Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  28Haziran 2009 (20:26), Konuya Son Cevap : 16 Aralık 2011 (22:29). Konuya 82 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 30Haziran 2009, 01:20   Mesaj No:41
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart RE: 29.Haftanın Misafiri 2.Kez Abdulmelik

Muhsin hocam Hayırlara vesile olsun ben sıramı bekliyordum.

amin..

1:Allah'u teala Kuranda Hablullaha sarılmamızı emretmiş iken bu kopukluğun ana sebepleri nelerdir?

islamın ilk savaş açtığı kurum cehalet ve ebu cehil değilmidir..?
tek kelime ile CEHALET..

2:Kuran'ın emrettiği ALLAH'ın İslamına göre İslam ve Müslüman ismi bize kafii gelirken neden başka bir ismin çatısı altında olmaya gayret ediliyor?

ilmi ahlaki dejenerasyon...kuranı 3.cü 5.plana atmak bence...kurandan çok tarikat şeyhi mürşidi düşüncelerini ön plana almak..mürşidim daha iyi bilir psikolojisi..mürşidini kurumsallaştırmak..adeta siyasi bir parti gibi amblem bayrak tüzük eksik..

3:Resulullah'ın yaşadığı hayattaki öğretileri bizlere yeterli iken neden Başkalarının yaşam tarzlarının uygulamalrı daha çok revaçta biri sakal bırakmaz biri evlenmez biri cübbe giyer şeyhi giymiştir diye biri faizi uygun görür biri zikri katleder biri hadisleri din haline getirir biri ilmihaller dini ile biri üstadlarının abilerinin şeyhlerinin efendilerinin sözleri ve kitaplarına değer verdiği ve söylediği kadar neden KURAN ve Peygamber sözlerini söylemez?

cehalet taasupla birleştimi manzara budur...teşhis edilmesi gereken önemli konu ;"murit veya cemaatlerin ekserisi avam tabakasında oluşudur"alimlerin çok nadir kesimi intisap ediyor cemaatlere...bilmeyen okumayan cahil kesimin sermayesi olmadığından başkasının sohbeti ile yetinir...ve ilim fukarası olan bu kesim çoğu kes mürşidini öve öve bitiremez..uçururda kaçırırda...uçuk kaçık deli divane hep bu kesimden teşkil etmektedir..

4:Benim anladığım islam anlayışında Tasavvuf kavramı bugünkü tarikatların kurmuş olduğu saltanatlar gibimi yaşanır yada islamın özümüdür sahabe ve tabiin döneminde böyle bir anlayış varmıdır.

her şey ehlinin elinde güzeldir...kasap doktor olsa vay hastanın haline...tasavuf bir islam kurumudur ve saygındır..nefis tezkiyesi her müslümana lazımdır...gazali geylani gibi alimleri sever sayar okurum...onlar doktor idi...kasaplara sıra gelince olan hastalara oldu..manzara budur...

5:Tasavvufta din olarak sunulan bidat ve hurafeleri İslamın neresine koyabiliriz

çöp tenekesine...

6:Bidat kavramını bizmi anlıyamamış yada bize din diyemi sunuluyor örnek mevlid kandilleri,kutsanmış gün ve geceler vs

bidat ikidir..hasene ve seyyie..hasenesinin zararı yoktur..kutsanmış gece gün kandillerin çoğu kuranla sabittir..inkarı küfürdür..kadir süresi gibi..müslümanların maneviyatını arasıra kamçılıyan yenileyen recep ramazan şaban bayramlar ve kandillere bu gözle bakmak lazım..ama bu kandileri abartan hurafe serpiştiren uydurmaları sokan avam tabakasıdır..

Sorular benim inandığım çizgiler ölçüsünde sorulmuştur.

bende inancıma göre cevap verdim

saygılar...
Alt 30Haziran 2009, 18:04   Mesaj No:42
Takdir Et:

Evlilik Temeli nasıl sağlam atılır ve devamlı kılınır ?
evlilik ciddiyet sadakat saygı sevgi ve denklik üzerinde kurulursa sorun olmaz..
Erkekler eşlerinden er geç bezerlermiş doğrumu dur ?

mişli geçmiş zamandır bu.evrensel değildir..gözü çöplükte olanın sonu çöplük olur..

beni oğlunuza alırmısınız ? beklerim valla

sparış üzere evlilik yaptırmıyoruz

her erkeğin hayalinde ikinci evlilik düşü var mış ve doğru mu ?
cümlenin başındaki her evrensel değildir..katılmıyorum..

kadın ?

değeri biçilmez bir varlık,kendi değerini bilmek kaydıyla...

erkek ?

ağır sorumluluk sahibi...

çocuk ?
sağlıklı evliliklerin meyvesi sigortası...

sevgi ?

karşılıklı olunca güzel bir duygu ...

aşk ?

şehvetle karıştırılmazsa insanlara has bir nimet...

banlamayın ha ağlarım

kendimi zor tutuyorum...

not:babasına şımarıklık eden nazlı kızın gibi gör Abim.
hamdolsun sordum oh be

babana yapsana bunu
Alt 30Haziran 2009, 18:26   Mesaj No:43
Takdir Et:

şimdi sıra bende hocam misafirliğim'ize hoş geldiniz.....anlarsın ya hocam hoş geldiniz?

hoş bulduk..anladık..

1-peygamber ve sahabe vede tabiin zamanında tasavvuf var mıydı var diyorsanız deliliniz nedir?
bu soru klasik ama içi boş bi soru..varmıydı demek,tezkiye ,zikir,teheccüt,nefisle mücadele,cihadı ekber,keramet varmıydı gibi bir soru olur..
hz ömerin medinede hutbede iken günlerce uzaklıktaki mücahitleri uyarması gibi...
delil olarak,kuranda geçen nefsi emmare,mutmaine konusu...konu nefis ise adı tasavuftur...

2-tasavvufun kendisine nispet edildiği hz Ebubekir'in İslam anlayışı ile istisnasız bugünün tasavvufçuları arasında ki farkı göz önüne aldığımızda hz Ebubekir tasavvufçuydu diyebilirmiyiz?

tasavuf aslen bir ise de,sonradan anlayış farklılığı ve dejenere söz konusu olmuştur..hz ebubekir gündüz mucahit gece zahid idi..aynı zamanda devlet başkanı..aynı zamanda alim,mürşit ve siyaset adamıydı..
vermı böyle tasavufçu günümüzde...?tasavufçudan kastın cübbe sarık sakal ve bi kaç murit ise bi şey diyemem...

3-ne kadar alim olursa olunsun her söylediği doğrudur mantığının izahı nedir?

tek geçerli tartışılmaz Allah ve vahiy penceresi Resuludur..

4-tasavvufa baktığımızda kur'an'i mesajla çelişen o kadar inanış ve eylem var ki anlatmakla bitmez bu durumda tasavvufa sığınmak ne kadar akılcıl olur?

tasavuf bireyın nefsini tezkiye etmesi,ahlakını güzelleştirmesi,organlarını terbiye etmesi bakımından özel alanıdır...
özel alan aleni olamaz,kurumsal olamaz,zikir ayınleri olamaz,Allah sağır değildir...
müslüman sadece tasavufla yetinemez,ilim cihad siyaset tıp güncel yaşam eğitim öğretim gibi her alanda olmalıdır..tasavuf vucudun bir organıdır..diğer organları köşeye atıp tek organla yetinmek ne kadar sağlıklı ise tasavufa sığınmakda budur...

5-tasavufçular diyor ki mürşidi olmayanın itikadı bozuktur mürşidi olmayan cennete giremez ne dersiniz?

cebrailin mürşidi Allah cc,Resulullahın sav mürşidi Cebrail as bizlerim mürşidi Resulullah sav dir...muttaki alimler ise birer mürşittir inkar edilemez..her irşatçı bir mürşittir..baba ana çocuğuna mürşittir..öğretmen öğrencisine mürşittir..kainattaki düzen akıl sahiplerine mürşittir..ölüm dünya sevdalılarına mürşittir..
bu demektir ki her öğretici bir mürşittir..
mürşitliği genel olarak düşünürsek mürşitsiz insan yoktur..tek sorun mürşidin kalitesidir..
şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır sözü akılcı reelci ilimci değildir..

6-peki bana göre tasavvuf hedefinden/gayesinden saptırılmıştır ve benim gibi düşünen insanlar vardır bu durumda benim gibi düşünenlerin itikadlarına halel gelmiş olabilir mi?????

genelleştirmek doğru değildir...ashabı kiram ahlakı taşıyan alimlerimiz çoktur...günümüz tasavufun ekserisi dejenere olduğu doğrudur..bu tasavufu çöpe atmak anlamına gelmemelidir..ben tasavufu severim yaşamaya çalışırım ama özel olarak..bayraklı amblemli reklamlı tüzüklü şeyhilisini sevmem...
Alt 30Haziran 2009, 18:36   Mesaj No:44
Takdir Et:

kardeşim,
günümüz tasavufta iskender rezilullah var diye,
müslüm gündüz sefili var diye,
ali kalkancı uyuşturucusu imalatı var diye,
fadime dansözü var diye,
bazı maddiyatçı menfaatçi tasavuf cemaatleri var diye,
ki bunların tasavufla alakası yoktur...!

benden imam muhammed gazaliyi,Abdulkadiri geylaniyi red etmemi bekliyorsan yorulursun....
Alt 30Haziran 2009, 19:43   Mesaj No:45
Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:namzet davadar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7323
Üyelik T.: 23 Şubat 2009
Arkadaşları:0
Konular: 22
Beğenildi:3
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Hayırlı olsun.

1:eygi ve ahmet hakkında görüşleriniz ?

2:Menzil bölgenize yakın ne kadar insanlara yardımcı olduklarına şahit oldunuz?

3:Sizler imam olarak görev yaptığınız bölgede muska haram olmasına rağmen muska için gelenlere tavrınıznedir?

4:Sitenizin kadrosu nasıl eksi artılar kimler genel itibari ile ilmi dayanaklar ile hareket eder?

5:Sitenizde dikkatimi çeken yitik sevda ecrin Muhammed can nur bu şahısları nasıl bir araya toplayabilidiniz yönetim olarak ne kadar memnunsunuz sitenizi tanıtma ve koruma adına ne kadar ilim sahibi kişiler bunlar?
Alt 30Haziran 2009, 20:37   Mesaj No:46
Takdir Et:

1 şu bahsetiğiniz islam şahsiyetlerinin kitaplarına sayısız yalan hurafe bidat ve iftira katmışlar bunu nasıl izale edeceğiz?
maalesef doğrudur..ve bi doğru daha var ki tüm bu hurafeler birer nass kadar tutulmuş,aksini iddia edenler hep tekfirle zındıklıkla dışlanmıştır...nerdeyse kendi mürşitlerine biat imanın birinci şartı haline gelmiştir...lise ve üniversitede cemaatlere yanştığımızda ,başka cemaat tarafından dışlandık..nerdeyse kiliseye gitmişiz gibi ithamlara suçlamalara maruz kaldığımız olmuştur..bu gibi cemaatlerin ana teması meşhur olmak,palazlanmak,holding kurmak,partileşmek,ve üye mürit sayısını çoğaltmak...dergah veya medreselerinde genellikle mürşit söylev demeç veya kitapları birinci planda verilmektedir..diğerlerinden farklı olsun orjinal olsun diye namaz tesbihatleri bile değiştirilerek bi çeşit amblem yapılmıştır...
gülencilerde sorgulayıcı veya mucadeleci veya cihad ruhlu kişilere rastlamazsınız..ırkçılık merkezli bir cemaat olduklarını inkar etselerde,reelde buna inanmak cidden zor...
tunahancılarda maddiyeti sevmeyen,başka cemaatlere bakışında holiganlık ruhu taşımayan kişileri bulmak cidden zor...
menzilcilerde kuru zikir,hayal,keramet,ilimsizlik,avam eksenli...
nurcular başka bir alem..kendi içlerinde bile birbirlerini alt etme darbe savaşları mevcut...asyacılar tenvirciler vs...kürt olan saidi nursiyi türk ilan eden bile var...kürt olan saidi nursiyi kütçü ilan eden bile var..kraldan çok kralcı yani...
istisnalar kaideyı bozmaz elbette..mutlaka muttakileri mevcuttur onları tenzih ediyorum...bu benim şahsi düşüncem..
ve dışlanan bizler hakk adına hurafelerle,bidatlerle,islamı kullanmalar,menfaatlerine çomak sokma mücadelemize devam edeceğiz inşaallah...

2 bugün vahiyle dirilişin önüne geçmeye gayret eden tasavuf guruplarının yaptıkları sizce nefis tezkiyesi alanında ciddi bir sorun değil mi?

bana göre ya ilimsizliktir,yada ilimsizlerin uyanma vendilerine dur denilmesi,denizin bitmesi korkusudur...korkunun ecele faydası olacağını sanmıyorum..islami gençlik sancılı beyinler başlamıştır...

3 islamın yozlaştırılmasısürecinde tasavvufun rolü nedir?

bunu sadece tasavufa mal etmek insafsızlıktır..al birini vur ötekine..hangi cemaat pürüzssüz hurafesizdir sizce..?
Alt 30Haziran 2009, 22:40   Mesaj No:47
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Arkadaşları:0
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4537
Beğendi:6136
Takdirleri:24126
Takdir Et:

hocam misafirliğiniz hayırlı olsun baya bi terletmişler sizi size guzel bi haberim var sorum yok annenizin kızlık soyadı kalmış bi öğrenmedik arkadslar sıkı çalışmış sığınılıcakların en guzeline emanetsiniz
Alt 01 Temmuz 2009, 09:29   Mesaj No:48
Takdir Et:

1:eygi ve ahmet hakkında görüşleriniz ?
eygi'yi daha saygın oturaklı olgun ve dengeli biliyorum...

2:Menzil bölgenize yakın ne kadar insanlara yardımcı olduklarına şahit oldunuz?

bölgedeki hurafelerin hormonların ekserisi menzil kökenlidir..cemaati avam tabakası olduğundan fanatikliklerine yanaşılmaz
hurafe hakkında bi kaç örnek;
geçen sene ramazanda bir isyan çıkmıştı mahallemde..menzil müritleri olan bayanlar,ramazan boyu erkeklerinden uzaklaşmak için ortak karar almışlardı...kararlarını ramazanın 6 sına kadar uygulayabildiler hala bana tavır alanlar var...
camide torbaları olur...içi taş çakıl dolu..o taşlarla zikir ediyorlar..taşlara dokunsak Allah muhafaza taş kesiliriz miş...
neyse...
menzili eleştirdik diye geçen sene medinewebi çökertmek için tehecüt ,zikir,kafa sallamak yerine medineweble uğraştılar..başarılı olamadılar ama bizide madden manen çok zarara uğrattılar..

3:Sizler imam olarak görev yaptığınız bölgede muska haram olmasına rağmen muska için gelenlere tavrınız nedir?
doğrusunu öğretmeye ikna etmeye çalışıyorum....muskacılık istismarcılık maalesef hala var..

4:Sitenizin kadrosu nasıl eksi artılar kimler genel itibari ile ilmi dayanaklar ile hareket eder?
tek tip ortak düşünce yerine ,herkes düşüncesinde hürdür..kadromuzda,diyanet personeli var,şii var,tasavufçu var,cemaatçi var...kürdü lazı türkü var..ortak amaç hedef çerçevesinde rızaen lillah..

5:Sitenizde dikkatimi çeken yitik sevda ecrin Muhammed can nur bu şahısları nasıl bir araya toplayabilidiniz yönetim olarak ne kadar memnunsunuz sitenizi tanıtma ve koruma adına ne kadar ilim sahibi kişiler bunlar?

içimizde alim yoktur..hepimiz öğrenme adayı birer öğrenciyiz..yönetimimizden editörlerimizden yazarlarımızdan üyelerimizden memnunuz..(bazı kaçıklarımız var hoş görelim
Allah hepsinden razı olsun...
Alt 01 Temmuz 2009, 09:33   Mesaj No:49
Takdir Et:

Alıntı:
Esma_Nur Üyemizden Alıntı
hocam misafirliğiniz hayırlı olsun baya bi terletmişler sizi size guzel bi haberim var sorum yok annenizin kızlık soyadı kalmış bi öğrenmedik arkadslar sıkı çalışmış sığınılıcakların en guzeline emanetsiniz
müjdenize sevindim sağolun

fiemanillah...
Alt 02 Temmuz 2009, 00:42   Mesaj No:50
Takdir Et:

HANGİ GRUP HANGİ MEALİ OKUYOR?

Fethullah Gülen Grubu: Prof. Suat Yıldırım’ın “Kur’an-ı Kerim ve Açıklamalı Meali” ile Ali Ünal'ın “Allah Kelamı Kur’an-ı Kerim ve Açıklamalı Meali.”

Süleymancılar: Kur’an-ı Arapçası’ndan okuyorlar. Meal olaraksa Hasan Basri Çantay ve Elmalılı Hamdi Yazar’ınkiler gibi klasikleri tercih ediyorlar.

İsmailağa Tarikatı: Son yıllara kadar Hasan Tahsin Feyizli’nin “Feyzul Furkan”ını okurlardı. Ancak şimdi kendi tarikatlarında öne çıkan kişilerin oluşturduğu bir komisyonun yazdığı “Ruhu-l Furkan” isimli meali okuyorlar. Hem tarikatın lideri Mahmut Ustaosmanoğlu hem de veliahtı Cübbeli Ahmet, bu meali alıp okumaları gerektiğini tavsiye ediyor.

Erenköy Cemaati ya da Altınolukçular: Prof. Hamdi Döndüren’in “Kur’an-ı Kerim’in Türkçe Meali.”

Milli Görüşçüler: Necmettin Erbakan’la birlikte Saadet Partisi Başkanı Prof. Numan Kurtulmuş’un temsil ettiği bu hareket Kur’an öğrenmeyi, meal ve tefsir takip etmeyi teşvik ediyor. Mahmut Toptaş, Ali Bulaç ve İhsan Eliaçık’ın meallerini okuyorlar.

Nesil Grubu: Nurcu hareketin önemli kollarından. Said Nursi’nin Risale-i Nur’u onlar için başucu kitabı ve aynı zamanda Kur’an tefsiri. Yine de mealsiz değiller. İhsan Atasoy, Ümit Şimşek, Mehmet Paksu ve Cemal Uşsal tarafından kaleme alınan “Kur’an-ı Kerim ve Açıklamalı Meali”ni dikkate alıyorlar.

Menzil Tarikatı: Adıyaman merkezli grubun müritleri daha çok şeyhlerinin ağzından çıkan sözü dikkate alıyor. Onlar da tıpkı Süleymancılar gibi klasikleri tercih ediyor.

İskenderpaşa Tarikatı: Prof. Esat Çoşan’ın vefatından sonra zayıflayan ve Hakyol olarak da bilinen grubun okuduğu meal, Feyizli’nin “Feyzul Furkan”ı.

AKABE Grubu: Hilal TV kurulduktan sonra popülaritesi arttı. 2008’in ortalarına kadar kendi mealleri yoktu. Daha sonra liderleri İslamoğlu’nun yazdığı, “Hayat Kitabı” müritlerin başucu meali oldu.

Bağımsızlar: Sayıları giderek artıyor. Her meselenin tartışılmasından yanalar. Bağımsız ve eleştirel gözle bakan entelektüellerin kaleme aldığı eserleri okuyorlar. Ali Bulaç, İhsan Eliaçık, Doç. Mustafa Öztürk ve Ahmet Tekin’inkiler gibi.

Akademisyenler: Herhangi bir cemaat ve tarikat üyesiyseler önce bunların dikkate aldığı mealleri okuyorlar. Değillerse genelde Türkiye Diyanet Vakfı meali ile Muhammed Esed’in “Kur’an Mesajı’nı” takip ediyorlar.

Sosyete: Kastımız, İslami sonradan öğrenmeye yönelenler. Sayıları çok değil. Genelde Yaşar Nuri Öztürk, Süleyman Ateş ve Elmalılı Hamdi Yazır’ı tercih ediyorlar.

Bu ilginç tartışmanın bütününe Newsweek Dergisi'den ulaşabilirsiniz...
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)