Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > .::MEDİNEWEB YAZARLAR ODASI.::. > Yazarlar > Muhsin Arslan

Konu Kimliği: Konu Sahibi Muhsin Arslan,Açılış Tarihi:  19 Eylül 2009 (01:55), Konuya Son Cevap : 01 Ağustos 2020 (22:28). Konuya 29 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı11Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 17 Şubat 2013, 14:19   Mesaj No:11
Medineweb Kıdemli Üyesi
alya dua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:alya dua isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20351
Üyelik T.: 20 Eylül 2012
Arkadaşları:8
Konular: 5
Beğenildi:22
Beğendi:8
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Feministlere Çağrı

Kadının çalışmasını uygun görmeyenler Hz. Hatice validemizin de ticaret kervanları vardı unutmayın.Tam bilmiyorum belki birebir tezgahında durmuyordur ama sonuçta iş güç sahibiydi.
Ayrıca Peygamber efendimiz(sav) seferlere çıkarken hep bir hanımını yanında getiriyordu.
Şeriat çerçevesinde çalışmakta mahzur görmüyorum.
Ayrıca öyle bir devirdeyizki her kadının bir mesleği olmak zorunda.Kimseye güven olmaz bu devirde.
Kardeşin kardeşi bir bağ lçln öldürdüğü bir zamanda elin oğluna güvenerek evimin hanımı olmak benim mantığıma zıt düşüyor..
Kadın her zaman için erkeğinden bir adım geri durmalı,izinsiz nafile oruç bile tutamazken eşitlikten bahsetmek mümkün olmaz.
Ama her kadının bir güvencesi olmalı.
Rastgele bir yerde çalışmak değil kasdım tabiki...
Alt 17 Şubat 2013, 14:24   Mesaj No:12
Medineweb Kıdemli Üyesi
Takdir Et:

Ayrıca bişey dikkatimi çekti kadın bebeğini dinen emzirmek zorunda değil ama babası süt anne tutmak zorunda.Bunu Kudur-i Şerif'in musannıfı söylüyor.
(Bana göre tabiki emzirmeli,ama şeriat bu şekilde hüküm vermiş)
Alt 17 Şubat 2013, 14:33   Mesaj No:13
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Mihrinaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11843
Beğendi:8986
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Alıntı:
alya dua Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Kadının çalışmasını uygun görmeyenler Hz. Hatice validemizin de ticaret kervanları vardı unutmayın.Tam bilmiyorum belki birebir tezgahında durmuyordur ama sonuçta iş güç sahibiydi.
Ayrıca Peygamber efendimiz(sav) seferlere çıkarken hep bir hanımını yanında getiriyordu.
Şeriat çerçevesinde çalışmakta mahzur görmüyorum.
Ayrıca öyle bir devirdeyizki her kadının bir mesleği olmak zorunda.Kimseye güven olmaz bu devirde.
Kardeşin kardeşi bir bağ lçln öldürdüğü bir zamanda elin oğluna güvenerek evimin hanımı olmak benim mantığıma zıt düşüyor..
Kadın her zaman için erkeğinden bir adım geri durmalı,izinsiz nafile oruç bile tutamazken eşitlikten bahsetmek mümkün olmaz.
Ama her kadının bir güvencesi olmalı.
insan hayatını,ömrünü paylaştığı birine el oğlu diyorsa,ve ona güvenemediği için hayatını,
sözüm ona güvence altına alma derdindeyse oturup bir kere daha düşünmesi gerekir...
ayrıca insan hayatını nasıl güvence altına alabiliyor onuda anlatırmısınız...
insan çalışıyorsa evine eşine destek için çalışır,hayatını güvence altına almak için değil..
en büyük güvence rabbine dayanmaktır,bunu öne sürerek çalışmayı mübah hale getirmek değil..
abdülmelik abi yazıyı güzel sonlandırmış...bu şakilde yinede mutluysanz size mutluluklar dilerim..
ne dednilebilirki...inanın mutluluk daha fazla kazanıp çocukları alışveriş merkezlerinde,
daha çok oyuncak kıyafet almakta değil,mutluluk elin oğluyla aynı sofraya oturup,
elhamdülillah diyebilmekte ...dua ile...
Medine-web beğendi.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 17 Şubat 2013, 14:52   Mesaj No:14
Medineweb Kıdemli Üyesi
Takdir Et:

Herkesin kendine göre doğruları vardır Mihrinaz.Zaten düşünerek yazdım bunları.Keşke yazdıklarımı alıntılayıp kendi doğrularını bana diretmek adına tezimi çürütmek yerine kendi doğrularını yazsaydın sen de..Sonuçta insanız ve hepimizin farklı,bambaşka düşünceleri var.
Bugün sana hayat veren su yarın seni boğabilir diye de bir söz var.
Hayat sigortamız sadece Allah.
Ama tevekkül de dinin bir parçası unutma.
Deveni bağla,tevekkül et.
Ben lüks bir yaşamdan bahsetmedimki.
Nasıl ifade etsem sana düşüncelerimi,aslında herşeyi açık açık yazdım.
Maksadım feministlik yapmak yapmak değil,durmak gereken yeri iyi biliyorum.
neyse anlamak isteyen anlar zaten.....
Alt 17 Şubat 2013, 15:09   Mesaj No:15
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Alya hanım,
başlık feministlere çağrı idi ve hitap onlaradır.Kuran atmosferinde düşünen hiç bir müslüman kadının feminist olma lüksü olmayacağına göre sorun yok.Kuran atmosferine uzaktan bakıp; bende müslümanım diyen kafası karışıklaradır sözüm..
Hayat güvencesi..evet haklısınız kadının hayat güvencesi olmalıdır.koca bazen elin oğludur bazen hanımının sevdalısıdır.seçtiğiniz kocanın sütüne kişiliğine yetişme tarzına bağlı bu.
İslam bir kadına doğduğundan itibaren ölene dek hayat güvencesini vermiştir.
1-babası bakacak
2-abisi amcası dayısı vs zincirleme bakmak zorunda
3-kadın evlendiğinde MEHİR dediğimiz güvence olmadan nikah kıymayabilir.bu mehir ev olur araba olur mucevher olur vs.
4-boşanma halinde nafaka alır kocasından.kocası kadına bakar takii evlenene kadar.kadın evlendiğinde yeni kocanın bakma vazifesi başlar.
5-dul kalsa,oğlu bakar kızı bakar torunu bakar...
farkettinizmi,onlarca erkeği kadına bir ömür hizmetçi kılan islamı.

ben islama göre konuşuyorum izm denilen sakat kafaların ürünü beşeri sistemleri zaten tümüyle red ediyorum.

son soru ?

islama göre yaşayan bir kadın,islama göre evlenen bir kadın,islama göre koca seçen bir kadın daha nasıl bir güvence istiyor ki ?

saygılar..
Mihrinaz beğendi.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 17 Şubat 2013, 16:53   Mesaj No:16
Medineweb Kıdemli Üyesi
Takdir Et:

Abdülmelik Bey imanı kimde olduğunu nerden bilebiliriz?
Çevremde müslüman,hacı,hoca,cemaatçi abi bolluğu var.Ama bunların yüzde 70'i eşini döven,ya da aldatan,ya da kuma getiren insanlar...
Sizlerin tabiriyle "evinin sultanı" o kadınlar ya temizliğe gidiyor,ya bi fabrikada çalışıyor.
Bakın eninde sonunda çalışıyor.
O hoca efendi diye evlendiğiniz insan içi boş bir balon da çıkabiliyor.Dedim ya imanın kimde olduğu belli olmaz.
Herkesin kendi doğruları vardır ve çizgisinden kaymaz sonuçta..Saygılar.....
Alt 17 Şubat 2013, 17:52   Mesaj No:17
Takdir Et:

müslümanlığın ölçüsünü hacı hoca abi cemaatçı olarak görüyorsanız sıkıntı burda başlar zaten.
İslamda "muttaki" vardır.bu nokta önemlidir.bu noktaya uyan ister hoca olsun ister deve çobanı veysel karani olsun."icraat" önemli "görüntü" değil.
hoca olmak çok zor değil ki asrımızda.diplomasına bakılır takvasına değil malesef.ölçü takva olmayınca alim bildiğinizden zalim,muttaki bildiğinizden fasık çıkabilir haklısınız.
bide konuyla alakası yoksa da değinmeden geçemiyeceğim;
ölçü takva olmayınca,bazı müslüman erkekler genelde sosyetik Eş arıyor.pırlanta gibi ahlakıyla edebiyle iffetiyle ilmiyle müslüman kızlar ya ortada kalıyor,yada bir fasıkle evlenme durumunda kalıyor.İLGİNÇ DEĞİLMİ ?
yada ölçüsü takva olmayan müslüman kız,sokakta sözde tesettüre bürünür ama yüzü perşembe pazarına dönüşen bir acaip palyaço boyacılığını marifet sanıyor.
neyse...
eşini çalışmak zorunda bırakan kişi "islama göre erkek" değildir ki..islama göre erkek olsaydı eşine bakmak namaz gibi farz olduğunu bilir uygulardı.
eşini gayrı meşru yollarla aldatan,daha açık ifade ile zinalara bulaşan da islama göre namussuz iffetsizdir.islam evli namussuzlara bir rivayete göre recm/taşlayarak öldürmek,sahih nasa dayanan rivayete göre 80-100 sopa cezasını vermekten çekinmez.ve zinanın pislik olduğunu bildirmiştir.eee pisliğe bulaşana islam ne yapsın dayaktan başka..
kuma olayına gelince,islamda taddudu zevcat ruhsatı vardır.başta peygamber olmak üzere ashabi kiramın çoğunluğu bu ruhsatı kullanmıştır.bu konuya tepkili olmak helal olmasına engel değil ki.kanaatimce asrımızda kumaya yeltenen erkeğin suçu beş ise kadının suçu 90 dır.kadın donanımlı akıllı bilgili ve evliliğin şuurunda olması halinde,kocanın sokağa kaçması bence namussuz değilse çok ama çok zor ihtimal.

dikkat ederseniz islama göre konuşuyorum.orman kanunu konusunda bi şey diyemem.malesef orman kanunu geçerli bu toplumda.
anket yapın isterseniz,hayatında bi kez kuran meali okudunuzmu sorusunu sorun bakalım topluma?
eee dinini bilmeyen toplum,yaşantısını din edinir.OLAY BU.

Alt 17 Şubat 2013, 18:22   Mesaj No:18
Medineweb Kıdemli Üyesi
Takdir Et:

Güzel yazmışsınız ama bunlar sizin doğrularınız.
Ben kadın savunuculuğu yapmıyorum ama siz basbayya erkek savunuculuğu yapıyorsunuz.Ne demek erkeğin dşarı bakması kadının suçu?
Allah 9 akıl bir nefis vermiş 9 tane aklıyla bi nefsine sahip çıkamıyosa onun sorunu....
Alt 17 Şubat 2013, 20:52   Mesaj No:19
Takdir Et:

Hay Allah..
İslamın kadına,aileye,evlilere bakış açısını özetledim.bunlar sizin doğrularınız demişsiniz.

hitabım size özel değil,sizin özelinizde değil,çaresiz kalıp çalışmak zorunluluğunuzda değil.tüm çalışan kadınlar hafif meşreptir diye bir genelleme de yapmış değilim.tabi ki çalışmak istemeyıpte hayat şartları bunu zorunlu kılıyor bazıları için.çalıştığı halde ahlakı ile duruşu ile iffeti ile tesettürü ile evine ekmek götürmeye çalışan hanımlar yok değil.
kadını çalışmak zorunda bırakan islam değil.islam kadının çalışma zorunluluğunu ortadan kaldırır,çarelerini araştırır.illa çalışması gerekiyorsa o ortamı sağlar,düzeltir ve çalıştırır.çalıştırırken de kadını aşan ağır işler vermez.ve mümkün olduğu sürecede kadının çalışmasını önermez.çünkü onun daha önemli bir çalışma alanı vardır.
o alan,kocasını,yuvasını,çocuklarını sevgisi ile şefkati ile ana bağrı ile koruyup kollamak bakmaktır.islam devletinde kreş huzur evi olmaz.çocuk bakıcısı öz annesidir.çocuk bakıcısı çocuğu sadece semirtir.ama annesi ona anadili,ana eğitimi,ana şefkatı verir.herkes semirtir ama herkes annelik yapamaz çocuğa.sokak çocukları,tinerciler,kapkaçılar,ahlaksızlar genellikle annesiz büyüyen çocuklardan oluşuyor dikkatınızı çekelim...
bir diğer vazifesi,(yukarıda kapalı bi şekilde verdim ve sanırım eksik anlaşıldı yada yalnış anlaşıldı) kadın her anlamda kocasını sokaktan koruyacak kadar,akıllı donanımlı,bilgili ve evliliğin ona yüklediği sorumluluğun bilincinde olması halinde,o koca namussuz değilse sokağa ihtiyacı yoktur demek istedim.eşler kendi evinde dört duvar arasında birbirlerinin helalidir buna nikah denilir.o evde kadın kirli pasaklı dili incitici evi perişan dağınık sorumsuz ise,koca bilinçli bir müslümansa taadüdü zevcadı düşünecek,bilinçsiz sorumsuz ise zinaya kayacaktır.realite budur işte.bunu anlatmaya çalıştım.
evine gelen erkek,kapısında güler yüzlü bir hanım,saygı sevgide bağrını açan,ona bakıldığında huzur mutluluk veren,evi pırıl pırıl düzenli olan,kendisini seven evine bağlı,kendisine/çocuklarına bakan bir eşi hangi koca aldatır ki? hala aldatıyorsa namussuzdur.

diğer konuya geçelim;
-demişsiniz ki 9 akıl bir nefis...bu fikir hurafe ürünü olduğundan yorum yapmıyacağım.

demişsiniz ki ;
Şöyle de bir gerçek var ki kadını camdan baktırmayan,dışarı çıkarmayan sizce "evinin sultanı" ilan eden bazı kendin bilmez sözde müslümanlar gözlerini faltaşı gibi açıp sokakta fıldır fıldır geziyorlar.

bunun muttaki müslümanlarla alakası nedir? orman kanunu beni ilgilendirmiyor.o dedkleriniz orman kanununa tabidirler.

demişsiniz ki ;
Kadının çalışması olayını "dışarı çıkacak,yoldan çıkacak,herkes ona bakacak,vah tüh" diye empoze etmenize hala aklım almıyor.Hele hele adamlıkla erkeklikle bağdaştırmanız.

ortamlar(yol,otobus,servis,işyeri,okul vs) musait değilse,kadın tesettüründe özgür değilse,ibadetlerini yapacak ortam bulamıyorsa,süslü püslü parfümlü ve tesettürden başka herşeye benzeyen kıyafet ile sokağa çıksa tabii ki kuran izin vermez buna.ve kuran erricalu kewwamune ale nisa der.erkekler kadınlara koruyucudur,hakimdir onlardan sorumludur der.bu noktada kuran erkeği görevini yapacaktır o kadını sokağa salmıyacaktır.bu kadar basit...ben erkek tanımam,bana karışamaz diyen kadın konumuzun dışındadır o orman kanununa tabidir,bi şey diyemem.

demişsiniz ki;
Size göre kız çocukları okumamalı da öyleyse.E sınıfta erkek var,erkek hoca var öyle değil mi?
Çocuğuna terbiyesini evinde verebiliyorsan korkmicaksın
.

bi kızım var imam hatip son sınıf bu sene.istediğim ortamı bulamadım ama elimden geldiğince en güzel sorunsuz ortamlarda okuttum şükür.hiç tesettürsüz olmadı elhamdulillah.inş okutmayada devam edeceğim.hiç bir mesleği olmazsa da donanımlı bilgili çocuklarını eğitebilecek seviyede bir anne olmasıdır hedefim.toplum annelerin eseridir unutmayın.

.......
Mihrinaz beğendi.

Alt 17 Şubat 2013, 21:08   Mesaj No:20
Medineweb Sadık Üyesi
MusabBinumeyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:MusabBinumeyr isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13855
Üyelik T.: 22 Mayıs 2011
Arkadaşları:3
Konular: 254
Beğenildi:50
Beğendi:0
Takdirleri:160
Takdir Et:

Yazınızı okudum abi gerçekten bakış açısı güzel ve mantıklı bir açıklama sergilemişsiniz.Kapanış olarakta son noktayı koymuşsunuz ne güzel bir söz toplum annelerin eseridir unutmayın.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)