Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Esma_Nur,Açılış Tarihi:  22 Ocak 2012 (18:34), Konuya Son Cevap : 24 Şubat 2012 (22:44). Konuya 37 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 24 Ocak 2012, 21:26   Mesaj No:21
Medineweb Sadık Üyesi
YASEMİN ATAMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YASEMİN ATAMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11916
Üyelik T.: 02 Mart 2010
Arkadaşları:2
Konular: 102
Beğenildi:5
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: 2012 4. hafta'nın misafiri YASEMİN ATAMAN

Alıntı:
serpil Üyemizden Alıntı Mesajı göster
YASEMİN HANIM acıdım bir şey sormuyacağım.bu soruların cevabını 2014 ye yetiştirirsin İNşaAllah

Teşekkür ederim serpil kardeşim.

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
bediüzzaman hakkındaki düşünceleriniz enteresan doğrusu.bu konudaki düşüncelerinize saygı duymakla birlikte açıkçası derin bir üzüntü duydum.
düşünceli000

Düşünceme saygı duyduğunuz için teşekkür ederim.

Alt 25 Ocak 2012, 15:18   Mesaj No:22
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Yukarda sorduğum soruyu kısa tutarak sorayım inşaallah daha net anlaşılır olur.

sayın ablam size göre türkiyede tevhid anlaşılmışmıdır,tevhidi düşünüyoruz diyenler arasında,bi örnek ile örneklendireyim inşaallah daha net olur.

örneğin,Ahmet kalkanın oy kullanmaya şirk dediğine ,mustafa islamoğlu,oyvermeyen koy verir deyip oy vermeyene zalim deyip, oykullanmaya teşfik ediyorken,diğer kendini islam olarak tanımlayan cemaatler ise aynen birbirleriyle farklı düşünüyor ve fiiller sergiliyorlar,buda türkiyede tevhidin anlaşılmadığının delili değilmidir.

Ayrıca yitik sevda arkadaşın tekfir ile ilgili sorusuna verdiğiniz şu cevaba binaen,
c-6 "Küçük insan,normal insan ve büyük insan" dediğiniz şahıslar eğer müslüman şahıslar ise,düşünce ve fikirleride islamidir.Batılı mütefekkirlerin yaptığı ayrımı biz kabul etmeyelim bence. Tekfir hastalığı başlı başına bir hatadır.Bizim birilerini cennete,cehenneme sokmak yada Müslümansın kafirsin demek gibi bir lüksümüz yok.Ama şu gerçeğide unutmayalımki,müslümanın müslümanlığı nasıl naaslarla sabitse,kafirin kafirliğide öyle naaslarla sabittir.Müslümana kafir demek kişiyi küfre iterse,kafirede müslüman demek öyle bir durum ortaya çıkarır.
yasemin atamandan alıntı...

ve sayın ablam hem tekfir hastalıktır diyor peşinede KAFİRİN[MÜŞRİĞİN] NASLA BELLİDİR DİYOR,MÜSLÜMANLIKTA NASLA BELLİDİR,diyorsunuz ya buna binaen naasla müşrikliği tebliğ ettiğiniz kişi halen ısrar ile yok bu sizin anlattıklarınız doğru değil diyorsa,peşine bu tür kişilere,kardeşim dediğinizde,müşriği kardeş kabul etmiş ve naasla müşriği belli olmuş olmasına rağmen kardeş diyerek müslüman görmüş olup ve sizin şu verdiğiniz yanıta göre tehlikeli bi durumla başbaşa kalmış olmazmıyız..
Müslümana kafir demek kişiyi küfre iterse,kafirede müslüman demek öyle bir durum ortaya çıkarır.

ayrıca tekfir hastalık ise,ALLAH VE RASULLERİNİN HEPSİDE ,küfrü,şirki,ve haramları,sahte ilahları tekfir etmişlerdir kuranda bu tür yüzlerce hitap var,ey müşrikler,ey kafirler,sahte ilahlar,ve ayrıca lailahe illallah tekfir değil midir,sizce lailahe illallah ,BEN BÜTÜN SAHTE İLAHLIK TASLAYANLARI TEKFİR EDİYORUM DEMEK DEĞİL MİDİR...
Alt 25 Ocak 2012, 20:49   Mesaj No:23
Medineweb Üyesi
Durumu:mahsun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13707
Üyelik T.: 12 Nisan 2011
Arkadaşları:1
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

Merhab ablacım misafirliğin hayırlı olsun, Cevapların ve bakışın yorumun için teşekkürler.

Akşamki ferdi beyin çirkin yazısından sonra bir daha gelmeyi düşünmüyordum.Site yetkililerinin düşüncenize saygılı bakıp bu konuda herkesin özgür olduğunu demesine çok sevindim

İnsanların gidiş yolu farklı olsada birbirimize hakaret edemeyiz. hele gelen soruya dürüstçe cevap verense.

Bu arada o paylaşımda talibetün adlı kardeşimizin size olan saygı ve sevgi dolu sözlerine çok sevindim. Kendi yolunda olmasanızda kardeşim diye yanınızda olması benim geri gelişime vesile oldu.

Herkes bediüz zamanın yolundan gıdecek veya eserlerini okuyacak diye bir mecburiyet yok olmamalı. Bu mecburiyeti koyanlar silah dayıyanlar ve kardeşlikten selamdan atanlar bizleri böldü..

Ferdi beyin yazısı yorumu hitabı çok çirkindi..

Sahabeler döneminde mi yoksa halifeler döneminin ortasında mı yaşamak isterdiniz?

Alt 25 Ocak 2012, 22:31   Mesaj No:24
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Siz ey imana erişenler! Bilin ki, hahamların, rahiplerin çoğu, insanların mallarını haksızca yiyip yutuyor ve (onları) Allahın yolundan alıkoyuyorlar. Fakat bütün o altın ve gümüşü toplayıp Allah yolunda harcamayanlar var ya, (işte) onlara (sonraki hayat için) çok çetin azabı müjdele.(Tevbe-34)

Yasemin Kardeşimden Ayetin nüzul sebebi her ne kadar ahbari ve Ruhbani terimlerine yönelik isede günümüz Yahudileşen ve Azgınlaşanları bazında İslam dinine mensup olduklarını iddia edip bu fiilleri işleyen PARA putuna tapanlara ayetin işaretini nasıl anlamalıyız ?

Özellikle sosyal alanda eksikliği had safhada olan İnfak,KarzıHasen vb İslami kavramların hayata geçirilememesinden ötürü Bankalar ile muamele etmeye zorunlu kalan insanların bizleri rabbe şikayet etmeleri onların haklı veya haksız olmalarında duyarsızlığımızın etkisi ne denlidir?

Kelam ilmi hususunda size sorularım olacak uygun görürseniz ...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 26 Ocak 2012, 00:09   Mesaj No:25
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
la diyebilmek Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Yukarda sorduğum soruyu kısa tutarak sorayım inşaallah daha net anlaşılır olur.

sayın ablam size göre türkiyede tevhid anlaşılmışmıdır,tevhidi düşünüyoruz diyenler arasında,bi örnek ile örneklendireyim inşaallah daha net olur.

örneğin,Ahmet kalkanın oy kullanmaya şirk dediğine ,mustafa islamoğlu,oyvermeyen koy verir deyip oy vermeyene zalim deyip, oykullanmaya teşfik ediyorken,diğer kendini islam olarak tanımlayan cemaatler ise aynen birbirleriyle farklı düşünüyor ve fiiller sergiliyorlar,buda türkiyede tevhidin anlaşılmadığının delili değilmidir.

Ayrıca yitik sevda arkadaşın tekfir ile ilgili sorusuna verdiğiniz şu cevaba binaen,
c-6 "Küçük insan,normal insan ve büyük insan" dediğiniz şahıslar eğer müslüman şahıslar ise,düşünce ve fikirleride islamidir.Batılı mütefekkirlerin yaptığı ayrımı biz kabul etmeyelim bence. Tekfir hastalığı başlı başına bir hatadır.Bizim birilerini cennete,cehenneme sokmak yada Müslümansın kafirsin demek gibi bir lüksümüz yok.Ama şu gerçeğide unutmayalımki,müslümanın müslümanlığı nasıl naaslarla sabitse,kafirin kafirliğide öyle naaslarla sabittir.Müslümana kafir demek kişiyi küfre iterse,kafirede müslüman demek öyle bir durum ortaya çıkarır.

ve sayın ablam hem tekfir hastalıktır diyor peşinede KAFİRİN[MÜŞRİĞİN] NASLA BELLİDİR DİYOR,MÜSLÜMANLIKTA NASLA BELLİDİR,diyorsunuz ya buna binaen naasla müşrikliği tebliğ ettiğiniz kişi halen ısrar ile yok bu sizin anlattıklarınız doğru değil diyorsa,peşine bu tür kişilere,kardeşim dediğinizde,müşriği kardeş kabul etmiş ve naasla müşriği belli olmuş olmasına rağmen kardeş diyerek müslüman görmüş olup ve sizin şu verdiğiniz yanıta göre tehlikeli bi durumla başbaşa kalmış olmazmıyız..
Müslümana kafir demek kişiyi küfre iterse,kafirede müslüman demek öyle bir durum ortaya çıkarır.

ayrıca tekfir hastalık ise,ALLAH VE RASULLERİNİN HEPSİDE ,küfrü,şirki,ve haramları,sahte ilahları tekfir etmişlerdir kuranda bu tür yüzlerce hitap var,ey müşrikler,ey kafirler,sahte ilahlar,ve ayrıca lailahe illallah tekfir değil midir,sizce lailahe illallah ,BEN BÜTÜN SAHTE İLAHLIK TASLAYANLARI TEKFİR EDİYORUM DEMEK DEĞİL MİDİR...

Tevhidi anlayan kesim maalesef azınlıktadır,tarihin her safhasında olduğu gibi bu zaman dilimindede tevhidi bilince sahip müslümanlar marjinal denecek azınlıktadır.Bunu sizde taktir edersiniz.Ama şurasını biliyoruz ki,Vahyi esas alan anlayış,her zaman azınlıkta olmuş,bundan sonrada öyle olacaktır.Çoğunluğun ise her dönem sapkınlıkta olduğu bize Kitap tarafından bildirilmiştir.

Ben Ahmet Kalkan hocanın dediğine tabii bir insanım.Benim inancım Tağuti sistemleri hiç bir zaman onaylamaya,desteklemeye,oy ermeye,oyalanmaya müsade etmiyor.İslamoğlu neden ve neye dayanarak böyle diyor onu bilmiyorum.Bu konuda kendisine ulaşmak ve bilgi almak için,Kardeşlereli Derneği olarak çaba gösterdik ama maalesef başarılı olamadık,ulaşamadık.Artık İslamoğlu erişilmez bir alim olarak olması gerekenin zıddıyle hareket eder olmuş.İnsanların dünyalık edinimleri,ilmi hedeflerinin önüne geçtiği zaman,şer'ilikten,maslahatçılığa doğru bir kayma yaşıyor.On yıl önceki İslamoğlu ile,şimdiki arasında ne kadar fark var,hayret ediyor insan doğrusu....Kaldıki bu fikri savunan sadece İslamoğlu değil. İslamoğlu gibi kişilerin tevhidi anlamadığı söylenemez,kesinlikle çok mükemmel bir şekilde biliyorlar tevhidin içeriğini.Kendilerine tabii olan cemaatleride bunun bilincindeler. Ama dediğim gibi,yada benim kanaatim diyeyim,Samimi duygularla orataya çıkıyorsunuz,hiç bir dünyalığınız yok,zaman içerisinde dünyalık edinmeye başlıyorsunuz,arabanız yokken arabanız,eviniz yok iken eviniz,yazlığınız,vakfınız,radyonuz,devremülkünüz, kışlığınız,televizyonunuz v.s. v.s,yani dünyalıklarınız çoğalmaya başlıyor....sonra fark etmeden bağlanıveriyor insan.Bundan sonrada elindekini muhafaza adına,kitabi olandan,maslahatçı bir anlayışa doğru kayıyorsunuz,kayma bir tarafa artık anlayışınız o yöne temelleniyor.

Hayır olmayız(benim düşüncem).İslamla alenen savaşmayan,müslümanlara kin ve nefret beslemeyen kişilere illaki de müşriksin demenin bir mantığı yok kardeşim.Tevhidi çizgiyi insanlara açık bir şekilde anlatmak bizim görevimiz.Şirkin mahiyeti,tevhidin mahiyeti ortaya konur,isteyen tabi olur isteyen hevasına göre hareket eder.Bu ülkede seksen yıldır süregelen bir asimilasyon politikası var.Maalesef insanlar,elli yıldır namaz kılıyor ama fatihada ne dendiğinden haberleri yok,bilmiyorlar.bizlerde adam gibi anlatamadık.Yani uzatmayalım,ben birinin alenen islami hükümleri red etmediği müddetçe tekfir edilmesine karşıyım.Çünkü şu ülkede İslamoğlu,Bayındır,Karaman gibi ulema siyasi seçimlerde,referandumda salih amel niyetiyle oy kullandı ve halkıda bu yönde yönlendirebiliyorsa,avamı tekfir etmek çok lüx olur.

ayrıca tekfir hastalık ise,ALLAH VE RASULLERİNİN HEPSİDE ,küfrü,şirki,ve haramları,sahte ilahları tekfir etmişlerdir kuranda bu tür yüzlerce hitap var,ey müşrikler,ey kafirler,sahte ilahlar,ve ayrıca lailahe illallah tekfir değil midir,sizce lailahe illallah ,BEN BÜTÜN SAHTE İLAHLIK TASLAYANLARI TEKFİR EDİYORUM DEMEK DEĞİL MİDİR..

Küfürde olan tekfir edilmez,o zaten küfürdedir.Tekfir,günümüzde müslümanın müslümana karşı kullandığı bir silah durumuna geldi.Buda islam düşmanları tarafından tetiklenmektedir.Kur'anda Hitaplara dikkat ederseniz, "Ey müşrikler", "ey kafirler","sahte ilahlar" diyor sizin belirttiğiniz gibi....bu hitaplar zaten küfür ehli için söylenen hitaplar....La İlahe İllallah,tekfir değil,ilki red ediş,devam tastiktir.Bunun yani tevhidin en açık ifadesi Bakara 256. ayette belirtilmiştir. Önce bütün sahte ilahları red....sonra kopması mümkün olmayan kulpa yapışmak.....Ayrıca,neden insanları tekfir edelim ve buna yol arayalım ki....neden birilerine sen müşriksin,sen kafirsin sen müslümansın diyelimki....nasslar ortada değilmi...konuştuğum insanlar var,öyle basit şeylerden tekfir eder oldularki müslümanları...yazık oluyor bizlere.
Alt 26 Ocak 2012, 00:52   Mesaj No:26
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
mahsun Üyemizden Alıntı Mesajı göster

Sahabeler döneminde mi yoksa halifeler döneminin ortasında mı yaşamak isterdiniz?

Her iki dönemde de islam kimliği ile mümin olarak yaşamak isterdim.
Alt 26 Ocak 2012, 01:21   Mesaj No:27
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Siz ey imana erişenler! Bilin ki, hahamların, rahiplerin çoğu, insanların mallarını haksızca yiyip yutuyor ve (onları) Allahın yolundan alıkoyuyorlar. Fakat bütün o altın ve gümüşü toplayıp Allah yolunda harcamayanlar var ya, (işte) onlara (sonraki hayat için) çok çetin azabı müjdele.(Tevbe-34)

Yasemin Kardeşimden Ayetin nüzul sebebi her ne kadar ahbari ve Ruhbani terimlerine yönelik isede günümüz Yahudileşen ve Azgınlaşanları bazında İslam dinine mensup olduklarını iddia edip bu fiilleri işleyen PARA putuna tapanlara ayetin işaretini nasıl anlamalıyız ?

Nüzül sebebbinin hususi olması,hükmün umumiliğine mani değildir kardeşim.Allah'ın belirttiği hususlara kim karşı gelir,sınırları çiğnerse,mutlaka karşılığını görecektir.Üzücü olan yan,bir zamanların fakir ama idealist müslümanları,kapilast sistemin kendilerine sunduğu imkanlar doğrultusunda mal ve servet derdine düştüler.Zaman içerisinde imkanlarının çoğalmasına paralel olarak,ideallerinden vaz geçtiler.Artık,kapılarına gelewn dilencilere kuruşlar vererek,ramazanlarda bir kaç yardım paketiyle,zekatlarını şöyle böyle vererek lüks malikaneler sahibi olmaya başladılar.Para putuna tapmaya ne kadar yöneldiler bilemem ama,paraları çok değerlendi bunnu biliyorum.Eğerki kalbende Parayı bir ilah gibi sever konuma geldilerse ki,kalpleri bilen Allah'tır,o zaman müşrik oluyorlar.Papazla haham nereye gidecekse onlarda oraya gidecek demektir.

Özellikle sosyal alanda eksikliği had safhada olan İnfak,KarzıHasen vb İslami kavramların hayata geçirilememesinden ötürü Bankalar ile muamele etmeye zorunlu kalan insanların bizleri rabbe şikayet etmeleri onların haklı veya haksız olmalarında duyarsızlığımızın etkisi ne denlidir?

Yani şunu karamamız gerekiyor öncelikle.İmtihan için geldiğimiz bir dünyada,hiç bir müslüman, "Müslümanlar bana yardımcı olmuyorlar,bende bankada faizle para alırım" diyemez.Çünkü her duruşun bir bedeli vardır.Müslümanca durmak istiyorsak,inancımız gereği, gerektiğinde yokluk ve sefalet içerisinde yaşamayı göze alabilmeliyiz.Diğer taraftan infak etmeyen,karzı hasende bulunmayanlar ise kendileri gereken bedeli ödeyecektir.Uunutmayalımki her nefis kazancına karşı bir rehinidir diye belirtilmektedir Müddessir 38.ayette.

Kelam ilmi hususunda size sorularım olacak uygun görürseniz ...

Buyrun sorun.
Alt 26 Ocak 2012, 01:48   Mesaj No:28
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Teşekkürler:

Kader Kur'anda geçer İmanın şartları arasında gösterilen bu kavram İman esasımıdır yani Kadere İman varmıdır?

Kabir azabı Kur'anda açık delilleri ile yokken bizi ölmeden Allah adına hesaba çekenler neye dayanarak bunu iddia etmektedirler?

İnsanın yaptığı fiiler kendinden mi Allah'tanmı Örnek olarak: Elimde bir silah var ve ateş ettiğimde o kurşunun karşımdaki kişiye isabet etmesi kişinin fiilimidir yoksa külli iradenin müdahalesimidir?

Hidayet ve Sapkınlık Allah'tanmı gelir Kulun seçimimidir Ayetlerin yorumlarını Hidayet ve sapkınlık Allah'tandır tercümeleri ne kadar doğrudur?

Ehli sünnete göre Hadis itikatta delil alınabileceğine dair görüşler Kur'anın itikat anlayışını etkilermi ?

Yine Ehli Sünnetin bazı alimlerine göre Yönetici idareci vb Fasık zalim bile olsa itaat şarttır görüşü Kur'ana ne kadar uygun?

Son bir soru Ayeti kerime Allah ''emaneti'' dağlara ovalara vb sunduğunda hiçbiri kabul etmeye yanaşmamakta ve bu emaneti yalnız insan yüklenmekte bu hakikat ortada iken görünmeyen varlıklar olarak geçen isimlere imtihanı yüklediğimizde Allah adına emanet dağıtmış olmazmıyız (Örneğin cinler tabiri Gerçekte ne anlamda geçer Kuranda) ?

Kur'an dışında Allah resulüne vahiy gelmişmidir vahyi gayri metluv vb?

Hadisler Dinde esasmıdır tarihi malumatmıdır?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler vereceğiniz cevaplarda değerlendirmeyi red veya kabul hususunu ayrıca belirtecem selametle kalın...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 26 Ocak 2012, 10:07   Mesaj No:29
Medineweb Sadık Üyesi
talibetün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:talibetün isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15138
Üyelik T.: 08 Aralık 2011
Arkadaşları:11
Konular: 76
Beğenildi:8
Beğendi:1
Takdir Et:

misafirliğiz hayırlı olsun Yasemin hanım

dün fıkralar bölümünde sanırım kızınız bir kaç fıkra paylaşmış çok hoşuma gitti
kızınızı daha sık görmeyi isteriz inşallah
selam ve dua ile
Alt 26 Ocak 2012, 11:10   Mesaj No:30
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
talibetün Üyemizden Alıntı Mesajı göster
misafirliğiz hayırlı olsun Yasemin hanım

dün fıkralar bölümünde sanırım kızınız bir kaç fıkra paylaşmış çok hoşuma gitti
kızınızı daha sık görmeyi isteriz inşallah
selam ve dua ile
Selamün aleyküm güzel kardeşim, öncelikle bana ve yorumlarıma düşüncelerime gönülden yaklaştığınız için teşekkür ederim.

Cemrenur kızım... daha öncede çalışmalarını sunmuştum. İnşallah seviyesi olduğu konularda aramızda olacak.Yaşı henüz küçük ablaları,abileri ,konularda hata yaparsa lütfen düzeltelim daha çocuk.

Konuyu Toplam 3 Kişi okuyor. (0 Üye ve 3 Misafir)