Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KPSS (İHL-İLAHİYAT).::. > KPSS (İ.H.L-İlahiyat) > KPSS İstişare/Sohbet

Konu Kimliği: Konu Sahibi mehmet akif2,Açılış Tarihi:  19 Eylül 2016 (15:56), Konuya Son Cevap : 01 Ağustos 2018 (23:43). Konuya 104 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı64Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 10Haziran 2017, 15:00   Mesaj No:71
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

3-) Formasyon için alttan ders olsa gene de son sınıfta alabilir miyiz? Ayrıca alabilmek için para dışında belli bir ortalama isteniyor mu?

evet tabii ki de ama ben erciyesden aldım alttan dersim var diye formasyon sertifikamı diplomamı götürene kadar vermediler

son sınıfda alınca evet zorlanırsın biraz uykusuz kalırsın ama aradan çıkarırsın sonra şartlar değişiyor başka engeller çıkıyor

hocam evet belli ortalama olması lazım ama benim arkadaşlarım sivasda okuyorduk ya sivasdan formasyon aldılar oranın öğrencisi oldukları için çok çok düşük 1. ve 2. dönem gno'su ile formasyon aldılar

kontenjanı da fazlalaştırdılar artık

3. sınıfın gno'su 2 buçuk ve üstü olsa rahat alırsın formasyon

bir de iki taksitde ödemek şartı ile bin yetmiş liracık oldu mu tamam

okulun harcı zaten çok fazla formasyon parası eklenince çok zor oluyor ama bir anda formasyona aradan çıkmış oluyor

4-) Formasyon gerçekten zor mudur? Uzama gibi bir şeyi var mıdır?

hocam formasyon zor değil dersi dinledikten sonra elindeki kitaplara biraz bakınca sınavlarını atlatırsın oranın da bütü de var tek dersi de yaz okulu da var ama formasyonda şart devamsızlık yapmamak devamsızlık yapıp kalan olmuş

hocalar bazı derslerde ödev veriyorlar bazı derslerde ödev vize veya final yerine geçiyor

sınıfta arkadaşlarına okulda çocuklara ders anlatır gibi ders anlatıyorsun materyal kullanarak
Mihrinaz ve snnclk34 beğendiler.
Alt 10Haziran 2017, 15:50   Mesaj No:72
Medineweb Usta Üyesi
snnclk34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:snnclk34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 55009
Üyelik T.: 29Haziran 2016
Arkadaşları:1
Konular: 2
Beğenildi:423
Beğendi:520
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
1-) ÖABT'ye girmeden liselerde öğretmenlik yapmak nasıldır? Yani boş yere ÖABT zahmetine niye giriliyor gibi bi sual geliyor aklıma..? Acaba alım sayısı onda çok diye mi? (İnanın tam vâkıf değilim bu konulara, absürd sorular gelebilir şimdiden affola..))

hocam ÖABT olmadan ihl öğretmeni olursun imam hatip ortaokul ve imam hatip lisesinde çalışabilirsin

ihl öğretmeni çok alınmıyor bir de ihl öğretmeni isen meslek derslerine gireceğin için senden beklenilen daha fazla olur yani tercih meselesi

ama az alınmasını da göz önünde bulundurmak lazım ama p10 puanın yüksek ise ihl öğretmenliği istiyorsan neden olmasın

hocam ÖABT çok zahmet değil gy gk ve eğitim bilimleri çalışması yanında

okul hayatı boyunca ÖABT konularını zaten görüyoruz ama tekrar ederek çok soru çözerek sınava hazırlanıyoruz

1-) Peki derslere çalışma sırasında önceliği nasıl oluşturuyorsunuz? Madem ÖABT için kolay diyorsunuz diğerlerine nazaran, o halde ÖABT'yi haziran ve temmuz aylarında mı çalışıyorsunuz? Atıyorum eylül gibi çalışmaya başlanılsa ve eylül ayından kpss ye kadar ki olan süreçte (eylül-mayıs) GY-GK-EB çalışıp kalan süreçte de ÖABT mi olmalıdır?

2-) Dershane olayında aslında haklısınız. Ama ben daha çok GY-GK ağırlıklı demiştim. Çünkü; eğitim bilimleri ve ÖABT sırf sözel olduğu için full kitap + soru bankası şeklinde yapılabilir. Ama GY'de matematikten çıtayı daha da üste taşıyabilmek açısından sormuştum. 2016 KPSS'de P3'ten 83 almıştım. Birkaç matematik daha yapsaydım puan haliyle daha da fırlayacaktı. Bunun gibi pratikleri kazanmak açısından avantajlı olur mu dedim? Yok olmazsa eğer, zamansal açıdan avantajı dezavantaja çevirmeyelim de : )

3-) Benim şu an ezberleri yapamamaktan ötürü Kur'an dersi alttan kaldı gibi duruyor. O halde bende sertifikayı alabilmem için mezun olmam gerekecek sanırım... /////// Zannedersem dediğiniz üzere bu formasyon denen şey zevkli gibi duruyor

4-) Peki illa ortalama gerekir diyorsanız; diyelim ki 2 nin altında ortalaması olan biri mezun olduğunda hiç mi formasyon alamayacak?
Mihrinaz beğendi.
Alt 10Haziran 2017, 21:36   Mesaj No:73
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

1-) Peki derslere çalışma sırasında önceliği nasıl oluşturuyorsunuz? Madem ÖABT için kolay diyorsunuz diğerlerine nazaran, o halde ÖABT'yi haziran ve temmuz aylarında mı çalışıyorsunuz? Atıyorum eylül gibi çalışmaya başlanılsa ve eylül ayından kpss ye kadar ki olan süreçte (eylül-mayıs) GY-GK-EB çalışıp kalan süreçte de ÖABT mi olmalıdır?

hocam keşke o kadar zaman olsa düzgün program yapılsa

dikab konularına bakıp daha sonra gy gk eğitim bilimleri çalışsan kpss'den sonra tekrar öabt dikab çalışmak bana imkansız gibi geliyor evet şimdi süre kısa ama gy gk eğitim bilimleri konuları çok fazla bir de you tube'da videolara da bakarsan zaten zaman anca yetiyor

hocam hiçbir sınav kolay değil ama gy gk ve eğiitim gibi çok fazla konu çalışmıyorsun demek istedim

hocam senin şartların benimkinden biraz daha kolaydır ev sorumluluğu ben de çocuklar bir de yatalak yaşlım var ben bu işlerin içinden çıkıp ders çalışmaya çalıştım veya iş arasında ara verip kafam yorulana kadar ders sonra mutfakta iş yaparken ders videosu dinledim

bazı zaman hep ders hep ders ne göz kalıyor ne kafa arada nefes almak için müzik veya filim kaçamağı da yaptım

hocam çalışma stili kişiden kişiye değişir senin de kendi kapasitene ve anlayacağına göre yöntemlerin vardır belki sen gy gk ve eğitim sınavlarından önce öabt'ye de çalışabilirsin bir de senin matematik artın var daha ne olsun
snnclk34 beğendi.
Alt 10Haziran 2017, 21:41   Mesaj No:74
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

2-) Dershane olayında aslında haklısınız. Ama ben daha çok GY-GK ağırlıklı demiştim. Çünkü; eğitim bilimleri ve ÖABT sırf sözel olduğu için full kitap + soru bankası şeklinde yapılabilir. Ama GY'de matematikten çıtayı daha da üste taşıyabilmek açısından sormuştum. 2016 KPSS'de P3'ten 83 almıştım. Birkaç matematik daha yapsaydım puan haliyle daha da fırlayacaktı. Bunun gibi pratikleri kazanmak açısından avantajlı olur mu dedim? Yok olmazsa eğer, zamansal açıdan avantajı dezavantaja çevirmeyelim de : )

hocam senin matematik artın var diğerlerine de you tube'da iyi hocalar var ramazan yetgin tarihde

esra özkan vatandaşlıkta

engin eraydın coğrafyada

gazi karabulut öğretim yöntem ve tekniklerinde

diğer eğitim bilimlerinden de hangi anlatım sana uygunsa bakarsın benim hocam kanalı var isem yayıncılık kanalı var yargı akademi var

ben karışık baktım

hocam aldığın puan zaten çok iyi daha ne olsun

soru bankalarından aynı üniteleri çözünce inan tekrarlı sorular veya başka yayın evi aynı konunun farklı yönlerini alıyor çok başarı sağlıyabilirsin
snnclk34 beğendi.
Alt 10Haziran 2017, 22:12   Mesaj No:75
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

3-) Benim şu an ezberleri yapamamaktan ötürü Kur'an dersi alttan kaldı gibi duruyor. O halde bende sertifikayı alabilmem için mezun olmam gerekecek sanırım... /////// Zannedersem dediğiniz üzere bu formasyon denen şey zevkli gibi duruyor

hocam ezberlerini bırakıp boşa okulu uzatma boşa o kadar harc verme

hocam yaz dönemine girdiğinizde alttan dersin varsa yaz okulunda açılıyorsa al

gelecek senenin ezberleri daha ağır yazın gelecek senenin ezberlerinden 10-12 sayfa ezberlesen okul zamanı derslerin ağırlığı arasında rahat edersin bir de formasyon alırsan zorlanırsın

yok her yer aynı değil sivası nevşehiri bitiren arkadaşlarım formasyon sertifikasını aldılar kayseri vermedi

hocam zaten tek başına lisans diplomasının tek başına formasyon sertifikasının bir anlamı yok ikisi de lazım öğretmen olmak için

formasyon ilitam kadar zor değil ama çok zaman alıyor başka şehirden alıyorsan ikinci dönem staja gidince orda kalıyorsun formasyon da dikkatli çalışmayı istiyor hem okul hem formasyon olunca formasyonun zevkli olduğunu düşünemiyorsun her şey bitse ya da ne işim vardı ilitamla ne işim vardı formasyonla diye hayıflanıyorsun

4-) Peki illa ortalama gerekir diyorsanız; diyelim ki 2 nin altında ortalaması olan biri mezun olduğunda hiç mi formasyon alamayacak?

hocam dönem ortalaması veya gno'su 2 altı olanları yermiyorum ama sana şunu söylüyeyim

hocam ortalama 2 altı olan zaten dersle alakalı değil gibi oluyor benim ilitamda dönem ortalamam 2.54 veya 2.68 olunca bile notlarım cc cb çok az bb oluyor 2 altı olan kişinin birçok dersi zayıf da olabilir

sizin ilitamda da vardır aynı aöf gibi şartlı geçme notlu dersin varsa dönem ortalaman 2 altı olunca o dersden bile kalmış oluyorsun

hocam kendi üniversitenden alınca 2 altı olan da alabiliyor

sen paradan haber verir

hocam kayseri kontenjanı çoğaltınca ben de iki dönem ortalamama göre başvurmuştum 2.62 ama gelmedi sonra ek kontenjan açtılar ona da başvurdum 5 kişi alacaklardı ben 4. sıradan girdim bendne sonra 2.61 ile girdi tamam o sene seçilen kişiler bitti

benim ve eşimin ailesi kayseride olduğu için allahım bana lütf etti ben dersdeyken kızımla ilgilendiler ama bir hafta 2 gün bir hafta 3 gün kayseriye gitmek sadece yol parası olup yeme içme kalma masrafı olmadığı halde bizi madden çok yordu bir de sivasa gidiyordum orda arkadaşımla polis evinde kalıyorduk yemek içme kalma yol parası da ekleniyordu bir de birçok dersi finalde veremiyordum büte de gidiyorduk

bu kadar ayrıntıya girmemin sebebi artı ve eksi yönlerini kendimden örnek ile söylemek sana ve başka bu mesajı okuyacak kişilere
snnclk34 beğendi.
Alt 11Haziran 2017, 09:35   Mesaj No:76
Medineweb Usta Üyesi
snnclk34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:snnclk34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 55009
Üyelik T.: 29Haziran 2016
Arkadaşları:1
Konular: 2
Beğenildi:423
Beğendi:520
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster

hocam ezberlerini bırakıp boşa okulu uzatma boşa o kadar harc verme

hocam yaz dönemine girdiğinizde alttan dersin varsa yaz okulunda açılıyorsa al

gelecek senenin ezberleri daha ağır yazın gelecek senenin ezberlerinden 10-12 sayfa ezberlesen okul zamanı derslerin ağırlığı arasında rahat edersin bir de formasyon alırsan zorlanırsın

yok her yer aynı değil sivası nevşehiri bitiren arkadaşlarım formasyon sertifikasını aldılar kayseri vermedi

hocam zaten tek başına lisans diplomasının tek başına formasyon sertifikasının bir anlamı yok ikisi de lazım öğretmen olmak için

formasyon ilitam kadar zor değil ama çok zaman alıyor başka şehirden alıyorsan ikinci dönem staja gidince orda kalıyorsun formasyon da dikkatli çalışmayı istiyor hem okul hem formasyon olunca formasyonun zevkli olduğunu düşünemiyorsun her şey bitse ya da ne işim vardı ilitamla ne işim vardı formasyonla diye hayıflanıyorsun

hocam dönem ortalaması veya gno'su 2 altı olanları yermiyorum ama sana şunu söylüyeyim

hocam ortalama 2 altı olan zaten dersle alakalı değil gibi oluyor benim ilitamda dönem ortalamam 2.54 veya 2.68 olunca bile notlarım cc cb çok az bb oluyor 2 altı olan kişinin birçok dersi zayıf da olabilir

sizin ilitamda da vardır aynı aöf gibi şartlı geçme notlu dersin varsa dönem ortalaman 2 altı olunca o dersden bile kalmış oluyorsun

hocam kendi üniversitenden alınca 2 altı olan da alabiliyor

sen paradan haber verir

hocam kayseri kontenjanı çoğaltınca ben de iki dönem ortalamama göre başvurmuştum 2.62 ama gelmedi sonra ek kontenjan açtılar ona da başvurdum 5 kişi alacaklardı ben 4. sıradan girdim bendne sonra 2.61 ile girdi tamam o sene seçilen kişiler bitti

benim ve eşimin ailesi kayseride olduğu için allahım bana lütf etti ben dersdeyken kızımla ilgilendiler ama bir hafta 2 gün bir hafta 3 gün kayseriye gitmek sadece yol parası olup yeme içme kalma masrafı olmadığı halde bizi madden çok yordu bir de sivasa gidiyordum orda arkadaşımla polis evinde kalıyorduk yemek içme kalma yol parası da ekleniyordu bir de birçok dersi finalde veremiyordum büte de gidiyorduk

bu kadar ayrıntıya girmemin sebebi artı ve eksi yönlerini kendimden örnek ile söylemek sana ve başka bu mesajı okuyacak kişilere

a-) Hocam zannedersem İstanbul'da yaz okulu diye bir şey bulunmamaktadır. Büt var sadece... Ne yapıp edip Kur'an ezberlerini yapmalıyım. Gelecek yıl dediğiniz gibi ilavelerle birlikte alttan kalkamayıp haliyle senenin uzamasına sebep olmak istemem. (Ezberler için harikulade bir taktiğiniz var mıdır Epey bi ezber birikti de )

b-) Dershane için kararım da muhtemelen bu yıl öylesine girdiğim KPSS'ye göre şekillenecek gibi gözüküyor. Çünkü bu yıl ki girdiğim sınava hiç bakmamıştım. Güncel bilgiler, vatandaşlık, tarih vs.. Eğer kötü gelirse belki yabancı olduğum ve ilk kez göreceğim Eğitim Bilimleri için denenebilir gibime geliyor?

c-) Formasyon için maddiyat halledilir bir şekilde hamd olsun lakin işte diğer kıstaslarda takılmayalım da : ) Peki özel üniversitelerden alabilir miyiz? Sistem onlarda da aynı mıdır? Yoksa sıkıntılı tarafları var mıdır? (Bide ben İstanbul dışından başka şehirlere gitmeden alabilmeyi düşünüyorum kısmetse. Bu açıdan ortalama olayını çok düşünüyorum )
Mihrinaz beğendi.
Alt 11Haziran 2017, 10:13   Mesaj No:77
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

a-) Hocam zannedersem İstanbul'da yaz okulu diye bir şey bulunmamaktadır. Büt var sadece... Ne yapıp edip Kur'an ezberlerini yapmalıyım. Gelecek yıl dediğiniz gibi ilavelerle birlikte alttan kalkamayıp haliyle senenin uzamasına sebep olmak istemem. (Ezberler için harikulade bir taktiğiniz var mıdır Epey bi ezber birikti de )

hocam ben diğer derslerden daha çok kuran ezberlerine ağırlık veriyordum bir de mesela fetihi ezberledim hucurata geçeyim diyorum hucuratdan sonra fetihe geçince o kadar pekiştirmeme rağmen yine takıldığım yerlere takılıyordum yani ezber tazeliğini yitiriyordu

diyanetin kuran programı var indiriyorsun istediğin hocadan istediğin sayfa veya süreyi veya ayeti sürekli başa alarak dinleyebiliyorsun

bir de her ayetin kaçtı hatırlamıyorum ayeti çok fazla tekrar eden bir hoca var netde onu da dinledim

diyanetin kuran programında ishak danış seçtim mesela fetih 1. sayfayı ezberliyorum fetih 1. sayfayı açıyordum gün boyu mutfakta evde iş yaparken dinliyordum sabah kalkınca kahvaltı hazırlarken ilk işim kuran açıp dinlemek oluyordu

kendim de çok çalışıyordum kızımı uyuturken bile kuran ezberi yaparak uyutuyordum o kadar dinleme ile sessiz bir ortamda sen ezberimi bi ezberden okuyayım dediğin zaman sen ayeti tekrarlamadan dinlediğin hocanın sesi senin kulağına geliyor

hocam kuran için başka alternatif yok yatıp kalkıp sürekli çalışmak lazım bir de 1 senede nerdeyse 1 cüz ezberi yapınca ağırlık çok vermen lazım
snnclk34 beğendi.
Alt 11Haziran 2017, 10:16   Mesaj No:78
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

b-) Dershane için kararım da muhtemelen bu yıl öylesine girdiğim KPSS'ye göre şekillenecek gibi gözüküyor. Çünkü bu yıl ki girdiğim sınava hiç bakmamıştım. Güncel bilgiler, vatandaşlık, tarih vs.. Eğer kötü gelirse belki yabancı olduğum ve ilk kez göreceğim Eğitim Bilimleri için denenebilir gibime geliyor?

hocam dershaneye ihtiyacın yok senin maşallah hem zekisin hem de matematik artın var senin sen programlı çalışarak 3-4 soru bankasından soru çözersen you tube'dan video bakarsan 90 rahat alırsın daha ne olsun çok çalışarak puanları yükseltme hocam bize de acı

hocam benim anladığım sen eğitim bilimlerinden de bir şeyler yapmışsın zaten denemek için soruları görebilmek için sınava girdin gelecek seneye sıkı bir şekilde çalışıp girersin

inan senin dershaneye ihtiyacın yok
Alt 11Haziran 2017, 10:20   Mesaj No:79
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

c-) Formasyon için maddiyat halledilir bir şekilde hamd olsun lakin işte diğer kıstaslarda takılmayalım da : ) Peki özel üniversitelerden alabilir miyiz? Sistem onlarda da aynı mıdır? Yoksa sıkıntılı tarafları var mıdır? (Bide ben İstanbul dışından başka şehirlere gitmeden alabilmeyi düşünüyorum kısmetse. Bu açıdan ortalama olayını çok düşünüyorum )

hocam bir ara arkadaşlarım özel üniversiteden alalım demişti sanırım aynı değeri oluyor kız kardeşim de öyle demişti ama her sene bir şeyler değişiyor sen iyice araştır ona göre hareket et

hocam bana sorarsan o kadar para harcama özel üniversiteye ne gerek var hocam zaten ilitam harcı çok normal üniversiteden alınca bile dünyanın parasını veriyorsun ne gerek hocam sen rahat istanbul veya istanbul çevresinden formasyon alabilirsin

ortalamanı bana söylesene eminim kuran kaldıysa bile yüksektir
Alt 11Haziran 2017, 11:02   Mesaj No:80
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11855
Beğendi:8990
Takdirleri:26311
Takdir Et:

Göknur editörüm kafalarda soru isareti birakmadan herseyi bütün açıklığı seffaflığıyla anlatmış Allah razı olsun

Bende şunu eklemek isterim..Formasyon için uzaktan eğitim programları uygulayanlarda var..Onlarinda ücreti aşagı yukari aynı..Sadece yüzyuzeleri daha az...Özel universitelerde ücret olarak aynı Göknur editörüm çok bir fark yok. Kontenjanlar, nasil olur bilinmez ama Yuksek diploma notutla halledersiniz diye düsunuyorum.Birde formasyon kontenjan muracatlarıni kaćirmamalısiniz..

Snnclk hocam Samsun yaz okulu aciyor Kuran dersi icin kesin açiyor.Sakarya ve İzmir ilitami denk kabul ediyor..İstanbul ilitamda denk kabul ederse yaz okulunu oradan alabilirsiniz...
Göknur editörümun soylediklerine katıliyorum.Surekli bir yenilik surekli bir deģisiklik..Kırık Fay hatti gibi olmaya basladı ilitam.programları..Sakin seneye hallederim ikisini diyerek rehavete kapılmadan yaz okulu araştirmasiyla birirmeye gayret edin..
Bende samsunun zaten yaz okulu var dedim.3 donemin ezberlerini biraktim..Yaz okulunda ezber eklediler inanin.Üstesinden gelesiye ne cektigimi biliyorum.inanin,))) Yani hersey çok oynak...Kafalarina göre.Biran evvel mezun olmaya bakin))

Formasyon kontenjanlarıda insallah gecen yilki gibi olur.Baslarda 5 er 10 ar kisilik kontenjan ayıran üniler sonradan en az 2000 kişilik ilitam kontenjanları actilar..Tamamen duygusal)))

Yaz okulu ilanlarini takip edin.Okulunuzda insallah denk kabul eder bir ilita mprogramınıda veririrsiniz.Yoksa Kuran ezberlerine daha çok agirlik verin...
mehmet akif2 ve snnclk34 beğendiler.

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konuyu Toplam 15 Kişi okuyor. (0 Üye ve 15 Misafir)