Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Anket'ler-Röportaj'lar

Konu Kimliği: Konu Sahibi Esma_Nur,Açılış Tarihi:  09 Eylül 2011 (21:50), Konuya Son Cevap : 15 Nisan 2024 (18:33). Konuya 20 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 12 Eylül 2011, 19:35   Mesaj No:11
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart Cevap: Devlet 4 evliliğe izin vermelimi ?

Alıntı:
MERVE DEMİR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
ruhsat zorda kalma durumunda verilir.
4 hanımın nesinde zor durumda kalınacak.
bu iş geleneksel bi hal almıştır o ayetin bi öncesi birde sonuna bakılırsa mevzu yetimlerle bağlantılıdır.
diyorsun yani
menfaatiniz,çıkarınız,işinize gelenleriniz sizi adaletsizlikten ayırmasın muhtar.ayet gayet açık ve asrı saadette tatbikatı yapılmıştır.Resulullahın hiç bir eşi yetim olduğu için alınmamıştır.dul olduğu için alınmıştır.
bu ruhsattır.fırsatçıların tavri kuran değildir.bu tipler nikah olmasada istediğini uygular.bu ruhsat sadece işlerine gelen bir kılıf.sorduğum soruların cevabını vermen daha ikna edici olurdu.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 12 Eylül 2011, 21:09   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4537
Beğendi:6132
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Bir zamanlar, büyük ve güçlü bir ülkeyi yöneten kralın dört eşi varmış.

Kral en çok dördüncü eşini sever, bir dediğini iki etmez, herşeyin en güzelini, en iyisini ona verirmiş.

Kral üçüncü eşini de çok severmiş. Bu güzelliğin bir gün kendisini terk edebileceğinden korktuğu için, onu çok kıskanır,üzerine titrermiş.

Kral ikinci eşini de severmiş. Kendisine karşı her zaman iyi ve sabırlı davranan eşi, ne zaman bir derdi olsa daima onun yanında bulunur, sorunun çözümünde ona destek verirmiş.

Kraliçe olan birinci eşiymiş kralın. Onu en çok seven, karşılık beklemeden seven, sağlığına ve hükümranlığına en büyük katkıyı sağlayan bu eşi olmasına rağmen, kral bu eşini hiç sevmez ve onunla hiç ilgilenmezmiş.

Bir gün kral ölümcül bir hastalığa yakalanmış. Yakında öleceğini anladığı ve öldükten sonra yalnız kalmaktan çok korktuğu için, eşlerinden hangisinin ölüm yalnızlığını kendisi ile paylaşmak isteyebileceğini öğrenmek istemiş.

En çok sevdiği dördüncü eşine,

- "Ölüm yolculuğğunda bana eşlik etmek ister misin?" diye sorduğunda, aldığı yanıt kalbine bir bıçak gibi saplanan, kısa ve net,

- "Mümkün değil!" olmuş.

- "Hayatım boyunca seni sevdim, sen benimle birlikte ölmeyi kabul eder misin?" sorusunu üçüncü eşi,

- "Hayır, hayat çok güzel. Sen ölünce ben yeniden evleneceğim." diye yanıtlamış ve kral bir kez daha yıkılmış.

- "Her sorunumda, her zaman yanımda olan, bana yardım eden sendin. Bu sorunumda da bana yardımcı olur musun?" sorusuna karşı, ikinci eşinden,

- "Bu sorunun için bir şey yapamam. Olsa olsa sana mezarına kadar eşlik eder, güzel bir cenaze töreni yaptırır ve yasını tutarım." karşılığını almış.

Büyük bir hayal kırıklığı yaşamakta olan kral birinci eşinin sesiyle irkilmiş:

- "Nereye gidersen git, seninle olurum, seni takip ederim."

- "Ah!" diye inlemiş kral;

- "Keşke bir şansım daha olsaydı..."

eşleri çoğaltmak isteyenler bir okuyun isterseniz bu hikayeyi

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 30 Ekim 2011, 14:36   Mesaj No:13
Takdir Et:

eşleri çoğaltmak marifet değil.geçerli bir mazereti olmayıp eş çoğaltanlar;

"dua ile Allahtan belalarını isteyen"

sorumsuzlardır.

Alt 03 Kasım 2011, 08:49   Mesaj No:14
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Bir bayanla adam gibi yaşadılar afedersiniz sözüm onlara ihtiyaçlarını karşıladılar çocukların başları okşana okşana doyurdularda 4 tanesi kaldı şimdilerde 4 evlilik yapmak isteyenler sadece nefislerini kamçılayan ve kendini kandıran insanlar insan denirse ! Peygamber efendimizin s.a.v. izlediği yol gibi namusunu korumak yada sahip çıkmak amaçlı 4 evlilik yada bir eksik varsa evlilik hayatında ama günümüzde nerde böyle samimi ve dürüst insanlar nikahına almadan gözle zina ediyorlar bir avuç toprak doyursun gözlerini !
Alt 03 Kasım 2011, 18:27   Mesaj No:15
Medineweb Üyesi
H.A.Y.A.T. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:H.A.Y.A.T. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14300
Üyelik T.: 08 Ekim 2011
Konular: 6
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

islamda 2. eş konusu kesinlikle zevk için değildir dul ve madii yönden muhtaç kadınalrs yardım olsun onlar toplumda hor görülmesin diye yapılıyormuş önceden ama şimdi bu sadece nefs için evliliklerre dönüşmüş tamam ama bende kadınla erkeğin eşit olmadığına katılırım kadın erkekten bir adım arkada olmalıdır bu şekilde oldugu sürece herkes haddini bilir ve evlilikler de daha uzun sürer çünkü yaygın boşanma nedenlerinden birisi maalesef anlaşmamazlık tan ileri geliyor kadın ben üstünüm sen sus diyor erkekte aynı şekilde anlaşmazlık çıkıyor o yüzden herşeyin bir açıklaması mutlaka vardır ALLAH birşeyi vermişse mutlaka hayırlı bir nedeni vardır...
Alt 03 Kasım 2011, 19:48   Mesaj No:16
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

bende kadınla erkeğin eşit olmadığına katılırım kadın erkekten bir adım arkada olmalıdır bu şekilde oldugu sürece herkes haddini bilir ve evlilikler de daha uzun sürer çünkü yaygın boşanma nedenlerinden birisi maalesef anlaşmamazlık tan ileri geliyor kadın ben üstünüm sen sus diyor erkekte aynı şekilde anlaşmazlık çıkıyor o yüzden herşeyin bir açıklaması mutlaka vardır ALLAH birşeyi vermişse mutlaka hayırlı bir nedeni vardır...

Evet burasına katılıyorum feminist bayanlar yok değil bazılarıda onların gazına ve galayanına geliyor malesef bazı bayanlarda şahit olduklarım sizin dediğiniz gibi bir adım arkadada olsa kıymet ve değer görmüyor buda bir gerçek bu gerçeklere şahit oldukça islamda 4 evlilik ruhsatı verilmiş erkeklere ama o erkekler vefakar ve fedakar eşlerini hiçe sayacak kadarda cahil ve cesur olduklarınıda görüyoruz. tv proğramında dinlemiştim bir erkeğin sorusu güzele bakması sevaptır sözünü çok güzel açıklamıştı muhatabı Allahın haram kıldığı herşeye helal gözüyle bakılmaz çık everes dağına mis gibi havayı solu yada kalk sabahın erken saatinde dinle kuş seslerini tefekkür et düşün Allahın ne güzellikler yarattığını bak bu güzelliklere bakmak sevaptır demişti şimdi günümüzde buda böyle bişey gibi sanki islamda 4 evlilik ruhsat verilmiş harama bakmayım şuda benim olsun buda benim olsun misali sanmıyorum ki Kuran ahlakıyla hareket eden insanlar olsun varsada kolonlamak lazım o insanları sayıları çoğalsın 4 evlilik yapmak yerine keşke demekten nefret ediyorum ama keşke her insan mantığını ve kalbini dinlese ve empati yapsa bayan yada erkek kimse kendi için istemediği şeyi eşi içinde istemese boşanmalar en aza inacektir ama malesef ..
Alt 03 Kasım 2011, 20:50   Mesaj No:17
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4537
Beğendi:6132
Takdirleri:24126
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

bırak yapıcaksa yapsın acaba bu adam beni aldatırmı die düşüne düşüne hyt geçmez can sen onun gözünü korkut ztn cesaret edemz ki yapacağı varsa göreceğide var. Hepimiz YARATANA emanetiniz karşındaki kim olursa olsun(çocuğunda olabilir) senden ayrıldıkdan sonra nereye gideceği kiminle karşılaşacağını bilemeyiz.en güzeli TEVEKKÜL

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 04 Kasım 2011, 10:50   Mesaj No:18
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Takdirleri:270
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
diyorsun yani
menfaatiniz,çıkarınız,işinize gelenleriniz sizi adaletsizlikten ayırmasın muhtar.ayet gayet açık ve asrı saadette tatbikatı yapılmıştır.Resulullahın hiç bir eşi yetim olduğu için alınmamıştır.dul olduğu için alınmıştır.
bu ruhsattır.fırsatçıların tavri kuran değildir.bu tipler nikah olmasada istediğini uygular.bu ruhsat sadece işlerine gelen bir kılıf.sorduğum soruların cevabını vermen daha ikna edici olurdu.
hocam zaten çok eşlilik olan bir toplumda niye çok eşliliğe ruhsat verilsin.
oradaki amaç evliliği tek eşliliğe indirgemek.
zaten bu konuyla ilgili ayetler bellidir.
nisa 129 : kadınlar arasında adaleti sağlamaya asla güç yetiremezsiniz.
asla güç yetiremeyecek bir konuda niye ruhsat verilsin? ki ayette direk ASLA kelimesi kullanılmışken..

bide çok eşlilik ile ilgli ruhsat verilen ayet var.
nisa 2-3:Yetimlere mallarını verin, temizi pis olanla değişmeyin, onların mallarını kendi mallarınıza katarak (kendi malınızmış gibi) yemeyin; çünkü bu, büyük bir günahtır. Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.

şimdi bu ayette yetimlerle evliliğin ne ilgisi var? (3.ayetin girişi)
sosyolojik olarak o ortamı incelersek insanların yanında bulunan yetimlerin mallarını o eşlerine yedirdikleri görülmektedir.bunun olduğu bir ortamda ayet inmiştir.
şimdiki kimsenin haberi olmadan dini nikah kıyıp ayrı ev tutup (kimsenin haberi yok) zamparalık yapmak için değildir yani..
Alt 04 Kasım 2011, 18:28   Mesaj No:19
Takdir Et:

muhterem hanımlar,
beni öyle bir konuma sokmuşsunuz ki,sanki taadüdü zevcadı savunuyorum gibi lanse edilmiş.sorduğum soruların hiç birisine adam akıllı cevap vermeyıpde,kadın iç güdüsüyel savunmaya geçmişsiniz.yok yetim yok koruma yok bilmem ne...dedikleriniz tabii doğrudur.koruma evleri var,yetimhaneler var mağdur olanlar oraya gidebilir,barınabilir...yaw evlilik farklı bir olgu.evrensel olan evliliğin gerektirdikleridir...evliliğin asıl amacı fıtratta var olan cinsel,ruhsal huzuru helal dairesine çekmektir.inançlarına göre yaşayanlar bunu helal dairesinde,yaşamayanlar ise harama girerek...hukuki ahlaki anlamında evlilik gereklidir.yoksa helalde olsa haramda olsa insanlar bi şekilde çözüm bulmuşlardır.müslüman buna taadüdü zevcad,islamla sorunlu olanlar metres demişlerdir.sonuç itibarıyla aynı mesele yani amaç ve konu aynı.tek fark helal haram dairesini belirlemek.
bakın,
sadece erkeği savunan islam gibi algılamayın.aynı islam kadının hak ve hukukunuda korumaktadır.kadının fıtratına ihtiaçlarına bakımlarına cevap veremeyen erkeklerden boşanma hakkına sahiptir.aynı anda iki erkekle evlilik mantıksız tabii ki...ama kadın islama göre haklı olduğu sürece,iddetlerini beklemek kaydıyla sınırsız erkekle evlenebilir....
tekrar söylüyorum,taadüdü zevcadı islama göre yorumlayın.sokaktaki hacı böyle yaptı falankes şunu yaptı yok niyeti buydu yok amacı buydu...geçiniz bunları.islam geçerli akılcıl ve haklı zaruretin varsa 4 e kadar yolun var der.evlendiğinde mevlananamı,belanamı kavuşursun orası senin bileceğin...ama illaki ikinci kadına ihtiyacın varsa hayvanlaşarak(metres,çıkma,sevgili) değil nikah kıyarak adam gibi evlen ne halt edeceksen et der...
merve cadısı akıllı ol..
neyse...

Alt 05 Kasım 2011, 12:34   Mesaj No:20

f_m

Durumu:f_m isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14059
Üyelik T.: 05 Ağustos 2011
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

bir bayan olarak,çok eşlilik bayanlar için acı olsa da,hayat şartları,bazen çıkmazlar,bazen çaresizlikler için tek çözümdür.karşı olsam da,islamın çözümü mantıklı ve gerçekçidir.bayanların isyanı ile hocanın gerçekçi açıklamaları çelişse de, hoca haklıdır yani islamın düşüncesi budur.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)