Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tasavvuf-Tarikat

Konu Kimliği: Konu Sahibi İqra,Açılış Tarihi:  23 Aralık 2011 (18:50), Konuya Son Cevap : 27 Aralık 2014 (08:20). Konuya 48 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 24 Aralık 2011, 15:32   Mesaj No:31
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart Cevap: Mürşid Mürid Ve Edepler

Rabıta yoluyla feyiz nasıl alınır kısmını açın 125-127 arasındaki sayfaları :

''Mürşit ancak bir aynadır. Aradığımız o değil ,onun gösterdiği,bütün kainatı yaratan Allah teala hazretleridir.Mürşitin kalp aynası vasıtasıyla Mevla görülüyor gibi olur...(İrşadün Müridin)

Kudret ve izzet sahibi Rabbin, insanların her türlü tasavvurunun üstünde (bir yüceliğe sahip)tir.
(Saffat-180)

Ayeti kerimede İnsanların her türlü tasavvurundan münezzeh olan Allah nasıl oluyordu Mürşitin kalp aynası ile görülebiliyor...Allah'ı görmek mümkünmü?

Acelemiz yok kardeşim sırası ile bu konuyu devam ettireceğiz inşallah....

-İmam Ali- (a.s)
Alt 24 Aralık 2011, 15:55   Mesaj No:32
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 13 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Rabıta yoluyla feyiz nasıl alınır kısmını açın 125-127 arasındaki sayfaları :

''Mürşit ancak bir aynadır. Aradığımız o değil ,onun gösterdiği,bütün kainatı yaratan Allah teala hazretleridir.Mürşitin kalp aynası vasıtasıyla Mevla görülüyor gibi olur...(İrşadün Müridin)

Kudret ve izzet sahibi Rabbin, insanların her türlü tasavvurunun üstünde (bir yüceliğe sahip)tir.
(Saffat-180)

Ayeti kerimede İnsanların her türlü tasavvurundan münezzeh olan Allah nasıl oluyordu Mürşitin kalp aynası ile görülebiliyor...Allah'ı görmek mümkünmü?

Acelemiz yok kardeşim sırası ile bu konuyu devam ettireceğiz inşallah....
allah razı olsun sana kitağtan kendi düşüncemide altına yazarak cevap veriyorum ilk olarak allahı görmek degil bu dedigin konuyu iyi benimseyelim senin anlattıgın kısım ayna rabıtası şimdi gelelim sizin sözünüze devamı şöyledir - gönülden gönüle yol oldugu gibi aynadan aynayada yol vardır eger o yol olmasa güneşten güneşe yol akseder mi? bir aynada ki güneşin ikinci bi aynaya aksetmesi için ikinci aynanın yüzünün birinci aynaya dönük olması lazım eger ikinci aynanın yüzü birinci aynaya dönük olmassa o zaman güneş ona aksetmez çünkü aynanın arkasının güneşi göstermeye kabiliyeti yoktur. bir kalp ne bakımdan ayna gibidir ?halin aksetmesi bakımından kalp aynasıın yüzü masiva çalısından tozundan pak olursa nereye yönelirse onun hükmüne girer kalp bütün dertlerden kasvetten kurtulup mevlanın bir dostuna çevrilirse o dotta ne varsa alır yani bizle zikire oturdugumuzda bile aklımıza türlü gaflet dert tasa gelebiliyo demi ? ayana rabıtası ile allahın dostu veli kulları ayna misali düşünerek o müşşidde allahı görmek degil o mürşidden feyiz alma anlamındadır rabıta ettiginiz müddetçe mürşidin kalbindeki nur sizin kalbinize akseder bakın buraya dikkat edin mürşidin kalbindeki nur sizin kalbinize akseder ve bu nur toplana toplana müridin kalbi nur yıgını olur ve mürid şeyhini bu zat benim allahımın dostudur diye düşünerek feyiz alır. yani sizin dediginiz gibi ayna yerine koymak haşa allahı onda görmek degil allahın dostundan feyiz almaktır varmı sıkıntı ??
Alt 24 Aralık 2011, 16:00   Mesaj No:33
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Olmazmı eğer böyle bir feyiz alınması İslam inancında var ise neden sahabelerden hiçbiri Allah resulünü düşünerek feyz almamışlardır bana Allah resulü döneminden bir tane dayanak verebilirmisiniz yada Allah'ın kelamında bir tek ayet varmı Şeyhin yada başka bir beşerin nuru nasıl birşey ki kalpten kalbe geçiyor?

Allahın izni ile münazaramız deliller ile devam edecektir her söyleme Ayet ile reddiye sunacam sizden ricam sizde söylediklerinizi Ayet yada Allah resulünün yaşamından örnek ile örneklendiriniz...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 24 Aralık 2011, 16:37   Mesaj No:34
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Olmazmı eğer böyle bir feyiz alınması İslam inancında var ise neden sahabelerden hiçbiri Allah resulünü düşünerek feyz almamışlardır bana Allah resulü döneminden bir tane dayanak verebilirmisiniz yada Allah'ın kelamında bir tek ayet varmı Şeyhin yada başka bir beşerin nuru nasıl birşey ki kalpten kalbe geçiyor?

Allahın izni ile münazaramız deliller ile devam edecektir her söyleme Ayet ile reddiye sunacam sizden ricam sizde söylediklerinizi Ayet yada Allah resulünün yaşamından örnek ile örneklendiriniz...
öncelikle şu ayetleri sunmak isterim size - takvaya ve iyilige ulaşmak için birbirinizle yardımlaşın(maide12) hep beraber allahın ipine sarılın dagılıp parçalanmayın (ali imran 103)yani bi yol edinin ve parçalanmadan devam edin rabıtanın peygamberimizden hz ebu bekirden günümüze nasıl geldigini sizin de istediginiz gibi peygamberimizin ve sahabenin hayatından örnekle açıklayım peygamberimiz le hz ebu bekir sevr magrasında saklanırken hz ebu bekirin ayagını yılan sokmuştu ve peygambirimiz uyanmasın ve yılan ona zarar vermesin diye acısını bastırdı yılanın çıkmasını engelledi ve göz yaşı peygamberimize mubarek yününe damladı peygamberimiz uyandı ve mubarek alınlarını hz ebu bekirin alnına degdirdi ve ondaki feyz nur hz ebu bekire geçti ve daha sonra hz ebu bekir aldıgı nur ve feyiz sülbüne aktardı ve bu zamana kadar geldi işte tarikat burdan başladı o peygamberimizden aldıgı feyzi kendi sülbündenn bu güne geitrdi ve mahmut efendi hz de ali haydar efendi hz den aldı bu feyz ve nuru oda kendinden sonra başka allah dostuna aksedecek bu nuru ve bu mehti as ulaşacak..... ki ki bu nurun evveli çok uzun peygamberimizdeb önce bu nur siyer kitaplarında da geçti üzere hz abdullah da idi hatta ki bu nur hz amineye peygamberimiz ana karnına düştügünde hz abdullahdan peygamberimize geçti ki bi ondan ebu bekire ve ondan bu güne kadar geldii ve mehti as son bulacak inşallah ve irşadül muridin adlı kitapda 122. sayfada rabıtanın şirk oldugunu söylüyenlere cevapta çok acık ve net konu izah edilmişitr imam-ı rabbaninin sözleri ile de örneklendirilmiştir benden bu kadar güzel kardeşim kitap sana gerekli cevabı verir diye umut ediyo ve bi kusurumuz oldu ise affınıza sıgınıyo hakkınızı helal etnenizi temenni ediyorum aeo
Alt 24 Aralık 2011, 16:44   Mesaj No:35
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdir Et:

Mahmut usta osmanoğlunun tefsirinin ( ruhul-furkanın) bu tefsiri neden yazma ihtiyacı duydum bölümünde şöyle geçmektedir. Ben medine müneverde iken rasulullahın manevi işaretini aldım mahmut oğlum kalk bir tefsir yaz dedi birde geçmiş gavsların himmeti ile bu tefsiri yazdım demektedir.

Kendi elleri ile bir kitap yazıp sonrada bu kitaba mistik bir hava katmak ve insanları aldatmak için böyle idialarda bulunanlar şüphesiz yalancıdırlar.

Rasulullahın manevi işaretini aldım sözünü eğer açıkmazlarsa ki hiç bir zaman açıklamadılar bunlardan daha iftiracı kim olabilir.

Geçmiş evliyaların! Güyya himmetini aldım sözünün altında yatan bozuk zihiniyetlerin islam ile bağdaştırılması doğrusu kabul edilebilir birşey değildir. Geçmişlerin himmetini almak yani yardımlarını almakta ne oli bunu anlamıyorum.

Allah’ın kitabı taptaze olduğu gibi elimizde bulunurken sanki bu kitapta eksikler varmışcasına kendini Kuran üstü gören zihniyetler kesinlikle müslüman olamazlar.

Bu kitapta ihtiyacınız olan tüm bilgileri sizlere verdim ve sizin üzerinize olan nimetimi tamamladım buyuran Allah (zülcelal) iken birilerine bilmem ne oluyorki dinde ısrarla eksiklik varmış gibi davranırlar.

Bu din öyle bir Din-dirki ne artma nede eksiltme kabul etmez. Yüce Allah zina edene 100 değnek vurun demişse bu nastır. Ne 99 ne 101 olmaz.

Zahir bırakıp hakkında bilgi sahibi olmadıkları adına maneviyat dedikleri rüyaların bilmem işaretlerin bilmem vehimlerin peşine takılıp islamdan nasiplenmemiş bir kavimle bizim asla ortak hiçbir yönümüz olamaz. Onlara ancak şu ayetleri okuyabilirim.

Enam/64- “”De ki; "Sizi bu zor durumdan ve bütün sıkıntılardan kurtaran Allah'dır. Sonra da O'na ortak koşuyorsunuz!"

Ali-imran/64-“” Deki; `Ey kitap ehli, sizinle aramızda ortak olan şu söze geliniz: Sırf Allah'ın kulluk edelim, hiçbir şeyi O'na ortak koşmayalım ve Allah'ı bırakıp birbirimizi ilâh edinmeyelim.'”

Ali-imran/63- “”Eğer sırt çevirirlerse kuşkusuz Allah kimlerin bozguncu olduğunu bilir.””
Alt 24 Aralık 2011, 17:01   Mesaj No:36
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
aslıı Üyemizden Alıntı Mesajı göster
öncelikle şu ayetleri sunmak isterim size - takvaya ve iyilige ulaşmak için birbirinizle yardımlaşın(maide12) hep beraber allahın ipine sarılın dagılıp parçalanmayın (ali imran 103)yani bi yol edinin ve parçalanmadan devam edin rabıtanın peygamberimizden hz ebu bekirden günümüze nasıl geldigini sizin de istediginiz gibi peygamberimizin ve sahabenin hayatından örnekle açıklayım peygamberimiz le hz ebu bekir sevr magrasında saklanırken hz ebu bekirin ayagını yılan sokmuştu ve peygambirimiz uyanmasın ve yılan ona zarar vermesin diye acısını bastırdı yılanın çıkmasını engelledi ve göz yaşı peygamberimize mubarek yününe damladı peygamberimiz uyandı ve mubarek alınlarını hz ebu bekirin alnına degdirdi ve ondaki feyz nur hz ebu bekire geçti ve daha sonra hz ebu bekir aldıgı nur ve feyiz sülbüne aktardı ve bu zamana kadar geldi işte tarikat burdan başladı o peygamberimizden aldıgı feyzi kendi sülbündenn bu güne geitrdi ve mahmut efendi hz de ali haydar efendi hz den aldı bu feyz ve nuru oda kendinden sonra başka allah dostuna aksedecek bu nuru ve bu mehti as ulaşacak..... ki ki bu nurun evveli çok uzun peygamberimizdeb önce bu nur siyer kitaplarında da geçti üzere hz abdullah da idi hatta ki bu nur hz amineye peygamberimiz ana karnına düştügünde hz abdullahdan peygamberimize geçti ki bi ondan ebu bekire ve ondan bu güne kadar geldii ve mehti as son bulacak inşallah ve irşadül muridin adlı kitapda 122. sayfada rabıtanın şirk oldugunu söylüyenlere cevapta çok acık ve net konu izah edilmişitr imam-ı rabbaninin sözleri ile de örneklendirilmiştir benden bu kadar güzel kardeşim kitap sana gerekli cevabı verir diye umut ediyo ve bi kusurumuz oldu ise affınıza sıgınıyo hakkınızı helal etnenizi temenni ediyorum aeo
Ayeti kerimeler parçacı bir yaklaşım ile ele alınmaz bu bir Kuran ayetleri birbirini açıklar parçacı yaklaşım ile yaklaşır isek her konuya dayanak bulabiliriz...O anlatmış olduğunuz söylemlere inanmam için hiçbir bilgiye sahip olmamam lazım karşınızda bu safsatlara inanacak biri yok bunu iyi eğer benimle münazaraya devam edecekseniz Tasavvufun hurafelerinden örnekler sunmayın Kuran ve resulünün söylemleri ile gelin Halife ebubekire dayandırdığınız o yılan mevzuu uydurma bir rivayettir aslı yoktur...Allah aşkına bu nur elle tutulur gözle görülür birşeymi mehdiyet ve mesih inancı yahudi kabbaliziminden gelen bir inançtır Kuran reddeder bu safsatayı size burda birçok delili sunmayacam makalelerime bakmanızı tavsiye edecem Medinewebte Üyelerimize ait makaleler bölümünde Mevlüt Hönül ve YitikSevda ismi ile yazılarıma bakın Süpermen Mehdiler mevzuuna yada Şeyhçilik kerametçilik duyumculuk mevzularına Haftanın konusu içerisinde Allah'ın islamı konusuna bakın devam edecem....

-İmam Ali- (a.s)
Alt 24 Aralık 2011, 17:26   Mesaj No:37
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Ayeti kerimeler parçacı bir yaklaşım ile ele alınmaz bu bir Kuran ayetleri birbirini açıklar parçacı yaklaşım ile yaklaşır isek her konuya dayanak bulabiliriz...O anlatmış olduğunuz söylemlere inanmam için hiçbir bilgiye sahip olmamam lazım karşınızda bu safsatlara inanacak biri yok bunu iyi eğer benimle münazaraya devam edecekseniz Tasavvufun hurafelerinden örnekler sunmayın Kuran ve resulünün söylemleri ile gelin Halife ebubekire dayandırdığınız o yılan mevzuu uydurma bir rivayettir aslı yoktur...Allah aşkına bu nur elle tutulur gözle görülür birşeymi mehdiyet ve mesih inancı yahudi kabbaliziminden gelen bir inançtır Kuran reddeder bu safsatayı size burda birçok delili sunmayacam makalelerime bakmanızı tavsiye edecem Medinewebte Üyelerimize ait makaleler bölümünde Mevlüt Hönül ve YitikSevda ismi ile yazılarıma bakın Süpermen Mehdiler mevzuuna yada Şeyhçilik kerametçilik duyumculuk mevzularına Haftanın konusu içerisinde Allah'ın islamı konusuna bakın devam edecem....
o yazdıklarım hurafeler degil imam-ı rabbaninin sözlerin ve tarikata bakışıdır kitaptada yazdıgı gibi ve mehdi ile ilgili konuya gelince mehti gelecektir
İbni Hacer Askalani Fethü'l-Bari'de; Mehdi'nin bu ümmetten olacağı ve Hz. İsa (A.S.)'nın onun arkasında namaz kılacağına dair hadisler tevatür etmiştir, der. Şevkani de İsa'nın ineceğine dair hadislerin sayısının 29'a ulaştığını söyleyerek, bunları bir bir nakletmiş ve sonunda: "Bizim naklettiğimiz hadisler görüldüğü gibi tevatür haddine ulaştı. Bu beyanımızla şu sonuca varılıyor ki, beklenen Mehdi hakkındaki hadisler, Deccal hakkında hadisler ve İsa'nın inmesine dair hadisler mütevatirdir" demiştir. (Sünen-i İbn-i Mace 10/338)
Mehdi'nin geleceğine dair olan sahih hadisler tevatür niteliğini taşımaktadır.(Kıyamet Alametleri, s. 193)
Onların zannına göre, Mehdi vefat etti; geçti gitti... Halbuki, bu babda (konuda) gelen sahih hadis-i şerifler meşhurdur. Hatta tevatür-ü manevi derecesinde olup, taifenin sözlerini tekzip etmektedir. (Mektubat-ı Rabbani, 2/250) hadisi inkar ne olur bilemem ha siz bana diyosanız ki hadis uyduruyosun onlar yok sen şirke düştün filan eyvallah en güzelini rabbim bilir kim zararda kim karda allah bilir ben sizlerle daha fazla tartışmıyorum görüyorum ki gerek tarikat tasavvuf gerek mehdi konusunda bi çok farklı görüşümüz var ve bu gidişle burda tartış tartış hiç bişey kazanamıyoruz siz bildiginizi ben bildigimi okuyorum allah herkese akıl vermiş nerden gitmek isterse gider neye nasıl inanırsa inanır ben size hakkı söyledim yanlış düşündügünüzü söyledim sizde bana söylediniz ve iki tarafda bunu kabul etmiyo red çekiyo bir birine benim daha fazla ne zamanım nede derinlemesine ayrıntılarıyla tarikatı anlatacak bi bilgim yok hadis diyorum uydurma diyosunuz ayet diyorum yanlış diyosun eksik diyosun diyosunuz sahabeden örnek istediniz verdim hurafe dediniz anladım ki agzımda kuş tutsam anlamıycaksınız aynı şekilde bende nu yüzden daha fazla tartışıp günaha düşmek ve düşürmeye vesile olmak istemedigimden bu konuyu kendi adıma kapatıyorum dedigim gibi irşadül müridin kitabından 123. sayfayı okuyan cavabını bulur hocamız en güzel sözü söylemiştiraeo selametle
Alt 24 Aralık 2011, 17:37   Mesaj No:38
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdir Et:

Aslı bacım sizin nezdinizde cevap vereceğim. Umarım muhsin hocanın söylediklerinede cevap niteliğinde olmuş olur. Burada benim eleştirim yada benim şirk ve küfür olarak tanımladığım tasavvufi terimlerin kişisel hataların olmuş olmasından değildir.

Diyorsunuzki her cemaatin yada her gurubun içerisinde bilgisiz cahil insanlar vardır bunların hatalarını tasavvufun tamamına yada şeyhlerin tamamına mal etmeyelim.

Bende diyorumki tasavvuf dinin temel felsefesi şirk ve küfür üzere kuruludur. Örneğin hıristıyanlığı ele alalım. Hıristyanlığın temel felsefesinde allahı üçleme vardır. Sonra bu din mensupları kendi içlerinde bölük pörçük düşüncelere sahiptirler.

Temelde islam dini ile çelişen bir anlayışın teferuatta islamın bazı hükümlerini uygulamış olması o dinin islam olduğu anlamına gelmez.

Aslı hanım şuna emin olun kuranı baştan sona defalarca okumuş ve her bir ayetin üzerinde ders yapmış, bir çeyrek asıra yakın kitap okumuş bir müslüman olarak söylediğim şeylerin anlamını bilerek şuurlu bir şekilde diyorumki tasavvufun temeli panteizmdir. İslamla uzaktan yakından hiçbir alakası yoktur.

Tasavvuf teranesinin içerikliğine baktığınızda göreceksinizki hepsi uydurma hadisler uydurma çirukler (masallar) uydurma düşünceler üzerine bina edilmiştir. Eğer cahil insanlar olasaydık yada bu dinden habersiz cahil bir bedevi olsaydık sizin mağara menkibenize inanırdık.

Bizim meselemiz bu cemaatlerin içerisinde arasıra türeyen müslüm gündüzler yada fadime şahinler yada cübbeli ahmetler değil, bizim meselemiz bu dini ilk ortaya çıkaran ve temelini insanları aldatmaya yönelik şirk küfür üzere bina eden adına islam diyen genel bozuk düşüncelerledir. Bizim cihadımız bunlaradır.

Temelinde bozuk olan yahudilik yada hıristiyanlık yada tasavvuf ehli insanlarla vahdaniyet sağlamamız asla mümkün olamamaktadır. Mealen kuranda geçtiği gibi “eğer siz onlara uyarsanız and olsun sizde onlardan olursunuz.""

Biz müslümanları yahudiliği veya hıristiyanlığı veya tasavvufu kökünden red etmez isek bizim müslüman olmamız söz konusu olamaz. Şimdi biz kalkıp yahudilikte hak dindir yada hıristiyanlıkta hak dindir, bu din mensuplarıda cennete gidecek dersek o zaman bizim akidemiz nerde kaldı? İşte tasavvufta aynen böyeldir, red edilmeden “illallah” gerçekleşmez.

Saygılarımla

Allah’a emanet olun
Alt 24 Aralık 2011, 18:08   Mesaj No:39
Medineweb Usta Üyesi
AlimOğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AlimOğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15399
Üyelik T.: 24 Aralık 2011
Arkadaşları:1
Konular: 59
Beğenildi:189
Beğendi:36
Takdir Et:

kamer beyın tesbitleri hakkaniyettir.yitiksevda'nın bazı hakaretli cümleleri istisna edilecek olursa(ki tasvip etmiyorum) tesbitleride hakkaniyettir.kuşkum yok ki,tasavufun temeli panteizm,şirkizm,şehvetizm,şeytanizm ile dopdolu.Muhsin hocanın da değindiği gibi,bu herkese mal edilemez de,sidikle abdest batıldır be hocam.bunların temeli sidikli abdest be hocam.ebubekri sıddık kafasını resulullaha(As) tokuşmuşda nurlanmışlarmışda yedi sülalelerine isabet etmişmişlerde murşitlerinize kadar gelmişlermişlerde son halkayı en göbekli olan mehdiniz ile tamamlanacakmışlarmışda...........geçin şu esatirul ewwelinleri efendim.
ruhul beyan adlı tefsiri,saadeti ebediye adlı masal kitabı,birde mevlana rovinin orgazm muhabetleri serisini evime sokmam.
Haaa bu demek değil ki,saygısız ukala olacağım.putçulara bile saygı duyarım ama puta putçuya değil, mukadesatlarımı hedef yapmamak için.arkadaşlar lütfen bu konuda hassas olalım.
en cahil insandan bile alacağım bir ders vardır.çoban benden iyi bilir koyun gütmeyı,rovi benden iyi bilir tilkiliği...

."...Allahın ipine sarılın" şu dunkofların cücüğüne değil!

M.İslamoğlu
Kahire.
Alt 24 Aralık 2011, 18:21   Mesaj No:40
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
kamer34 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Aslı bacım sizin nezdinizde cevap vereceğim. Umarım muhsin hocanın söylediklerinede cevap niteliğinde olmuş olur. Burada benim eleştirim yada benim şirk ve küfür olarak tanımladığım tasavvufi terimlerin kişisel hataların olmuş olmasından değildir.

Diyorsunuzki her cemaatin yada her gurubun içerisinde bilgisiz cahil insanlar vardır bunların hatalarını tasavvufun tamamına yada şeyhlerin tamamına mal etmeyelim.

Bende diyorumki tasavvuf dinin temel felsefesi şirk ve küfür üzere kuruludur. Örneğin hıristıyanlığı ele alalım. Hıristyanlığın temel felsefesinde allahı üçleme vardır. Sonra bu din mensupları kendi içlerinde bölük pörçük düşüncelere sahiptirler.

Temelde islam dini ile çelişen bir anlayışın teferuatta islamın bazı hükümlerini uygulamış olması o dinin islam olduğu anlamına gelmez.

Aslı hanım şuna emin olun kuranı baştan sona defalarca okumuş ve her bir ayetin üzerinde ders yapmış, bir çeyrek asıra yakın kitap okumuş bir müslüman olarak söylediğim şeylerin anlamını bilerek şuurlu bir şekilde diyorumki tasavvufun temeli panteizmdir. İslamla uzaktan yakından hiçbir alakası yoktur.

Tasavvuf teranesinin içerikliğine baktığınızda göreceksinizki hepsi uydurma hadisler uydurma çirukler (masallar) uydurma düşünceler üzerine bina edilmiştir. Eğer cahil insanlar olasaydık yada bu dinden habersiz cahil bir bedevi olsaydık sizin mağara menkibenize inanırdık.

Bizim meselemiz bu cemaatlerin içerisinde arasıra türeyen müslüm gündüzler yada fadime şahinler yada cübbeli ahmetler değil, bizim meselemiz bu dini ilk ortaya çıkaran ve temelini insanları aldatmaya yönelik şirk küfür üzere bina eden adına islam diyen genel bozuk düşüncelerledir. Bizim cihadımız bunlaradır.

Temelinde bozuk olan yahudilik yada hıristiyanlık yada tasavvuf ehli insanlarla vahdaniyet sağlamamız asla mümkün olamamaktadır. Mealen kuranda geçtiği gibi “eğer siz onlara uyarsanız and olsun sizde onlardan olursunuz.""

Biz müslümanları yahudiliği veya hıristiyanlığı veya tasavvufu kökünden red etmez isek bizim müslüman olmamız söz konusu olamaz. Şimdi biz kalkıp yahudilikte hak dindir yada hıristiyanlıkta hak dindir, bu din mensuplarıda cennete gidecek dersek o zaman bizim akidemiz nerde kaldı? İşte tasavvufta aynen böyeldir, red edilmeden “illallah” gerçekleşmez.

Saygılarımla

Allah’a emanet olun
tamam bacım siz tasavvufi kabul etmeyin reddedin bana emril bil maruf yaptınız anlattınız bense sizin söylediklerinize katılmadım katılmıyorum siz de bana katılmadınız katılmıyonuzda da konuşmanın bi anlamı yok kendimce çünkü elinizle degiştiremediginizi dilinizle dilinizlede degiştiremiyosanız kalbinizle buguz edin ben dua ediyorum hangimiz yanlışsak rabbim bizleri hak yola cevirsin ama bilindigi üzerede yahudi hristiyan cennete gidecek konusuna büyük reddiye yapan hocalarımız mevcut selametle kalın daha cevap yazmıycagım kardeşim aeo

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)