Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  28Haziran 2009 (20:26), Konuya Son Cevap : 16 Aralık 2011 (22:29). Konuya 82 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 02 Temmuz 2009, 02:20   Mesaj No:51
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Standart RE: 29.Haftanın Misafiri 2.Kez Abdulmelik

Canınız sıkılmışsa bir kaç soru sorayım

1-Hocam malum iki akım var biri selefilik biri sufilik, bu ikisini ben hangi kitabı okursam hep karşı karşıya getirildiklerini görüyorum.
Sorum şu Vahabilik selefilikmidir? ve denildiği gibi sufilikte gerçekten şirk var mıdır?

2-İslami kesimde önemli bir yeri olan afgani hakkında lehte ve aleyhte olmak üzere bazı mülahazalar var, Mesela mason,mezhepsiz, rasyonalist vs. muhakkak kendisi hakkında malumatınız vardır?
Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

3-İbni teymiyye ile ilgili görüşleriniz?Sapık falan diyorlar ama ibni kayyım onun öğrencisidir?Ben bir insanın eserlerinin o insanın kişiliğini gösterdiğini düşünüyorum.Ve kütüphanenizde muhakkak eserleri vardır

4-Babamın bir sözü var Ergenekoncular dururken Fethullah Gülen'e laf söyleme diye katılıyormusunuz?

5-Eskiden islam ümmetinin kendi içinde bu kadar cehl(!) şahısların birbirlerini muharrik eder tarzda açıklamaları yoktu son dönemlerde aşırıya kaçmaya başladılar buna sebep ne olabilir sizin tabirinizle ebcedi bitiren alim kesiliyor bu sebepten olabilir mi?

6-Din ile felsefe ilişkilendirilmelimidir?Bizim ehli sünnette değilde ben şiada ilişkilendirdiklerini gördüm mustafa çamranın bir kitabında İslamı hem iktisadi hemde felsefi açıdan yorumlamıştı bu konuda görüşleriniz?

7-Minareler süngümüz, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker bu şiir size ne hatırlatıyor)
Şaka bir tarafada siyasi soracaktım vazgeçtim..

8-Aşağıdaki kavramlara birer cümle ;

belagat:
felsefe:
nietzsche:
postmodernist İslam:

Cevaplarken bel fıtığı olabilirsiniz zira ben soruları yazarken oldum

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...
Alt 02 Temmuz 2009, 09:31   Mesaj No:52
Medineweb Üyesi
Durumu:KürtOğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 813
Üyelik T.: 19 Şubat 2008
Arkadaşları:1
Konular: 2
Beğenildi:1
Takdirleri:10
Takdir Et:

bavo bixeyr be....
1-em çıma belengazı aklı hune..?
2-sona me yi çawabe..?
3-hısırıme xuna me kengi bısekıne..?
4-bıratıya mıslımana vıre vıre vıre..?
Alt 02 Temmuz 2009, 09:41   Mesaj No:53
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 330
Beğenildi:21
Takdir Et:

Alıntı:
bavo bixeyr be....
2-sona me yi çawabe..?
düşünceli000
Hocam türkçeye çevirip de cavplarsa seviniriz
Alt 02 Temmuz 2009, 17:40   Mesaj No:54
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

1-Hocam malum iki akım var biri selefilik biri sufilik, bu ikisini ben hangi kitabı okursam hep karşı karşıya getirildiklerini görüyorum.
Sorum şu Vahabilik selefilikmidir? ve denildiği gibi sufilikte gerçekten şirk var mıdır?

sufilik= nefis tezkiyesi,bir lokma bir hırka yaşam,ve tasavuf üstü bir ekoldur.tasavufun şeyhi müridi dergahı olur ama süfilikte bunların hiç biri yok munferid yaşam var.süfilikte aşırı ilham keramet ve yükselme psikolojisi vardır.ilham rüya keramet her zaman vasat dengeli görüşler değildir.şirk tehlikesi mümkündür..
selefilik veya vahhabilik aynı akım denilebilir..görüşleri meshepler üstü,hiç bir mezhebe tabii olmadan,selefi salihini taklit ederler..ashabı kiram yani asrı saadet ve hulefa devrindeki islami yaşamı dikkate alır savunurlar...

2-İslami kesimde önemli bir yeri olan afgani hakkında lehte ve aleyhte olmak üzere bazı mülahazalar var, Mesela mason,mezhepsiz, rasyonalist vs. muhakkak kendisi hakkında malumatınız vardır?
Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

zıt kutuplar daima gerçeklere karşı kör sağırdırlar.birisini beğenmediğimizde onu pek ala yerin dibine batırma,iftira ve olmayanları olmuş gibi gösterme hastalığı mevcuttur.afgani abduh şeriati gibi alimlere denmedik bırakılmamıştır.kimi şeriatiye komunist materyalist gibi suçlamalarda bulunmuştur.şeriatinin solculuk söylemleri maalesef sui istimal edilmiş iftiralara boğulmuştur..
ibni teymiye hakkında ha keza...
afganiye mason suçlaması hakeza..
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar hep fikir holiganları faşistleridir...

3-İbni teymiyye ile ilgili görüşleriniz?Sapık falan diyorlar ama ibni kayyım onun öğrencisidir?Ben bir insanın eserlerinin o insanın kişiliğini gösterdiğini düşünüyorum.Ve kütüphanenizde muhakkak eserleri vardır

ibn teymiye düşmanları tarafından bile takdir edilen saygın ufku açık,dengeli isabetli ve sevdiğim bir alim..sokak holiganları,siyaset fanatikleri,ırk hastalıkları kapmış kesimler tarafından dışlanmıştır..

4-Babamın bir sözü var Ergenekoncular dururken Fethullah Gülen'e laf söyleme diye katılıyormusunuz?

baban öyle diyorsa öyledir...

5-Eskiden islam ümmetinin kendi içinde bu kadar cehl(!) şahısların birbirlerini muharrik eder tarzda açıklamaları yoktu son dönemlerde aşırıya kaçmaya başladılar buna sebep ne olabilir sizin tabirinizle ebcedi bitiren alim kesiliyor bu sebepten olabilir mi?

5*5=25 eder matematikçilere göre..ama 5*5 = 22 eder diyende çıkabiliyor..edip yukselin 19 mucizesini ispatlamak için bazı kuran ayetlerini saymaması görmezden gelmesi gibi..canlı yayında vahiy alan soytarılar bile var..kiralik alim,ısmarlama sparış vaaz veya irşat,görsünler desinler diye şovmen medyatik palyaçoları saymazsak islam alimlerinda bu tür saçmalıklar olmaz...

6-Din ile felsefe ilişkilendirilmelimidir?Bizim ehli sünnette değilde ben şiada ilişkilendirdiklerini gördüm mustafa çamranın bir kitabında İslamı hem iktisadi hemde felsefi açıdan yorumlamıştı bu konuda görüşleriniz?

felsefe sorgulamadır..iman sorgulanmadan olmaz..taklidi imandan kurtulmanın yolu sorgulamaktır..kuranın çoğu ayeti deveye bak ,aya güneşe bak,ana rahmindeki nutfeye bak gibi sizi sorgulatmaya yöneltiyor ki sağlıklı bilgi elde edebilsin,ikna olabilsin..

7-Minareler süngümüz, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker bu şiir size ne hatırlatıyor)
Şaka bir tarafada siyasi soracaktım vazgeçtim..

vazgeçtinse hamdolsun

8-Aşağıdaki kavramlara birer cümle ;

belagat:kaliteli hitabet..
felsefe:sorgulama düşünme ama hindi gibi değil...
nietzsche: pas
postmodernist İslam:pas

Cevaplarken bel fıtığı olabilirsiniz zira ben soruları yazarken oldum

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...

saygılar...
Alt 02 Temmuz 2009, 17:46   Mesaj No:55
Takdir Et:

bavo bixeyr be....

teşekkür ederim hoş geldin hocam..

ilimsiz kültürsüz dengesiz tutarsız olduğumuz için...

2-sona me yi çawabe..?

siz kendinizi değiştirmedikçe Allah sizi değiştirmez..

mazlumun misafirin ana babanın beduası red olunmaz (hadisi şerif)

üç beş faşist ruhlu müslümanların hatası islama mal edilemez..
1-hucurat suresinde müminler kardeştir der.
2-müminler ise müminun süresinin ilk on ayetinde tarif edilmiştir.
3-kardeşlik olmuyorsa müminlerin müminliklerinde proplem var demektir.
4-Allah islam alemine basiret versin..
5-kürtçe yazacaksan tercümesinide yaz ki diğer kardeşlerimizde anlasın.
Alt 02 Temmuz 2009, 21:23   Mesaj No:56
Takdir Et:

1-malazgirt'e islami çalışmalar yapan tevhidi düşünen stk lar varmı ve faaliyetleri nelerdir?

erdem der dışında islami anlamda stk yok...

2-malazgirt'e islami çalışmalar yapan stk lara ne gibi desteğiniz oluyor?
bulunduğumuz konum gereği hiç ilgilenmedim...
3-malazgirt için yapmayı düşündüğünüz programlarınız varmı?

müftülüğümüz bünyesinde bizlere verilen irşat eğitim öğretim konferans vs görevleri yapmaya çalışıyoruz..cemaatimizle ilgileniyoruz..kuran kursları ve çocukların eğitimi konusunda yol aldığımızı düşünüyorum.

4-malazgirt halkının genel yapısı nasıldır islami duyarlılıkları ne derecedir?
kıl beşi bitti işi prensibi hakim..islami anlamda tasavuf tarikatları dergahları mevcut..nur,tunahan ve menzil gurupları var..geleneksel bir islami duyarlılık ne ise o..
5-erdem-der malazgirt şubesinin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

son gazze olaylarında elinden geleni yaptığını düşünüyorum..gerek miting gerek kermes anlamında gerek gıyabi cenaze namazları kılınması..gazzeyı malazgirtin gündemine getirdiğiniz için zati aliniz şahsında derneğinize teşekkür ediyorum..
Alt 03 Temmuz 2009, 10:41   Mesaj No:57
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Misafirliğin hayırlı olsun Abdülmelik kardeşim
Bir kaç değişik soru da ben soruyum:
1-Kur'an'da nasih-mensuh var mıdır?.Yani Kur'anda hükmü tamamen kaldırılmış ayet veya Kur'an'dan metni kaldırılmış ayet var mıdır?
2-Son yıllarda Diyanet'in hadis kitaplarındaki uydurma hadisleri ayıklama çabaları var,ve bu alanda bir kurul oluşturuldu.Bu çabaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
3-Diyanet camiasını bundan 10 yıl önceki durumu ile bugünkü arasında Kur'ana bakış açılarında bir değişiklik olmuş mudur?.Mesela;şu anda Kur'an'ın meali camilerde okunmaktadır.Eskiden meal okunması bile hoş karşılanmazdı.
Alt 03 Temmuz 2009, 13:21   Mesaj No:58
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:SELVER isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 8450
Üyelik T.: 29 Mayıs 2009
Memleket:GAZİANTEP
Konular: 9
Beğenildi:0
Takdir Et:

misafirliğin hayırlı olsun Rabbim daim etsin inşallah
Alt 03 Temmuz 2009, 16:52   Mesaj No:59
Medineweb Üyesi
NİLGÜN YAZAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NİLGÜN YAZAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 8150
Üyelik T.: 14 Mayıs 2009
Konular: 37
Beğenildi:6
Takdir Et:

sayın hocam,
bir konuda fetva bilginize ihtiyacım var .aydınlatırsanız sevinirim.
1-canımı fena halde sıkan bir iki kişi var.bunlar sözde müslüman.ama adamı dinden çıkaran cinsten. bunları bir güzel dövsem, leşlerini kurda kuşa yem etsem, şöyle kafalarını gözlerini dağıtsam, dinen caiz midir? ya da kaç kat sevaptır mı desem? ne dersiniz?
Alt 03 Temmuz 2009, 18:28   Mesaj No:60
Takdir Et:

Misafirliğin hayırlı olsun Abdülmelik kardeşim

Allah razı olsun hocam

1-Kur'an'da nasih-mensuh var mıdır?.Yani Kur'anda hükmü tamamen kaldırılmış ayet veya Kur'an'dan metni kaldırılmış ayet var mıdır?

varmıdır yokmudur kurandan cevap verelim.
1- Biz herhangi bir ayetin daha hayırlısını veya benzerini getirmedikçe onu ne yürürlükten kaldırır ve ne de unuttururuz. Allah'ın herşeye kadir olduğunu bilmiyor musun? bakara.106
Buna göre, vahyin iniş süreci boyunca şartların gereği olarak yapılan kısmî değiştirmeler insanlığın yararınadır.
sosyal hayatın gelişiminin gerektirdiği faydayı daha büyük oranda gerçekleştirme amacına dönüktür,
bu gerekliliği takdir edecek olan; insanların yaratıcısı, peygamberlerin göndericisi ve ayetlerin indiricisi olan yüce Allah'tır.
Eğer O, herhangi bir ayeti yürürlükten kaldırarak unutulmuşluğun karanlık kucağına atarsa -Bu ayet ister her hangi bir hüküm içeren okunabilir bir ayet olsun, isterse peygamberler tarafından ortaya konan somut mucizeler gibi belirli bir münasebetle ortaya çıkıp geçen olağandışı bir gelişme anlamındaki ayetlerden biri olsun- ondan daha yararlısını ya da onun benzerini indirir. Hiçbir şey O'nun gücü dışında değildir. O her şeyin maliki, göklerde ve yerde bulunan her şeyin sahibidir. Bundan dolayı yüce Allah daha sonra şöyle buyuruyor:

"Allah'ın her şeye kadir olduğunu bilmiyor musun?"

örnek :
1-içki ayetlerin peyder pey toplumun ağitimi konusunda alıştıra alıştıra tamamen yasaklanana kadar ki boyut..
2-recim olayının idam ömür boyu hapis ve en sondan 80 değnekle iktifa süreci gibi..
3-mekke dönemindeki ortamda cihadın yasaklanması medinede serbest bırakılması süreci gibi..
4-resulullahın birden çok evliliklerine musamaha gösterilmesi ve sonunda olanlarla iktifa edilmesi süreci gibi...
5-müminlerin evliliklerinde 1-2-3-4 e kadar şartlar gereği izin verilmesi ve aynı ayetin sonunda 1 evliliği tavsiye gibi...
6-namazın sabah,akşam ile başlanması 3 vakite yükseltilmesi ve sonunda mirac mucizesi ile son nokta 5 e çıkarılması kemale erdirilmesi gibi..
7-tüm bu örneklere güncelimiz olarak şu örnek açıklaycı olur.tl den sıfır atılma sürecinden bahsediyorum.tlden sıfır atıldı.ytl yapıldı.bir yıl alıştırma döneminden sonra tl geri alınarak amacına ulaşılmış ve topluma kabul ettirilmiştir...burada mesele amaçtır sonuçtur.sonuca ulaşmak için amaca hizmet edecek kabul görecek merhalelere ihtiyaç vardır.kuranın topluma bakışı sosyolojik psikolojik bakışın izinde amacına ulaşma sürecidir...
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)