Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > İlmihal Bölümü

Konu Kimliği: Konu Sahibi bilinmez,Açılış Tarihi:  17Haziran 2013 (13:50), Konuya Son Cevap : 02 Mayıs 2015 (19:00). Konuya 30 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18Haziran 2013, 01:48   Mesaj No:11
Durumu:Dur_Hele isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18627
Üyelik T.: 13 Mayıs 2012
Arkadaşları:0
Memleket:Erzurum
Konular: 6
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Halk arasında yapılan gün olayının sakıncaları..

hemeşerum tevhitle uğraştın kurcaladın tarttın mantığını çalıştırdın hatta "amin" demenin bile şirke sokacak kadar enteresanlaştın.
kurban olayım bari fıkıhı rahat bırak.mantık yürütmekle olmaz bu işler.mantık ile çözüm katii olsaydı mesh yaparken ayaklarımızın altını meshederdik üstünü değil.mantık ile olsaydı necis olan sidik sadece abdesti bozar ama tahir olan "m...." cunup yapar.

karzı hasen nedir o halde? muhtaç olan komşuya zamanı geldiğinde ödemek şartıyla verdiğin borç değil mi?

fecri hocamızı güldürmüşsün ferdi yanımda ve görseydin halini sana neler saydığını.site yönetiminin dikkatine der uyeliğimi iptal edin diye konu açmak zorunda kalırdın
Alt 18Haziran 2013, 07:59   Mesaj No:12
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Dur_Hele Üyemizden Alıntı Mesajı göster
hemeşerum tevhitle uğraştın kurcaladın tarttın mantığını çalıştırdın hatta "amin" demenin bile şirke sokacak kadar enteresanlaştın.
kurban olayım bari fıkıhı rahat bırak.mantık yürütmekle olmaz bu işler.mantık ile çözüm katii olsaydı mesh yaparken ayaklarımızın altını meshederdik üstünü değil.mantık ile olsaydı necis olan sidik sadece abdesti bozar ama tahir olan "m...." cunup yapar.

karzı hasen nedir o halde? muhtaç olan komşuya zamanı geldiğinde ödemek şartıyla verdiğin borç değil mi?

fecri hocamızı güldürmüşsün ferdi yanımda ve görseydin halini sana neler saydığını.site yönetiminin dikkatine der uyeliğimi iptal edin diye konu açmak zorunda kalırdın

DURHELE,gündeki olay karzı hasen olmuyor,çünkü VERİLEN BORCA İLAVE EDİLEN Bİ MENFAAAT BEKLEME VAR...

Yani gündekiler birbirine borcu,BİRBİRLERİNE ÖDENECEK TUTAR İLE BİRLİKTE,KENDİLERİDE ONLARINDA YAPTIĞI GİBİ BORÇ VERME ŞARTIDA VAR EKSTRADAN,

Yukarda fecr abiyede sordum,aramızda 10 lira borç alıp verirsek bu karzı hasen olur,yalnız BEN ŞU ŞARTI KOYARSAM OLMAZ,SİZE VERECEĞİM BORCA KARŞILIK SİZDE BANA BORÇ VERİRSENİZ ŞARTI EKSTRA Bİ ŞARTTIR,bunu anlatmaya çalışıyorumdüşünceli000 hemşerim,o deliyede selam söyle,daha akıllanmamış

not..konuyu münazara ediyoruz kimse sıkılmasın,her insan ilgi alanına göre bu sitededir,bende dinimi daha dikkatli yaşamak için gayret edenlerdenim
Alt 18Haziran 2013, 08:48   Mesaj No:13
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Bilinmez kardeşim
Olay aslında çok basit ama sen karmakarışık haline getirmeye çalışıyorsun
Ben sana 100 tl versem , 1 ay sonra 100 tl +1 kg pirinç istersem bu 1 kg pirinç faiz olur.
Ben sana 100 tl versem, 1 ay sonra kilosu 2 tl den olan 50 kg pirinç ver desem bu faiz olmaz. Ama kilosu 2 tl olan pirinçten 51 kg pirinç vereceksin dersem bu 1 kg faiz olur.
Ben sana 5 kg pirinç versem 10 kg bulgur istesem bu faiz olmaz. Çünkü bu mal mubadelesidir yani değiş tokuşudur. Mal değiş tokuşunda piyasa değerleri dikkate alınmalıdır ve karşısındaki kişi bile bile zarar edilmemelidir. Mesela köylü tarlasından aldığı buğdayı makarna un fabrikalarına vererek, ondan un alarak mal mübadelesi yapar ki bu caizdir.
Tekrar tekrar gün konusuna gelirsek;
Mesela 10 kişi aylık 1 altın ile gün yapıyor. Her ay birisinin evinde toplanıyorlar, 9 kişi ev sahibine birer altın getiriyor. Bu arada bir ay boyunca birbirlerini göremeyen arkadaşlar, akrabalar hasret gideriyorlar, sohbet ediyorlar, çay içiyorlar vs. Ev sahibinde toplanan altın her ay 9 altın oluyor. 1.ay da alan da 10.ayda toplanan altın aynı miktardır. Bu altının yanında başka cinsten ne para ne pirinç vs talep edilmez. Bu günü genellikle kadınlar yaparlar. Eşlerinden her ay 1 altın parası alarak güne katılırlar. Kendilerine sıra gelince ellerinde 9 altın toplanmış oluyor. Evin hanımı bu toplanan altınları genel olarak eşine vermez, evin ihtiyaçlarına harcarlar.Evin erkekleri gün parasını verir, ev hanımları o parayı değerlendirir Bu durumda faizlik bir durum yok. Birisinin ilk ay alması ile son ay alması o kadar da fark etmez. Bunu karzı hasen olark da değerlendirebiliriz, imece usulu yardımlaşmak olarak da kabul edebiliriz. Bu gün sistemine benzer uygulamayı "Eminevim " de yapmaktadır. Eminevim sadece sizden belli miktarda organizasyon ücreti talep ediyor.
Alt 18Haziran 2013, 10:44   Mesaj No:14
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Bilinmez kardeşim
Olay aslında çok basit ama sen karmakarışık haline getirmeye çalışıyorsun
Ben sana 100 tl versem , 1 ay sonra 100 tl +1 kg pirinç istersem bu 1 kg pirinç faiz olur.
Ben sana 100 tl versem, 1 ay sonra kilosu 2 tl den olan 50 kg pirinç ver desem bu faiz olmaz. Ama kilosu 2 tl olan pirinçten 51 kg pirinç vereceksin dersem bu 1 kg faiz olur.
Ben sana 5 kg pirinç versem 10 kg bulgur istesem bu faiz olmaz. Çünkü bu mal mubadelesidir yani değiş tokuşudur. Mal değiş tokuşunda piyasa değerleri dikkate alınmalıdır ve karşısındaki kişi bile bile zarar edilmemelidir. Mesela köylü tarlasından aldığı buğdayı makarna un fabrikalarına vererek, ondan un alarak mal mübadelesi yapar ki bu caizdir.
Tekrar tekrar gün konusuna gelirsek;
Mesela 10 kişi aylık 1 altın ile gün yapıyor. Her ay birisinin evinde toplanıyorlar, 9 kişi ev sahibine birer altın getiriyor. Bu arada bir ay boyunca birbirlerini göremeyen arkadaşlar, akrabalar hasret gideriyorlar, sohbet ediyorlar, çay içiyorlar vs. Ev sahibinde toplanan altın her ay 9 altın oluyor. 1.ay da alan da 10.ayda toplanan altın aynı miktardır. Bu altının yanında başka cinsten ne para ne pirinç vs talep edilmez. Bu günü genellikle kadınlar yaparlar. Eşlerinden her ay 1 altın parası alarak güne katılırlar. Kendilerine sıra gelince ellerinde 9 altın toplanmış oluyor. Evin hanımı bu toplanan altınları genel olarak eşine vermez, evin ihtiyaçlarına harcarlar.Evin erkekleri gün parasını verir, ev hanımları o parayı değerlendirir Bu durumda faizlik bir durum yok. Birisinin ilk ay alması ile son ay alması o kadar da fark etmez. Bunu karzı hasen olark da değerlendirebiliriz, imece usulu yardımlaşmak olarak da kabul edebiliriz. Bu gün sistemine benzer uygulamayı "Eminevim " de yapmaktadır. Eminevim sadece sizden belli miktarda organizasyon ücreti talep ediyor.
hocam sizin sayenizde kafamız bulanmıyor
Alt 18Haziran 2013, 20:48   Mesaj No:15
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:

Alıntı:
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, kadınların ’gün’ adı altında aralarında yaptıkları toplantılarda para toplayıp dönüşümlü olarak almalarının caiz olduğunu ancak, enflasyona karşı para yerine altının tercih edilmesinin daha doğru olduğunu açıkladı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca, Al0 190 Fetva hattının ’Güncel Ticari Meseleler’ bölümüne yöneltilen "Kadınların kendi aralarında yaptıkları gün adı verilen toplantılarda topladıkları paraları dönüşümlü olarak almaları caiz midir?" sorusuna, şu yanıt verildi:

"Borç verme, İslamda teşvik edilen bir husustur. İnsanların muhtaç olan kişilere borç vermeleri sadaka sevabı olan bir davranıştır. Borç vermede önemli olan, borç karşılığında herhangi bir fazlalığın şart koşulmaması, borç veren ya da alanın zarara uğratılmamasıdır. Kadınlar arasında tertip edilen toplantılarda her bir katılımcının toplanan meblağı dönüşümlü olarak her ay içlerinden birine vermeleri şeklindeki uygulamada bir sakınca yoktur. Çünkü bu, sonuçta bir borç verme işlemidir.

KAYNAK: TİME TÜRK

hocam altın tercih etmek biraz kurcalıyor aklımı.mesela ben birine aldığım zaman 50 liraysa bi çeyrek benim sıram geldiğinde bana alacak olanın zamanında 50 nin üstüne çıkmış yada altına inmiş olabilir altın..bu durumun bir zararı varmı?

faiz işlermi yada faiz olrmu demiyorum ama
Alt 19Haziran 2013, 09:05   Mesaj No:16
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:

Güldürdün beni bilinmez

Faiz, aynı cins şey ile olur. Sen para cinsi ile zamanı aynı şey kılıyorsun. Para paradır, zaman zamandır, ikisi aynı cins değildir. Mantığını nasıl işletiyorsun bazen şaşıyorumdüşünceli000
Abi bende 10 liraya eklenen 1kg pirincin faiz olduğunun farkındayım,BEN ARADAKİ BORÇU İSTEME VE ZAMAN ŞARTI VAR VE BUDA FAİZ OLUR DEDİĞİMİZDE SİZ ONLAR AYRI ŞEYLER DEDİNİZ,sizin AYNI CİNS ŞEYLE FAİZ OLUR a KARŞI BENDE para ve pirinç farkı olmasına rağmen FAİZ OLDUĞUNU VERDİM...

Tekrar diyorum,gün yapanlar BİRBİRLERİNE VERECEKLERİ PARA VEYA ALTIN HER NE SİE ONA ONA İLAVE OLARAK,gün olayının devam ettiği süreçte,bu organizede HER KİŞİNİNDE BORÇ VERME ŞARTI EKTRA Bİ PARA KARŞILIĞINDA İSTENEN FAZLALIKTIR...
Alt 19Haziran 2013, 09:20   Mesaj No:17
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Sen birisine borç verdiğinde mesela 1 senelik, o zaman sana göre bir senelik zaman faiz mi sayılıyor? Güldürme beni yine
Borç da zaten zaman söz konusu olur, zaman yoksa zaten o borç olmaz peşin alışveriş olur.Sen hiç hayatında gün olayına bizzat şahitlik yaptın mı yoksa kulaktan dolma bilgiye mi konuşuyorsun? Günde tekrar ediyorum kimsenin fazladan , extradan para fazlalığı aldığı falan yok. Mantığını nasıl işletiyorsun seni anlamakta zorluk çekiyorum.
"Bilmediğin şeyin ardına düşme; doğrusu kulak, göz ve kalp, bunların hepsi o şeyden sorumlu olur." İsra-36
Alt 19Haziran 2013, 09:24   Mesaj No:18
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Medineweb Üyemizden Alıntı Mesajı göster
hocam altın tercih etmek biraz kurcalıyor aklımı.mesela ben birine aldığım zaman 50 liraysa bi çeyrek benim sıram geldiğinde bana alacak olanın zamanında 50 nin üstüne çıkmış yada altına inmiş olabilir altın..bu durumun bir zararı varmı?

faiz işlermi yada faiz olrmu demiyorum ama

Faiz işlemez. Gün olayı bir anlamda birikim yapmadır. Siz her ay maaşınızdan arta kalan parayla 1 altın alıp eve koysanız, 1 sene sonra evinde 12 adet altının olmuş olur. Gün de bunun gibidir. İlk ay alınan altın ile en son alınan altın arasında tl cinsinden farklılıklar olması faiz ile ilgili bir durum değildir. Altının değer kazanıp ya da değer kaybetmesi ile ilgilidir.
Alt 19Haziran 2013, 09:41   Mesaj No:19
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Sen birisine borç verdiğinde mesela 1 senelik, o zaman sana göre bir senelik zaman faiz mi sayılıyor? Güldürme beni yine
Borç da zaten zaman söz konusu olur, zaman yoksa zaten o borç olmaz peşin alışveriş olur.Sen hiç hayatında gün olayına bizzat şahitlik yaptın mı yoksa kulaktan dolma bilgiye mi konuşuyorsun? Günde tekrar ediyorum kimsenin fazladan , extradan para fazlalığı aldığı falan yok. Mantığını nasıl işletiyorsun seni anlamakta zorluk çekiyorum.
"Bilmediğin şeyin ardına düşme; doğrusu kulak, göz ve kalp, bunların hepsi o şeyden sorumlu olur." İsra-36

Sayın abim,günde HER KES BİRBİRİNE VERECEĞİ BORCU ,ŞARTLI VERİYOR...Yani ben sana borç veririm ,ama sende bana borç verirsen şartı var..

yoksa herkes verdiğini biryerde toplayıp,örneğin 10 kişiler bunların her ay verdiğini bi havuzda toplayıp,10. aydada toplanan parayı dağıtslar bu meşru olur,bi sakıncası yok,BUNUDA HİÇ BİRİ KABUL ETMEZ,NEDENİ NEDİR ACABA..

Ben size 10 lira borç verip,yalnız bu 10 lira borcumun KARŞILIĞINDADA 10 liramı ve BANA SİZİNDE,DAHA SONRA ÖDEYECEĞİM BORCU VERMEK ŞARTIYLA VERSEM İŞTE BU KOŞTUĞUM ŞART MEŞRU OLMAZ VERDİĞİMDE BORÇ DEĞİL,BORCA İLAVE BORÇ İSTEME EKLENTİSİ OLUR,gündede bu olay var....YETER DA,HEP BAŞA SARACAZ YOKSA
Alt 19Haziran 2013, 10:20   Mesaj No:20
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Borcu veren tabii ki şartlı verecek, ödemek şartıyla
Ödemek şartıyla verilmezse o para ya zekat, ya sadaka ya da hibe olarak verilir. Gün olayında herkes birbirine paraları ödemek şartıyla veriyorlar. Ödemek şartıyla vermek ne zamandan beri faiz kabul edilir oldu ?
Ah bilinmez kardeşim!
Sana da laf anlatmak deveye hendek atlatmak zormuş

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)