Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Yitiksevda,Açılış Tarihi:  14Haziran 2009 (21:00), Konuya Son Cevap : 20Haziran 2009 (15:32). Konuya 61 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 17Haziran 2009, 10:57   Mesaj No:21
Medineweb Usta Üyesi
Armagan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Armagan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5753
Üyelik T.: 20 Aralık 2008
Arkadaşları:0
Konular: 65
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: 27.Haftanın Misafiri Yağmur SANCAK

misafirligin hayırlı olsun yagmurum benım :)
ben sorularla senı bogmak ıstemıyorumKımse kusursuz olmaz ama benım gözumde sahanesınSENI SEVIYORUM ÜSTADIM
aaaaaaaaa aklıma geldı ıloş artık yagmur dıyor))
Alt 17Haziran 2009, 12:12   Mesaj No:22
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Konular: 245
Beğenildi:29
Takdirleri:146
Takdir Et:

Biz de seni seviyoruz armağanımız, ama şu üstad lafından vaz geç yaw;Yağmur neyinize yetmiyor

İlayda'yı öp benim için annesi..
Alt 18Haziran 2009, 20:51   Mesaj No:23

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:

misafirimiz çok rahat; olmuyor böyle

1- bir gününüz nasıl geçer, iş dışında aktiviteleriniz var mıdır?

2-Türkiyedeki eğitim sistemi hakkında düşünceleriniz nelerdir(özellikle dini eğitim)

3-“benim belimi kıran iki kişidir;birincisi aşikare isyan eden alim,ikincisi ibadete sarılan cahil.”Zira cahil ibadeti ile insanları saptırdığı gibi alim de isyanı ile insanları saptırır.(hz.ali (r.a). )

- Yukarıda Hz Ali r.a. nir sözü var.Sizce bu özelliklerdeki cahil mi tehlikelidir, alim mi?Düzelme imkanı yok mudur?

4-Sizce kadınlar İslamın kendilerine tanıdığı özgürlüğü genel manada kullanabiliyorlar mı?
Alt 19Haziran 2009, 10:37   Mesaj No:24
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

He he bi hafta bitti ahiret sorusuz sualsiz şükür elhamdüillah İyiydik böyle yaw Nurum

1- bir gününüz nasıl geçer, iş dışında aktiviteleriniz var mıdır?

Sabah 9'da şirketteyim, akşam 6'ya kadar. Yoğun bir koşturmaca bazen de yoğun bir tembellik .

Akşam 6'dan sonra zaman zaman Kayıp Kentli,Derya Fıçıcı Hanımefendi ve ailesi ile ve diğer kardeşlerle bir araya gelip sohbet ederiz reelde, Bu haftada en az bir kere tekrarlanan bir ritüel gibi..Diğer akşamlarda genelde kitaplarımla epey bi dans ediyoruz.Bazen vals , Bazen tango falan :=) Bu ara Mevlüt Hönül Ağabey'in hediye ettiği Hz. Ali'nin Nechul Belaga'sı ile gemileri yakıp evden kaçtık, felik felik bizi arıyorlar Hafta sonu cumartesileri ise öğlene kadar uyumayı tercih edip, hafta içi erken kalkışlarımın acısını çıkartıyorum. Çalışma hayatı malum çok fazla bir aktiviteye fırsat vermiyor.

2-Türkiyedeki eğitim sistemi hakkında düşünceleriniz nelerdir(özellikle dini eğitim)

Cumhuriyet döneminde bütün eğitim kurumlarını Devletin kontrolünde toplayıp din eğitim ve öğretimini okulda devlet eliyle yürütme projesi, yaşanan acı tecrübeler sonucu ortaya çıkmış olup dinin bilimsel, akılcı ve topluma yararlı bir şekilde öğretilmesi düşüncesine dayanıyordu. Ancak toplumda uzun yıllardır yerleşmiş olan güvensizlik duygusu sebebiyle
halkın okulda yürütülen din eğitimine ilgi duymaması, bu girişimi sonuçsuz bırakmıştır.Böylece devletin din eğitimi alanından çekilmesiyle yaklaşık çeyrek asırlık dönemde halk dineğitimi konusunda kendi başının çaresine bakmak durumunda kalmıştır.

Devletin din eğitimi alanında bıraktığı boşluk ilerleyen yıllarda gayri nizami
insiyatiflerle doldurulmaya başlandı.Herkes kendi bildiğine bir yol tutuyor, halk da çaresiz bir Şekilde bu yollardan birine yöneliyordu.Sonuçta toplumu kamplara bölme potansiyeli taşıyan değişik adlar altında dini oluşumların ortaya çıktığı görüldü.Dindar insanlar, dini bilgilerini
edinecek, dini ihtiyaçlarını karşılayacak resmi mekanizmalar bulamayınca belli dini önderler veya görüşler etrafında oluşan gruplara yönelmek zorunda kalmıştır.Bu grupların birbirlerine karşı gittikçe artan düşmanca davranışlar sergilemeleri, hamaset duyguları ile insanları tahrik
edip belli amaçlara yönlendirmeleri,toplum bütünlüğü açısından çok tehlikeli bir gidişe işaret ediyor...

Velhasılı kelam Halkın bu yöndeki ihtiyaç ve beklentisi hafife alınamayacak kadar önemlidir. İhtiyacı görmezden gelmek veya yok saymak onu ortadan kaldırmıyor. Din öğretimi konusunda insanları bilimsel olmayan, pedagojik bir sistemi bulunmayan düzensiz, gelişigüzel yollara sevk etmemek için bu ihtiyacın en uygun şekilde resmi yollarla karşılanması zarureti vardır. Bu konudaki temel sorun ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarına konulmuş olan Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi derslerinin bu ihtiyacı karşılamaktan uzak olmasıdır. Bu dersler, ilköğretim dördüncü sınıftan lise son sınıfa kadar sekiz yıl boyunca programlarda yer almasına rağmen tatminkar dini bilgi kazandırma konusunda bir çok yönden yetersiz kalmaktadır...
Alt 19Haziran 2009, 11:21   Mesaj No:25
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

3-“benim belimi kıran iki kişidir;birincisi aşikare isyan eden alim,ikincisi ibadete sarılan cahil.”Zira cahil ibadeti ile insanları saptırdığı gibi alim de isyanı ile insanları saptırır.(hz.ali (r.a). )

- Yukarıda Hz Ali r.a. nir sözü var.Sizce bu özelliklerdeki cahil mi tehlikelidir, alim mi?Düzelme imkanı yok mudur?

Her ikisi de tehlikelidir Nurum;aşikare biçimde isyan eden ÂLİM kişi ,Kuran'ı Kerim'de, Cum'a Süresi 5. ayetinde bahsi geçen ''Kitap Yüklü Merkep'' durumundadır.Onca ilim, onca bilgi sahibi olmalarına rağmen, o bilgilerini, ilimlerini yaşamayanlar Allâh'a aşikare isyan etme durumundadırlar. Şu an islam toplumunun ÂLİM'lerinin çoğunluğu bu grupta değerlendirilebilir. Hal ve yaşayış olarak tehlikelidirler.Çünkü toplum bunların yaşam tarzlarına bakarak , onları taklit yoluna girecektir.Taklidi bilgi ile, taklidi iman doğacak, taklitten tahkike geçiş mümkün olmayacaktır. Bu Alimlerin Düzelme imkanları vardır. Sahibi oldukları ilimleri ''Allahın Ayetlerini Yalanlarcasına'' bildiği halde yaşamayanlar durumundan, hem bilip, hem yaşayıp, hem de örnek olma durumuna kendisini terfi ettirdiği vakit, düzelme süreci başlamış demektir. Bu durumda ''ALLAHTAN EN ÇOK KORKANLAR ÂLİMLERDİR'' hadisi şerifi ışığında bir yaşamın başlangıcına ip salınmış olacaktır vesselam...

Cahil İbadetine gelince, bunu şu Hadis_i Şerif çok güzel açıklar sanırım :

Bir gün peygamberimiz (s.a.v.) bakıyor ki şeytan aleyhillağne mescidin kapısında bekliyor.
peygamberimiz (s.a.v.) soruyor :

- ey mel'un burada niye bekliyorsun ?

-mescidde namaz kılan biri var. onun namazını bozdurmak için vesvese vermek istiyorum. ama orada uyuyan biri var, ondan korkuyorum.

-allah'a ibadet eden bir adamdan değilde neden uyuyan birisinden korkuyorsun?

- namaz kılan adam cahil biri. onu kandırmak kolay fakat uyuyan adam alim. namaz kılanın namazını boşa götürmak kolayda , ya öbürü uyanırsa, diğerinin namazını düzeltir daha iyi kıldırabilir. onun için korkuyorum.

Riyazü’s-Salihin

4-Sizce kadınlar İslamın kendilerine tanıdığı özgürlüğü genel manada kullanabiliyorlar mı?

1:Gelenegin tesekkül sürecinde vahiy ve sünnetin kadina tanidigi özgürlük alani daraltilmis ve kadin toplumsal dönüsüm sorumlulugundan soyutlanmistır.Topluma hakim olan gelenekleşmik kafalar maalesef GELENEKSEL HAYA adı altında kadına islamın verdiği özgürlüğe ipotek koymaktadır. Özellikle de erkekler bunu epey bi itina ile yaparlar.

2: Kadınlarımızın çoğunluğu islamın kendilerine tanıdığı ÖZGÜRLÜK alanının sınırlarının ( yoksa sınırsızlıklarının mı demeliydim ) yüzde 90'ını bilmemektedirler!

3:Peygamberler, insanin zincirlerini kirmak, tasmalarini kirmak için, ondan alinan özgürlügünü ona geri vermek için gönderilir. O sebeple Peygamberimizle baslayan kadına iade_i itibar durumu gelenekle yeniden olumsuz anlamda kirilarak Nebi öncesine eklemlenmistir. Peygamberimizin vefatindan sonra, kadina geleneksel bakis açisi yine geriye dönmüstür. Bu noktada gelenek kadina ikincil bir rol biçmistir. Tabi cahiliyedeki gibi degil. Çünkü Islamda kadina artik geri dönülmesi mümkün olmayan bir takim haklar verilmistir. Bu haklar Kuran’la verilmis, sünnetle verilmis, onlardan geri dönülmesi mümkün degil. Ama gelenek bu haklari kadüklestirmis, yani ‘islevsizlestirmis’tir. Yani Kur’an’la ve sünnetle verilen tüm haklar, bir yerde uygulamalarla geri alinmistir.Rasulullah’in baslattigi devrim tamamlanacagi yerde, sekteye ugratilmistir.Bu konuda daha evvel forumda verdiğim ''Kafesteki Maymunlar'' örneğine müracaat edebilirsiniz.Şunu de eklemeliyim ki; kadınlar İSLAMIN KENDİLERİNE TANIDIĞI tüm hak ve özgürlükleri bilmedikçe, öğrenmedikçe, Akıllarını kullanmadıkça, aynı çember etrafında özgürlüğümüzü isterükkk,vermeseniz kellenizi keserükk teraneleriyle dolanmaya devam edeceklerdir. Ama işin acı tarafı hangi özgürlükleri istediklerini bilmeyerek atılan özgürlük nida'ları amaç'a ulaşmalarını engellemeye de devam edecektir vesselam...

Teşekkür ederim güzel soruların için Nurum , sevgi ve muhabbetle...
Alt 19Haziran 2009, 11:37   Mesaj No:26
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
fazilet Üyemizden Alıntı
1-neden kar değilde yağmur?

İsmimi koyana sor :=)

2-reel hayatınızda da sinirlimisiniz?

Normalde sinirli bir insan değilim Sizlere böyle bir intiba verdiğim için üzgünüm ama kızdırıldığım zaman sinirlenen, fakat kova dolmadan da taşmayan bir yapıya sahip oluşumla alakalı gözüm;Kızdığım şeyler de belirlidir aslında, pek sapmaz. Saçma sapan,adına islam denen söylemler sinirlendirir. Birden patlarım, fren balata kontrol etmem o anda. Ki haksız da sayılmam pek...Neyse..Reldeki halimi dostlarıma sorun size kuzu gibi olduğumu falan söylerler herhalde :=)

3-argo konuşmayı seviyormusunuz?niçin ?

Argo konuşmak değil de şöyle bir ağız alışkanlıgım var: Sıpalar !.. Keçi oğlu keçi !..Eşşeki Mahluk!..(Sevdiklerime ki hiç kimse yanlış anlamıyor :=) Ortalıgı saptırmak isteyenler mütesna...Onlara göre argodur, bana göre sevgi ifadeleridir .Ki herkese de kullanmam , haketmeleri lazım :=) Bir de şunu diyeyim,kızışım kendimden çok Allah'ın dinini saptırıp, onu emellerine alet etmeye çalışan söylemlere aşırı derecede tepkiliyim. Ki haklı olarak tahammülüm yok. Dilerseniz Argo olarak algılayabilirsiniz, dilerseniz tanıyarak yorumlarsınız haliyle.. . ciddi anlamda bildiğimiz küfürleri sıralayan insanlardan nefret ederim!..

4-hala bekar olmanız sıkkıntı olmuyormu ?

Yoo.. İsteseydim evlenirdim şu ana kadar. Ki evlilik ilk sıradaki tercihlerimden değil idi. 2 ünv. okudum.Eğitimimi tamamladıgımda zaten 25 yaşına gelmiştim. Şu an 28 yaşındayım ve yeni yeni düşünüyorum açıkçası.Şu ana kadar hiç sıkıntı olmadı şükür.

5-size göre ölüm nedir gülüm

Ölümü de Öldüren Rabbe Secdeler Olsun Gülüm
Alt 19Haziran 2009, 12:07   Mesaj No:27
Medineweb Emekdarı
KuM TaNeSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KuM TaNeSi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5998
Üyelik T.: 02 Ocak 2009
Konular: 886
Beğenildi:21
Takdir Et:

özel sorularada cevap veriyoruz...bu sinirli olmadığımızı gösterir...

bu arada forumda bu şekilde sizin argo diye tabir etmediğiniz ancak bizim argo kabul ettiğimiz yukarıda saydığınız kelimeleri kullanırsanız uyarı alırsınız haberiniz olsun...
Alt 19Haziran 2009, 12:17   Mesaj No:28
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Bak bak bak ;
Argo kabul etmeyin canım siz de ;
CADI EDİTÖR hıh
Alt 19Haziran 2009, 12:19   Mesaj No:29
Medineweb Emekdarı
KuM TaNeSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KuM TaNeSi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5998
Üyelik T.: 02 Ocak 2009
Konular: 886
Beğenildi:21
Takdir Et:

alemsin yağmur....

olur senin hatırın için argo kabul etmeyiz..başka arzun varsa söyle , çekinme...)
Alt 19Haziran 2009, 12:22   Mesaj No:30
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Bi de o içtiğin çaydan alayım (Türk Kahvesi ise daha çok tercih ederim ), nasıl misafir agırlıyorsunuz kuzum siz
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)