Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader

Konu Kimliği: Konu Sahibi Huzurİslam,Açılış Tarihi:  09 Ocak 2010 (00:00), Konuya Son Cevap : 10 Ocak 2010 (19:59). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09 Ocak 2010, 00:00   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Huzurİslam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Huzurİslam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 9
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 392
Beğenildi:19
Beğendi:0
Takdirleri:87
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ölüm Ki Gitmez Hiç…

Ölüm Ki Gitmez Hiç…

Bir korku gibi yayılır dimağımıza ama daha çok dosttur ölüm, şiirin sunuş heyecanı...

İç içe geçmiş ne varsa artık en geçerli ölümdür bize. Bir şâir ölüyorsa, ölür mü kelimeler? Ve sormalı benliğimize, acının okkası kaça ki, böyle delinir düşten heybeler...

Ben ayrılık şarkılarından doğdum gece yüzüne. Uzayan bir ıslıktı zaman. Kaldırımları sökmüşlerdi daha iyisini yapabilmek için. Göz ertesi günahların ter dökümüydüm, kestane kokulu dağlarımın can örtüsü. Geniş vakitlerden toplaya geldiğim bir şey yoktu hüzünden başka. Hüzün, ölümlü oluşuma en yakışan entari. Ağır kaldıran endaze ve aynayı yıkayan su...

Geçen günlerin aralasam perdelerini. Kaçırdığım ve kaçan benden ne varsa dizsem tesbih taneleri gibi. Alnımı aleve yatıran bir anışla çözülse kimliğimin mahzun bilmecesi. Gök, ellerimde kat kat. Varlığım duakâr serenat. 'Aradığın mavi, gözbebeğinde yıldız ağırlıyor; uzağa gitme!' diye bir sesle irkilsem de, sonraya bıraktıklarım öncemden gelse. İnsan ki bilmiyor kendi yüzlerini. Yüzler ki, birbirine geçmiş ve kalabalık. Sahte bağış sözcüklerle avunmakta enfüs. Âfâkımda öyle dolandım ki, başımda şehir sancısı. Üzerimdeki kırıntılar, kalktığım gönül sofralarından...

Okunacak ve yazılacaklar birikmiş mi ne? Birikmiş miyim kendime? Uykuların derin olanına dalmışım; çevremde kulağıma gelen çalar saat çınlamaları: Üst üste ölüm! Gömünüz ceset yanımın toprak yarasını. Yağmurlu mevsimlerin serin örtüsünü yayınız, görünmeyeyim. Çoğalan ve kabaran ne varsa, aşk odununa atınız. Yerim dar, toprak daraltmakta. Ey semâ! Kabı kanla dolmuş âşığın yeri neresidir? Tanıdığım olan ölüm, her an yenilenmiş olarak geliyor, seçemiyorum. Ben hangi ölümle ölüyorum, sene başı salâ sene sonu namaz. Ve on iki ay, başımda bir kurşun gibi günler. Saat bilmem kaç...

Bulanık cephe bakışım, karanlık yaran söz! Oku diye çizildim leyl sayfalarına. Mürekkebi içen kamış mevt soludu aylarca. Beyaza leke karıştı gönül sandığından. İsyanım, okunamaz bir yazı gibi karman çorman. Aczime ölüm sürdüm, âfiyet olsun! Patiskadan kumaşı, hem hafif hem serin. Cepsiz biçin duygularımı, son dünyalığıma acı mendili girmesin.

Toprak ateş üstü serinlik. Koku saklayan dokusuyla bambaşka tarif. Ortalığı yakan suç ortakları insanın kendinden başkası olabilir mi? Kaldırımlarda, dağlarda, garlarda yüzdürülen ayrılık; bir can bağışlasa, çıkacak canım. Öylesine acıyım... "Tatlıları acılaştırdın" ey ölüm; sana duacıyım. Bak; evim bomboş, avlumda ayak izin. Eğer izin verseydin, kirpiklerimdeki bu ağırlığı harflerine hareke eyleyebilirdim. Ve belki de terekemden kalan sadece pamuğu ıslatan zemzem olurdu!

Bir şâiri gömdüler omuzlarda tabut izi. Derin bir çukura seslendiler seslerini çığlıklara bezeyerek. "Cennet bahçelerinden bir bahçe" niyazına gül ektiler kalplerinden. Bir şâiri gömdüler, özleri gömülüyken ötelere. Göğün kanatları başka. İçimiz dışımız af çarşılarında. Okkası kaça bu heybenin? Delindim... Teğel tutmaz, dikiş geçmez bir yâre bu! Ey ölüm önüme yığdığın bu yâreli kumaşları kesmek yerine, yamalıyorum gözlerimle. Gözlerim doluyor söküklere. Göğü bu kadar yaran yâre kimin?

Ölüm ki gitmez hiç, gelir hep. Mushaf’ın masum reyhâsı dolanır odalara. Ölüm kokusu karışır hayat programına. Yaz mevsimine muttasıl mevt tefekkürü. Mefkûremize sızan ince damar kurşunlanmış; tam isabet! Demek ki on iki ayı taşıyacağım Sevgili hâtırasıyla. O'ndan gelen gider mi hiç? Ve giden O'na giderse, gitmiş olur mu hiç?

İyi ettin ey ölüm; senin serumunla şifâ bulacak ömrüm...

Fâtıma Zehra Merinos

Konu Sahibi Huzurİslam 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yüreğimden Nağme-i Ç/alıntılar Şiirler ve Şairler HakikaT 3 2184 13 Ocak 2010 22:19
Sabr-ı Sükut/ medineweb.net Şiirler ve Şairler Mihrinaz 2 2401 13 Ocak 2010 22:12
Sen Bilme Beni, Ey Ebed Güzeli! Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 3 2187 13 Ocak 2010 21:56
54.Haftanın Misafiri ''kocaklar'' Hafta'nın Misafiri Emekdar Üye 26 10290 10 Ocak 2010 20:32
Yâr Kucağı Makale ve Köşe Yazıları dua dilencisi 1 1921 09 Ocak 2010 00:08

Alt 09 Ocak 2010, 09:48   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:
Standart RE: Ölüm Ki Gitmez Hiç…

Bu kardeşimin kitap çıkartması lazım piyasaya Allah c.c. razı olsun yine insanı düşünceye iten bir sunumdu...
Alt 10 Ocak 2010, 19:59   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Hazan Mevsimi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11236
Üyelik T.: 19 Aralık 2009
Arkadaşları:0
Konular: 71
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: Ölüm Ki Gitmez Hiç…

Allah razı olsun güzel paylaşımdı.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: