Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Konusu

Konu Kimliği: Konu Sahibi Esma_Nur,Açılış Tarihi:  13 Ocak 2021 (16:52), Konuya Son Cevap : 12 Kasım 2022 (22:15). Konuya 21 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı58Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Ocak 2021, 16:52   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esma_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4491
Beğendi:6070
Takdirleri:23737
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Haftanın Konusu ZAMLAR

Haftanın Konusu ZAMLAR

Geçmişde forumumuzun rutini haline gelen "haftanın konusu" nu güncelleyelim haftanın ortasına geldik ama bu haftalık böyle olsun. Bu haftaki konumuz başlıkdanda anlayacağınız sürekli gelen zamlar e -ticaret sitelerinde eski siparişlerimi tekrar sipariş vermek istediğimde karşılaştığım sinir bozucu durum. olayın tanımını bu şekilde.

bir ay önce alınan 100 tl'lik elektronik eşya 120 tl olmuş, ona da döviz arttı diye fiyatı arttı diyoruz. bariz yerli üretim olan ürünlerde de sürekli bir fiyat artışı var. onların üretimi de dolaylı olarak dövize bağlı o da tamam. ama sürekli mi fiyat artışı olur? Nasıl bir ekonomi anlayamadım maaşlara yılda bir kez zam gelirken herşeye sürekli zam! Memursanız yine şanslı sayılırsınız, serbest ticaret yapıyorsanız o gün yövmiyenizi toparladı iseniz ne mutlu hiç sifrah yapmadan eve dönen çok, yurdun en ucuz marketlerinden olan bim lerde bile her gittiğimde farklı fiyatlarla karşılaşıyorum, bazen fiyat aynı ama gramaj düşmüş halk o kdr bunalmışki sesini duyurmak için Twitter da başlık açmışlar #gidicisiniz diye ne oldu da alt üst oldu dengeler

enflasyonun %10'larda olduğunu söyleyenler kendi yaptığı alışverişlerin geçmişine bakması yeterli, ne kadar saçma bir ortamda parasının çarçur olduğunu görmesi için.
Sizin fikirleriniz nelerdir

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....

Konu Sahibi Esma_Nur 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ne söylerdin? Gündem/ Manşetler Kara Kartal 2 57 01 Mart 2024 09:31
Emine Aba Pazarda Videolar/Slaytlar Esma_Nur 8 338 04 Aralık 2023 18:23
Nehirden denize özgür Filistin 🇵🇸 Videolar/Slaytlar Kara Kartal 1 85 01 Aralık 2023 17:41
Hayallerimizi gerçekleşdirme bölümü Kişisel Gelişim ve Psikoloji Kara Kartal 12 338 01 Aralık 2023 17:29
Çok önemli tesbit Sağlık / Beslenme Esma_Nur 0 94 25 Kasım 2023 21:21

Alt 13 Ocak 2021, 20:01   Mesaj No:2
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11771
Beğendi:8954
Takdirleri:26191
Takdir Et:

Şu fotoğraf anlatıyor duygularımızı.

Haftalık zamları görüyoruz senin dediğin gibi dolar arttı. Iyide bu fiyatlar dolar düşünce neden düşmüyor. Dolarmı borcunuz var? Dolarlami maaş alıyorsunuz ki sizi etkilesin diyen bakanın yerine ilkokul mezunu annemi koysalardi ekonomi uçmuştu.))

Ekonomi bizi ilgilendiriyor . Temel gıdalar el yakıyor. 40 çeşit ucuz adi küçücük zeytin var.3xs. Peynir-yağ-yumurta hiç deginmeyeyim. Ekmeğin desniz içi yok. Örümcek ağı gibi ekmek. Kabuktan ibaret. Bimin bize ne sattığını bilmediğimiz hiç ucuz olmayan adi ve zamlı ürünlerini yiyoruz. Çok oldu bırakalı. Biz aldıkça onlar âdi ürünleri zam üstüne zamla bize satıyorlar.

Uzaktan eğitim kalem kağıtla yapılmıyor. Çocuklara idare edin diyorduk mecbur cihazları yeniledik eve 2 telefon 1 bilgisayar girdi. Dolar beni niye etkilesin dimi?
Her yıl 3 çocuģun kaynak kitaplarına verdiğim parayla "sorularla süreler" kitabını basmıştım.))))

Hizina ve ödemesine yetisemedigimiz zamlar pandemiyle beraber firsatçiliga dönüşünce dahada kötümser olduk.

EVİNDE EKMEĞİ OLMAYAN YOKSULUN ELİNE KILICI ALIP BÜTÜN HALKA KARŞI AYAKLANMAMASINA ŞAŞIYORUM.

Ey Muaviye eğer bu sarayı kendi paranla yaptırdıysan israftır,eğer halkın parasıyla yaptırdıysan ihanettir ve haramdır(Kul hakkına girer).Bunu ancak firavunlar yapar” diyen Ebuzerin başkaldırısını hatırlasak bir işe yararmı bilmem .

Neden seni kimse anmazki diye düşünmeden edemiyorum. Halkın parasıyla yapilan israfın önü ardı belli değil.

Allah garibana el olmamızı nasipetsin. Bize verileni paylaşalım. Kendi adımıza durum böyleyken işten çıkmış, dükkanı kapanmış,kirasini ödeyemeyen zorda olan kardeslerimizden haberimiz olsun. Bu yüzden intihar eden babalar boğazımiza düğüm oluyor.
Allah acısin halımıza.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 13 Ocak 2021, 20:46   Mesaj No:3
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1160
Beğendi:330
Takdirleri:7457
Takdir Et:

tarih 3,01,2020...
hanımın verdiği liste alınmış toplam 617 yetele lira tutmuş.
aynı listeyi aynı markete götürdük.
tarih 3,01,2021...
toplam 1.246 yetele
listenin enflasyonu %112
emekliye memura verilen enflasyon tüm yıl % 12

çetin budak ne demişti?
Sizler de "şahlanıyor" musunuz?
şahlanıyoruz 'em
Filistin, Esma_Nur, kasım ve 3 kişi daha bunu beğendi.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 14 Ocak 2021, 00:30   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Nebevi Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Nebevi Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 59388
Üyelik T.: 05 Nisan 2018
Arkadaşları:3
Konular: 327
Beğenildi:1742
Beğendi:1021
Takdirleri:12926
Takdir Et:

ZAM konusunda ben sizler gibi düşünmüyorum
Video atan o arkadaş gibi hele hic düşünmüyorum. Tamamen o video daki mantıktan beriyim.
Yüzbinlerce fetöcüyu ne çok masum savunur oldu bazıları
Bunu herkes biliyor ki o yüzbinler milyonlara asla acımayacaktı.
Rabbim o mankurtlardan bu ümmeti korusun.
Alt 14 Ocak 2021, 20:59   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esma_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4491
Beğendi:6070
Takdirleri:23737
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Nebevi Sevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Video atan o arkadaş gibi hele hic düşünmüyorum. Tamamen o video daki mantıktan beriyim.
Herkes fikirlerinde hürdür, ama neden bizim gibi düşünmüyor sunuz açıklarmısınız?
Nebevi Sevda beğendi.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 14 Ocak 2021, 22:34   Mesaj No:6
Medineweb Aktif Üyesi
Filistin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Filistin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 680
Üyelik T.: 25 Aralık 2007
Arkadaşları:1
Konular: 19
Beğenildi:273
Beğendi:500
Takdirleri:2691
Takdir Et:

Alıntı:
>>>>parmak Ay'ı gösteriyor. Siz Ay'a değil parmağa bakmışsınız
>>>>zamlardan sıkıntınız yok ise ayakkabı kutularını kasa edinen AKP'lisiniz
Alt 14 Ocak 2021, 23:23   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

1970 lerin sonu bizler çocuğuz. Ekmek almaya giderdik. Saatlerce uzun kuyrukta bekler sıra bize gelince un bitti:(

Sene 1980 lerin başı okula gidiyoruz. Ayda 1 dedem tavuk alırdı. Pilâv üstü 15 nüfuz hepimiz yerdik. Bırakın yemeyi tavuğun kemiklerini dahi amcamla emerdik.
Babam yurt dışında 8 sene kaldı. Mahallede tek telefon vardı. O da kereste, kum satan esnaftaydı. Babam orayı arar bizi cagirirlardi. Gene araması için orada beklerdik.
Elektrik desen biz istanbul 'da bilmeyiz. Sürekli gaz lambası karanlık tek oda. Bizler gibi milyonlarca aile.
Sene 1990lar babam yurt dışından kazandigiyla arsa aldı.insaat işlerine başladı. 1994 NisanTansu Çiller krizi. Memlekette çok büyük depilasyon. Gene sıkıntılar açıklar vs. Uzunca bitmez.
Babaannemi hastaneden randevu alacagiz. Gece 3 hastane kuyrugundayim . Fiş alırdık. Eve gider tekrar kuyruğa girer sonra muayene bize gelince doktoru bırak kapıcının asarını işitirdik. Istersen bir laf de bakalim. Hemen kapı dışarı. Ilaç mi alacaksın git al alabiliyorsan. Hey gidi yıllar heyy.
1998 de 28 şubat krizi. Bu sefer binlerce esnaf bir kırmızı kitap yüzünden kepekler kapandı. Benim dükkanım vardı. Battık bitti.
2002 ve ilk dönemi. 2008 e kadar ortalık toparlandı.
2013 malum gezi olaylarına kadar faiz en düşük seviyede.
Bir sürü memleketin başına olaylar geldi hepimiz yaşadık.
Eskiyi hatırlayın ecevit çıkardı kırmızı kitaptan dolayı ekonomi yerle bir.
Allah aşkına Tayyip Erdoğan ın yerine kim olsa 50 kere hükümet yıkılırdı .
E muhtıra mi?
Parti kapatma davası mi?
Gezi olayları mi?
Hendek çukur olayları mi?
Ekim pkk ayaklanması şehirlerin talan edilmesi mi?
15 Temmuz gibi çok ağır bir darbe mi?
Yoksa Reis 'in sırtından hançerleyen dostları mi?
Allah aşkına biraz merhametli savaşın.

Şimdi bakıyoruz en aglayınımıza.
Ellerimizde telefon internet bilgisayar.
Çocuklar mi? Yemek yemiyorlar efendim. Et sevmiyorlar.
Abur çubuklar bir sürü gereksiz para.
Hanımlar mi?
Birbirine özentiyle eşya değişmeler adamı gırtlağına kadar taksitlere boğmalar.
Herkesin elinde kredi kartı markete gidince poşetleri doldur. Lüks lokanta da ailece yemek ye. Arabayı taksitle al. Sonra açız diye ağla.
Insanoğlu yaşadığı anı düşünür.

Kimse kusura bakmasın ama kapitalizm sürekli tüketim toplumu ister.
Tum bu saydıklarını kısıtla sonra bak nasıl rahat yaşarsın.
Gelelim saray sözlerinize;
Yaşadığınız sisteme bakın. Yüz yıldır yiyen yiyene.. Bankaları soyup yurt dışına kaciranlara.
Devlet kapısında ki kapıdan tutta her alanda rüşvet yiyene.
Haaa diyeceksiniz ki Tayyip gelirken neydi şimdi servetine servet kattı. Doğrudur. Bu memlekette kralalar ve yaverler ne zaman yemedi ki. Artık ülkenin bağışıklık sistemleri alıştı bu harama.
Hangi belediye ye gidersek gidelim. Yiyen yiyene.
Sistemin çarkı bu yemeyeni harcarlar. Cezai müeyyide yok ki uygulansın.

KHK mağdurları diyorsunuz ya.
Ülke neredeyse bir iç savaş verdi.
Onlarin eline duşseydi. Siz o zaman misyonların mağdurunu görürdünüz.

Ara da onlara inanmış sempatizanlar var. Işte o sempatizanlara insan acıyor.
Saraya kızgın olabilirsiniz. Şunu iyi bilelim ki Tayyibin en kötü hali bile diğer partilerin en iyisinden daha iyidir.

Şahsıma gelince partici değilim ama kendi dünyamda insaf diyorum.
Alt 14 Ocak 2021, 23:29   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Filistin Üyemizden Alıntı Mesajı göster
>>>>zamlardan sıkıntınız yok ise ayakkabı kutularını kasa edinen AKP'lisiniz
Şimdi bu sözle suizan mi iftira mi atmış oldunuz. Şurada birbirimizi yazılardan ibaret tanıyan insanlarız.
Yazılara bakıp para sayma makinesi evinde tutan adam mi zannettiniz.

Cidden yakışmadı hele ki o profilinizde ki filistin duyarlılığına hiç yakışmadı kardeş.
Filistin beğendi.
Alt 15 Ocak 2021, 00:11   Mesaj No:9
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Konular: 412
Beğenildi:3136
Beğendi:3591
Takdirleri:25542
Takdir Et:

😂 a haber muhabirimi acaba diye düşündüm kusura bakmayın. Çok şükür neyiniz eksik, haddinizi bilin demedigin kalmış Nebevi Sevda amca diyeyim.

Ben 4 yaşındaydım iktidar varken. Yani senin o dediğin dönemler bana hikaye. Annem babam 28 Şubat anlatırlar. Bizden öncekiler yaşanmış bitmiş nedir bu geçmişi önümüze ısıtıp ısıtıp koyma merakıniz. Osmanlı'dan Selçuklu'ya. tarihimizi dizilerden İslamı cemaat ve her giydigine hadis üreten mürşitlerden öğrenmeyen siz begenmesenizde akleden gençlik geliyor. Geçmişten ders alınır, geleceğe bakılır. Senin baktığın yerden gelecek görünmüyor. Şöyle baktımda gençlik seminerleri veren bir eğitimcisin. Gençlere bunları mı anlatıyorsunuz? Hazirina şükredin nankörlük etmeyin. Eğer bu millet nankör olsaydı 15 Temmuzda liderini sahiplenip direnmezdi. Kafasını kuma gömerdi. Canımız acıyor dediğinde, zamlarla aynı çuvala giremiyoruz acı receteyi çoktandir iciyoruz ses etmiyoruz artık yeter dediği yerde hoooppp sen biliyonmu deden ne çekti? Ya benim dedem bile unuttu o zamanları. Elinde de telefonu var. Haaa o telefonlarda borcla taksitle alınıyor bilin istedim refahimizdan alıniyormuş gibi algı yapmayın. Yemiyoruz.

Dünya bilim-teknoloji-tuketim- üretim-gıda-sanayi her alanda hızla bir yerlere dogru giderken, bu saydığınız icraatlere ulaşmamamiz asıl komik olmazmıydi. O zamanda Hindistan örneğimi vereceksiniz. Şükredin ne hayatlar var.. Türkiye gelişmiş bir ülke ve yaşanası bir hayat istmemiz bizi nankör, şükürsüz yapmaz. Ama sizi anlayışsız ve kör yapıyor.Hep aynı arguman. Zamdan şikayet eden parası olanlr, intihar edenler feto fitnesi, mizrak çuvala sıgmiyor diyene vatan haini. Sizlerin tükettiği bize posasini biraktığınız, çocuklarıma ne kalacağını bilmediğim bir ülke miras birakiyorsunuz.

Gençleri yakalayamıyorsunuz onlara verecek, gözlerinin içine bakacak yüzünüz yok. Bu yüzsüzlukle eğitimlere devam. Nebevi Sevdaydı dimi. Not:Saygısız, yeni yetme serseri.ne beklenirki bunalrdan zaten. Çok şükür böyle evlatalrim yok çok şükür deyin geçin. NEBEVİ SEVDAydı dimi/
Kalın salıcakla✋
ATAKAN, Esma_Nur, kasım ve 2 kişi daha bunu beğendi.
Alt 15 Ocak 2021, 00:17   Mesaj No:10
Medineweb Aktif Üyesi
Filistin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Filistin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 680
Üyelik T.: 25 Aralık 2007
Konular: 19
Beğenildi:273
Beğendi:500
Takdirleri:2691
Takdir Et:

Alıntı:
Şimdi bu sözle suizan mi iftira mi atmış oldunuz. Şurada birbirimizi yazılardan ibaret tanıyan insanlarız.
Yazılara bakıp para sayma makinesi evinde tutan adam mi zannettiniz.

Cidden yakışmadı hele ki o profilinizde ki filistin duyarlılığına hiç yakışmadı kardeş.
>>>>Sayın Editör beyefendi
>>>>haddi aşan espri idi suizan değil. Sizi kırdık hakkınızı helal ediniz lütfen

Mihrinaz beğendi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: