Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Yitiksevda,Açılış Tarihi:  14Haziran 2009 (21:00), Konuya Son Cevap : 20Haziran 2009 (15:32). Konuya 61 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19Haziran 2009, 17:56   Mesaj No:51
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 245
Beğenildi:29
Beğendi:0
Takdirleri:146
Takdir Et:
Standart RE: 27.Haftanın Misafiri Yağmur SANCAK

Değerli Yitiksevda;

Bu yazarlar bölümü projesi için geçen sene Abdülmelik Ağabey'in başının etini fena yemiştim.. Neler çektirdim bir ben bilirim bir de o Bu bölümü kuralım, şöyle yapalım, böyle yapalım, begenmedim bozalım, tekrar şurdan şurdan böyle şuna benzetelim, deli etmiştim, ama hamd olsun bu bölümün açılması gerçekten çok güzel oldu, Deli ettim ağabey, hakkını helal et, ama buna değdi :=)

Abdülmelik Agabey'in tek şartı vardı, yazarları foruma davet etmek, getirtmek senin görevin, tamam yahu sözz demiştim...O günden bu yana pek çok yazar dostum bir vesile ile medineye intisap etti..Tanıdığım, tanımasam da uzaktan okuyucusu oldugum dostlar, bir şekilde davet edildiler..Şimdilerde ise yazarlar bölümü biraz buruk kaldı, sürekli güncellenmesi gerekiyor aslında.Malum ben de yoğunluğumdan dolayı çok ilgilenemedim..Geçtiğimiz hafta Derya Fıçıcı Hanımefendi'yi emrivaki ile foruma getirdim Sırada Mükerrem Bulut Hanımefendi ablam var; Daha ilerisi için de oldukça güzel isimler aramıza katılacaklar inşallah.(Şimdilik Sır ) Kadromuz çok çok genişleyecek.. Ummadığınız beklemediğiniz yazarları yakında burada görürseniz şaşırmayın vesselam
Alt 19Haziran 2009, 18:01   Mesaj No:52

ali

Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 4
Beğenildi:2
Takdirleri:10
Takdir Et:

sıpalar etmi yer ot mu düşünceli000
Alt 19Haziran 2009, 18:17   Mesaj No:53
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Allah razı olsun kardeşim İnşaallah katkılarınız ile daha iyi olacaktır.
Alt 19Haziran 2009, 19:30   Mesaj No:54
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
ali Üyemizden Alıntı
sıpalar etmi yer ot mu düşünceli000
Bu soru soru değil; Pass
Alt 19Haziran 2009, 19:32   Mesaj No:55
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
Allah razı olsun kardeşim İnşaallah katkılarınız ile daha iyi olacaktır.
Benim yanı sıra Kadir kardeşimin ve Abdülmelik Ağabey'in de katkıları var es geçmeyelim inş ...Hayırlısı olsun dilerim.
Alt 19Haziran 2009, 20:03   Mesaj No:56
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Hayırlı olsun Yağmur sorularıma geçeyim hemen;

1-Ümmet içi vahdetin veya ittihad'ın olacağına inanıyormusun?Yada olması nasıl mümkündür?Fer-i meseleler neysede asli meselelerde ihtilafların olması bizler açısından ne gibi zararlar doğurur?

2-İslam ümmeti birbirine kırdırılırken, kan ağlarken "tekfir" kavramı ile alimlerin tekfir edilmesi mezhur konunun halledilmesi adına şahsi fikrim bir handikaptır senin bu tekfir olayına bakış açın nedir?

3-Cemaatli olmak ve cemaatçi olmak arasında ıskalanmaması gereken bir fark var senin cemaatlerle ilgili bir kaç cümle görüşlerini alabilir miyim?

4-Yağmurum dini tebliğ ederken sıpa evladım islam dinine gir çabuk dersen karşı taraf alınır mı Şaka bir tarafa dini tebliğde yöntem ve metod nasıl olmalıdır?

5-Fizilali Kuranın insan üzerindeki etkisini anlatırmısın?

6-Tasavvuf'un din üzerinde tahribatını düşünen biri olarak tüm mensuplar buna dahilmidir yoksa içlerinde saygın insanlarda var mıdır.Genel olarak muarız olma sebebin nedir?

7-Peygamber efendimizin vefatından sonra siyasi mezheplerin ortaya çıkmasına sebep olan olaylarda sence ehli sünnet gibi sessiz kalıp ahiretemi havale etmek gerekir yoksa şiiler gibi menfi tavırla dile getirmek mi?En azından vicdanen rahat olmak için bu tarz söylemlere başvurmak itikadı sarsar mı sana göre?

8-Bize tavsiye edebileceğin Fizilal dışında bir eser

9-Yine ne zaman reelde görüşeceğiz?

10-Aşağıdaki kavramlar senin için ne ifade ediyor?

İlahiyatçı:
Yazarlık:
Medineweb:
Tasavvuf:
Bid'at:
Ecrin:

Hadi yeter sıpacan acıdım
Alt 20Haziran 2009, 00:05   Mesaj No:57
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Hayırlı olsun Yağmur sorularıma geçeyim hemen;

Sağol Küçük Sıpacan ;

1-Ümmet içi vahdetin veya ittihad'ın olacağına inanıyormusun?Yada olması nasıl mümkündür?Fer-i meseleler neysede asli meselelerde ihtilafların olması bizler açısından ne gibi zararlar doğurur?

Şimdi.. Ümmet içi VAHDET meselesi bizim en çok kanayan yaramız, en sıkıntılı derdimiz...Bizler evvela şunu kabul edelim ; Ben müslümanım diyenler için VAHDET FARZDIR . Fakat Resullahtan sonra yaşayan gelmiş geçmiş müslüman ayrılıkları,Hizipleşmeler, Ehli Kıble oldukları halde ümmeddin birbirine girmeleri en buyuk hata.. Halbuki Allah bir, peygamber bir, kıble bir, kitap bir, kabesi bir olanları bu derece ayıran, parçalayan, tek yürek, tem yumruk, tek gün olmalarını engelleyen bu düşünceler nereden geliyor sorusunu TARİHE SORMAK gerekir !..Bu yaşıma geldim, hayatımda ilk kez bu ümmeddin vahdet çatısı altında birleştiğine GAZZE SAVUNMASI'nda gördüm ilk defa..Muhteşem bir tablo idi..Tek yürek, tek bilek, tek ümmet halindeydik. Sanki ALLAHIN ELİ hepimizin ELİ üzerinde idi...

Sünni-şii çatışması;ırkçılık/milliyetçilik,; Hilafet/islam bayraktarlığı;sapık fırkalar, felsefenin dine, dinin felsefeye karıştırılmış olması ; israiliyat.. Efsanelerin din diye halka anlatılması,beşeri/siyasi unsurların dini etkilemesi ...Ha bi de particilik, cemaatçilik.. birbirlerini tekfir etmeleri vb...Heepsi GAZZE'de ortadan kalktı mı ? El cevap : EVET!..Oynanan tüm oyunlar , hizipleşmeler , ne varsa yok oldu mu : Evet!..

Velhasılı kelam maddelersem eger :

1_ Ehli sünnet_şia ayrımını, şucu bucu kavramlarını hayatımızdan çıkaracagız
2_Kuran /Sünnet Şiarımız Olacak
3_Aklımızı kiraya verirsek vay halimize !..
4_Nemelazımcı olmayacağız.
5_Amacımız, hayalimiz, davamız , tutkumuz, çalışmalarımız GAZZE SAVUNMASINDAKİ GİBİ tek yürek , tek bilek olmak olacak.

Ben inanıyorum aslında yakınız.. Bu millet /ümmet gazze müdafaasını gördü, o tadı aldı, inşallah ilerleyen yıllarda zannedildiği gibi toplum daha çok kaosa değil, daha çok islama aynı kıble bilincine dönecektir...

2-İslam ümmeti birbirine kırdırılırken, kan ağlarken "tekfir" kavramı ile alimlerin tekfir edilmesi mezhur konunun halledilmesi adına şahsi fikrim bir handikaptır senin bu tekfir olayına bakış açın nedir?

Alimler hatasız değildir. Peygamberler de hatasız olmadıgı gibi. Aradaki ince fark, Resul/Nebi olanların hataların zelle durumunda olmasındadır. Mesela Resullah Peygamber oldugu halde, Bir kör adamı dinlemediği için rabbimden azar işitmiştir.Kuranda yer yer bu tür azarlamalar vardır. Şimdi bizim Alimleri tekfir etmemiz değil, aksine şu anki islami düşünce tarzımız, bakış açımızla kuran'a vurdugumuzda, sünnete vurdugumuzda aldıgımız cevap önemlidir. Doğruları alır, yanlışları iade ederiz. Şiar edinmek zorunda değiliz her şeyi... Mezhur konuların halledilmesi bu baglamda ancak bu düşünce tarzı ile olur. Başka türlü çözümü yoktur. Handikapa götürür adamı dediğin gibi.

3-Cemaatli olmak ve cemaatçi olmak arasında ıskalanmaması gereken bir fark var senin cemaatlerle ilgili bir kaç cümle görüşlerini alabilir miyim?

Cemaat dediğimiz, genel anlamı ile en az 3 kişiden oluşan bir topluluk.Seyyid Kutup , yoldaki işaretler kitabında diyor ki ; islam bayragı altında bir araya gelmiş en az 3 kişi artık bir cemaattir. butun uzuvları, butun varlıklarıyla bir davaya adamışlardır kendilerini. Yani burada cemaatin görevi ne imiş ? : İslam sancağının altında birleşmek !..İslamın her kademesinde , her safhasında ayaklanıp tek vucut olmak!.. Bizim toplumumuzda ortalık cemaatçilikten geçilmiyor ki.. Tek çatı falan yok, yüz tane cemaat/tarikat/görüş/itikad farklılıkları... Bunların hepsinin tek oldugunu düşün.. Bir oldugunu düşün... Dinlerini parça parça eden, grup grup ayıranlardan bahseder En'am süresi 159 ve Müminun süresi 53, ayetleri.. Ne işimiz var bu türden öbek öbek cemaatlerde ?.. Tek olan mi değerlidir, on , yüz, bin ayrı ayrı kafada kılıkta cinste seviyede topluluklar mı ?...Bu baglamda düşünülse emin olun asrı saadet dediğiniz döneme bir anda geri dönersiniz yaw... Ama işlerine gelmeeezzz.. Ortada ciddi anlamda buyuk bir pasta vardır. O pastadan da islam adı altında şahsi nemalanmalar vardır.. Bunların işleri de Allaha kalmıştır vesselam...
Alt 20Haziran 2009, 01:12   Mesaj No:58
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

4-Yağmurum dini tebliğ ederken sıpa evladım islam dinine gir çabuk dersen karşı taraf alınır mı Şaka bir tarafa dini tebliğde yöntem ve metod nasıl olmalıdır?

Benim yöntem biraz değişik, önce aşık ederim, sonra doktora götürüp bi çekap yaptırırım , kalbi saglammı ,kemikleri ne durumda; yarası beresi var mı tüm vucut kontrolünden sonra sıkı bi Kur’an dayağı atarım, epey bi zırlarlar, tepki verirler falan, derken sıpacanım benim diye bi bagrıma basarım := ) Gerisi malum

5-Fizilali Kuranın insan üzerindeki etkisini anlatırmısın?

Fizilal’il Kuran tefsiri, şehid sosyolog seyyid kutup tarafından kaleme alınmış muhteşem bir tefsir. İnsan ruhunun en ince noktalarına kadar temayyuz eden, tabiri caizse bozuk olan DNA’ları bir anda zelzeleye tutulmuşcasına tersyüz edip, tüm kuantlarını islama hizmetkar etmek için harekete geçiren şahsına münhasır bir tefsir…(Tabii hangi niyetle okundugu da önemli ) Sosyolojik yanı agır basar. Toplumsal bir bakış tarzı vardır. İtikadi meselelerden çok insan odaklıdır. Yorum tefsiri değildir. Özelikle müteşabih ayetleri ortaya koyuşunda dahi incelik bulursunuz. Öyle ki birkaç okumadan sonra şahlanıp o uslup’a yakın konuşmaya başlamanız şaşılası bi durum değildir. Yeter ki niyetiniz halis, amacınız davanız, davanız derdiniz olsun..

6-Tasavvuf'un din üzerinde tahribatını düşünen biri olarak tüm mensuplar buna dahilmidir yoksa içlerinde saygın insanlarda var mıdır.Genel olarak muarız olma sebebin nedir?

Tasavvuf’u anlamak, değerlendirmek için evvela KURAN’ı hem meal, hem tefsir olarak okumuş olmanız gerekir öncelikle. Yani Tasavvufa girişmeden evvel, asıl kaynaga yani KURAN’a yapışmak elzemdir.Benim şahsi olarak karşı oldugum en önemli etken, kuran’ı bir tek kez dahi okumadan tasavvufa dalıp, bilip bilmeden her şeye koyun gibi boyun eğilmesidir. Ki …Bilmeyenler için tasavvuf , bıçak / ekmek olayıdır. Bıçak dediğin adam da doğrar, ekmek de. Kuran ve Sünneti azcık dahi bilen, okumuş olanlar tasavvufa daldıklarında bıçak adam mı doğruyor, ekmek mi doğruyor FARKINDA OLMA ŞUURU’nu kazanırlar. Bu önemli hususun altını çizdikten sonra gelelim soruna :

1_Hayır tüm tasavuf mensupları buna dahil değildir. İçlerinde gerçek alimler de vardır : ALLAHTAN EN ÇOK KORKANLAR ALİMLERDİR hadisi şerifinin muhataplarıdır bunlar. Muhsinlerdir.. Gerçek zahidlerdir.. Kimseyi tekfir etmezler, ama en çok tekfir edilenlerdir. Örn: İlahiyatçı…

2_Dinin tahribatını düşünerek, bu tahribatı engellemek için var gücü ile gece gündüz çalışan , verdiği zararları eliyle ayagıyla ittirip, zihinlerde daha sağlam bir islam algısının yerleşmesini saglamak için çırpnınan bir kesim vardır. Bu kesim Tasavvufu tamamen red eder. Lakin amaçları bulanan zihinlere ; bulanık suyun farkında olarak illaki yüzecekseniz bu suda, en azından boğulmadan yüzmeyi bilin diye tasavvufu yerden yere vurabilir. Bu bir araçtır, amaç ise tamamen zihinlere doğru düşünceyi + Kuran eksenine+Sünnet eksenine vurmayı unutmuş kafaları şöyle bir silkindirip kendine getirmektir.Siz doğruyu öğrenin, sonra ister tasavvuf denizine dalın, ister şia denizine dalın fark etmez yeter ki sağlam bir farkındalık +bilgi+düşünce kazanın gerisinde su akar, yatagını bulur … Örneğin : Kadir Bal

3_Bu din ORTA YOL dinidir. Ne ifrat, Ne de tefrit.. Aslolan tasavvuf’u yaşamak isteseniz dahi evvela bilinçlenin, eldeki bıçak sizi doğramasın . Örneğin: Yağmur Sancak bu yola ilk girdiğinde tasavvuf ile girizgah yaptı..Kuran bilgisi: Sıfır.. O bıçagı da epey bi yedi..Yedi.. Yedi..Yedi..Rahmetli İlahiyatçı hayatına bomba gibi düşmeseydi belki hala yemeye devam edecekti.. Allah Onlardan Razı Olsun…
Alt 20Haziran 2009, 01:15   Mesaj No:59
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

7-Peygamber efendimizin vefatından sonra siyasi mezheplerin ortaya çıkmasına sebep olan olaylarda sence ehli sünnet gibi sessiz kalıp ahiretemi havale etmek gerekir yoksa şiiler gibi menfi tavırla dile getirmek mi?En azından vicdanen rahat olmak için bu tarz söylemlere başvurmak itikadı sarsar mı sana göre?

Ne ifrat, ne de tefrid.. Okuyun bilinçlenin araştırın soruşturun , ama dayatmayın…Bir olmak varken bin’e bölünmeyin.. Allah aklını kullanmayan toplumları pisliğe mahkum eder. O pislik de fitnedir. Vicdani rahatlık arayan KURAN’a bi başvursun .Ne diyor Kuran ? : Allaha ve Resulune itaat edin, birbirinizle nizalaşmayın!..Başarısız Olursunuz !... İman kokunuz/Rüzgarınız gider.Sonra gevşersiniz ve gücünüz, hakimiyetiniz gider.Sabırlı olun çünkü ALLAH SABREDENLERLE BERABERDİR !.. Bu ayet neyinize yetmiyor ?!..

8-Bize tavsiye edebileceğin Fizilal dışında bir eser

Muhammed Hamidullah’ın 2 ciltlik İSLAM PEYGAMBERİ isimli eseri ve Muhammed Kutub’un 2 ciltlik Kuran Araştırmaları /Mekki ve Medeni ayetler… Kesinlikle tavsiye edeceğim harika eserlerden….

9-Yine ne zaman reelde görüşeceğiz?

Bi Pazar günü nöbetten sonra uyumayıp da ‘’sıpacan sana geliyorum çayımı koy ‘’ diye tel açmayı becerebilsen görüşecez de de de deeeeeeeeee…. Uykucu Cadı noolcak

10-Aşağıdaki kavramlar senin için ne ifade ediyor?

İlahiyatçı: Müjdecim, Kurtarıcım,Peygamberim!..Sana uymayan ölçü HAYAT OLSA TEPERİM ! dizelerine ömrünün sonuna kadar Aşık olan , vefatından evvel kızım, yolun sonu göründü, başka bir tünele girmeye hazırlanıyorum sana diyeceğim odur ki ‘’Dünya Hayatı Oyun Ve Eğlenceden İbarettir Ayetini Canevimde yaşadım sen de unutma e’mi.. diyerek bana hayatımın golünü atan dostum, sırdaşım, öğretmenim..

Yazarlık: Tek bir kişinin imanına vesile olabiliyorsa ne mutlu kaleme ve kelimelerime…

Medineweb: Yuvam.. Dönüp dolaşıp geldiğim kürkçü dükkanım :=)

Tasavvuf:Yukarıdaki satırlarda ayrıntılı açıkladım

Bid'at: Dinde olmayan , gelenekselleşmiş ve gelenekle kemikleşmiş, kemiklerini kırasıca bela

Ecrin: Sıpacan bendeki yerini biliyorsun. Alan memnun, veren memnun , eyvallah
Alt 20Haziran 2009, 02:33   Mesaj No:60
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Uykucu cadı teyzendir
Cevapların tatmin edici olmuş repini hesabına yatıracağım
Mea selameh.........
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)