Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi z-eynep,Açılış Tarihi:  04 Temmuz 2007 (15:18), Konuya Son Cevap : 19 Nisan 2021 (13:04). Konuya 100 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı12Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 30 Ekim 2010, 13:20   Mesaj No:81
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: 01 Ekim 2009
Arkadaşları:1
Konular: 86
Beğenildi:3
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:

Sayın Abdulmelik siz sanırım söylediklerimi yanlış anladınız. Ben Ülkemizde ki imamlık konusunu eleştirmedim, bu bizim ülkemize has kılınan bir durumdur diye izah ettim. Daha sonra açıklamam, yani normalinde imamlık bir meslek değildir onun için konumuz olan kadının imamlığı nın olamayacağını buna bağlamamız doğru olmaz örneğini verdim. Tekrar söylüyorum, keşke bugün ülkemizde ben imam olsaydım da topluma kur’anı anlatabilme imkânım olsaydı. Böyle bir olgunun oluşması değildir yanlış olan, yanlış olan dini yalnız bu görevlilerin bileceğini söylemektir.

İslam tarihini eleştirmedim, eleştirdiğim İslam ı geçmiş zamana göre değil çağımıza göre kur’anı anlamamız gerektiğinin izahıydı. Hiç bir tarihi yargılamak kimseye düşmez. Bunu yapmak ise aptallık olur.
Cevabınızın sonunda şöyle söylemişsiniz.

(son olarak kadının imamlığına hoş bakmıyorum ve şahsım olarak onaylamıyorum.)

Değerli arkadaşım, bakın bu cümlenizi analiz edelim isterseniz. Bu cümlenin verdiği sonuçtan anlaşılıyor ki, kadının imamlığına siz, geçmişte örneği olmadığı için ben onay vermiyorum diyorsunuz. Bu sizin düşüncenizdir saygı duyarım, sözümde olamaz. Peki, arkadaşım şöyle söyleyebilir misiniz? Kadının imamlığına Allah yani kur’an izin vermez diyebilir misiniz? Asla söyleyemezsiniz. Hatırlayınız lütfen Allah ne diyordu ayetlerinde?

Kehf 54; Yemin olsun, biz, bu Kuran'da, insanlar için her türlü örneği değişik ifadelerle gözler önüne koyduk. İnsan ise varlığın, tartışmaya en çok tutkun olanıdır.

İsra 89; Yemin olsun, biz bu Kur'an'da, insanlar için her benzetmeden nice örnekler sıraladık. Ama insanların çoğu inkâr ve nankörlükten başka bir şeyde diretmediler
.

Size sormak isterim, Allah her türlü örneği sizlere verdim diyor. Acaba bu örnekler neleri kapsıyor olabilir? İşte burası çok önemli. Allah kur’an da yapmamızı ve yasakladıkları her şeyi açıkça örnekler verdiğini söylüyor. Peki ya kur’an da yoksa, örneğin kadının imamlık yapacağı ya da yapamayacağı ile ilgili konu. İşte olmayanlarda bizlerin serbest alanlarımızdır. Bakın bu konuda peygamberimiz hadisinde ne güzel açıklıyor bu konuyu ve ne diyor bizlere.

Allah bazı farizalar vazetmiştir, onları aşmayın. Bazı hadler koymuştur, onlara yaklaşmayın. Bazı şeyleri haram kılmıştır, onları yapmayın. Bazı şeyleri de unutmaksızın size rahmet olması için hatırlatmamıştır, onları da araştırmayın. Mahmud Ebu Reyye, Muhammedi Sünnetin Aydınlatılması, sayfa 403

Bakın peygamberimiz ne kadar güzel söylemiş. Bazı şeyleri de unutmaksızın size rahmet olması için hatırlatmamıştır, onları da araştırmayın. Yorum ve karar sizlerin.

SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK
Alt 30 Ekim 2010, 18:27   Mesaj No:82
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:BEDİİ HAMİT isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12750
Üyelik T.: 19 Eylül 2010
Arkadaşları:0
Konular: 20
Beğenildi:4
Takdirleri:60
Takdir Et:

Alıntı:
Devamında ise bir tespit yapalım acaba verir mi vermez mi diye sormuşsunuz. Daha sonrada verirse versin mi diyeceğiz diyerek, konuya açıklık getirmişsiniz. Aslında bu cevaplarınızla tamda benim düşündüğüm noktaya geldiniz. Önce şunu zaten kabul ediyoruz, Rahmanın halis kulu, onun yolunda, onun rehberliğinden istifade eden, onun güneşi ile aydınlanan bir insana şeytanın, hiçbir koşulda namazda, imamı kim olursa olsun vesvese vermesi imkânsızdır, çünkü Allah buna izin vermeyeceğini söylüyor. Peki ya böyle bir insan olamadıysak? İşte o zaman siz haklısınız derim. Böyle bir insanın, kadının imamlığında namaz kılması sanırım çılgınlık olur.
HAYRET ! Şeytan size hiç ilişmiyor. Yani bi tür vesveseleri sizin nefsinize vermiyorsa hayret doğrusu diyorum.

Zaten siz buna açıklık getrirmişsiniz. Demişsiniz ki,

Rahmanın halis kulu, onun yolunda, onun rehberliğinden istifade eden, onun güneşi ile aydınlanan bir insana şeytanın, hiçbir koşulda namazda, imamı kim olursa olsun vesvese vermesi imkânsızdır..Peki ya böyle bir insan olamadıysak? İşte o zaman siz haklısınız derim. Böyle bir insanın, kadının imamlığında namaz kılması sanırım çılgınlık olur

Tebrik ederim Rabbimin öyle halis bir kulusunuz ki şeytan size değil yaptırım yapmayı vesvese dahi veremiyor.
Alt 30 Ekim 2010, 18:40   Mesaj No:83
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Değerli arkadaşım, yazdıklarımı lütfen iyi okuyunuz. Ben bana vesvese veremez demedim, bunu söylemek aptallıktan öte, geri zekalılıktır. Bunu söylemediğim halde bana söylemediğim bir sözü isnat etmişsiniz ve şöyle söylemişsiniz.

( Tebrik ederim Rabbimin öyle halis bir kulusunuz ki, şeytan size değil yaptırım yapmayı vesvese dahi veremiyor. )

Ben, Rabbin halis kulu olmak için çırpınan, onun rehberliğiyle nefsimi terbiye etmeye çalışan aciz günahkar bir kulum. Rabbin halis kulu olmak için, tabiri caizse 40 fırın ekmek yemek gerekir, bu iş okadar kolaymı zannettiniz. Halbuki ben bakın ne söylemişim.

(Rahmanın halis kulu, onun yolunda, onun rehberliğinden istifade eden, onun güneşi ile aydınlanan bir insana şeytanın, hiçbir koşulda namazda, imamı kim olursa olsun vesvese vermesi imkânsızdır, çünkü Allah buna izin vermeyeceğini söylüyor.)

Bu sözlerden siz benim, ben Allah ın halis kuluyum dediğimimi çıkardınız? Lütfen isterseniz bir daha okuyun ve düşünün. Tekrar söylüyorum. Rabbin halis kulu, onun rehberiyle aydınlanan onun dosdoğru yolundan giden bir insana şeytan kolay kolay vesvese verebilirmi? Eğer hala verir diyorsanız, şeytanın gücü ile çok yanlış birşeyi karşılaştırıyorsunuz demektir ki, onu söylemek bile istemem. Yorum ve karar sizin.Selametle Halukgta
Alt 30 Ekim 2010, 18:54   Mesaj No:84
Takdir Et:

Alıntı:
Rabbin halis kulu, onun rehberiyle aydınlanan onun dosdoğru yolundan giden bir insana şeytan kolay kolay vesvese verebilirmi? eğer hala verir diyorsanız, şeytanın gücü ile çok yanlış birşeyi karşılaştırıyorsunuz demektir ki, onu söylemek bile istemem. Yorum ve karar sizin
Elbette hala verir diyorum . Hem de bütün şiddetiyle

Peygamberimiz gibi halis kula şeytan musallat oluyor ve onun peşini bırakmayıp tüm vesveseleri ona vermiş iken

sizin bu sözleriniz ne anlama gelir acaba !
Alt 30 Ekim 2010, 19:12   Mesaj No:85
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Arkadaşları:2
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdirleri:10
Takdir Et:

Sayın haluk bey hocam bildiğimden değil bilmediğimden öğrenmek için soruyorum CAHİL İNSANIN ŞEYTANIYLA ALİM BİR İNSANIN ŞEYTANI AYNI ŞEYTANMI YOKSA BİRİ CAHİL DİĞERİ DAHA BİLGİLİMİDİR ŞEYTANLARINDA CAHİLİ VE ALİMİ VARMIDIR. SAYGILAR EFENDİM
Alt 30 Ekim 2010, 19:32   Mesaj No:86
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Güzel bir örnek vermişsiniz. Şimdi size soruyorum peygamberimize dahi vesvese veren şeytan ya da fitne fesat insanlar, acaba bu vesveseyi namaz kılarken mi vermişleridir? Elbette hayır. Şimdi tekrar soralım kendimize şeytanın vesvese vermesinin insanın üzerindeki etkisi mutlak mıdır, yoksa Rabbin izniyle midir? Elbette Rabbin izniyledir. Peki, şeytanın vesvesesi ne zaman işe yarar? Tabiî ki Allah ın önerdiği yoldan gitmeyen ya da gitme özenini göstermeyenlere. Allahın istediği yoldan gitmeyen, onun rehberinden habersiz insanlara yaklaşan şeytanın vereceği vesvese için, elbette Allah izin verir müdahale etmez. Allah elçisine ne diyordu, İslam ı yayarken tebliğ ederken? Neredeyse sen onlara meylediverecektin, seni doğru yola biz çevirdik. Demek ki o insan kılığındaki şeytanlar, peygamberimizi aldatmak istiyor, ama Rabbim buna izin vermiyor, İşte Allahın bu şefkati, onun ihlaslı, imanlı tüm kulları için geçerlidir, bunu kur'an söylüyor.

Dikkat edin verdiğim tüm örnekler, namaz kılarken değil, hayatlarında yaşarken olan olaylardır. Allah kulunun kendisine teslim olduğu o anda, gerçekten samimi ve ihlâslı bir kuluysa, nasıl olurda huzura durduğumuz o anda şeytanın vesvese vereceğini ve buna kimsenin, hatta rabbin bile engel olmayacağını söyleriz? Şeytan bu kadar mı güçlü? Hayır, dostum hayır. Şeytan şeytanlaşmış kalpleri esir alır. Rahmanın aşkıyla, nuruyla yanan kalpleri hele hele Yüce Rabbimin huzurunda asla ve asla esir alamaz. Buna gücü yetmez.

Siz bunun tersini düşünüyorsanız bu elbette sizin düşüncenizdir, buna sözüm olamaz. Bakın kadının imamlık yapamayacağını kanıtlamak adına, konu nerelere kadar geldi. İsterseniz bu konuya son verelim. Hüküm Rabbimindir, hesap günü her şey ortaya çıkacaktır. En azından şeytan ile Rabbimi karşı karşıya getirmeyelim, çünkü bunu yapmak bile bizleri günaha sokar diye düşünüyorum. Sizde, bende düşüncelerimizi söyledik. Gerisi insanın kendisine kalmıştır. Hiç kimseye bir düşünceyi ve inancı kabul ettirmek değildir amacımız. Her insanda akıl ve mantık var. Elimizde de rabbin rehberi, isteyen istediğini seçer inanır uygular.

Saygılarımla Halukgta
Alt 30 Ekim 2010, 19:40   Mesaj No:87
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Değerli kurtmehmet arkadaşım, sorduğunuz soru;

(CAHİL İNSANIN ŞEYTANIYLA ALİM BİR İNSANIN ŞEYTANI AYNI ŞEYTANMI YOKSA BİRİ CAHİL DİĞERİ DAHA BİLGİLİMİDİR ŞEYTANLARINDA CAHİLİ VE ALİMİ VARMIDIR.)

Sorduğunuz bu sorunun cevabını hiç kimse bilemez. Çünkü Allah cinler ve şeytanlar alemi konusunda bizlere sınırlı bir bilgi ulaştırmıştır. Allah ın kendi katından yada bizim alemimiz dışındaki hayattan bilgileri sınırladıysa, açıklık getirmediyse bunun elbette bir sebebi vardır. Bizlere düşen verilen bilgiler ışığında doğruları anlamaya çalışmak olmalıdır. Birileri gayipten bilgiler veriyorda, rabbin açıklamadığı sorulara cevaplar getiriyorsa, onların doğru olmadığını bilmeliyiz. Allah açıklamadığım konularda konuşmanızı haram kılıyorum diyorsa, bizlere düşen Rabbin açıkladığı konular hakkında düşünmek ve anlamaya çalışmak olmalıdır. Selametle. Halukgta
Alt 30 Ekim 2010, 19:41   Mesaj No:88
Takdir Et:

Alıntı:
Güzel bir örnek vermişsiniz. Şimdi size soruyorum peygamberimize dahi vesvese veren şeytan ya da fitne fesat insanlar, acaba bu vesveseyi namaz kılarken mi vermişleridir? Elbette hayır
Sizce vermiş olamaz mı?

Haluk beyciğim, bakın kendimden örnek vereyim size

Ben her namaza durduğumda ne hikmet ise size ilişmeyen şeytan hep bana öyle bir ilişiyor ki, kutsal değerlere küfür etmemi istiyor. küfret diyor. hadi et, et, et diye bana durmadan vesvese verir.

Sizin tanımıza göre ben çok kötü bir kul olmalıyım. Ne demiştiniz ?

Alıntı:
Rahmanın halis kulu, onun yolunda, onun rehberliğinden istifade eden, onun güneşi ile aydınlanan bir insana şeytanın, hiçbir koşulda namazda, imamı kim olursa olsun vesvese vermesi imkânsızdır, çünkü Allah buna izin vermeyeceğini söylüyor
Alt 30 Ekim 2010, 19:50   Mesaj No:89
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Değerli Bedii kardeşim sizin hakkınızda yorum yapamam, onu Yüce Rabbim bilir. Eğer böyle bir durumdaysanız yanlız şunu söyleyebilirim. Sizin namaz esnasında Rabbimle bağlantı kurmanız anında, konsantrasyon sorununuz var derim. Bu sizin özel hayatınızdaki sorunlardanda olabilir, pisikolojik bir durum gibi geldi bana, çünkü sizin söyledikleriniz çok ilginç ve düşündürücü. Buda üzerinde durarak halledilebilecek şeydir sanırım, başkasını düşünmek bile istemiyorum. Ben ise namazda ayetleri bilerek, anlayarak okuyorum çok etkileniyorum ve bazen içimden ağlamak bile geliyor. Rabbim kabul etsin inşallah. Selametle.
Alt 30 Ekim 2010, 20:31   Mesaj No:90
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Müslümanlardan rumuzlu arkadaşımın verdiği ayet örneği çok dikkatimi çekti. Gerçekten bizler eğer Rabbin ne söylediğini anlamak yerine içinden kelimeleri çekip alır da, düşüncelerimize delil yaparsak, ayetleri amacından saptırmış oluruz. Elbette o ayetin güzelliklerinden nasiplenmemiz mümkün olamaz. Aşağıdaki ayeti örnek verip arkadaşımız bakın kadın erkeklere imam olamaz diyerek neler söylemiş.

ÇOK AHLAKSIZCA OLURDU VE İSLAM GÜZEL AHLAKI TAMAMLAYAN Bİ DİNDİR

kadınar erkeklere tutkulu bi şehvetle sevdirilmiştir.

Bakın ayet ne diyor isterseniz önce ona bakalım, acaba bu ayetin konuyla ilgisi var mı?

Aliimran 14: Kadınlar, oğullar, yük yük altın ve gümüş, salma atlar, davarlar ve ekinler gibi nefsin şiddetle arzuladığı şeyler insana süslü gösterildi. Bunlar dünya hayatının geçimliğidir. Oysa asıl varılacak güzel yer ancak Allah’ın katındadır.

Allah insanları uyarıyor ve diyor ki; Sizlere bu dünyanın nimetleri olan kadınlar, oğullar, altın ve değerli eşyalar, bu dünyanın mal ve mülkü, nefsin arzuladığı şeyler insana süslü gösterildi. Bunlar Dünya hayatının gerçekleridir, oysa asıl gerçekler rabbin huzurunda olacaktır. Onun için bu dünyanın gerçeklerine dalıp gerçek Rabbin mekânını unutmayın diyor. Şimdi gelin bu ayet ne anlatmak istiyor ve kimlere hitap ediyor. Bu ayetten eğer erkelere yalnız bir sesleniş var dersek yanılırız. Çünkü kadın erkeğe erkekte kadına süslü gösterilmiştir. Düşünce karşılıklıdır. Para mal ve mülk yalnız erkek için değil kadın içinde değerlidir ve ona da süslü gösterilmiştir. Belkide kadına daha fazla diyebiliriz. Dikkat ediniz saydıkları bu dünyanın nimetleri, kime güzel gösterilmiştir diyor burası çok önemli. (insana süslü gösterildi.) Demek ki bu ayette Rabbin seslenişi yalnız kadına değil tüm insana. Ayetin sonunda da hatırlatılan çok önemli. Tüm bu güzellikler geçicidir, önemli olan Allahın katındaki mekândır diyor.

Peki, arkadaşımız bu ayeti örnek gösterip, kadınlar erkeklere tutkulu bir şehvetle sevdirilmiştir demekle, acaba kadınlara erkekler tutkulu bir şehvetle sevdirilmediğini söyleyebilir mi? Elbette söylenemez. Bakın konumuzun ayetle yakından uzaktan hiçbir ilgisi yok. Bu ayeti örnek verip de, nasıl olur da kadınlar erkelere imamlık yapamaz deriz. Peki, erkekler imamlık yaptığında, arkasındaki kadınlar neden namaz kılabiliyor? Acaba erkeklere kadınlar şehvetle sevdirildi de, kadınlara erkekler şehvetle sevdirilmedi mi? Onun için mi kadınlar rahatlıkla erkeğin arkasında namaz kılıyor ve aklına hiçbir kötü şey gelmiyor? Yapmayın Allah aşkına bakın ne kadar mantıksız sonuçlar çıkıyor ortaya.

Söyleyeceklerim bundan ibarettir bu konu gereği kadar uzadı, kapatmak en iyisi olacak Selametle

Konuyu Toplam 2 Kişi okuyor. (0 Üye ve 2 Misafir)