Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi z-eynep,Açılış Tarihi:  04 Temmuz 2007 (15:18), Konuya Son Cevap : 19 Nisan 2021 (13:04). Konuya 100 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı12Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 21Haziran 2010, 21:09   Mesaj No:51
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: 01 Ekim 2009
Arkadaşları:1
Konular: 86
Beğenildi:3
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:

Değerli Kurtmehmet kardeşim eğer amacım insanların kafasını karıştırmaksa, Yüce Rabbim bana hem bu Dünyada hemde mahşerde en büyük cezalarına çarptırsın. Eğer böyle şeytanca bir amacım varsa, dilerim cehennemde kalıcı bir kul olurum. Bu sözlerimin samimiyetine Yüce Rabbim ŞAHİTTİR. Benim yapmaya çalıştığım ve tek amacım, karışan kafaları, bulanmış beyinleri durultmak ve karışmış kafaları Rabbin gerçekleri ile yüz yüze getirmektir. Buna rabbim şahittir. Amacım kimseyi üzmek değil, kur'ana davet etmektir. Rabbim hiç kimseyi hükmüne ortak etmeyeceğini apaçık söylediği halde, ona ortak aramamızın yanlışlığını anlatmaya çalışıyorum. Hükmü yanlız ben veririm yanlız şefaati benden dileyin diyen rabbin sözlerini hatırlatmak ve bizlere bu sözlerin tersini söyleyenleri afişe etmek eğer kafa bulandırmaksa, bunu tekrar düşünmenizi rica ediyorum. Ben, Rabbim bunları söylüyorsa gelin ona inanalım diyorum, ne olur beni yanlış anlamayın. Bakın birbirimizi hiç görmedik, birbirimizden bir menfaatimiz de yok. Peki ben neden sizlerin kafasını karıştırayım ne menfatim olabilir bunu yapmaktan. Eğer kur'ana aykırı bir söz söylüyorsam ozaman haklısınız beni hemen uyarın. Ama söylediklerim kur'an dışı değilse söylediklerime uymayın belki, ama lütfen üzerinde çok iyi düşünün. Rabbim gönül gözlerimizi açık, gönülden iman eden kularından eylesin. SAYGILARIMLA Halukgta
Alt 21Haziran 2010, 21:29   Mesaj No:52
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Arkadaşları:2
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdirleri:10
Takdir Et:

Hocam dua larına tüm içtenliğimle AMİN diyorum ama 1400 senelik islam tarihinde bütün dönemler dahil görülmüş veya yazılmışmı kadın imamın erkeklerin önüne gecipde namaz kıldırdığı bir örnek verebilirmisiniz
Alt 21Haziran 2010, 22:16   Mesaj No:53
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdir Et:

Sayın haluk hocam size yöneltilen sorular hep askıda kalıyor.lütfen size sorulan sorulara KUR,AN ışığında kısa ve net cevap verin SAYGILAR EFENDİM
Alt 21Haziran 2010, 23:09   Mesaj No:54
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Değerli arkadaşım dikkat ederseniz benim verdiğim tüm örnekler kur'an ışığında ve ondan aldığım bilgiler ışığındadır. Elbette sunduğum delilleri kabul etmeyene de saygı duyarım. Dikkat ederseniz ben Rabbin ayetlerini örnek evriyorum, bana hadis örnekleri ile cevap verilip bana, ne yani peygamberimiz in hadislerini bir kenaramı bırakalım diyorlar. Halbuki ben böyle bir iddada bulunmayıp tam tersine peygamberimiz kur'an dışından zaten konuşmaz hüküm vermez diyorum. Gelin peygamberimizin sözleri olup olmadığını kur'an ile karşılaştırıp öyle kabul edelim diyorum. Bu durumda kimin verdiği örnekler kur 'an ışığında dır dersiniz? Ben kısaca Rabbin ayetini hatırlatıp konuyu kur'an süzgecinden geçirmek için düşünmeye davet ettiğimde, sen sünnet inkarcısımısın diyorlar. Halbuki ben peygamberimize atılan iftiraları ayıklamak ve temizlemek için dikkat ve itina gösteriyorum. Ben kimseyi benim sözlerime, düşüncelerime inanması için herhangi konuda zorlama yapmıyorum, tam tersine Rabbin kelamından anladıklarımı söylüyorum. Bakın bana inanmadığınızda size herhangi bir söz söylüyor yada siz kur'an inkarcısımısınız diye iftira atıyormuyumd? Bunu zaten söyleyemem, belkide ben yanılıyorumdur ama ben özgürce kur'andan anladığımı anlatıyorum, buna kimseyi inanması için zorlamıyorum, ona hakaret etmiyorum inanmadıkları zaman. İsterimki benim düşüncemede saygı duyulsun. Kadınlarımız kendilerini ilgilendiren konulara sahip çıkmıyorlarsa zaten sorun yok demektir. Günümüzde kadınlarımıza reva görülen hadisleri kabul ediyorlarda bunlar Allah emri peygamberimizin sözleridir diyorlarsa, bunun tersini kanıtlamak erkeklere değil bizzat kadınlara düşer diye düşünüyorum. Saygılarımla Halukgta
Alt 21Haziran 2010, 23:35   Mesaj No:55
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Konuyu bağlama adına Tevhid inancını herkesin bir daha araştırmasını rica edecem.Bize yıllarca öğretilen Tevhid inancı herkesin aynı fikirde ve düşüncede olması idi Ama biraz araştırdıktan sonra Tevhid inancının İtikadi hususlarda Tek ilah inancı ve İmanın şartları hususunda bir bütünlük üzere birleşmek olduğu kanısına vardım.Bunu belirtmemdeki amacım herkesin aynı fikirde olmasını beklemek insan fıtratına ters bir olaydır.Çünkü ben sarıyı severim başkası kırmızıyı bu bir ayrılık değildir bilakis fıtratın gereğidir.Konuya gelince her daim Akli ve Kuran'i bir metod izlenmesi taraftarıyım ondan bundan duyup iman etmektense bu işin temel kaynağı olan Kuran=Sünnet ile bakılmalıdır. Haluk abimiz Kurani metod ile bakmaya çalışıyor ama es geçtiği en önemli olay yaşayan sünnet ile günümüze değin böyle bir yaklaşımın olmadığı ve kendisinden ricam Kadınların imamlık yapabileceği güçlerin gerçek manada maksatlarının ne olduğunu biraz daha derinlemesine araştırmasını rica edecem.İnanıyorum ki sizin böyle bir niyetiniz yok ama emin olun bu tür Yaşayan sünnette dahi olmayan yaklaşımları aramıza serpiştirenler islamın özünü içinden yıkma gayretinde olanlardır.Zaten Kadınların imamlık yapması gibi bir zaruretimiz yok iken illa kadın imam aramak abes olur.

Hakikat penceresinden bakacak olursak,Günümüz şartlarında haya ve ahlak'ın bu kadar dejenere olduğu bir toplumda bunu düşünmek dahi istemiyorum.Kendi heva ve hevesleri uğrunda Mümin bacılarımızı kullanan Şeyh putlarının kullandıkları yöntemleri duyduğumda tüylerim diken diken oluyor.Bu işi sırf kendi çıkarları için kullanana bazı Zalimler Allah bana seni rüyada nikahladı sen artık benim eşimsin namussuzluğu ile Allah'ın rızası için bir yol arayan Mümin bacılarımızı kendi haremlerine dahil ettiklerini biliyorum.İnsanlar bu kadar saf niyetleri ile sırf rıza-i ilahiye ulaşmak adına Şirke bulaştıklarının farkında dahi olmadan kendilerini o Putlara Allah'a yaklaştırıyor inancı ile kul ettiklerinin farkında bile değiller.

Bu kadar vahim bir toplum içinde Kadının imamlığını tartışmamız boş ve manası bir mevzudur.Gelin insanları sömürerek Dini afyonlaştıran kesimlerin hile ve tuzaklarını anlatalım.nsanları düştükleri yanlış yollardan Kuran'i ve Nebevi metod ile uyaralım Hakkı batıldan ayırmaya gayret edelim.Bu tür mevzular hiç bir fayda sağlamadığı gibi değeri ölçülemez olan zamanımızı çalmaktır.Lütfen bu tür konulardan uzak duralım hiçbirimize faydası yok Selametle kalın...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 21Haziran 2010, 23:44   Mesaj No:56
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Sayın Zeynebim rumuzlu kardeşim sanırım bayansınız, tam emin olamadığım için hitap etmekte güçlük çekiyorum. Ben yazdığım konuları seçerken özellikle arayıp seçmem. Bir sitede okuduğum bir yazıdan esinlenip bu konuda düşüncemi yazmış ve birçok sitede yayınlamıştım bu yazımı, zaten yazımın başında da bunu söylemiştim. Daha açıkçası özellikle seçtiğim bir konu değil, onu söylemek istiyorum. Daha öncede söylediğim gibi ben rabbin rehberinden anladıklarımı yazıyor ve her yazımın genelde sonunda hatırlatıyorum ve diyorum ki, bunlar benim kur’andan anladıklarımdır beni bağlar. Sizlerde bu bilgilerin doğruluğunu kur’ana müracaat edip araştırın, ondan sonra kabul edin diyorum. Buradaki amacım toplumu kur’anı anlayarak okumaya davet etmektir. Sizin bilgisiz olduğunuzu düşünmüyorum sözleriniz sizin alçak gönüllü olduğunuzu gösterir. Araştırmacı olmasanız bana cevap bile vermezdiniz. Biliyorum bu güne kadar size bu konuda öğretilenler ile benim yazdıklarım uymuyor. İşte bende diyorum ki lütfen hiçbir etki altında kalmadan kur’anı anlamaya çalışın ve bu sözlerimi kur’an ile karşılaştırın. Eğer gerçekten ona uymuyor ve onayını almıyorsa ben haksızım, yanlış düşünüyorum demektir. Ben geleneklerimizi değiştirmeye çalışmıyorum, hatta yazımı isterseniz tekrar okuyun. Benim söylediğim ve kabul etmediğim Rabbin vermediği bir hükmü bizler vermeyelim diyorum o kadar. Yoksa kadınlarımız gelsin Cuma namazlarımızda ya da vakit namazlarımızda camilere imamlık yapsın diye bir teklifim yok. Bu geleneğimizde töremiz de yok, töremizi geleneğimizi değiştirelim de demiyorum, yeter ki Rabbin vermediği bir hükmü verip kadınlarımız hakkında uydurulan hadislere deliller gösterip onları toplumdan uzaklaştırarak, biz erkeklerden farklı bir konuma koymayalım. Sanırım düşüncem anlaşılmıştır. Saygılarımla Halukgta
Alt 21Haziran 2010, 23:59   Mesaj No:57
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Abdulhamit 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11167
Üyelik T.: 09 Aralık 2009
Konular: 17
Beğenildi:1
Takdir Et:

Abdulhamit:Öyle olsaydı Allah neden kadın peygamber göndermedi diye sorulmaz mı? Bunda yatan hikmetin sır perdesi nedir acaba ?

Evet güzel ve bir o kadar da düşündürücü soru değil mi ? İşte kadınların imamlığı ile peygamberliği arasında bu yönde oldukça yakın bir bağ var ve olmalı bence

BENCE MUHAYYER BİR SORU BU !

Rabbimiz tercihini neden kadın peygamber olarak yapmamıştır de hep erkeklerden yana kullanmıştır. Kadın peygamber olsaydı pekala kadın imam da olabilirdi değil mi ?
Alt 22Haziran 2010, 00:45   Mesaj No:58
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

NİSA 59:..................Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız bir şeyde ihtilafa düştünüz mü o hususta Allah'a ve Peygambere müracaat edin; bu hareket, hem hayırlıdır, hem de sonu pek güzeldir.

AH NEREDE O GÜNLER ! YANIMIZDA PEYGAMBER OLMADIĞINA GÖRE ALLAHA MÜRACAAT ETMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK.
Alt 22Haziran 2010, 01:02   Mesaj No:59
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
abdulhamit 1 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
nisa 59:..................allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız bir şeyde ihtilafa düştünüz mü o hususta allah'a ve peygambere müracaat edin; bu hareket, hem hayırlıdır, hem de sonu pek güzeldir.

Ah nerede o günler ! Yanımızda peygamber olmadığına göre Allaha müracaat etmekten başka çaremiz yok.
Yanıbaşımızda sevgili peygamberimiz olsaydı ve aynı soruyu ona sorsaydık, kadın erkeklere imamlık yapabilir mi deseydik onun cevabını sanki duyar gibiyim.

saygılarımla
Alt 22Haziran 2010, 07:48   Mesaj No:60
Medineweb Acemi Üyesi
kawakeb31 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kawakeb31 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12645
Üyelik T.: 19Haziran 2010
Arkadaşları:0
Konular: 4
Beğenildi:0
Takdir Et:

haluk bey
din, kadin ve erkege iliskin gorevler verirken burda ikisi de insan o zaman ayrim yapmamaliyim diye bakmaz. burada toplumsal ve orfi rollere de bakar. o zaman allahin analik gibi kutsal bir seyi kadinlara bagislamasiyla, erkekler degersiz demek mi oluyor? siz konuyu fikhi bir sualden cikarip, kadindan su oluyor bu oluyor da neden imam olmuyor, kadin insan degil mi sorusuna kadar getirdiniz. peki o halde, erkek zevce almakla kadin da zevc'ine varmakla insanlik disi muamelede mi bulunuluyor kadina karsi? tam tersi neden olmasin, kadin erkegi alsin, erkek de kadina varsin. haydi nikah akdinde bu sigayi degistirelim bakalim ne olacak o zaman?
veya, soy neden anadan degil de babadan devam eder, nesebin dayanaginin baba olmasi allahin erkeklere bir torpili mi oluyor bu durumda?

hepsinden de ayricasi, burada konuyu yirtinircasina ille de kabul etmeniz lazim demeye getirir gibi niye yaziyorsunuz, inanmayanlar var. siz inaniyorsaniz gidin bir kadin imam arkasinda namazinizi kilin kimse sizi tutmuyor.

Konuyu Toplam 2 Kişi okuyor. (0 Üye ve 2 Misafir)