Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İBADETLER.::. > İbadetler > Namaz-Abdest-Teyemmüm

Konu Kimliği: Konu Sahibi Esma_Nur,Açılış Tarihi:  09 Ağustos 2023 (15:41), Konuya Son Cevap : 11 Ağustos 2023 (07:39). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen Esma_Nur
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09 Ağustos 2023, 15:41   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4533
Beğendi:6131
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Namaz Odaları

Namaz Odaları

Esselam değerli ailem uzun zamandır hep aklımın köşesinde namaz odası dekore etme fikri vardı.çamaşır odası var giyinme odası var neden namaz odası olmasındı.hep hayalimdi mütevazi bir namaz odası ruhun daralınca çekileceği hirası olur adeta insanın henüz icra edemedim ama bu vazgeçdim anlamına gelmesin ) ilk fırsatı değerlendireceğim. Bu kadar lüx olmak zorunda değil herkes imkanına göre değerlendirir fikir olsun istedim

İsim:  FE698E80-0F73-4510-9FB8-64C4D1CF7A7B.jpeg
Görüntüleme: 30
Büyüklük:  31,4 KB (Kilobyte)

İsim:  DACA1F49-AABF-41BC-9374-F42BC79BAFD2.jpeg
Görüntüleme: 34
Büyüklük:  146,1 KB (Kilobyte)

İsim:  6FB1A666-19DC-4659-9140-A503712A1BC8.jpeg
Görüntüleme: 32
Büyüklük:  137,2 KB (Kilobyte)

İsim:  97D117FF-81BA-4CED-9CB8-F9B74B6A8248.jpeg
Görüntüleme: 33
Büyüklük:  151,2 KB (Kilobyte)
su damlası beğendi.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....

Konu Sahibi Esma_Nur 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ne söylerdin? Gündem/ Manşetler Kara Kartal 2 82 01 Mart 2024 08:31
Emine Aba Pazarda Videolar/Slaytlar Esma_Nur 8 354 04 Aralık 2023 17:23
Nehirden denize özgür Filistin 🇵🇸 Videolar/Slaytlar Kara Kartal 1 101 01 Aralık 2023 16:41
Hayallerimizi gerçekleşdirme bölümü Kişisel Gelişim ve Psikoloji Kara Kartal 12 396 01 Aralık 2023 16:29
Çok önemli tesbit Sağlık / Beslenme Esma_Nur 0 110 25 Kasım 2023 20:21

Alt 10 Ağustos 2023, 18:41   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11845
Beğendi:8989
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Aleykm slm. İzninle bendeki izlenimini paylaşmak isterim bu namaz odalarının.

Yeryüzü mescit kılınmış, evinin bir yeri değil her yeri ibadet edilmeye müsait olması gereken bir ümmet iken evlere özellikle böylesi ibadete özel tahsis yer garip geldi bana. Hepimiz evlerimizde tabiki uzlet köşeleri isteriz. Kendimizi dinleyeceğimiz, okumalar yapabileceğimiz, tefekkür alanlarımız olsun isteriz...Bunu en mütevazi şekilde yapanlar da var. Bu şekil olmasa da evinin her yerinde Allah'ı hatırlatan, her yerinden huzur kokan evler daha efdal değilmi?. Namaz odaları denilen bu lüks dekorasyonlar, dinden, İslam'dan, Allah'ı hatırlatmaktan uzak olan modern evlerde, mucahitlikten müteahhitliğe terfi dindarlarimiz için oluşturulmuş tasarımlara benziyor. Allah'ı hatırlatmayan evlerde namaz odasında namaz hapis, garip kalır, mahcur kalır. Müteahhitler, mimarlar kazanır tabi.)

Allah suretlerimize, şekillerimize, sembollere bakmazken, takvamıza, samimiyetimize, ihlasımıza bakarken bu dekorasyon mümin işi değil, zevk işi ancak. Kimsenin zevkine elbette karşılmaz. Yapana neden yaptın denmez ama sembollerin cılkını çıkarmakta üstümüze yok. Her eve ibadet odası isteriz deyip dinî bir zaruret haline gelmez inşallah . Yoksa dinimiz ibadetlerini belli alanlarda, belli objelelerle, belli köşelerde, belli kıyafetlerle tahsis eden, sadece şekilden ibaret, batıl ve sapık inançların ritüelleri şeklini almazmı?
Bize yeryüzü mescit kılınmış iken, diğer dinlere ve inançlara bakın mutlaka belli bir alana hapsedilmiş ibadet dedikleri ritüelleri vardır. Allah muhafaza...

Vay haline salat edenlerin!
فَوَيْلٌ لِّلْمُصَلِّينَ

Onlar ki salatlarından gafletteler.
الَّذِينَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ

Bize doğru yolu göster;
اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ

Nimet verdiklerinin yolunu. Gazabına uğrayanların ve sapkınların yolunu değil.
صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ غَيرِ المَغضُوبِ عَلَيهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 10 Ağustos 2023, 21:56   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4533
Beğendi:6131
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

garipsemeniz tuhaf geldi hocam imkanı olan müslüman villa yaptırır dublex evi olur yazlığı olur evin bir odasını istediği gibi mescit havasında düzenleyebilir.. mesela bahçeli evi olan bahçe de kullandığı ıvır zıvırı koymak için bir yer yaptırıyor, neden nmaz kılmak için mescid havasında oda yaptırmasın? ALLAH GÜZELDİR GÜZELİ SEVER. müslümanın ibadet için kendine ait odası olmuş çokmu? varsa evin gençleri çocukları heves ederler ,hz cüreyc o zamanların imkanına göre yaptırmış kendine ve resullah kınamamış bunu . fotografdakiler abartılı gelmiş olabilir. adamın vardır yapmışdır. herşeyin kalitelisi müslümana yakışır.imkanım olsa isterim bende boydan boya kütüphanesi olan namazkılma odası huzur verir diye düşünüyorum. nmaz odası evin içinde dikkatini çekerim ))) yani evin içinde ikılınıyor namaz lüx olunca neden ALLAH dan uzak olunuyor? mimarlar kazanır demişsizniz kazansınlar efendim )) şaşkınım hocam anlamlandıramadım vesselam

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 11 Ağustos 2023, 07:39   Mesaj No:4
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11845
Beğendi:8989
Takdirleri:26241
Takdir Et:

Lüksü, şatafatı çok namaz kılmaya cemaati yok camilere benzettim belki ondan yapay geldi bana.
Namazın bir alana tahsisini yanlış, abartılı ve namazın insanı inşa eden, insanı yücelten, miracı olan tarafına aykırı buldum. Seccade her yere serilebilsin, illada mekan taksis edilerek ev içi dahi olsa bir alana hapsolmasın. Belki amacı farklı ben anlamadım ama bu kanaatteyim. Kişiye özel alan ve zevkler sonuçta. Yoksa nerde olursa olsun aman yeterki namaz kılınsın Böyle lüksünü istemesinler sonra

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)