Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Muhtelif Konular

Konu Kimliği: Konu Sahibi HALUK GÜMÜŞTABAK,Açılış Tarihi:  29 Ocak 2011 (13:11), Konuya Son Cevap : 31 Ocak 2011 (22:25). Konuya 31 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 29 Ocak 2011, 19:38   Mesaj No:11
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: 01 Ekim 2009
Arkadaşları:1
Konular: 86
Beğenildi:3
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Kur'an dışından HÜKÜMLER ARAMAK doğrumudur?

Sayın Kamer kardeşim Allah elçisinin görev tanımını yapmıştır kur’an da. Bizler buna ne bir ilave edebiliriz nede eksiltebiliriz. Bu konuda bazı yazılarım vardır sitede. Düşüncelerimi çok daha detaylı burada anlattım. Benim delilim her zaman gibi kur’an dır, elbette peygamberimizin de tek delili zaten Kur’an değil miydi?

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Allah bir elçi görevlendiriyorsa, onun nasıl bir görev alacağını, yetki ve sorumluluklarını çok açık bizlere anlatmıştır. Benim bu konuda söyleyeceklerim bundan ibarettir.

Saygılarımla, rabbim e emanet olunuz.
Alt 29 Ocak 2011, 19:52   Mesaj No:12
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdirleri:10
Takdir Et:

Eğer bizlerin anlamayacağı bir konu kur’an da muhkem ayetler içinde olsaydı, acaba Allah elçisi bizlere naklederken kur’an da açıkça yazmaz mıydı, bunu da düşünelim. Hatırlayalım eğer kur’an dışından hükümlerde olsaydı, Allah elçisi hadis yazımını neden yasaklasın? Bu yasak dört halife devrinde neden devam etsin? Önce izin verdiği ama gördüğü yanlışlıklardan, kendi sözlerinin nasıl değiştirilerek karşısına geldiğini fark eden peygamberimiz, daha o devirde kur’anın devre dışı kalacağının farkına varmasından dolayı yasak getirmiştir. Bu yasağı harfiyen dört halife devri titizlikle devam ettirmiştir. Bu konuda birçok hadisler vardır biliyorsunuz. Şunu da düşünün, aynı konuda mezheplerdeki peygamberimizin sözlerinin hangisinin gerçek, onun sözleri olduğunu bilecek var mı aramızda?

HALUK GÜMÜŞTABAK ADLI ÜYEDEN ALINTI

Bakın sayın HALUK arkadaşım dikkat ederseniz sizinle bu konuyu konuştuğumuz günden bu yana size herhangi bir hadis yazmadım.Yitik sevda arkadaşımız iyi niyetli olarak hadislerden delil getirmiş olabilir bunada saygı duyarım.Çünki hadisler hakkında ki fikrinizi bildiğim için bunu yapmadım.

Şimdi size şunu söyleyeyim buharide ve müslimde tirmizide öyle şeyler vardırki bunlara inandığınız vakit kuranı inkar etmeniz gerekebilir.Kuranın mihenk taşı olduğunu ben her fırsatta ve günlük hayatımda dile getirmişimdir.Ben kuran ve sünnet ayırımında karşıyım aslında hatta bir yazımda şöyle demiştim kuran eşit sünnet sünnet eşittir kuran ben böyle bilirim çünki peygamberin kurana aykırı birşey demesi düşünülemez.

Hadislerin dört halife zamanında yazılmadığı bir gerçek fakat şunu unutuyoruz.Dört halife döneminde peygamberin sünneti (uygulaması) ile ilgili o kadar rivayet vardırki buraya yazsam herhalde sığmaz.Biz öncelikle sünnet ve hadisleri karıştırmayalım.Peygamberin doğumundan vefatına kadar olan hayatı kayıt altındadır.Hatta peygamberden önceki hayatta kayıt altına alınmıştır.

Ben asla şunu idda etmedim edene de karşı çıkarım buhari ve msülim yada diğer muhadislerin topladıkları deliller mutlak manada doğrudur demedim böyle bir cümlem yoktur.Ben peygamberin uygulaması ve bu uygulama esnasındaki söz ve fiillerinin kuran açık bir şekilde mutlak manada itaati gerektirir diyorum.

Haluk abim günlerdir okuyoruz o linkleri lütfen sadde öz cümlerlerle ve ayetlerden anladığınız payegamber görüşünüzü sordum bu kadar basit.beni o linklerin içine koymayın lütfen boş zamanımda yine okurum.

Ben yukrauya ne güzel yazdım şu şu görüşler var dedim siz bu görüşlerden birini taşımıyorsanız kendi görşünüzü açıklayın dedim bu kadar.

Çünki insanların peygamber tanımı ortaya çıkmaz ise bu konu uzar gider.

Bedii hamit arkadaşımızn bir sözü aklıma geldi şöyle

Bakın ben hep ayet yazıyorum diyor bende diyorum ki

Mesele sizin ne kadar ayet yazdığınız değil o ayetlerden ne anladığınızdır

Bilmem yanlışmıyım

Teşekkürler
Alt 29 Ocak 2011, 19:53   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Doğrusu size aşağıdaki söz yeter. Şahsıma attığınız iftiraları Rabbim e havale ediyorum.

NE KADAR BİLİRSEN BİL;
SÖYLEDİKLERİN,
KARŞINDAKİNİN ANLAYABİLDİĞİ KADARDIR.
Alt 29 Ocak 2011, 19:56   Mesaj No:14
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
F*E*R*D*İ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
yani hepimizin delili kur'an amenna sadakna.
Ama hepimiz ile hz muhammed as arasında fark yok mu?!!!!!!!!!!!
O olmayan mantığınıza göre sende resulullah ta kurana karşı eşitsiniz öyle mi!?????????
Senin gibi sünnet düşmanını burda barındıran medineweb yönetimini şiddetle kınıyorum.!!!!!!!!!!!

FERDİ ARKADŞIM BUNU YAPMAYA HAKKIN YOK LÜTFEN

Allaha ve rasülüne bir hakaret olmadığı takdirde hiç kimseye böyle sözler seylme hakkımız olmaz

onun kendi fikri şunu düşün her insanın kendi fikri vardır bunlara ortaya konmadığı müddetçe gerçeğe ulaşılmaz.

lütfen
Alt 29 Ocak 2011, 20:04   Mesaj No:15
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Müslümanlardan abim

Bakın hHluk arkadaşımız peygamberi inkar etmiyor önce konuyu iyi anlayalım burada sıkıntı peygamberin tanımlanmsı ile ilgilidir

Diyorki ben bu sözlerin peygambere ait olduğuna inamıyorum eğer inansaydım tabiki kabul ederdim bende kendisnenden peygamber tanımı yapmaısını istedim şimdi cevabını bekliyorum

Arkadşlarımızn ne dedğini önce bir anlayalım olurmu
saygılar
Alt 29 Ocak 2011, 20:06   Mesaj No:16
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Değerli Kamer arkadaşım sizin verdiğiniz peygamberimizin yetki sorumlulukları bölümlerinde doğrusu düşüncelerimi tam karşılayacak bir bölüm bulamadığım için şudur diyemedim. Allah elçisinin konumu çok farklıdır. ne günümüz yaşamımızda ki yöneticilerle, nede hakim savcı hiç bir beşeri makamla karşılaştıramam. Çünkü beşeri makamları insanlar atamıştır. Peygamberimizi atayan görev veren rabbimizdir. Onun makamını anlatmak, ona sevgimizi izah etmek gerçekten çok zor. Onun görev ve sorumluluklarını çok kısa anlatmak gerçekten imkansız. Onun için yazdığım yazıların linkini verdim.

Bence bu sorunuza cevabı ancak Allah verir, zaten kur'anda veriyor da. Bunda gayrı söylediklerimiz, nefsimizin kuruntularıdır okadar. Rabbim gönül gözümüzü cümlemizin açık kullarından eylesin, yoksa işimiz gerçekten okadar zor ki. Söyleyecek söz bulamıyorum. Saygılarımla Halukgta
Alt 29 Ocak 2011, 20:10   Mesaj No:17
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
HALUK GÜMÜŞTABAK Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Değerli Kamer arkadaşım sizin verdiğiniz peygamberimizin yetki sorumlulukları bölümlerinde doğrusu düşüncelerimi tam karşılayacak bir bölüm bulamadığım için şudur diyemedim. Allah elçisinin konumu çok farklıdır. ne günümüz yaşamımızda ki yöneticilerle, nede hakim savcı hiç bir beşeri makamla karşılaştıramam. Çünkü beşeri makamları insanlar atamıştır. Peygamberimizi atayan görev veren rabbimizdir. Onun makamını anlatmak, ona sevgimizi izah etmek gerçekten çok zor. Onun görev ve sorumluluklarını çok kısa anlatmak gerçekten imkansız. Onun için yazdığım yazıların linkini verdim.

Bence bu sorunuza cevabı ancak Allah verir, zaten kur'anda veriyor da. Bunda gayrı söylediklerimiz, nefsimizin kuruntularıdır okadar. Rabbim gönül gözümüzü cümlemizin açık kullarından eylesin, yoksa işimiz gerçekten okadar zor ki. Söyleyecek söz bulamıyorum. Saygılarımla Halukgta

Haluk abim inan olmadı

Her inasın kuran ve sünnetten çıkarmış olduğu yada kurandan çıkarmış olduğu bir görüşü vardır

Bunu çok uzun anlaşılmaz cümlelerle tarif ettiğinizde ben anlamkta zorluk çekiyorum birazdan kendi görüşümü bakın nasıl açıklayacağım.

Bu çokta zor olmasa gerek
Alt 29 Ocak 2011, 20:45   Mesaj No:18
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Doğrusu benim anlayamadığım peygamberimizin yetki ve sorumluluk adına tasavvurunu bizler nasıl kendi düşünce yapımızda şekillendirebiliriz, bunu hala anlayamıyorum. Ben diyorum ki Bunu bizler yönlendirip kendi kafamızdan tasavvur edemeyiz. Bu görevi veren Allah bu açıklamayı yapmıştır diyorum, ama hala bana kendi düşünce ve inançlarınızdaki tasavurdan bahsediyorsunuz. Bu konuda Allah açıklam yapmıştır çok detaylı.

1. Çok açık allah elçisine kuranı tebliğ ederken uyulmasını ve o ne verdiyse onu almalarını emretmiştir.
2. Allah elçine direktiflerde bulunarak, sana indirdiğimi insanlara tebliğ et demiştir.
3. Allah bizlere hitabende sizlere tebliğ edilenlere uyun ona sarılın demiştir.
4. Allah elçisine sakın sana tebliğ ettiklerime hiç bir şey ekleme diye açık tembihte bulunmuştur.
5. Allah elçisinin kendi kontrolünde olduğunu bizlere anlatıp, onun verdiği her karara uyulmasını emretmiştir.
6. Allah elçisine hüküm vereceğin zaman sana indirdiğimle hüküm ver diyerek, bizlerin kur'an dışından hiç bir hükümden sorumlu olmadığımızı anlatmıştır.
7. Allah elçisini örnek gösterip o sizler için bir örnektir. Onun yaşamı kur'ana hayatına geçiriş şeklini örnek alın diyede ayetinde belirtmiştir.
8. Allah elçisi sizleri kur'an ile uyaracak ve kararlarını kur'andan alacaktır, onun için onun verdiği hükümlere itiraz etmeyiniz demiştir.
......
......
Bakın bunlar böyle sayılır gider. Çünkü Allah elçisini anlatmak, onun örnekliğinden bahsedip, görev ve sorumluluğunu anlatmak öyle kolay değildir. Halbuki bu konularda ki yazılarım çok daha detaylı ve düşüncelerim çok daha açık yazıyor, ama neden tekrar ediyoruz tüm bunları anlayamadım. Sanırım beni peygamber düşmanı ilan ediyor bazı arkadaşlarım. Elbette bunu başarmaları mümkün değildir. Sözde isteyen istediğini söyleyebilir, ama ifiranın bir vebali vardır. Allah benim gönlümü ve düşüncelerimi çok iyi biliyor. yazdığım yazılarda orada apaçık duruyor.

Allah şahittr ki ben onun şanlı elçisini saf dışı bırakırsam, rabbim e saygısızlık yapacağımı çok iyi biliyorum. Ama benim bildiğim birşey daha var. Eğer ben elçisine vermediği bir yetki ve sorumluluğu elçine isnat edersem bunun hesabınıda benden sorar Allah, bunuda biliyorum. Herşeyin doğrusunu hesabın görüleceği gün göreceğiz. O gün çok fazla uzak değil, belki bizim Dünya zamanımıza göre uzak gibi gelsede, emaneti teslim ettiğimiz andan itibaren çok yakındır.

Rabbin huzurunda her şey önümüze dökülecek ozaman tüm gerçekleri göreceğiz. Onun için kimseye hiç bir söz söylemek gibi bir yetkimiz yok, hele hele saygısılık yapmak asla. Söyleyeceklerim bundan ibarettir. Bu konuda çok gerekmediğinde başka cevap yazmayacağımıda belirtmek isterim.SAYGILARIMLA Halukgta
Alt 29 Ocak 2011, 21:03   Mesaj No:19
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Haluk abim benim size bİr saygısızlığım oldumu bilemiyorum.Sizin fikirlerinizin sizi bağladığını fakat peygambere bir hakaret teşkil etmediğini bizzat söyledim.

Benim anlamadığım konu şu ben size peygamberin görevlerini sayın demedim nasıl bir peygambere iman edilmesi gerektiğini sordum.

Şimdi Allah zatını kurandan bize açıklamaktadır biz müslümanlar da Allahın kendisini tarif ettiği şekline iman ederiz meleklerede peygamberlerde bu durum böyledir.Şimdi bunun neresi yanlış.

İslamda tebliğ metodunu anlatırken Allahın peygamberini nasıl yönlendirdiği ile ilgili verdiğim ayetlerin açıklamalarını siz başka bir konuyla bütünleştirerek vermişsiniz

Neyse nasıl bir peygambere iman edlimesi gerektiğini kurandan anladğım şekliyle tarif edeyim siz ondan sonra sözlerinize devam edersiniz.

Çünki peygambre Allahın istediği bir şekilde iman gerçeklşmediğinde ""lailaheillallah" tamamlanmış olmaz ben böyle düşünüyorum.

Birazdan yazımı inşallah asacağım

Alt 29 Ocak 2011, 21:03   Mesaj No:20
Durumu:rahmanın kulu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13200
Üyelik T.: 16 Ocak 2011
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

Eğer ben elçisine vermediği bir yetki ve sorumluluğu elçine isnat edersem bunun hesabınıda benden sorarhaluk gümüştabaktan alıntı.

haluk arakadaş siz Allahresulunu kuranı anlamada nereye koyuyorsunuz onu verirmisiniz..

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)