Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  28Haziran 2009 (21:26), Konuya Son Cevap : 16 Aralık 2011 (23:29). Konuya 82 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 30Haziran 2009, 00:28   Mesaj No:21
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart RE: 29.Haftanın Misafiri 2.Kez Abdulmelik

Tamam hocam bağırmayın sesiniz taa buralara geldi

Sorulara geçelim;

1-İslami forumların büyük bir bölümünde yöneticilerinde kontrol sağalayamadığı bir husus var, bol tekfirli ağır ithamlar..!
Özellikle forumlardaki üyelerin paylaştıkları yorumların/konuların muhteviyatında tekfir içeren sloganvari cümlelerin oluşu bir din adamı olarak sizi ne derece rahatsız ediyor?

2-İslami açıdan sıhhatli bir yapılanma için bireysel(şahsi) ve toplumsal (cemaatler) olarak neler yapabiliriz?

3-İslami ilimler içinde yapılan yenilik arayışlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?Biliyorsunuz İslami kesimde önemli alimlerden bilinen M.İslamoğlunun bile hayızlı iken oruç tutulabilir diye bir açıklama yaptı...Diyanetinde güncel meselelerle ilgili istişare toplantıları yapılıyor bu durumun eksileri/artıları nelerdir?

4-Normal bir sürücü için bile ehliyet ve liyakat aranıyorken, din ile ilgili yeterli bir donanımı olmamasına rağmen İslami konularda muhakkak bir söyleceği olan kendini fetva mevkii olarak gören ve bunları yaparkende sonucunda doğacak mesuliyet/vebali aklının ucundan bile geçirmeyen zatı şahaneler hakkında fikirlerinizi alabilirmiyiz?

5-Antistatik bir etnik bölünme olabilir mi?

6-Aşağıdaki kavramlar size ne ifade ediyor?

Medineweb:
Siyaset:
Maslahat:
Son olarak Malazgirt:

Şimdilik bunlar fi emanillah...
Alt 30Haziran 2009, 00:30   Mesaj No:22
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 245
Beğenildi:29
Takdirleri:146
Takdir Et:

Herkes korktu yaw Abdülmeliğin şerrinden ))))
Bi korkmayan ben miyum
Alt 30Haziran 2009, 00:38   Mesaj No:23
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: 29.Haftanın Misafi 2.Kez Abdulmelik

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı
Alıntı:
_bülbül_ Üyemizden Alıntı
Ev sahibin misafir olması çok güzel oluyor imiş

Hocamben sizi pek tanımıyorum site kurucusu oğlunuzu da tanımıyorum bize hem kendinizi hem oğlunuzu tanıtırsanız sevinirim bir de şu avatarınızı hep merak ederim de soramam.......

Allah razı ola selam ve dua ile

74 adilcevaz doğumluyum..din görevlisiyim..evli (biri kız) 5 çocuk babasıyım..malazgirtte görev yapıyorum..
oğlum Abdulmelik :93 doğumlu ağrı anadolu öğretmen lisesi 3.sınıf okumakta..
avatarım ise: son beşiğimiz Muhammed Abdussamed adlı oğlum
sizden de razı olsun..bil mukabil...

HOCAM ABDULMELİK imamhatip lisesi değilde neden öğretmen lisesi
sizin ğibi birer din görevlisi olmasını istemezmisiniz HOCAM BİRAZ ÖZEL OLDU AMA ben bir an öyle düşündüm SAYGILAR
Alt 30Haziran 2009, 00:54   Mesaj No:24
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

imamlık şerefini korursanız imamlık sizi [LEFT][SIZE=3]şereflendirecektir,eğer korumazsanız rezil edecektir.şüpheniz olmasın..
c) sakın ola ki,imamlığı bir kazanç kapısı,bir ekmek kapısı olarak görüyorsanız,ekmek
yiyeceğiniz kapı çoktur,denemeyın derim..
d) imam iseniz,giyiminizle kuşamınızla,edebinizle,adabınızla,ilminizle,ahlakı nızla ve en önemlisi takvanızla örnek olmak zorundasınız..
e) imam iseniz,günlük olarak kendinizi güncellemek,donanmak,kültürleştirmek,
ilim adamı olmak zorundasınız..hiç bir gününüz dün gibi olmamalı..kitapkolik
[LEFT]olmanız lazım..aksi takdirde körelirsiniz hantallaşırsınız..
f) imam iseniz,cemaatinize muhtarsınız,hemşiresiniz,kaymakamsınız, babasınız,[LEFT]hastabakıcısınız,ambulansınız, psikologsunuz, sosyologsunuz,
hatipsiniz,vaizsiniz, öğretmensiniz,
aklınıza gelebilecek her alanda cemaatinizin beklentilerine muhatapsınız...
donanımlı olmak zorundasınız..siz sadece camii namaz kıldırma görevlisi değil,
toplumun her alanına ihtiyaç duyulan bir öndersiniz... hatta adminsiniz..
Allah bu şerefli onurlu görevi her gönüllü layık insanlara nasip buyursun..

AMİN HOCAM ALLAH SENDEN RAZI OLSUN
Alt 30Haziran 2009, 00:58   Mesaj No:25
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1160
Beğendi:330
Takdirleri:7457
Takdir Et:

1:Bulunduğunuz mahalde nasıl bir tebliğ metodu izlemektesiniz?
çocuklara önem veriyorum her şeyden önce..gerek yaz kuran kursları gerek 4 mevsim okumak için gelen talebeler bana göre çok ama çok önemlidir..şu an kayıtlı öğrencim 126...ben kuranı kerimi yüzünden yada ezberlettirmekten çok,onlara kuran içeriğinden hadis sünnet konusunda bilinç sağlamaya çalışırım..günlük verdiğim yüzünden kuran okuma derslerini mutlaka meal tefsir izahınıda vermeye çalışırım ki,çocuk kuran papağanı olmasın...cemaatimden kuranı su gibi okuyanlar var ama içerikten haberi yok...bu manzara ne kadar acı olduğu şüphesizdir...benzer manzaraları önlemek adına çırpınmalıyız..kuranı ezberleteceğime kurandan 100 ayet mealini öğretmeyı kavratmayı daha elzem bulurum..kuran okumakla hayata yansımaz öğrenmekle yansır şüphesiz..

2:En çok yararlandığınız kaynaklar Elbette Birincisi Kuran'dır bunun dışında ne tür kaynaklardan yararlanmaktasınız?
başta her türlü(rivayet,dirayet,siyasi,ve gramer) tefsirler olmak üzere,fizilal ana kaynak olarak kullanırım..said havva,el benna,kutup,ezher kökenli alimler,imam humeyni,dr şeriati,islamoğlu,abdurrahman ceziri,kardavi,mevdudi,teymiye,arabi gibi alimleri okuyorum..bunun yanında kütüphanemde incil,marx,stalin dahil her eseri bulunur..
3:İmam olarak toplumsal dayanışmada nasıl bir rol almaktasınız?

geçen misafirlikte aynı soru sorulmuştu...imam iseniz,cemaatinize muhtarsınız,hemşiresiniz,kaymakamsınız, babasınız,hastabakıcısınız,ambulansınız, psikologsunuz, sosyologsunuz hatipsiniz,vaizsiniz, öğretmensiniz,aklınıza gelebilecek her alanda cemaatinizin beklentilerine muhatapsınız...donanımlı olmak zorundasınız..siz sadece camii namaz kıldırma görevlisi değil,toplumun her alanına ihtiyaç duyulan bir öndersiniz... hatta gerekirse adminsiniz.. imamlık fedakarlık gönüllülük samimiyet ihlas mesleğidir..en önemlisi peygamber mesleğidir...
çok dikkat edilmesi gereken,imamlık cenaze memuru yada namaz kıldıran kişi veya kartel medyasının çizdiği bilinçli gösterilmeye çalışılan tipsiz,üfürükçü,sahtekar,yalancı,düzenbaz (!) profilini yok etmektir...

eğer imamlık yürekten,gönüllü olarak yapılmıyacaksa,bu davaya ihanet etmiş,dünya ahiret şakilerden olmakla eşdeğerdir... siz imamlık şerefini korursanız imamlık sizi şereflendirecektir,eğer korumazsanız rezil edecektir.şüpheniz olmasın..

4:Görevinizi yaparken gelenekselleşmiş din anlayışları karşısında nasıl bir metod uyguluyorsunuz?

gerek cemaatime gerek değişik camilerde irşatla görevlendirildiğimde,yaşadığınız islamın yarısı hurafe olduğunu,bilinçsiz kültürsüz geçersiz ve en önemlisi geleneklerin islam sanıldığı bir islamı sürekli güncel tutuyorum...erkek egemen fıkhı eleştiriyorum...tasavufa ilimsiz bulaşmamalarını ısrarla anlatıyorum..islamın ilk emri oku yu ısrarla dile getiriyorum..bir babadan çocuğu kapmak camiye getirebilmek için elimden geleni yapıyorum..
imam humeyni inkilap yaptığında şu cümlesi manidardır ;"ben bu inkılabı bu gün doğanlar ve 20 yıl sonra meyvesini verecek gençler için yaptım ve onlar bana lazım demiştir.."
şu an elimdeki 126 öğrenci yarının 126 babası yada anasıdır...bu gözle bakmak lazım..
ve biz niyet ve yaptıklarımızdan sorumluyuz neticeden değil...
saygılar...
Alt 30Haziran 2009, 01:10   Mesaj No:26
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1160
Beğendi:330
Takdirleri:7457
Takdir Et:

sizin ğibi birer din görevlisi olmasını istemezmisiniz HOCAM BİRAZ ÖZEL OLDU AMA ben bir an öyle düşündüm SAYGILAR

soru güzel teşekkür ediyorum memet abi..
müslüman her alanda olmalıdır bence..dini eğitim eğitim konusunda oğlumu imam hatip lisesi mezunundan öte yetiştirdiğimi düşünüyorum inşaallah..çocuğum bir imam alternatifine hak hukuku şefkati merhameti ön planda olan bir kaymakam neden olmasın yada vali veya müsteşar...
bu çocuğum kuranı kerimi yüzünden bilir,fizilal bitirmiş,riyazu salihin okumuş bir delikanlı..ihl de bu kadar eğitim verilmez...:(
ve çocuğun tercihine karışmamak lazım ayrıca...
ondan bir yaş küçük kızım ise bu sene hafızlığa ve imam hatip lisesine kayıt ettim..
bana göre aile eğitirse,okul önemli değildir...
saygılar...
Alt 30Haziran 2009, 01:14   Mesaj No:27
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı

soru güzel teşekkür ediyorum memet abi..
müslüman her alanda olmalıdır bence..dini eğitim eğitim konusunda oğlumu imam hatip lisesi mezunundan öte yetiştirdiğimi düşünüyorum inşaallah..çocuğum bir imam alternatifine hak hukuku şefkati merhameti ön planda olan bir kaymakam neden olmasın yada vali veya müsteşar...
bu çocuğum kuranı kerimi yüzünden bilir,fizilal bitirmiş,riyazu salihin okumuş bir delikanlı..ihl de bu kadar eğitim verilmez...:(
ve çocuğun tercihine karışmamak lazım ayrıca...
ondan bir yaş küçük kızım ise bu sene hafızlığa ve imam hatip lisesine kayıt ettim..
bana göre aile eğitirse,okul önemli değildir...
saygılar...
HOCAM ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN VE SİZİN GİBİ DÜŞÜNENLERDEN
Alt 30Haziran 2009, 01:31   Mesaj No:28
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Konular: 330
Beğenildi:21
Takdir Et:

Abiciğim Alah siz ve sizin gibi davayı islamiyeye gönül vermişlerin yar ve yardımcısı ola ne kadar güzel bir işle meşgulsunuz cami de imam evde hoca efendi medinede de admin Allah hak için çalışmalarınızı daim eylesin
Ayrıca inşallah yakın zamanda ola ki evlenir de kızım olursa oğlunuza talibiz son beşik oğlunuza
Allah bizlerive neslimizi namaza devam edenlerden kılsın

Selam ve dua ile
Alt 30Haziran 2009, 01:34   Mesaj No:29
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

bülbülüm hakkını kaybettin samedi ben alıyorum beşik kertmesini kestik bile)
Alt 30Haziran 2009, 01:38   Mesaj No:30
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Konular: 330
Beğenildi:21
Takdir Et:

Zor işti zaten be hep ilk çocuğum kız olsun diye geçerdi içimden tabii ki hayırlısı hikmetini şimdi aladım ama damat gitti de sen kime aldın ecrinn

Latife idi muhsin abi Rabbim evladınızın yüzünün güzelliğini özüne de yansıtsın ve asla zamanın fitne ve tuzaklarına aldananlardan kılmasın Selam ve dua ile
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 6 Kişi okuyor. (0 Üye ve 6 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: