Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi medinelii,Açılış Tarihi:  30Haziran 2008 (23:13), Konuya Son Cevap : 08Haziran 2012 (19:27). Konuya 9 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 30Haziran 2008, 23:13   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
medinelii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:medinelii isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1808
Üyelik T.: 11 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 89
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Diyanet'ten konuşma adabı

Diyanet'ten konuşma adabı

Diyanet'ten konuşma adabı

ANKA
Diyanet İşleri Başkanlığı, telefonla konuşurken "’Alo’ yerine ’buyurun’ deyin", "Telefon alıcısına doğru öksürmeyin, hapşırmayı, burnunuzu silmeyin" önerisinde bulundu.
Diyanet İşleri Başkanlığı, telefonun yaygın haberleşme araçlarından biri olduğunu belirterek, konuşurken dikkat edilmesi gereken konulara işaret etti.
Başkanlık, Diyanet takviminde vatandaşlara şu önerilerde bulundu:
"-Telefonunuzu en çok 4 kere çaldırın ve gülümseyerek açın. Tebessümle beraber harekete geçecek yüz kaslarınız, ses tonunuzu etkileyecek, kulağa daha olumlu gelmesini sağlayacaktır,
-Arayan sizseniz öncelikle kendinizi tanıtın. Karşınızdakinin durumunun konuşmak için uygun olup olmadığın öğrenin,
-Çalan telefonu açtığınızda ’buyurun’ demek kuru bir ’Alo’dan daha çok kulağa hoş gelecektir,
-Diğer kişinin söylediklerini ve ihtiyaçlarını anlamak için çaba gösterin,
-Suskunluk en iyi yanıt olduğunda susup dinleyin. İyi bir sebep olmadıkça diğer kişinin sözünü kesmeyin,
-Telefon hattının diğer ucundaki kişi ve yanınızdakilerle aynı anda konuşmamaya özen gösterin,
-Gereksiz sözlerle konuşmayı uzatmayın,
-Telefon defteriniz telefonun yanında olsun,
-Polis, itfaiye, ambulans gibi önemli telefon numaralarını açıkça görünebilecek bir yerde bulundurun,
-Bir topluluk içerisinde otururken çalan cep telefonunuzla yüksek sesle konuşmak, hem yanınızdaki insanlara, hem de çevrede oturanlar saygısızlık olacaktır. Buna dikkat edin,
-Direkt telefon alıcısına doğru, öksürmeyin, hapşırmayın, burnunuzu silmeyin. Özür dileyip başınızı çevirerek bu ihtiyacınızı gidermeniz en doğru davranış olacaktır,
-Konuşmayı adeta bir ’sözlü el sıkışma’ iyi dilek ve temennilerle bitirmeye dikkat edin."

Konu Sahibi medinelii 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
nişan sohbetimde anlatılan örnek hadıse Serbest Kürsü sevginin_bedeli 20 8916 14 Ekim 2009 14:31
huzzam yayında Serbest Kürsü medinelii 6 2302 12 Ekim 2009 20:59
Ve RABBİM.... Allah(c.c) su damlası 9 2889 10 Şubat 2009 00:47
efsunlu.... Makale ve Köşe Yazıları medinelii 0 1530 08 Şubat 2009 20:51
bu hayata çıplak gözle bakılmaz(mış) Makale ve Köşe Yazıları KARAKÖSE 1 1805 08 Şubat 2009 20:47

Alt 30Haziran 2008, 23:15   Mesaj No:2
Medineweb Kıdemli Üyesi
Muhteşem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Muhteşem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2004
Üyelik T.: 25 Mayıs 2008
Konular: 99
Beğenildi:8
Takdir Et:
Standart Cvp: Diyanet'ten konuşma adabı

buyrun demek kuru bir
alo dan çok daha iyidir
Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur.
Alt 30Haziran 2008, 23:19   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

benimde okurken cok hosuma gıden husus bu oldu neden bıze uygun bi kelime bulamayız dıye dusunurken bu guzel yazı cıktı karsıma.
Alt 30Haziran 2008, 23:21   Mesaj No:4
Medineweb Kıdemli Üyesi
Takdir Et:

bizim türkler kimden öğrendiyse alo alo alo ne var bu aloda bir defa telefon eden şahıs selam vererek başlamalıdır...alo alow aloww tüüüüü bu aloya
Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur.
Alt 30Haziran 2008, 23:25   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

NEDEN ALOO!!!

"Alo" sözcügü, gerçekte bir sevgilinin kisaltilmis adidir. Sevgilinin tam adi Allessandra Lolita Oswaldo'dur. Bu sevimli genç kiz, telefonu icat eden, A.Graham Bell'in sevgilisiydi. Graham Bell telefonu icat edince ilk hatti sevgilisinin evine çekmisti. Atölyesinde telefon çalinca arayanin Allessandra Lolita Oswaldo'dan baskasi olamayacagini bildiginden Graham Bell, telefonu açar açmaz "Allessandra Lolita Oswaldo" diyordu. Bell, zamanla sevgilisine, adini kisaltarak hitap etmeye basladi ve telefonu her açisinda onu "Ale Lolos" diye karsiladi. Çalismalari uzadikça Graham Bell, sevgilisinin adini daha da kisaltti ve ona iki heceli bir ad buldu. Bu kisa ad "Alo" idi. Allessandra Lolita Oswaldo, gelistirip, tüm kente yaymaya çalistigi telefondan baska birsey düsünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsiz olmaya baslayinca Graham Bell'i telefonuyla basbasa birakip onu terketti.Yasli Bell, sevgilisinin birgün onu arayacagi umuduyla telefonun basindan ayrilmadi. Kentte çekilen telefon hatlarinin sayisi da giderek artmaya baslamisti. Graham Bell'i artik baska kisiler de ariyordu. Fakat o, telefonun her çalisinda kendisini sevgilisinin aradigini sanarak telefonunu "Alo" diyerek açiyor ve artik herkes "Alo" diyordu. O günlerde hemen herkes telefonu açtiklarinda Alexander Graham Bell'in anisina saygi olarak "Alo" demeye basladi. Bugün tümümüzün kullandigi "Alo" sözcügü iste o günlerden günümüze uzanmaktadir
Alt 30Haziran 2008, 23:29   Mesaj No:6
Medineweb Kıdemli Üyesi
Takdir Et:

medineli kardeşim çok güzel paylaşım yazmısın hala alo demeye devam edecekmiyiz bizim kısaltılmış sevgilimz yok sadece allahın selamı var değilmi artık bu yazıyı okuyanlar alo demekten vazgeçer heralde
Alt 30Haziran 2008, 23:30   Mesaj No:7
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

KESİNlikle katılıyorum, madem turkcemıze sahıp cıkıyoruz ve degerlerımıze, alışkanlıklarımızda ve gunluk hayattada uygulayalım ne dersınızı? Allah razı olsun abim.
Alt 01 Temmuz 2008, 10:53   Mesaj No:8
Medineweb Sadık Üyesi
Huzurİslam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Huzurİslam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Konular: 392
Beğenildi:19
Takdirleri:87
Takdir Et:

çok güzel bir paylaşım.(.Allessandra Lolita Oswaldo)Alo demeye ne gerek var...telefon gelince buyrun diyebiliriz ama telefonla bir yeri ararken ne diyeceğiz?

Alt 01 Temmuz 2008, 10:56   Mesaj No:9
Medineweb Kıdemli Üyesi
Takdir Et:

bir yeri araken selamün aleyküm diyeceğiz
karşı tarafta aleykümselam diyecek bizde nasılsınız diyecez karşı tarafta sağ olun iyim diyecek
Alt 08Haziran 2012, 19:27   Mesaj No:10
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4526
Beğendi:6115
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Standart Cevap: Cvp: Diyanet'ten konuşma adabı

Alıntı:
Muhteşem Üyemizden Alıntı Mesajı göster
bir yeri araken selamün aleyküm diyeceğiz
karşı tarafta aleykümselam diyecek bizde nasılsınız diyecez karşı tarafta sağ olun iyim diyecek
Muhteşem hocamızın kulakları çınlasın ALO kellimesine benimde hiç tahammulüm yoktur. arayan biz isek slm ile başlarız söze yok karşıdan geliyorsa buyrun veya efendim en güzelidir.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)