Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  28Haziran 2009 (20:26), Konuya Son Cevap : 16 Aralık 2011 (22:29). Konuya 82 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 30Haziran 2009, 00:39   Mesaj No:31
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart RE: 29.Haftanın Misafiri 2.Kez Abdulmelik

1-İslami forumların büyük bir bölümünde yöneticilerinde kontrol sağalayamadığı bir husus var, bol tekfirli ağır ithamlar..!
Özellikle forumlardaki üyelerin paylaştıkları yorumların/konuların muhteviyatında tekfir içeren sloganvari cümlelerin oluşu bir din adamı olarak sizi ne derece rahatsız ediyor?

tekfir edenin muhatabı hakketmiyorsa,kendisi kafir olur hadisi şerif gerçekten ürkütücüdür..tekfircilik muttaki islam alimlerinin en nefret ettiği korktuğu bir hastalıktır..maalesef bu hastalığa bazen antibiyotik yetmiyor..Allah ıslah etsin...medinewebde böyle hastalık bazen sırıtıyor..ve bundan sorumlu olmaktan Allaha sığınırım gereken önlemi almaya çalışıyoruz...

2-İslami açıdan sıhhatli bir yapılanma için bireysel(şahsi) ve toplumsal (cemaatler) olarak neler yapabiliriz?

bir müslüman birey olarak ilmi yetiştirilmesi lazım önce..aksi takdirde eline elifba alan alim kesilmesi manzarası hoş değildir...kaliteli aileden bireyden kaliteli toplum oluşur..ona buna şuna uymak yerine resulullah sav in hayatı siyeri sünneti yaşayışı meydanda...cemaatleşmeye karşı değilim ama günümüzdeki hiç bir cemaate ısınamadım...çoğu ya maddiyet,ya cehalet,ya holiganlık,ya ırkçılık yada siyesate sırıtıyor...

3-İslami ilimler içinde yapılan yenilik arayışlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?Biliyorsunuz İslami kesimde önemli alimlerden bilinen M.İslamoğlunun bile hayızlı iken oruç tutulabilir diye bir açıklama yaptı...Diyanetinde güncel meselelerle ilgili istişare toplantıları yapılıyor bu durumun eksileri/artıları nelerdir?

yenilik değilde güncelleşmek desek daha sağlıklı olur..fıkıh kitaplarında hala deve ile hacca gitmenin faziletleri anlatılmakta...hala kuletey kuyuları işlenmekte vs...Resulullah sav in mercedesi vardıda deveyı mi tercih etti ? yada lahmacun,pirzola,adana kebab vardı da o kabağımı tercih etti...? gibi yüzlerce soru sorulabilir...fıkhı güncellemek lazım bence..
abdest kuran hayız gibi konularda,altını çizerek söylüyorum bana göre kuran a edepli abdestli saygılı yaklaşmak lazım..
madalyonun diğer yüzüne gelince,bir müşrik abdest bilmez,ona kuranı yasaklarsanız ömür boyu kuranla tanışamaz..veya ayda 15 gün hayızlı olan kadınlarımız vardır..bu kadın kuran kursu öğretmeni ise ne yapacaksınız..? o kadını yılda 6 ay kurandan uzaklaştırmanın artısı eksisi düşündürücü...çıkmaz sokak..abdest mecbur ise,sırf abdestsiz diye günde on kez kuranı açacakken maalesef hep ertelenir...bireye büyük bir kayıp olmazmı...?
ama islam alimlerinin,müctehitlerin görüşünü okuduğumda saygıdan başka çarem kalmıyor haddimi aşamıyorum...

4-Normal bir sürücü için bile ehliyet ve liyakat aranıyorken, din ile ilgili yeterli bir donanımı olmamasına rağmen İslami konularda muhakkak bir söyleceği olan kendini fetva mevkii olarak gören ve bunları yaparkende sonucunda doğacak mesuliyet/vebali aklının ucundan bile geçirmeyen zatı şahaneler hakkında fikirlerinizi alabilirmiyiz?

Resulullah sav e sorulan bazı soruların cevabını vermek için vahiy beklemek suretiyle ertelediği kayıtlarda mevcuttur...fetva müftü imamet hatiplik makamı ucuz olamaz...liyakat şarttır..boş tenekeden ses çok çıkar..ben bilirimciler,ayıp olmasın diye sayıklıyayımcılar bu kutsi mesleğe ihanettir..maalesef bu gün ihl mezunları kendi çabası yoksa boş teneke gibi mezun olmaktadır...:(

5-Antistatik bir etnik bölünme olabilir mi?

pas...

6-Aşağıdaki kavramlar size ne ifade ediyor?

Medineweb:islam alemine açılan ilim edep ahlak penceresi..
Siyaset:euzu billah..
Maslahat: Allaha dinini öğretme ukalalığından uzak kalmaktır..
Son olarak Malazgirt:geleneklerin hakim olduğu sessiz sedasız bir ilçe...

Şimdilik bunlar fi emanillah...

Allah razı olsun...
Alt 30Haziran 2009, 00:44   Mesaj No:32
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:

Alıntı:
_bülbül_ Üyemizden Alıntı
Zor işti zaten be hep ilk çocuğum kız olsun diye geçerdi içimden tabii ki hayırlısı hikmetini şimdi aladım ama damat gitti de sen kime aldın ecrinn
kendime)
Alt 30Haziran 2009, 00:45   Mesaj No:33
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 330
Beğenildi:21
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
Resulullah sav e sorulan bazı soruların cevabını vermek için vahiy beklemek suretiyle ertelediği kayıtlarda mevcuttur...fetva müftü imamet hatiplik makamı ucuz olamaz...liyakat şarttır..boş tenekeden ses çok çıkar..ben bilirimciler,ayıp olmasın diye sayıklıyayımcılar bu kutsi mesleğe ihanettir..maalesef bu gün ihl mezunları kendi çabası yoksa boş teneke gibi mezun olmaktadır...:(
Gavs-ı Geylani'nin bir sözü geldi aklıma evlatlar içi boş tencere gibi olmayın içiboş tencereden nasıl ki çok ses çıkar sakın ha öyle olmayın içinizi kalbinizi ilimle doldurun
Allah razı olsun hocam Allah yar ve yardımcınız olsun
Alt 30Haziran 2009, 00:47   Mesaj No:34
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Alıntı:
Abiciğim Alah siz ve sizin gibi davayı islamiyeye gönül vermişlerin yar ve yardımcısı ola ne kadar güzel bir işle meşgulsunuz cami de imam evde hoca efendi medinede de admin Allah hak için çalışmalarınızı daim eylesin
Ayrıca inşallah yakın zamanda ola ki evlenir de kızım olursa oğlunuza talibiz son beşik oğlunuza
Allah bizlerive neslimizi namaza devam edenlerden kılsın

Selam ve dua ile
duanıza cümlemiz için amin..merveye söz verdik ama Abdussamed ileride bu neneyı red ederse karışmam

Alıntı:
Ecrin Üyemizden Alıntı
bülbülüm hakkını kaybettin samedi ben alıyorum beşik kertmesini kestik bile)

Alıntı:
Zor işti zaten be hep ilk çocuğum kız olsun diye geçerdi içimden tabii ki hayırlısı hikmetini şimdi aladım ama damat gitti de sen kime aldın ecrinn

Latife idi muhsin abi Rabbim evladınızın yüzünün güzelliğini özüne de yansıtsın ve asla zamanın fitne ve tuzaklarına aldananlardan kılmasın Selam ve dua ile
amin
Alt 30Haziran 2009, 00:48   Mesaj No:35
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Ecrin hayrlı olsun 88 şubattan büyüksen ben alayım kızım olur inşallah Allah muhsin abimizden razı olsun muhsin abi senin oğlun beşikteyken ecrin nerelerde geziyordu hakszlık değil mi..............
Alt 30Haziran 2009, 00:49   Mesaj No:36
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Abdussamed için ayrı bir köşe yapalım dermişim costum bu akşamm
Alt 30Haziran 2009, 00:54   Mesaj No:37
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

..merveye söz verdik ama Abdussamed ileride bu neneyı red ederse karışmam

-------

Nene mi teneffüs ederim..Almıyorum kalsın )Bülbül sen al 88 şubattan küçüğüm
Alt 30Haziran 2009, 00:56   Mesaj No:38
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Nene mi teneffüs ederim..Almıyorum kalsın )
Eferim ecrin ortadan bi rakip kalktı...........
Alt 30Haziran 2009, 00:56   Mesaj No:39
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Muhsin hocam Hayırlara vesile olsun ben sıramı bekliyordum.

1:Allah'u teala Kuranda Hablullaha sarılmamızı emretmiş iken bu kopukluğun ana sebepleri nelerdir?

2:Kuran'ın emrettiği ALLAH'ın İslamına göre İslam ve Müslüman ismi bize kafii gelirken neden başka bir ismin çatısı altında olmaya gayret ediliyor?

3:Resulullah'ın yaşadığı hayattaki öğretileri bizlere yeterli iken neden Başkalarının yaşam tarzlarının uygulamalrı daha çok revaçta biri sakal bırakmaz biri evlenmez biri cübbe giyer şeyhi giymiştir diye biri faizi uygun görür biri zikri katleder biri hadisleri din haline getirir biri ilmihaller dini ile biri üstadlarının abilerinin şeyhlerinin efendilerinin sözleri ve kitaplarına değer verdiği ve söylediği kadar neden KURAN ve Peygamber sözlerini söylemez?

4:Benim anladığım islam anlayışında Tasavvuf kavramı bugünkü tarikatların kurmuş olduğu saltanatlar gibimi yaşanır yada islamın özümüdür sahabe ve tabiin döneminde böyle bir anlayış varmıdır.

5:Tasavvufta din olarak sunulan bidat ve hurafeleri İslamın neresine koyabiliriz

6:Bidat kavramını bizmi anlıyamamış yada bize din diyemi sunuluyor örnek mevlid kandilleri,kutsanmış gün ve geceler vs

Sorular benim inandığım çizgiler ölçüsünde sorulmuştur.
Alt 30Haziran 2009, 00:59   Mesaj No:40
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Alıntı:
Nene mi teneffüs ederim..Almıyorum kalsın )
Eferim ecrin ortadan bi rakip kalktı...........
))))
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)