Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Esma_Nur,Açılış Tarihi:  11 Mart 2012 (16:40), Konuya Son Cevap : 15 Mart 2012 (01:30). Konuya 55 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Mart 2012, 17:22   Mesaj No:31
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: 2012 11.haftanın misafiri Esadullah

Neyse nick üzerinde bu kadar kaybedip de sizi meşgul etmeyeyim. Sorularınız daha çok , onlarla vaktinizi değerlendirelim inş. Abdülmelik kardeşin sorularla baş başa bırakıyım. Kolay gelsin
Alt 13 Mart 2012, 17:37   Mesaj No:32
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Arkadaşları:3
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:

[QUOTE=Yitiksevda;164310]Esedullah kardeşim malum gündüz iş yoğunluk akşam istirahat araştırma sorulara başlayalım hayırlısı ile...

Günümüzde Lat Uzza Menat Adlarında olmayıpta aynı anlamda Put olan Kavramlar Nelerdir?

Kin, şehvet, gazab, cimrilik, hased, ucub, riya, kadınlara düşkünlük, yalan, namazı ve sair ibadetleri terk, gaflet, şirk, fısk, zina, faiz, kumar, içki, dünya hırsı ve dünya sevgisi, gıybet, nemime vs. dinde yerilen Nefsin bütün pis hasletleri her biri lat menattır kardeşim. Yer yüzünde en büyük put ve kötülük kaynağı kişinin kendi nefsidir. Bu yüzden de bununla mücadele Farz-ı ayndır. Bu en önemli nokta olduğu için bunu yazdım diğer bütün tabirler de zaten bunun cüzü hükmündedir.Diğerlerinin çıkış merkezi insan nefsidir kardeşim.

Kur'an/Sünnet et ile kemik misali iken bugün eti kemikten ayıran anlayışlar ne kadar doğru bir çizgide hareket etmektedirler?

Elbette hiç doğru hareket etmemektedirler kardeşim, Rasulullahsız (s.a.v) bir din arama ve kulluk yapma sevdasında olanlar en çok dalalete düşenlerdir. Hatta bazıları hatti aşmakla kalmayıp Efendimizin (s.a.v) Beyan vasfını inkar etmekle dinden çıkıyorlar ama dindeyim sanıyorlar kendilerini, biliyorsunuz ki Kurandan birtek ayeti inkar tümünü inkardır.

İmam Ali (a.s) Döneminde zahitlikte,hafızlıkta ve benzeri bir çok konuda ileri derece takva sahibi oldukları halde Kur'anın zahirine takılan HARİCİLERİN günümüzde emme basma tulumba örneği olan hocamız,şeyhimiz,abimiz ve benzeri insanların söz ve söylemlerini araştırmadan taklidi bir iman ile benimseyip bunun adına İSLAM diyenler gerçekten İslam dairesi içindedirlermi?

Birincisi sorunuzda zahitlik ve takva sahibi olduklarını yazmışsınız bu vasıflar kamil mümin vasıflarıdır ki öyle olsalardı HARİCİ OLMAZLARDI. Hz. Ali (r.a) gibi büyük bir sahabiyi, ilim sahibini tekfire kalkmazlardı. Bunlar hadisinde ifadesiyle "kuranı çok okuyup gırtlaktan aşağı indiremeyenlerdir." buda özüne ulaşamayanlardır demektir. Bu yüzden sizde yanlışlıkla yazdınız sanırım. Efendimizin (s.a.v) bunları bildirdiği hadislerde kuranı sizden çok okurlar manası galiptir. Ama şu varki çok okumak çok iyi bilirler demek değildir.

İkincisi Ehli sünnette malumunuz daha evvel bir konuda bildirmiştik, Müslüman olduğunu ikrar eden müslümandır hataları günahları dolayısıyla tekfir edilmez günahkar denilir. Taklid iman her ne kadar caizse de bu tahkike ulaşana kadardır diğer deyişle tahkike gidecek ilimleri almak kişiye farzdır kardeşim.

Allah resulü Muhammed (s.a.a)'i diğer peygamberlerden ayrı bir vasfı olan Bütün insanlığa müjdeleyici ve inzar edici olması Kur'an ile sabit iken kendi ırklarından olmaması hasleti ile Onu ve ilettiği mesajları İNKAR eden Kitap ehli ile ilişkilerimizde ölçü ne olmalıdır.

Elbette ki sade bunlarla değil her hususta ölçü Kuran ve Sünnet olmalıdır.Müslümanın ölçüsü de bu değilmidir...

İstiane Kavramında günümüzde düşülen en büyük hata nedir?

Gerçek müsebbib olandan değil de sebeplerden direk istemek dua etmek.Bu aynı şuna benzer; hastalıktan iyleşmeyi doktor ve ilaçtan bilmek buna inanmak gibi. Doktor beni iyleştir, ilaç beni iyleştir (Bu zaten küfürdür) değil de "Rabbim bana şifa ver şifa verici sensin ama doktoru ve ilacı vesile kılmışsın sen" şeklinde gercek dua mercinin kim olduğunu ve sebepleri iyi ayırmak bu çoğu hususta ayarlanamayan ve ihlal edilen şey bu zamanda.

Birde diğer hata ise duayı sadece namazların peşinde yapmakla yetinmek madem dua başlı başına bir ibadettir her an yapılması lazım değilmi
...

Alt 13 Mart 2012, 17:40   Mesaj No:33
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Neyse nick üzerinde bu kadar kaybedip de sizi meşgul etmeyeyim. Sorularınız daha çok , onlarla vaktinizi değerlendirelim inş. Abdülmelik kardeşin sorularla baş başa bırakıyım. Kolay gelsin
Eyvallah sorular gerçekten çok güzel ve manidar Misafir ev sahibine göre hareket eder bizde ev sahipleri ne verirseler onu yeriz onu içeriz kardeşim, yeterki helalinden olsun, saf ve temiz bir niyetle olsun
Alt 13 Mart 2012, 17:47   Mesaj No:34
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
mihrinaz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
sayın esadullah bey misafirliğiniz hayırlı olsun.sorular için şimdiden kolay gelsin.ben yazılarınızı merakla ve ilgiyle takip ediyorum,yanlız bazen öyle noktalara gidiyorki inanın istifade etmek şöyle dursun,okumaktan vazgeçiyorum.bu sadece sizin yazdıklarınızla ilgili değil,bazen yitiksevdayla ,baende la diyebilmekle girdiğiniz birbirinizi ikna yazılarınız kendi adıma söylüyorum,istifade edici olmuyor.ben sayın abdülmelikin sorularına vereceğiniz cevapları bekliyorum.sevindirici olan bu bölümde üslubun yumuşak olması...tabiri caizse ben kırılma noktasındayım oyüzden sizin yazdıklarınız,fikirleriniz benim için önem taşıyor. o sorulara verdiğiniz değerli cevaplarla ya yoluma devam etmek adına aydınlatıcı olacak yada la demeye başladfığım şu noktada yolumu belirleyecek.cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum,çünkü yüreğim can çekişiyor.allaha emanet olun
Rahman razı olsun kardeşim biz bize sunulana cevap veriyoruz, bazen dediğiniz gibi olsada ve bu hoşumuza gitmesede. ama bazen kim nasıl gelirse öyle karşılamak icap etmekte ve unutmayın istifade etmek kişinin kendi elindedir.

Bizim misafirliğimiz ve misafir edilmemiz de bir hikmet vardır sizin gibi herkesin beklentisi de aynı biliyoruz kardeşim , siz eğer yolunuzda itikatınızı oturtmuşsanız sizi kıracak bir alet mevcut değildir.Ama kalbiniz hala mutmain olmamış ise derizki Mevlam size Hakk olanı ve Gönlünüzdekini versin ...amin
Alt 13 Mart 2012, 18:47   Mesaj No:35
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Ben sorularıma bir fıkra anlatarak başlamak istiyorum..

Öğretmen ödevlerini yapmamış öğrencilere teker teker sorar ödevini niçin yapmadın...?

Öğrenciler başlamışlar mazaretlerini anlatmaya,kimisi akşam bizde elektirk yoktu kimisi misafir gelmiştir,kimisi akşam rahatsızdım derken en son öğrenciye sıra geldiğinde öğrenci ağlamaya başlamış..

Öğretmen: Yavrum niçin ağlıyorsun
Öğrenci : Öğretmenim herkes bir mazaret öne sürdü benim uyduracak bir mazeretim kalmadıda ondan demiş...

Muhsin hocam sağ olsun tüm soruların anasını sordu...O cevapları merakla bekliyoruz..

Esadullah bey 1.sorum şu

1-İslam dininde bilmemek mazertmidir..Eğer mazaret ise yahudi ve hıristiyanlar yada başka din mensuplarından olanların kafir kabul edilmelerinin nedeni nedir size göre..

2-İslam dinine göre “Din” kavramını kısaca tanımlarmsınız..?

Şimdilik sorularım bunlar nasıl olsa bir hafta bizde misafirsniz gidişata göre tekra sorarız inşAllah.........

Kolay gelsin...
Alt 13 Mart 2012, 18:58   Mesaj No:36
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Alıntı:
kamer34 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Misafirlerimize,soru soracak tüm medineweb üyelerinin dikkatine....

Bu bölüm tartışma bölümü değildir..Misafirimize sorulacak olan sorulara misafirimiz kendi düşüncesi doğrultusunda cevaplar verecek..Verilecek olan cevaplar velevki sizlerin düşüncelerine muhalif olsa bile bu bölümde polemiklere yer verilecek şekilde tekrar cevaplar yazılmaması siz medineweb ailesinden ricamızdır..

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 14 Mart 2012, 01:31   Mesaj No:37
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

hoş geldiniz hocam,
sizi terletmek amaçlı sormuyacağım..gerçekten çözüm bulma yada bilgi sahibi olma amaçlı sorucağım.sizin paylaşımlarınıza baktığımızda az çok profilinizi çözmek mümkün.tasavvuf camiasını benimsediğiniz ama körü körüne fanatik olmadığınızı düşünüyorum.tasavvufu niçin savunuyorsunuz ilmi konuşturarak mücadele ediyorsunuz.

Özü Kuran ve Sünnet olan ve Muhammedi Ahlak ile yoğrulmuş bir yolu neden savunmayalım kardeşim, bizim kanayan yaramızdır acizane keşke daha erken tanısaydık bu yoluda sırf bu ilim üzerine hayatımızı heba etseydik ama var gücümüzle gayret ediyoruz Allahın izni ile, ilmimizde ki ilim denirse şayet bizde olanın yansımasıdır.

sorularıma gelince;

1-tasavvuf erbabınca,tasavvuf şöyle savunulmaktadır ;" bu bir gönül işidir,elimizde sizi durduracak susturacak delilimiz yok.kuranla olan çelişki gibi görünen kısımlar olsada,kalp(batıni) ilimlerinden anlamayanlar çelişki sanır.kalp ilimlerine vakıf olanlar hiç bir kaynağımızda kurana göre çelişki göremiyeceklerdir " savunmasına katılıyormusunuz ?

Birincisi Abdulmelik kardeşim Tasavvuf şeriatın özüdür manasıdır ki hiçbir tasavvufcu sizin dediğiniz gibi demez.Yani delilimiz yok sizi susturacak falan diye. Tasavvufta sorulan sorulara delil getirilmiştir.Forumda bu var zaten.Kuran ve sünnet her müslümanın kaynağı olduğu gibi bizlerinde kaynağıdır tasavvufcu derken sanki Müslüman dışında bir camia imajı çizilmasi bence hoş değil.

İkincisi bütün şeri ibadetlerin manası tasavvufçularca benimsenmiştir. Bu o şeri ibadeti yozlaşdırmak değil bilakis ruhuna vakıf olmaktır ve şuurdur, bilinçtir. Bu gün kaç insan namazın müminin miracıdır sırrına vakıf…? dilde söylemek bunu bilmek ayrıdır namazda bunu yaşamak ise çok ayrıdır. Namazlarında huşuyu yakalayamayanlar, namaz içinde çarşıda, pazarda, fatura kuyruklarında gezenler bence ibadetlerini sorgulasınlar ne kadar muhlistir yaptıkları…? Bir diğeri ki en önemlisi kalbi amellerdir ki gıybet, kin, şehvet, hased, riya vs. olgular. Bunlarla mücadele etmek sadece tasavvufculara değil her müslümana farzdır. Tasavvufun da gayesi kişinin kötü huylarının asıl çıkış noktası olan kalbe taarruz ıslah hareketleridir. Bunuda yine Efendimizin s.a.v övülen ahlakına sarılmakla kötü hasletlerin zıttı iyi hasletlere sarılmakla yapmaktır. Şimdi hal böyle olunca tasavvufa başka nazarla bakmak kuranı ve sünneti gerçekten anlamamaktan kaynaklanır yada kuranın yasak kıldığı zandan.

2-yukarıdaki soruya katılıyorsanız,hayri hocamızın uzun yorucu çalışmalarını incelediğimizde,tasavvufta tevhidi anlamda hiçde affedilmez zahiri açıklamalar,girişimler bulunmaktadır.katılmıyorsanız bu çelişkileri bizlere nasıl izah edersiniz ?bizleri ikna edecek,mutmain kılacak bir açıklamanız faydalı olacaktır.

Evvela kardeşim Hayri hocanız ki sanırım sayın kamerden bahsediyrsunuz yaptığı çalışmayı okudum ama cevap vermek istemedim nedenimi?
Kendisi zaten misafir olan bana demişki “herkesin bir yolu vardır ve o yolu doğru sanar sanmasa o yolda olmaz” doğru yolundan ne yapsamda şaşmıyacağından polimiğe girmek istemedim…

Şimdi eğer siz bunu delil sunarsanız derizki ; kişi delil olsun diye sunum yapmamalı delili incelemeli, görüş zıtta olsa bilgi edinmeli ki maalesef Hayri hocanız bunu yapmamakta…

Gelelim zahmetlerle hazırlanmış konuya kısaca misafire yakışır bir şekilde yazacağım konuda çok eksikler var, eğer bilgileri yanlış verirsek bakışlarda yanlış olur kardeşim madem misafiriz bunun cevabını orada açıklayalım ki belki kalbiniz mutmain olur.Ama şunu unutmamak lazım eğer itikatta düşüncelerimiz bir değilse zaten ne kadar anlatsakta kimse kimseyi ikna edemez…

Bu cevabı kimse beklemiyordu biliyorum ama istedikleri cevapları yerinde vermeye gayret ederiz inşallah…

3-gerek yitiksevda,gerek hayri abi,gerek la ağa tasavvufun ayrı bir din olduğunu çeşitli delillerle kanıtlamaktadır.bunun böyle olmadığına kanıtınız varmı? varsa paylaşırsanız faydalı olacağına inanıyorum.

Kusura bakmayın ama bu kardeşlerin sundukları delil değil nefsani hezeyan ve tevildir.Eğer bize sundukları deililler ile bakacaksak demek gerekirki sizde Vahhabi dinindensiniz…

4-tasavvufu benimsediğiniz halde,tasavvufun içinden gelen bir kısım insanların,akle,hayale,vahye aykırı çıkışlarını tasbip etmediğinizi,geçmiş muzakerelerimizde belirtmiştiniz.bu camia eğer muhterem bir oluşum ise ,bu oluşuma zarar veren parazitleri nasıl ayıklamak lazım ? bunları ayıklamazsanız gövde de zarar görecektir.ayıklarsanız hemen hemen tasavvuf denilen bir oluşum ortada kalmıyacaktır.çünkü gerek arabinin,gerek ruminin,gerek bektaşinin ve gerekse günümüzde tasavvufu temsil eden ekabirlerin bazı görüşlerinde tevhidle çakışan o kadar zahir kısımlar var ki ? bunları red ederseniz tasavvuf nerde,red etmezseniz bu çelişkilerin,çelişki olmadığına dair izahını,delillerini lütfen verirmisiniz.

Birincisi tevhidin dilde değil özde yaşamak olduğunu atlamamak lazım. Tevhidle çakışan noktalar size göredir, bize göre hiçde çakıştığı kısımlar yoktur. Velev ki dediğiniz gibi olsun bu da sadece tasavvuf erbabının değil sair Müslümanlarında sorunudur çünkü kimse imanın hakikatlerini kuran ve sünnete tam uyarak bilmiyor. Aslında sorun budur ehli sünnet itikadını iyi bilmekten geçer.

İkincisi tasavvufcular inanın bir çok müslümandan bu ölçüleri ve hükümleri daha iyi biliyorlar.Ayıklanacak olanlar vardır ama sizin düşündüğünüz gibi büyük bir çoğunluk değildir.Hem bu ayıklama tasavvufta yapılsa belki daha sağlamlaşır ama sair Müslümanlar arasında yapılsa işte o zaman sizin dediğiniz vuku bulur sanırım.

5-son sorum ise,hz ademden bu yana tüm tevhid tarihine baktığımızda,hz Süleymanın(as) mülkü(rüzgara cinlere hakim olması,bir kısım gayb ilminin verilmesi) ve hz Muhammedin miracı (sav)dışında,(bazı peygamberlerin göğe alınması hariç)uçan,yukselen,yıldırım gibi yetişen,bir olaya rastlanmamıştır.ama tasavvufta bu olaylar mutfak malzemesi gibi kullanılmaktadır.tasavvufun bu girişimi doğrumu değilmi? ve neden ? delilleri eşliğinde bilgi almak istiyoruz inşaallah.

saygılar..

Evvela sorunuz başka mucize gösterilmedi manasında ise kardeşim verdiğiniz Peygamberlerin haricinde mucizeleri diğer peygamberlerde göstermiştir. Kıssalar malumunuz kuranda boşuna anlatılmamış ibret almazmısınız? İlahi fermanınca her Müslüman gibi tasavvufcularda ibret almakla kalmamış orda anlatılmak istenen manaya vukufiyet kazanmış ve yaşamışlardır. Dilde, söz de Müslümanlık çok kolaydır inanın ama tevhidi yaşamak dilde olmuyor maalesef bunları iyi anlamaya çalışılsın bence o zaman sorunlar kalkacaktır.

Bu bahsettiğiniz ise kardeşim tasavvufun değil kişilerin girişimidir.Unutmayın Tasavvuf bir çok tarikatı barındırmaktadır nasılki mezhepler konusunda bir çok ayrılık vardır tasavvufu anlayamayan ama kendisini mutasavvıf sanan bir çok oluşum vardır.

Şimdi… delilleri ile istediğiniz cevaplara delilsiz olarak cevap verdik kusura bakmayın kardeşim ama zaten formunuzda bu konulara yeteri kadar değinilmiş vereceğimiz başka bir şey de olamaz zaten ve inanıyorumki değişende bir şey olmaz …Ha sizin için sayın kamerin konusuna yazacağım inşallah orda daha geniş yazarız hemde verilen delillere binaen…

Bizce sorun delilde, ilimde veya bilgide değil sorun bizim itikadi ayrılıklarımızda , Ehli Sünnet inancı taşımış olunsa bu konuşamalrı ve tartışmaları yaşamazdık ama İtikat farkımız ve ayrı İtikadi düşüncelerde olduğumuzdan kardeşlerimizle sadece münazara etmek durumundayız bundan ötesi de olamaz…Hata ettiysek affola

Vesselam veddua
Alt 14 Mart 2012, 12:08   Mesaj No:38
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Esedullah kardeşim sorulara verdiğiniz cevaplara TEŞEKKÜRLER ama sizin inancınızdan olmadığımı izah edeyim emin olun Rabb anlayışımız bile farklı İnandığınız rabbe emanet olun...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 14 Mart 2012, 12:34   Mesaj No:39
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Esedullah kardeşim sorulara verdiğiniz cevaplara TEŞEKKÜRLER ama sizin inancınızdan olmadığımı izah edeyim emin olun Rabb anlayışımız bile farklı İnandığınız rabbe emanet olun...
Sizin bu tarz yaklaşımınızda yeter yitiksevda bu erdem için teşekkür ederim Sizde Allaha c.c. emanet olun ...
Alt 14 Mart 2012, 12:38   Mesaj No:40
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
F*E*R*D*İ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
KOLAY GELSİN HOCABEY EFENDİ.'ALLAHA VE RESULUNE İMAN EDEN MİSAFİRİNE İKRAM ETSİN' HADİSİ ŞERİFİ GEREĞİ SİZİ KIRMAK İNCİTMEKTEN UZAK KALMAYA ÇALIŞACAĞIM İNŞ.ARADA KELİME KAÇSA DA HOŞGÖR.

Özü Kuran ve Sünnet olan ve Muhammedi Ahlak ile yoğrulmuş bir yolu neden savunmayalım kardeşim,

CEVABINIZ ENTERESAN AMA DOĞRULUK PAYIDA VAR.LAKİN UCU AÇIK HER TARAFI BATIRAN BİR CÜMLE.DEMEK İSTİYORSUN Kİ TASAVUFÇU OLMAYANIN ÖZÜNDE KURAN SÜNNET VE AHLAK YOKTUR.ROVİ PİRİNİZİN KABAK,ÇADIR ,EŞİNİ ŞEYHİNE SUNMA,LUTİLİK,HOMOLUK,EFSANELERİNİ HANGİ AHLAK KATEGORİSİNE SOKUYORSUN NIZANIM.

İkincisi bütün şeri ibadetlerin manası tasavvufçularca benimsenmiştir.

TEDAVİYE MUHTAÇ ÇOK BÜYÜK BİR SÖZ.

Bu gün kaç insan namazın müminin miracıdır sırrına vakıf…?

MÜMİNUN SÜRESİNDE İLK BİR KAÇ AYETTE BUNUN AÇIKLAMASI VARDIR.İSTEYEN UYGULAR.UYGULAYAN MÜMİNDİR.ORTADA SIR FİLAN YOK.

Şimdi eğer siz bunu delil sunarsanız derizki ; kişi delil olsun diye sunum yapmamalı delili incelemeli, görüş zıtta olsa bilgi edinmeli ki maalesef Hayri hocanız bunu yapmamakta…

DELİLSİZ İMAN TAKLİDİ KERE KER İMANDIR.BEN KİME NİÇİN İMAN EDİYORUM BUNU BİLMELİYİM.DELİL ARAMAMAK KURANA AYKIRIDIR.SORACAKSIN SORGULAYACAKSIN KIRACAKSIN EZCEKSİN PASTIRMA YAPACAKSIN KIYMA YAPACAKSIN DELİLLERE ACIMAYACAKSIN.SONUCA ULAŞANA DEK.KURAN DELİL İLE KONUŞUR,DELİL İLE TEBLİĞ EDER.SONUNDA MEYDAN OKUR GETİRİN BAKALIM AKSİ DELİLİNİZİ DER.

Kusura bakmayın ama bu kardeşlerin sundukları delil değil nefsani hezeyan ve tevildir.Eğer bize sundukları deililler ile bakacaksak demek gerekirki sizde Vahhabi dinindensiniz…

ROVİ GİBİ TASAVUF DİNİNDEN OLACAĞIMA İBN TEYMİYENİN VAHABİLİĞİNİ ŞEREF BİLİRİZ.ONUN SAYESİNDE SARAYLI KABİR VE PUTHANELERİNİZDEN KURTULDUK.ACINIZ VAR ANLIYORUM SİZİ.ŞEYHİNİZİN VE MÜR_İTLERİNİN
KİRLİ ÇAMAŞIRLARINI(HAREMLERİNİ,EL ETEK ÖPTÜRMELERİNİ,ÜFÜRÜP TÜKÜRMELERİNİ,SALAKLARDAN MADDİYAT KOPARMALARINI) ORTAYA ÇIKARMAK HEZEYANSA ONUDA ŞEREF BİLİRİZ.

delilleri ile istediğiniz cevaplara delilsiz olarak cevap verdik kusura bakmayın kardeşim ama zaten formunuzda bu konulara yeteri kadar değinilmiş vereceğimiz başka bir şey de olamaz zaten ve inanıyorumki değişende bir şey olmaz

DELİL YOK VE OLAMAZ.BOŞUNA DOĞUM SANCISI ÇEKMEYIN,EDEBİYATIN ANASINI AĞLATMAYIN.FENAFİLLAHIN,FENAFİŞŞEYHİN,BEKABİLLAHIN ,ŞEYHE HURUŞUN,ENEL HAKKIN,ŞEYHE EŞ SUNMANIN,EŞEKLE SEVİŞMENİN DELİLİNİ NERDE BULACAKSINIZ?

yönetime minik bir hatırlatma.hayatımda bu kadar kibar olmadım değerimi bilin.şeyh açığınız varsa sıraya girin öpün elimi.neyım eksik
Size gelince kibar olmak sonradan kazanılan birşey değildir bu kişinin çoukluk yıllarında öğrendiği bir kavramdır, birde neyim eksik demişsinizya sanırım Edebiniz eksik

Bu sözüm sizin için kimseye söylemiyorum ; Delili anlamak için önce buna layık olmak lazım
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)