Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İBADETLER.::. > İbadetler > Hurafeler-Bi'datlar

Konu Kimliği: Konu Sahibi kamer34,Açılış Tarihi:  03 Şubat 2012 (21:47), Konuya Son Cevap : 20 Şubat 2012 (18:20). Konuya 25 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 04 Şubat 2012, 14:36   Mesaj No:11
Medineweb Üyesi
H.A.Y.A.T. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:H.A.Y.A.T. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14300
Üyelik T.: 08 Ekim 2011
Arkadaşları:0
Konular: 6
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: "Mevlid/Bidat'mıdır?"

la demek size ve sizin gibilere vahiymi indide bu kadar ısrar ediyorsunuz. kutlanmayacak diye ayette yok ne olucak o zaman.
Alt 04 Şubat 2012, 14:41   Mesaj No:12
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

SAYIN HAYAT...olmayan bir şeyin delilide olmaz,buda islamda bi kuraldır...

örneğin ben size dünyanın bulunduğu galaksi sisteminde bi güneş var desem buna delil istemessiniz, ama size iki güneş vardır desem delilini istersiniz ve bende size ikinci güneşin delilini tabiki ikinci güneş olmadığı için veremem
Alt 04 Şubat 2012, 14:53   Mesaj No:13
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1161
Beğendi:331
Takdirleri:7457
Takdir Et:

kamer hoca deliller ile konuyu detaylı açıklamıştır..Allah razı olsun.kandillerin asrı saadette uygulandığına dair bir haber yok.çünkü onların her günü kandil idi..5 vakit namazlarını Resulullahın arkasında kılar,O'onun zikirlerine tesbihatlarına,dualarına "amin" ile katılırlardı..
günümüz ise bırakın cemaatle namazı,kandil,ramazan dışında düzenli 5 vakit namaz kılanların sayısı pek parlak değil.bu eğitimsizlik-bilgisizlik-kuran atmosferinden bihaber-içeriğe kaçınılmaz fransız olmanın sonucudur.
bu sonucun değişmesi için tebliğ lazım,ilim irfan irşadı lazım,kuranın duvarlardan indirilip topluma servis edilmesi lazım..bunun yolu cemaattır,topluluktur,cumadır,kandildir,bayramdır yada taziye çadırlarıdır...
kamer hocam,
dün mevlit kandili idi..cumalar dışında cemaatimi böyle nadir toplu gördüğüm bir gece idi.cemaate mevlit filan okumuş değilim,okumuyorumda.hiç bir zamanda okumam.mevlit yerine Resulullahın kısada olsa hayatını anlatırım.dün cuma idi aynı zamanda...cumadan önce 1 saat mekke dönemi konulu vaazı verdim.akşam namazından sonra(kandil olmasaydı o cemaatı hayal bulamazdım) 1 saat medine dönemini verdim.Resulullahı hatırlattım,hayatımıza ne kadar yansıdığını,yansımadığını masaya yatırdım.yatsı,tesbih namazlarını kıldırdık,bir süre salavatlar,zikirler,soru cevaplar ile dağıldık.

daha önce dediğim gibi yine tekrarlıyorum.bidat ise böyle bidata can kurban.insanları manevi ortama çeken,bilgi kırıntılarını heybelerine aldıran,vesile olan bu günlere can kurban.Allah ve Resulullahı,hatırlatan günlere saatlere, her adı ne olursa olsun can kurban.

bir şey daha var,adı kandil değil..taziye çadırları..islama göre 3 gündür.bizde tam tersi bazen 15 gün sürüyor,sürmesini de istiyorum.tebliğ için taziye çadırları kadar değerli mekan bilmiyorum.insanlar ölüm atmosferinde,duygusal ve ölüm korkusu..böyle bir ortamda tebliğci çok rahat ve güçlüdür..karşısında bilgiye aç insanlar,korku,ölüm,cenaze,kabir,fanilik...ve yığınlar...mikrofon sende...değerlendir işte! hurafe ,bidat diyeceksiniz.Arkadaşlar ben bu tür ganimet ortama vesile olan kandil,hurafe ve bidatlere iman ediyorum!!!

eşimin,kızımın doğum gününü unutsam kıyamet kopar..Kainatın efendisi Resulullahın doğduğu güne her gün gibi bakamam kusura bakmayın.

herşeyı düzelttik,barlardaki müslüman kızlarını kurtardık,sarhoş masalarındaki tuzağa düşmüş fatımaları kurtardık,kumar masasında karısını satanlara ulaştık,bayramdan bayrama namazı hatırlayanalara 5 vakit namazı kılmayı başardık,günlerce cunup gezenleri yıkattık,ana babasını sokağa atan müslüman mucahitleri uyardık,kuranın ahkam ayetlerini topluma bildirdik,öğrettik...işimiz bitti kandileri haledeceğiz!!

Allah için İlişmeyın kandilerimize,taziyelerimize..onlar bizim son dayanaklarımız.

nu arada mevlit ile mevlit kandilini karıştırmasak iyi olur...

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 04 Şubat 2012, 14:57   Mesaj No:14
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
eşimin,kızımın doğum gününü unutsam kıyamet kopar..Kainatın efendisi Resulullahın doğduğu güne her gün gibi bakamam kusura bakmayın.

herşeyı düzelttik,barlardaki müslüman kızlarını kurtardık,sarhoş masalarındaki tuzağa düşmüş fatımaları kurtardık,kumar masasında karısını satanlara ulaştık,bayramdan bayrama namazı hatırlayanalara 5 vakit namazı kılmayı başardık,günlerce cunup gezenleri yıkattık,ana babasını sokağa atan müslüman mucahitleri uyardık,kuranın ahkam ayetlerini topluma bildirdik,öğrettik...işimiz bitti kandileri haledeceğiz!!

Allah için İlişmeyın kandilerimize,taziyelerimize..onlar bizim son dayanaklarımız.

nu arada mevlit ile mevlit kandilini karıştırmasak iyi olur...
söylenecek söz kalmamış
Alt 04 Şubat 2012, 15:15   Mesaj No:15
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Allah için İlişmeyın kandilerimize,taziyelerimize..onlar bizim son dayanaklarımız

Onlar sizin olsun Muhsin abim bol bol bol kutlayın ...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 04 Şubat 2012, 15:23   Mesaj No:16
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1161
Beğendi:331
Takdirleri:7457
Takdir Et:

kutlamak!
içkili dansözlü havayı fişekli olur bildiğim kadarıyla!
yukarıda anlattıklarım kutlamaksa,kutladık kutlamaya devam inşaallah.
"Resulullahı anmak,hatırlamak" olayına kutlamak demek çok yakışıksız düşünmeden yazılmış bir kelime!

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 04 Şubat 2012, 15:45   Mesaj No:17
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Muhsin hocam Haşa Kutlama sözüm sizin kastettiğiniz manada değildir yazmayacaktım ama yazmama sebep oldunuz....

‘’Hakikatı bulan, başkaları farklı düşünüyorlar diye, onu haykırmaktan çekiniyorsa, hem budala, hem de alçaktır. Bir adamın ‘’benden başka herkes aldanıyor’’ demesi güç şüphesiz; ama sahiden herkes aldanıyorsa o ne yapsın?
(Daniel de Foe)

Allah Resul’ü Muhammed (s.a.a)’i anmak ile meşgul olan zihniyetler, onun devrimci ruhunun ortaya koymuş olduğu anlayıştan öte kendi zihinlerinde üretmiş oldukları Kur’an beyanından farklı peygamber tasavvuru etrafında dönüp durmaktadırlar. Bu anlayışları ile Kur’an’ın abd ve resul kavramlarını katletmektedirler.

Halife Hz.Ebubekir: Allah resulü Muhammed (s.a.a)’in vefatı ile ortaya çıkan telaş esnasında başta Halife Ömer olmak üzere birçok sahabeye mescide giderek şu hitabı yapar.

Ey insanlar! Muhammed’e tapan bilsin ki Muhammed ölmüştür. Allah’a tapanlar ise Allah’ın Hay ve Lâyemut olduğunu bilirler

Belirli niteliklere sahip olan insanların imamlık (önder) olarak seçilmeleri anayasal bir sözleşme örneği teşkil eder. Bir tarafta bu imamlığa layık olan kişi diğer tarafta özgür iradeleri ile kendilerine temsilci seçecek toplumlar olur. Böylesi bir asırda gençlik yıllarından devrimci ruhunu ortaya ‘’Erdemliler Örgütü’’ olarak bilinen ‘’Hılfıl Fudul’’ üyeleri arasında yer alarak yerli ve yabancı zulme uğrayan kim olursa olsun haklarını savunmak adına zalimlere meydan okumuştur.

Allah resul’ü Muhammed (s.a.a) davranış ve yaşamı Kuran’dan ayrı olarak değerlendirilemez. Çünkü yaşamı Kur’an olan birinin Kur’an ahlakı ve misyona ters söz ve davranışlar sergilemesi asla düşünülemez. Bu nedenle aşırı yüceltme ve alçaltma girişimlerinin tümünü reddediyor ve Kuran’ın belirtmiş olduğu Muhammed’i karakter ve anlayışı benimsiyoruz.

Kutlu doğum adı altında gerçekleştirilen, Kutsamalarda Kur’anın beyan ettiği peygamber ve abd anlayışı dışında tutum ve davranışlar onu anmaktan öteye geçmediği gibi anlamaya yönelik faaliyetler içermemekte. Salâvatlar ile anılan Allah resulünün anlaşılması ve hayat çizgisinin benimsenmesi bu tür etkinlikler ile olacak bir şey değildir.

Allah resulünün yaşamı boyunca ortaya koymuş olduğu izzet, onur, şeref, ahlak ve temel öğretilerin hepsi Kur’an kaynaklı iken, bugün aşırı yüceltmeci tasavvur ehli birçok ayeti kerimeyi görmezlikten gelircesine, Allah’ın dışında hiçbir kimsenin bilemeyeceği hakikatleri bildiğine dair birçok uydurma rivayet mal etmektedirler.

De ki: "Göklerde ve yerde olan hiç kimse, (yani) Allah'tan başka (hiç kimse,) yaratılmışların duyu ve tasavvur alanı dışında kalan gerçekleri bilemez". (Yaratılmış olanlar) öldükten sonra ne zaman diriltileceklerini de bilemezler;
(Neml-65)

Bu anlayışa karşın alçaltıcı tasavvura sahip diğer kesim ise Allah resulü Muhammed (s.a.a) bir postacı olarak görmekte ve görevinin sadece tebliğ ile sınırlı olup bulunduğumuz asırda gerek olmadığını savunmaktadırlar bu sapkın anlayışa yine Kur’an cevap vermektedir.

Ve (bunun içindir ki, ey Peygamber!) Biz seni yalnızca, bütün âlemlere rahmetimiz(in bir işareti) olarak gönderdik.
(Enbiya-107)

Peygamber tasavvuru yanlış anlaşıldığında Allah inancınıda etkileyeceği aşikar örnekler ile asrımızda yaşanmaktadır.Yaradılan insanların toplumsal anlayışlarının birbirinden farklı olması kabiliyet,akıl ve anlayış olarak birbirlerine denk olmayışları sünnetullahın yasasıdır.

Allah Resulü Muhammed (s.a.a) Hudeybiye’de Mekkelilerle anlaşma yaptıkta sonra, orada bulunan müminlerden bağlılık tazelemelerini (bey’at) istemiş ve bir ağacın altında onların bağlılık taahhütlerini kabul etmişti. Bu bey’at Allah’ı da Elçisi’ni de razı etmişti. İşte bu nedenle bu ağaç daha sonra “Hoşnutluk Ağacı” (Şeceretu’r-Rıdvan) adı verildi. Bu ağaç, çok geçmeden tepik bir “hissi anlama”nın nesnesi haline geldi.Ömer’in hilafeti döneminde Medine’den Mekke’ye hac için giden kafilelerin bu ağacın önünde “teberrüken” nafile namaz kıldıkları haberi,Ömer’e ulaşır ulaşmaz.Ömer bir görevli yollayarak o ağacı kökünden söktürdü.
(İbn Sa’d,Tabakat 2/100)

Allah resulünü anmak ile meşkul olan zihniyet sahipleri,onun ortaya koymuş olduğu hakikatlerin toplumsal yönünü görmedikleri için,hurma sakal takke bıyık sağ sol el vb toplum farklılığı olan fıtri davranışlarını ciltler dolusu kitaplar ile pazarlama peşinde koştura dururken…

‘’Komşusu aç iken Tok yatan bizden değildir’’ Hakikatini neden görmek istemiyorlar! Allah resulünün zalim otorite ve güçlere karşı ortaya koymuş olduğu devrimci ruhu gündemlerine almak istemezler! Kendilerinin seyyid ve şerif olmaları ile öğünen zümreler Resulün devrimci ruhundan hangi hakikati zalimlere karşı ortaya koyabilmişlerdir?

Allah resulünün hayatını anlamak için Kur’ana müracaat etmek gerektiğini eğer Kur’an ile bakılmaz ise günümüzde ortaya çıkan ifrat ve tefrit anlayışlarından kurtulamıyacağımızı bilmek zorundayız.
Kutlu doğum adı altında düzenlenecek organizelere harcanacak paraları Allah resulü ve sahabelerim dediği zatların yaşam boyunca destekledikleri ve savundukları yoksul,yetim ve mazlumlara harcasalar daha tutarlı ve onurlu bir anlama olarak toplumlarda etkisini hissettirir…

Kutlu doğum adı altında binlerce hurafe ve bidatı yeniden dirilten hangi anlayışa sahip çıkmamı istersiniz Allah ve Resulünü birbirinden ayıran LAİK KEMALİST ve Günümüz Tarikat Putlarının hangi Muhammed anlayışına eyvallah dememi beklersiniz göklerden indirilmeyen toplum içinde olmayan güller içinde anlatılan yapmış olduğu muhteşem devrimi hiçte gündeme almayan tağuti sistemlerin hangi kutlaması bize fayda sağlıyor?

Allah resulü öyle bir örnek idi ki ona ulaşmayan isteyen kim olursa olsun istediği zaman ulaşabilmekte idi bugün en basit ilim ehli şahsa dahi ulaşamaz hale geldik bu Muhammedin tebliğ ettiği ve yaşadığı din değildir Muhammed'e isteyen istediği zaman ulaşıyordu o her daim mazlumların yoksulların miskinlerin ezilenlerin yanında idi Muaviye Fasığı ile başlayan Krallık dinini günümüze taşıyan ve yaşayanlardan çok uzak biri idi ...

İslam ve İslamın en berrak örneği olan Allah Resulü Muhammed (s.a.a)'in Yaşamı boyunca sunduğu Kurani örneklik olan Devrimci ruhunu hangi Kutlu doğum adı altında kutlanan günlerde duyabildik yada haykırıldı?

İslam dininin tüm öğretileri her asra ve zamana hitap edecek derecede muhteşemdir belli gün ve gecelere hapsedilemez Allah ve Resulünü medrese konferans salonları tekkelere camilere hapseden zihniyetlere asla eyvallahım olmaz Allah herşeyden Münezzehtir her zaman her yerdedir sadece belli duvarlar arasında söylenip unutulmayacak kadar sonsuz kudret sahibi rahman ve rahimdir ...

Allah Resulü Muhammed (s.a.a) efendimizde dört duvar arasında anlatılıp hayatın her sahasına aktarılmaz ise onuda hapsetmiş oluruz ...Timsah gözyaşları ile salonlarda toplanan insanları duygu yüklü serenatlar ile etkileyip anlatanların sonrasında başların yalnızca Allah'ın huzurunda eğilmesi gerektiği hakikatine rağmen Ata'nın huzurunda eğmesi ne kadar Muhammed'i misyonu anlatabilir...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 04 Şubat 2012, 16:06   Mesaj No:18
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

dün mevlit kandili idi..cumalar dışında cemaatimi böyle nadir toplu gördüğüm bir gece idi.cemaate mevlit filan okumuş değilim,okumuyorumda.hiç bir zamanda okumam.mevlit yerine Resulullahın kısada olsa hayatını anlatırım.dün cuma idi aynı zamanda...cumadan önce 1 saat mekke dönemi konulu vaazı verdim.akşam namazından sonra(kandil olmasaydı o cemaatı hayal bulamazdım) 1 saat medine dönemini verdim.Resulullahı hatırlattım,hayatımıza ne kadar yansıdığını,yansımadığını masaya yatırdım.yatsı,tesbih namazlarını kıldırdık,bir süre salavatlar,zikirler,soru cevaplar ile dağıldık.
alıntı

Muhsin hocam sizin böyle yaptığınızı rabbimin izniyle his edebiliyor haberde alıyorum... Bu tarz fırsatları değerlendirmek lazım.. Kuran'dan bi haber olan insanlarımızı tekrar Kuran'a davet etmek islam dininin özünü bidatlerden arınmış şekliyle tebliğ etmek her müslümanın üzerine farz-ı ayndır...

Gerek Mevlüd abimin gerek benim üzerinde durduğu nokta bu din tüccarlarının bu bidatlerin arkasına sığınıp kendi emellerine insanları hizmet ettirmeleridir..

Yoksa peygamberi yad etmek ona salat ve selam göndermek ,topluca ibadet etmek islamın en güzel hasletlerindendir..İslam dini cemaat olmayı emir eder. Bu sebeple sürüden ayrılan koyunu kurt kapar sözü çok yerinde bir sözdür...

Bizim gayemiz, islam dinine, din adına sokulmaya çalışılan bidatlerden hurafelerden insanları uzak tutmak.Dün gece nerdeyse tüm gece kiatap okudum yazılar yazdım, namaz kıldım, rabbimden bağışlanmak için dua ettim, peygamber efendimizide yad ettim ... Keşke yanmda 100 kişiden oluşan bir müslüman cemaatide olsaydııı...

Gerek noellerde, gerek yahudi ve hıristiynaların özel günlerinde biz müslümanlarında onlara ters düşmek için o günleri ve geceleri ibadetlerle geçirmemizlazımdır...

la demek size ve sizin gibilere vahiymi indide bu kadar ısrar ediyorsunuz. kutlanmayacak diye ayette yok ne olucak o zaman.
H.A.Y.A.T adlı rumuzdan alıntı

Bak güzel abim islam dininde böylebir mantık olamaz.. Lütfen bilerek konuşalım..Eğer islam dini gibi, ulvi bir din hakkında konuşuyorsak çok dikkatli olmamız gerekmektedir.. Yoksa haşa Allah'a ve Rasulune iftira atmış oluruz..

Bak şimdi güzel insan diyelimki Kuran da şarap içmemek ile ilgili nas yoktur,yada kokain eroin,yada kuran da neoli kutlamamakta ilgili herhangi yasak edici doğrudan nas yoktur şimdi biz bu haramları işleyebilirmiyiz...? Tabiki hayır...

İslam dininde istimbat (hüküm çıkarırken) kıyas usullerindenden yararlanılır.. Yani bir olayın benzer bir olayla kıyaslanması gibi...

Örenğin: Nübüvet döneminde sarhoş edici olarak en yaygın içecek şarap idi. Fakat günümüzde rakı, viski, cin, eroin,kokain,gibi daha ismini hatırlayamıdığımız bir çok sarhoş edici maddeler de vardır ve bu içeceklerin Kuran ve sünnette isimleri geçmemektedir..

İslam dininde asıl olan helalliktir bu kesin. Fakat helalleri tayin ederken bu helalleri benzer helallerle kıyaslamamız gerekmektedir.

Yoksa islamda kaide olan bu durumu çok ters bir şekildede yorumlamak mümkündür....Tıpkı sizin yaptığınız gibi

Allah'a emanet olunuz
Alt 04 Şubat 2012, 16:11   Mesaj No:19
Medineweb Sadık Üyesi
iklimya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:iklimya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 90
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Konular: 114
Beğenildi:31
Takdirleri:112
Takdir Et:

Sitedeki bu tartısmalar hem geliştirici hemde gerici .))
Ben birsey demeyim kavga gürültü olmasın ama şu videoyu izlemenizi rica ediyorum.
Bu kadar icten samimi olunabilir. Bayıldım yaa .))

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Alt 04 Şubat 2012, 17:15   Mesaj No:20
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

kamer34 islamiyete yeni yeni girmeye çalışan insanı sizin gibiler tamamen uzaklaştırır adam bi kandil gecesi veya günü camiye veya toplantıya gidicek veya oruç tutacak aman yaaa ne gerek var bidatmış zaten deyip hepden soğuyucak davetci olun itici değil bu kadar yazı yazana kadar esnek olun biraz dünya alem yalan sizmi doğrusunuz. birde şu var belki adamlar bu kandil gecelerinin sebebi ile hidayete kavuşacak

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: