Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Sağlık-Yaşam/ Beslenme-Spor-Diyet > Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp

Konu Kimliği: Konu Sahibi Esma_Nur,Açılış Tarihi:  20 Ocak 2012 (20:30), Konuya Son Cevap : 06 Mayıs 2012 (01:05). Konuya 17 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 22 Ocak 2012, 14:13   Mesaj No:11
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart Cevap: ZEMZEM suyunun müthiş sırları

Alıntı:
la diyebilmek Üyemizden Alıntı Mesajı göster
güzel abim ben Allahın mücizelerine inanıyorum,zemzeminde diğer sularında mucize olduğua ve hiç bir şeyin yoktan Allah tarafından mucizevi yaratıldığına inanıyorum...

O başka,yalnız islamın bütününede bidat ve hurafe katılmış bi şekilde bizler,ıslahadi gereken yerde ıslahadi,inkılabi gereken yerde inkılabi metod uygulamamız gerekmez mi...

zemzemde hacer annemizin ve bebeğine rabbimiz tarafından ihtiyaçlarından dolayı ,yaptıkları gayret ve tevekkülle ortaya çıkarılmış o kurak ve bizlere göre[bilime] hiç mümkün olmayan ama Allah için imkansız olmayan ve ihtiyaçlarını giderdikleri bi Allahın rahmetiyle çıkarılmış sudur.

yazıp çizilenlen bilgilerde müslümanlar için inanması gerektikleri kısmı islama uyan kısmı olmalı değil mi,..peygamberin tavaf yaptıktan sonra içmesi,veya serinlemek içinde olabilir başına dökmesi ve bunlarında bizler peygamber yapmış diye sünnet olarak peygamberi örnek alarak yapmamız çok ama çok normal ve tabi şeylerdir peygamberi örnek almak açısından...

yalnız ben zemzemde müslümanlar için yaptıkları her işlerinde zorluk ve kolaylıklarında ALLAHA OLAN TEVEKKÜLÜN ANLAŞILMASI VE ÖRNEK ALINMASINI ANLAYANLARDANIM..
senden farklı bir şey yazmadım ki..
zemzem bizim
ibrahim hacer(zemzemin hemen yanında medfun) bizim
kabe bizim
onu metheden peygamber bizim
haccın çoğu erkanı zemzemle bağlantılı ve hepsi bizim
zemzem konusunda abartı varmı dersen..evet var ama zararsız.bazı müslümanlar heyecana gelmiş olmaması gereken anlamları yüklemiştir.ama bu ne iman konusudur ne amel.tamamen kişinin hissiyatına,maneviyatına mistik dünyasına mal olmuşsa bize ne ve zararı ne.
ben şimdi desem ki,zemzem cennet suyudur,şifa kaynağıdır,dünyanın tüm şifalı kaplıcaları onun yanında gölge bile olamaz,kaburgaların şişinceye kadar iç,banyo yap,dönüşte bana da bir bidon(evdeki suyla eşdeğer sayamam herhalde) getir...
varmı imani ameli bakımından sıkıntı ?

arkadaşım,
hacerul esvet kapkara sıradan bir taştır,ama onu ziyaret etmek istilam etmek ibadettir.senin mantığınla bakarsak put muamelesi olmalı.
kabe kul yapısı evlerimizin yapıldığı gibi taşlar betonlar inşaat malzemesi yığını..ama tavaf islamın bir şartıdır.mantığınla bakarsak korkunç sonuçlar çıkar...
resulullah traş olurken,saçları kapışılıyordu..saçımızdan bir farkı olmayan bir kıl yığını..ama teberukat,saygınlık ve hatıra anlamında onları kapmak.. senin mantığın bizi uçuruma götürür..
Resulullahın abdest suyu,fıkha göre mai mustameldir.yani o su içilmez,abdest alınmaz,banyo yapılmaz.ama benim hissiyatıma göre, Resulullahın tenine değen su değerlidir,şifadır,muhteremdir,saygındır,bulunmaz nimettir..sana ters gelebilir ama benim için değeri biçilmezdir..
veysel karaniye gönderilen bu günkü hırkai şerif sıradan bir kıyafettir.asrımızda giyilemiyecek kadar komik bir kıyafet.hırkai şerifi ziyaret imkanım olsa kaçırmam,ama senin geçmişteki yazılarından yola çıkarsam "cık cık cık vah vah vah " seslerini işitiyorum
azcık kalpleride anla olurmu ? bizim derdimiz ne zemzem,ne abdest suyu,ne saç kılları nede kabe taşlarıdır.
hepsinin/mizin Rabbine olan aşktır anladınmı ağam...
işte sizin aylarca tartıştığınız,vesile,tevesülü,rabıtayı,şefaatı ben böyle algılıyorum..sizin gibi brokrat bakmıyorum

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 22 Ocak 2012, 21:46   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Zemzem:

Zemzem Arapça bir kelime olup "alçak sesle konuşmak" demektir. Aslında atların çıkardığı alçak sese zemzem denir. Herhangi bir şeyi muhafaza etmek için de kullanılır
(İbn Manzur, Lisanu'l-Arab, Beyrut 1956, XII, 237 vd)

Zemzem suyu hususunda anlatılan birçok şeyi Tek bir örnek ile izah etmeye çalışacağım kabul edip etmemek imani bir mevzuu olmadığı için sorunda olmaz isteyen şifa niyeti ile içer isteyen susuzluğunu gidermek amacı ile hiç fark etmez…

Ebu Zerr Mekkeye Allah resulüne ulaşmak için geldiğinde onu halktan birilerine sorar ve neticesinde bayıltılana kadar dövülür kendine geldiğinde şöyle anlatır.

Zemzeme kadar gittim. Kanlarımı yıkadım, suyundan biraz içtim. Böylece otuz gün, gece ile gündüz arası kaldım. Bu esnada zemzem suyundan başka hiçbir taam almadım. Buna rağmen şişmanladım ve karnımın kıvrımları arttı. Ciğerimde açlık hissi duymadım.

Ebu zerrin bu beyanı zemzem suyunun belirgin bir çok özelliğine işaret etmektedir.Abartı olmadığı müddetçe isteyen istediği değeri versin içsin bunda ne tür bir sorun olabilir.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 24 Ocak 2012, 10:24   Mesaj No:13
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Zemzem:

Zemzem Arapça bir kelime olup "alçak sesle konuşmak" demektir. Aslında atların çıkardığı alçak sese zemzem denir. Herhangi bir şeyi muhafaza etmek için de kullanılır
(İbn Manzur, Lisanu'l-Arab, Beyrut 1956, XII, 237 vd)

Zemzem suyu hususunda anlatılan birçok şeyi Tek bir örnek ile izah etmeye çalışacağım kabul edip etmemek imani bir mevzuu olmadığı için sorunda olmaz isteyen şifa niyeti ile içer isteyen susuzluğunu gidermek amacı ile hiç fark etmez…

Ebu Zerr Mekkeye Allah resulüne ulaşmak için geldiğinde onu halktan birilerine sorar ve neticesinde bayıltılana kadar dövülür kendine geldiğinde şöyle anlatır.

Zemzeme kadar gittim. Kanlarımı yıkadım, suyundan biraz içtim. Böylece otuz gün, gece ile gündüz arası kaldım. Bu esnada zemzem suyundan başka hiçbir taam almadım. Buna rağmen şişmanladım ve karnımın kıvrımları arttı. Ciğerimde açlık hissi duymadım.

Ebu zerrin bu beyanı zemzem suyunun belirgin bir çok özelliğine işaret etmektedir.Abartı olmadığı müddetçe isteyen istediği değeri versin içsin bunda ne tür bir sorun olabilir.
EBUZER İLE İLGİLİ VERDİĞİNİZ BU RİVAYET PAYLAŞILAN YAZININ İÇERİSİNDE GEÇEN BU DURUM LARIN DELİLİMİDİR .VE SİZEDE YAZI İÇERİSİNDEKİ Bİ KAÇ SATIRI SORAYIM İZAHINI YAPARMISINIZ FİKRİNİZ NE BU DURUMLAR İÇİN..

Cibril-i Emin vasıtasıyla zuhur etmiştir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)´in kalb-i şerifinin defalarca yıkandığı sudur.
[PEYGAMBERİN KALBİ NEDEN YIKANSIN Kİ]

Rasulullah Efendimizin mübarek tükürüğü ile bereketlenen sudur.
[PEYGAMBERİN TÜKÜRÜĞÜ BEREKET MİDİR]

Ondan içmek günahlara keffarettir.

Kaburgalarını gerdirinceye kadar içmek iman alameti ve nifaktan kurtulmaktır.
Alt 24 Ocak 2012, 10:40   Mesaj No:14
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
senden farklı bir şey yazmadım ki..
zemzem bizim
ibrahim hacer(zemzemin hemen yanında medfun) bizim
kabe bizim
onu metheden peygamber bizim
haccın çoğu erkanı zemzemle bağlantılı ve hepsi bizim
zemzem konusunda abartı varmı dersen..evet var ama zararsız.bazı müslümanlar heyecana gelmiş olmaması gereken anlamları yüklemiştir.ama bu ne iman konusudur ne amel.tamamen kişinin hissiyatına,maneviyatına mistik dünyasına mal olmuşsa bize ne ve zararı ne.
ben şimdi desem ki,zemzem cennet suyudur,şifa kaynağıdır,dünyanın tüm şifalı kaplıcaları onun yanında gölge bile olamaz,kaburgaların şişinceye kadar iç,banyo yap,dönüşte bana da bir bidon(evdeki suyla eşdeğer sayamam herhalde) getir...
varmı imani ameli bakımından sıkıntı ?

arkadaşım,
hacerul esvet kapkara sıradan bir taştır,ama onu ziyaret etmek istilam etmek ibadettir.senin mantığınla bakarsak put muamelesi olmalı.
kabe kul yapısı evlerimizin yapıldığı gibi taşlar betonlar inşaat malzemesi yığını..ama tavaf islamın bir şartıdır.mantığınla bakarsak korkunç sonuçlar çıkar...
resulullah traş olurken,saçları kapışılıyordu..saçımızdan bir farkı olmayan bir kıl yığını..ama teberukat,saygınlık ve hatıra anlamında onları kapmak.. senin mantığın bizi uçuruma götürür..
Resulullahın abdest suyu,fıkha göre mai mustameldir.yani o su içilmez,abdest alınmaz,banyo yapılmaz.ama benim hissiyatıma göre, Resulullahın tenine değen su değerlidir,şifadır,muhteremdir,saygındır,bulunmaz nimettir..sana ters gelebilir ama benim için değeri biçilmezdir..
veysel karaniye gönderilen bu günkü hırkai şerif sıradan bir kıyafettir.asrımızda giyilemiyecek kadar komik bir kıyafet.hırkai şerifi ziyaret imkanım olsa kaçırmam,ama senin geçmişteki yazılarından yola çıkarsam "cık cık cık vah vah vah " seslerini işitiyorum
azcık kalpleride anla olurmu ? bizim derdimiz ne zemzem,ne abdest suyu,ne saç kılları nede kabe taşlarıdır.
hepsinin/mizin Rabbine olan aşktır anladınmı ağam...
işte sizin aylarca tartıştığınız,vesile,tevesülü,rabıtayı,şefaatı ben böyle algılıyorum..sizin gibi brokrat bakmıyorum
SAYIN HOCAM AYNI ŞEYLERE SÖYLÜYORUZ DOĞRUDUR AMA BENİM SİZDEN İSTEDİĞİM PEYGAMBERİN KENDİSİNİN SÖYLEMEDİĞİ VE PEYGAMBERDE OLMAYAN BAZI ÖZELLİKLERİ PEYGAMBERDE VARMIŞ GİBİ YANSITAN YAZININ İÇERİSİNDEKİ BAZI kısımlardır,örneğin peygamberin kalbi niye yıkanmış,ve yıaknamaya ihtiyaç duyulmuş,bi başka konuda peygamberin tükürüğünün bereketli olması ve zemezeem tükürmesi gibi durumlar.

Ayrıca benim için kabe ve kabeye bakış açımıda doğru yansıtmamışsınız uzgn,kabe mimari hiç bir özelliği olmayan ama müslüman için rabbimizin tayin ettiği kıblegah ve en emin beldedir,hacerul esvet taşıda bi taştır ve müslüman için tavafta başlama noktası olarak bi nişan ,izdir,ve ona dokunmak için insanları ezmek yerine hac ile ilgili ayetlerde geçen TEVAZU VE VAKARI VE HACDA BULUNANLARA KARŞI HİÇ BİR EZA OLACAK HAREKETE SEBEB OLMAMAK İÇİNDE HAC ESNASINDA dokunmak yerine,uzakta tavaf yapmak daha evladır diyorum..yanındaki insanları ,itip kakmaktan ve ölmelerine sebeb olmaktansa...

Peygamberin saçı sakalı,cübbesi gibi durumlara karşıda tavrım yine peygamberin yanında bulunan ve peygamberle her türlü cefayı çeken sahabenin tavrı gibidir,ve ben inanıyorumki peygamberin ashabından hiç biri peygamberin,sakalı,saçı,cübbesine sarılıp,eteğinden tutup cennete gideceğine inananan ve böyle yaparak ALLAHA VE PEYGAMBERE sevgilerini gösteriyor veya sevgi göstergesi olarak algılıyor değildiler,ashabta Allaha ve rasule sevgileri Allahın belirlediği ölçüde idi,Allahın dinini herşeyden daha çok seviyorlardı ve bunun içinde her türlü fedakarlıkta yarışıyorlardı..

Yani bu gün camilerde veya gerek diğer organizelerde peygamberin cübbesini,veya sakalını görebilmek yüz sürmek için yarışıp ama yüzünde peygamber gibi sakal bulunmayan veya peygamber gibi bol giysiler yerine dapdar kotlar giyinenlerle doludur,peygamberin sakalına hürmet ,sakal sünnetini bırakmakla olur,kılık kıyafetine hürmet peygamber gibi vucut azaları belli olmayacak derecede giyinmektir...yoksa peygamberin sakalının bi cam içinde ona kutsiyet yükleyerek peygamberin bu sünnetine hürmet olmaz ki yanılıyor muyum sayın hocam..
Alt 24 Ocak 2012, 12:59   Mesaj No:15
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

1-Resulullah'tan geriye kalan hırka,sakal vs'lere ibadet etmiyoruz..onlar hatıraların en değerlisi.parmağındaki yüzük bile sana eşinin hatırası değilmi? hz ömer taa yemene kadar gelip hırkayı veyzel karaniye vermesi espirisini anlıyamazsın sen xorti baş..

2-uhud harbinde katadenin gözüne ok isabet edip,resulullahın el sürmesiyle hemen iyileşmesi,hayber savaşında hz alinin ağrıyan gözüne tükürüğünü sürmesi hemen iyileşmesi vs vs vs yüzlerce sahih hasen garip mutevatir haberlere hurafe deyıp geçeceksen,konuşulacak bir konu kalmadı demektir.

3-"SAYIN HOCAM AYNI ŞEYLERE SÖYLÜYORUZ DOĞRUDUR AMA BENİM SİZDEN İSTEDİĞİM PEYGAMBERİN KENDİSİNİN SÖYLEMEDİĞİ VE PEYGAMBERDE OLMAYAN BAZI ÖZELLİKLERİ PEYGAMBERDE VARMIŞ GİBİ YANSITAN..." demişsin...peygamberin söylemediğinden eminsinde neden söylediğinden emin olamıyorsun? dikkat ettin mi bilmiyorum,hatırlatayım istersen...hangi konu olursa olsun,(geçmişteki mesajlarına konularına göz at),İTİRAZVARİ,MUHALEFETVARİ bir yaklaşımın evrensel oldu artık.bir gün muhalif olmadığın bir konuyu görsem,"sıradaki ezanı bu gün muhalif olmayan kardeşimize gelsin" der okuruz elbette dikkatlı olacağız,hurafeye bidata karşı uyanık olacağız...maliyenin vergi kaçıran esnaf avına çıkması gibi olmasın e mi ?

Allahım bu kardeşimizden bir gün de muhalif olmadığı bir konuyu görmeyı nasip et..

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 24 Ocak 2012, 13:09   Mesaj No:16
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Canım kardeşim la diyebilmek tabiki kabul edilmez abartılardır bızde buna karşıyız ama bari bir su üzerinden polemiğe girmeyelim diyorum isteyen şifa niyeti ile içsin isteyen susuzluğunu gidermek maksadı ile ne fark eder ikisininde varacağı yer midedir gayrisi boş...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 24 Ocak 2012, 13:47   Mesaj No:17
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
1-Resulullah'tan geriye kalan hırka,sakal vs'lere ibadet etmiyoruz..onlar hatıraların en değerlisi.parmağındaki yüzük bile sana eşinin hatırası değilmi? hz ömer taa yemene kadar gelip hırkayı veyzel karaniye vermesi espirisini anlıyamazsın sen xorti baş..

2-uhud harbinde katadenin gözüne ok isabet edip,resulullahın el sürmesiyle hemen iyileşmesi,hayber savaşında hz alinin ağrıyan gözüne tükürüğünü sürmesi hemen iyileşmesi vs vs vs yüzlerce sahih hasen garip mutevatir haberlere hurafe deyıp geçeceksen,konuşulacak bir konu kalmadı demektir.

3-"SAYIN HOCAM AYNI ŞEYLERE SÖYLÜYORUZ DOĞRUDUR AMA BENİM SİZDEN İSTEDİĞİM PEYGAMBERİN KENDİSİNİN SÖYLEMEDİĞİ VE PEYGAMBERDE OLMAYAN BAZI ÖZELLİKLERİ PEYGAMBERDE VARMIŞ GİBİ YANSITAN..." demişsin...peygamberin söylemediğinden eminsinde neden söylediğinden emin olamıyorsun? dikkat ettin mi bilmiyorum,hatırlatayım istersen...hangi konu olursa olsun,(geçmişteki mesajlarına konularına göz at),İTİRAZVARİ,MUHALEFETVARİ bir yaklaşımın evrensel oldu artık.bir gün muhalif olmadığın bir konuyu görsem,"sıradaki ezanı bu gün muhalif olmayan kardeşimize gelsin" der okuruz elbette dikkatlı olacağız,hurafeye bidata karşı uyanık olacağız...maliyenin vergi kaçıran esnaf avına çıkması gibi olmasın e mi ?

Allahım bu kardeşimizden bir gün de muhalif olmadığı bir konuyu görmeyı nasip et..
öyle deme güzel abim,ben yanlış olanlarına muhalif olmuşum tamam geçmişte ki eksikliklerimide rabbimden yardım isteyerek tamamlıyorum.ne yapayım dayanamıyorumuzgn islamın güzelliğine karıştırılan bidateleri,hurafeleri görünce,yoksa yukarda ki yazımdada ZEMZEM benim içinde çok güzel eylemler barındıran bi su [tevekkül]konusudur.

yalnız insanın hak ile batılın karıştırıldığı ortamlarda muhalif olması imanın tezahurudur sayin abim..

muhalif olmadığım konularda var örneğin meal okuma konusuna muhalif olmadım,

yitiksevda abim,ben yazılan ve çizilenleri doğru yanlış olarak ayrılmasından yanayım..
Alt 06 Mayıs 2012, 01:05   Mesaj No:18
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 13 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdirleri:10
Takdir Et:

Zemzem Hakkinda Bilinmeyenler

1-)Avrupa`da labaratuarlarda yapilan arastirmaya gore Zemzem suyu diger sulara gore cok daha az kükürt tasimaktadir.

2-) Yine ayni arastirmaya gore diger sulara gore cok daha besleyicidir ve cok daha fazla ...mineral barindirmaktadir.

3-) Kaynagi henuz bulunamamistir. Nereden geldigi su anki teknolojiye gore bile bilinemiyor.

Yakinlarinda hicbir kuyu yok ve denize de 80 km uzaklikta.Bu sartlarda suyunu denizden veya baska bir kuyudan almasi imkansiz.

4-) Açligini gidermek için içen kisinin açligini, susuzlugunu gidermek için içenin susuzlugunu giderir.

5-) Sadece 1,5 metre derinligindeki ufacik bir kuyudan cikan su,hac mevsimi boyunca milyonlarca hacinin tum su ihtiyacini gostermemektedir.

6-) Dunya Saglik Orgutu (WHO)`nun raporlarina gore Dunya`daki en icilebilir ve saglikli sulardan biri.

7-) Amerika`da yapilan test sonuclarina gore Dunya`da icinde mikroorganizma ve bakteri bulundurmayan TEK su zemzem suyu.

Ayrıca zemzem hiçbir zaman belden aşağı inmez ve anladığını üzere idrar yoluyla atılmaz yani sadece ter ile vücuttan atılır bunların hepsi bilimsel deneylerle kanıtlanmıştır.
tarih sussa, hakikat susmayacak........''

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)