku yok.
4-kuranı kerimin,siyasal,hukuki,fıkhi,sosyal,bireysel boyutlarını yok etmeyelim.
5-kuranı kerim her sınıf insana hitap etmektedir.çoban,alim,zalim,işçi veya cahil..her kesimin muhatap olması halinde nasipsiz kalacağı yoktur.

not:rasiha abla 4 mezhebe göre kuranın ölülere faydası olacağı konusundaki kaynak,4 mezhebe göre fıkhı 8 cilt.yazarı abdurrahman cezeri.çağrı yayınları.
muhsin hoca saydığınız 5 maddede birbirinden ayrı olamazda yanı 5 nide birlikte yaşanırsa doğru olur,kişi arapça okuduğu sayfa kadar ki eğer arapça anlamıyorsa,anlamınıda okursa doğru olur..yoksa anlamadan okunan kuran kuran değildir.çünkü kuranın amacı bu değildir,hidayettir ilk amacı kuranın buda anlaşılırdan geçer..

ölülere okunma ve faydası dokunma konusundada geçmiştede detaylı yazıp çizdik,tabiki dileyen dilediğini yapabilir,ve size bi sorum olacak Muhsin hocam,necm süresi 39.ayetteki KİŞİYE KENDİ ELİNİN KAZANCININ DIŞINDA BİR ŞEY YOK ayetini nasıl anlıyorsunuz veya bu ayet size nasıl bi tavır almanızı öğretiyor.Biraz anladıklarınızı benimle paylaşırmısınız lütfen...
Alt 17 Şubat 2012, 14:54   Mesaj No:17
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

o ayeti geçmişte günlerce istişaresini,mucadelesini,doğruya ulaşma hedeflerini yazdık çizdik...kuranı kuranla tefsir eden yüzlerce ayet vardır.necm 39 tek başına bir hukum olmayabiliyor yada kukmu bir konuya özel olabiliyor.
kuranın asıl amacı ölü olan dirileri uyandırmak.ama bu demek değil ki,diriler dışında hepsi nasipsiz olacak.ölüyede,diriyede,nebatada,cansızada faydası var kuşkusuz.
gerektiğinde can şekişen hastaya şifa olabilir..
gerektiğinde kıtlığa çare için yağmur namazına eşlik edebilir..
gerektiğinde ölen cenazeme bir dua/şefaat olabilir..
gerektiğinde savaşta düşmandan koruyabilir..
gerektiğinde hicret için yasin okunarak tuzakçı muşriklerin gözünü kör eden toprak olabilir...
gerektiğinde canı sıkılan bir müslümanın oturup kıraatli güzel sesle okuyup musiki ihtiyacını giderebilir..
gerektiğinde husuf kusuf tutulmalarına namazda eşlik edebilir..
gerektiğinde edebi mucizevi lafzi yönüyle hz ömeri imana getirebilir..
asıl amaç OKUNUP ANLAŞILMASI VE AMEL EDİLMESİDİR.
KURANIN USUL AMACI VAR DİYE FURU KISMINI YOK EDEMEYIZ.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 17 Şubat 2012, 14:59   Mesaj No:18
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Güzel abim,furu kısmını,yine kuranın sizinde dediğiniz gibi diğer ayetlerinin bütünlüğünde yaşarsak doğru olur,ölülere karşı müslümanların tavrı yine başka bi ayette şudur,

yarabbi bize ve bizden önceki müslümanlara rahmet et....

Rasulullahta böyle yapmış,kabir ziyaretlerinde....
Alt 17 Şubat 2012, 15:04   Mesaj No:19
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdir Et:

Muhsin hocam abdurahman cezeri başkanlığında düzenlenen dör mezhep fıkıh kitaplarında şu mantığın islamda caiz olduğumu vurgulanıyor..? Yada bu mantığa delillermi var....?

(forumda ki kardeşlerimizin ölen akrabalarına veyahut hastalara veyahut ruhaniyetlerine hatim bağışlayalım
ne dersiniz)
talibetün adlı üyeden alıntı

Muhsin hocam sahabilerden hangisi ben Kuran-ı alayım kabir başına gideyim bir hatim çıkarayım ölülerimin ruhuna hediye olsun diyen bir tek rivayet varmı.....?

Neden bu tür şeylere prim veriyorsun hocam bir türlü anlayamıyorum.... Muhsin hocam sende bende iyi biliyoruzki bu tür şeyler islama din adına sonrada sokuşturulmuş şeylerdir....?

Muhsin hocam merak ediyorum sen ölmüşlerine hatim çıkarıyormusun hocam hakkını helal et bunu merakımdan soruyorum...
Alt 17 Şubat 2012, 15:11   Mesaj No:20
Medineweb Sadık Üyesi
YASEMİN ATAMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YASEMİN ATAMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11916
Üyelik T.: 02 Mart 2010
Arkadaşları:2
Konular: 102
Beğenildi:5
Takdir Et:

Alıntı:
kamer34 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Muhsin hocam abdurahman cezeri başkanlığında düzenlenen dör mezhep fıkıh kitaplarında şu mantığın islamda caiz olduğumu vurgulanıyor..? Yada bu mantığa delillermi var....?

(forumda ki kardeşlerimizin ölen akrabalarına veyahut hastalara veyahut ruhaniyetlerine hatim bağışlayalım
ne dersiniz)
talibetün adlı üyeden alıntı

Muhsin hocam sahabilerden hangisi ben Kuran-ı alayım kabir başına gideyim bir hatim çıkarayım ölülerimin ruhuna hediye olsun diyen bir tek rivayet varmı.....?

Neden bu tür şeylere prim veriyorsun hocam bir türlü anlayamıyorum.... Muhsin hocam sende bende iyi biliyoruzki bu tür şeyler islama din adına sonrada sokuşturulmuş şeylerdir....?

Muhsin hocam merak ediyorum sen ölmüşlerine hatim çıkarıyormusun hocam hakkını helal et bunu merakımdan soruyorum...

Konuyu Toplam 10 Kişi okuyor. (0 Üye ve 10 Misafir)