Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi cananekinci,Açılış Tarihi:  08 Mart 2012 (22:52), Konuya Son Cevap : 10 Ekim 2022 (21:48). Konuya 358 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı174Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 12 Aralık 2014, 16:00   Mesaj No:161
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart Cevap: Bir Sorum var Hocalarımızdan cvp bekliyorum...

bu tür hurafe bidat uydurmalar hep iyi niyet eseridir.bu anlamdaki iyi niyetlere verilecek tek cevap cehennem yolu iyi niyet taşları ile döşelidir.

islama yamanmadık kalmadı.halbuki islam açıktır nettir.zam veya iskontoya musait değildir.aksi takdirde fatihadaki sapkın ve dalalet ehli olmak kaçınılmaz olur.

diğer taraftan sadaka infak yakın akrabadan başlanır,komşu,mahalleli,hemşeri vs.bu sınıflarda tasadduk ehli yoksa uzaklara verilir.

bu sınıflar atlanarak uzaklara götürmek fıkhen aklen vicdanen doğru değildir.komşusu aç iken tok yatan bizden değildir prensibini göz ardı etmemek lazım.

hurafe bidat ve uydurmalara göz yumarsak fatiha süresinde geçen gazaba uğrayanlar ve dalalete batanlar akibetine uğramayı kabullenmektir.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 12 Aralık 2014, 23:00   Mesaj No:162
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

İnsanlara HAK VE BATILI APAÇIK Bİ ŞEKİLDE ANLATIN..

Zaten islamın Rabbani metodundada bu gerçeklik vardır.yakın akrabandan başlayan bi uyarı ve ikazla,peşine gelecek[terlik] sıkıntılarada sabredin..

Allah ın son rasulu Muhammed as geldiği toplumunun ekserisi YAKIN AKRABASIYDI ve daha rasulluk vazifesi verilmeden önece herkes O na Gül atarken,daha sonra Rasulluk verilince UYARI İKAZLAR BAŞALADI VE BUNLARDA HOŞLARINA GİTMEDİ VE terlik atar oldular..

Sizin etrafınızda bulunan insalara karşı olan bu sorumluluğunuzu yerine getirme zamanınız gelmedi mi ....

ve daha ne zamana kadar Allah ı değilde ,insanları razı etmeye,ki razıda olmayacaklardırya,bu gün sever,yarın en ufak bi menfaatte kızar,söverler ya....

Siz siz olun,ve insanlar için açıklanan hidaayeti onlara biran önce AÇIKLAYIN,emin olun ilk başta sizinle cedelleşeceklerdir ve daha sonra bide bakmışsınızki SİZ KAZANMIŞSINIZ.çünkü hak geldimi batıl zayi olmak zorundadadır..
Alt 12 Aralık 2014, 23:12   Mesaj No:163
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Ha bu arada,insanlar için açıklanan hidayetin ve özellikle sosyal hayata hükmetme yönüyle halklara indirme kısmnını iyice kavrayıp biran önce her kes hayatına taşımalı ki İMAN İDDASINI İSPATA DÖNÜŞTÜRMÜŞ OLSUN....
Alt 16 Aralık 2014, 07:49   Mesaj No:164
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

Bir erkeğin, karısına evde yardım etmesi;
• ALLAH’ın gazabını kaldırır.
• Hayırlarını ve derecesini artırır.

Evinde hizmet görüp, bundan utanmayan erkeğin adı,
• Şehitler defterine kaydedilir.
• Gece ve gündüz Cenab-ı Hak ona şehit sevabı ihsan eder.
• Her bir adımı başına, bir hac, bir umre sevabı verilir ve
• Vücudunda bulunan tüylerin sayısınca Cennette ona bir şehir ihsan olunur.

Hadîs-i Şerîf [Camiü’s-Sagir, Mefatih-ül- Cinan]

bu hadisin altında camiü's sağır yazıyor ama gerçekten orda geçiyor mu uydurma hadis değil değil mi
Alt 16 Aralık 2014, 09:43   Mesaj No:165
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Alıntı:
mehmet akif2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Bir erkeğin, karısına evde yardım etmesi;
• ALLAH’ın gazabını kaldırır.
• Hayırlarını ve derecesini artırır.

Evinde hizmet görüp, bundan utanmayan erkeğin adı,
• Şehitler defterine kaydedilir.
• Gece ve gündüz Cenab-ı Hak ona şehit sevabı ihsan eder.
• Her bir adımı başına, bir hac, bir umre sevabı verilir ve
• Vücudunda bulunan tüylerin sayısınca Cennette ona bir şehir ihsan olunur.

Hadîs-i Şerîf [Camiü’s-Sagir, Mefatih-ül- Cinan]

bu hadisin altında camiü's sağır yazıyor ama gerçekten orda geçiyor mu uydurma hadis değil değil mi
1-Bir sözün Camius sağirde geçmesi onun sahih hadis olduğunu anlamına gelmez. Camius Sağirde zayıf hadisler mevcuttur.
2-Yukarıda söylenen sözün Camius Sağirin hakki babında ,kaçıncı hadiste olduğu belirtilmemiştir. Doğrulamak, tetkik etmek için bu gereklidir.
3-Bir erkeğin evde hanımına yardımcı olması elbette güzel bir davranıştır ve hayırlı bir ameldir. Ama bunu yapan kimselerden Allah'ın gazabının kaldırılması,şehitlerden sayılması, hac ve umre sevabı verilmesi ve vücudunda bulunan kıllar sayısınca Cennette ona bir şehir ihsan edilmesi gibi abartılar gereksizdir. Bu ifade ne Kur'an'ın üslubuna ve ne de Peygamberimizin üslubuna , sahih hadislerine uygun değildir.Şehit , hac ve umre sevabı ya da Cennette şehirler verilmesinin garantisini Allah'tan başka veremez. Kur'an ayetleri içinde de erkeğin hanımına yapmış olduğu yardımlar ancak hasene olarak adlandırılır. Hasenin karşılığı yine hasenedir. 1-Bir hasene 10 veya 100 hasene vermesi Allah'ın takdirine kalmıştır. Ama şehit sevabı, umre, hac sevabı gibi şeyler verilmez.Kişi şehitliği hak etmeden şehit olmaz, umre yapmadan umre sevabı almaz, hac etmeden hac sevabı almaz, Cennetlik amelleri yapmadan Cennete giremez. Cennet ucuz değil, Cehennem de lüzumsuz değildir.
Mihrinaz beğendi.
Alt 24 Aralık 2014, 15:09   Mesaj No:166
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
hakaşığı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:hakaşığı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 45760
Üyelik T.: 27 Ekim 2014
Arkadaşları:2
Memleket:istanbul
Konular: 18
Beğenildi:5
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

sanırım suyutinin eseri.hatta kendisi de uydurma hadisler oldugunu dile getiriyordu..ben bi şey sormak istiyorum hadis kitaplarını yane kutubu sitte yı en sahih olnadan zayıf hadislere dogru sıralarsak içerdigi hadisler bakımından
imam buhari ve sahihi
imam muslim ve sahihi
tirmizi camii
ebu davud suneni
nesai ve suneni
ıbn mace ve suneni

diye sıralamak ne kadar dogru sanırım bir hadisin uydurma oldugundan bahsedebilmek için de rical ilmini almak gerektigi kanaatindeyim.
Alt 24 Aralık 2014, 15:52   Mesaj No:167
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Alıntı:
hakaşığı Üyemizden Alıntı Mesajı göster
sanırım suyutinin eseri.hatta kendisi de uydurma hadisler oldugunu dile getiriyordu..ben bi şey sormak istiyorum hadis kitaplarını yane kutubu sitte yı en sahih olnadan zayıf hadislere dogru sıralarsak içerdigi hadisler bakımından
imam buhari ve sahihi
imam muslim ve sahihi
tirmizi camii
ebu davud suneni
nesai ve suneni
ıbn mace ve suneni

diye sıralamak ne kadar dogru sanırım bir hadisin uydurma oldugundan bahsedebilmek için de rical ilmini almak gerektigi kanaatindeyim.
En sahihinden en zayıfına diye sıralamak için hadis ilmini , cerh ve tadili ve ayrıca o kitaplardaki bütün hadisleri incelemek lazım. Mesela Buhari ve Müslim sahih hadis kitabıdır demek onun içinde hiç bir zayıf ya da uydurma hadis yoktur demek değildir.İmam Buhari kendi anlayışına, araştırmasına göre yaklaşık 600.000 hadisten 7275 hadisi kitabına almıştır. Diğerlerini almaya değer bulmamıştır. Müslim de kendi anlayışına göre yüzbinlerce hadisten seçme yapmıştır. Müslimin kitabına aldığı bir hadisi Buharinin kitabına almadığı , ya da Buharinin kitabına aldığı bir hadisi Müslim'in kitabına almadığı da vakidir. İmamı Ebu Hanife'nin Buharinin hadisleriyle bir çok eleştiride bulunduğu , Buhari'nin İmam Ebu Hanife'yi de Mürcie, sapık gibi ithamlarda bulunduğu da kitaplarda geçiyor.
Kimine göre en sahih hadis kitabı Buhari ve Müslim , kimine göre de Muvatta'dır. Bu sahih hadis kitap konusu biraz görecelidir.
Alt 24 Ocak 2015, 20:17   Mesaj No:168
Durumu:yorgunum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 47927
Üyelik T.: 24 Ocak 2015
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

selamünaleyküm kendi çapımda araştırma yaptım fakat kalbim bir türlü mutmain olmuyor.Sorum şöyle,eltim ve onun oğlu ile hacca gitmeye karar verdik.araştırmalara göre hanefi mezhebinde kadın mahremi olmadan gidemıyor ya şafii yada malikiyi taklit etmesi lazım oda caiz değildir deniliyor.mantıken şöyle düşünmeden edemıyorum bir kadının mahremsiz hacca gitmesi büyük sıkıntı olur her anlamda diye düşünürüm.eşim git diye çok ısrar ediyor bende çok istiyorum fakat sonrada düşünüyorum bana farzmıdır benım kendime ait malım yoktur. cevaplarsanız sevinirim saygılar...
Alt 24 Ocak 2015, 21:25   Mesaj No:169
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

Alıntı:
yorgunum Üyemizden Alıntı Mesajı göster
selamünaleyküm kendi çapımda araştırma yaptım fakat kalbim bir türlü mutmain olmuyor.Sorum şöyle,eltim ve onun oğlu ile hacca gitmeye karar verdik.araştırmalara göre hanefi mezhebinde kadın mahremi olmadan gidemıyor ya şafii yada malikiyi taklit etmesi lazım oda caiz değildir deniliyor.mantıken şöyle düşünmeden edemıyorum bir kadının mahremsiz hacca gitmesi büyük sıkıntı olur her anlamda diye düşünürüm.eşim git diye çok ısrar ediyor bende çok istiyorum fakat sonrada düşünüyorum bana farzmıdır benım kendime ait malım yoktur. cevaplarsanız sevinirim saygılar...
Aleyküm Selam;Haccın farz olmasının Şartları ,Müslüman olmak,akıl baliğ olmak,hacca gidip gelirken kendine ve bakmakla yükümlü olduklarına (arkada bıraktıklarına )yetecek nafakası olmasıdır.Bunun için üzerinizde mal mülk olması şart değildir.

İkinci olarak Hanefi ve Hanbeli mezheplerine göre kadınların yanında mahremleri olmadan yola çıkmaları caiz değildir. Şafiilere göre üç veya daha fazla güvenilir kadın, yanlarında eş veya mahremleri olmasa da hacca gidebilir. Maliki mezhebine göre ise bir kadın, güvenilir bir grup içerisinde olması halinde tek başına gidebilir. Ancak kadınlardan oluşan bir grup içinde olması tavsiye edilir (İbn Kudame, Beyrut 1405, el-Muğni, III, 192; Şirbini, Muğni’l-Muhtac, Beyrut, ts. , I, 467; Dusuki, Haşiye, II, 9-10).

Sonuç olarak ;Karar sizin ,ister diğer mezhepleri taklid eder,hac grubunun güvenirliliğine bakarak bir daha ömrümce bu fırsatı bulamam diyerek tanınmış ruhsatttan yararlanabilirsiniz.Fakat Hac gibi meşakkatli bir ibadette mahremi olmayan kişinin çok sıkıntıda kalacağı doğrudur.En azından yanında kadınlar olması gerekir .

Yahutta '' yanımda mahremim yok ben eşimle gidecek imkana sahip olmayı bekleyeyim'' diyebilirsiniz.

Alt 25 Ocak 2015, 13:21   Mesaj No:170
Durumu:yorgunum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 47927
Üyelik T.: 24 Ocak 2015
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Aleyküm Selam;Haccın farz olmasının Şartları ,Müslüman olmak,akıl baliğ olmak,hacca gidip gelirken kendine ve bakmakla yükümlü olduklarına (arkada bıraktıklarına )yetecek nafakası olmasıdır.Bunun için üzerinizde mal mülk olması şart değildir.

İkinci olarak Hanefi ve Hanbeli mezheplerine göre kadınların yanında mahremleri olmadan yola çıkmaları caiz değildir. Şafiilere göre üç veya daha fazla güvenilir kadın, yanlarında eş veya mahremleri olmasa da hacca gidebilir. Maliki mezhebine göre ise bir kadın, güvenilir bir grup içerisinde olması halinde tek başına gidebilir. Ancak kadınlardan oluşan bir grup içinde olması tavsiye edilir (İbn Kudame, Beyrut 1405, el-Muğni, III, 192; Şirbini, Muğni’l-Muhtac, Beyrut, ts. , I, 467; Dusuki, Haşiye, II, 9-10).

Sonuç olarak ;Karar sizin ,ister diğer mezhepleri taklid eder,hac grubunun güvenirliliğine bakarak bir daha ömrümce bu fırsatı bulamam diyerek tanınmış ruhsatttan yararlanabilirsiniz.Fakat Hac gibi meşakkatli bir ibadette mahremi olmayan kişinin çok sıkıntıda kalacağı doğrudur.En azından yanında kadınlar olması gerekir .

Yahutta '' yanımda mahremim yok ben eşimle gidecek imkana sahip olmayı bekleyeyim'' diyebilirsiniz.
Hayırlısı diyelim bakalımAlakanıza çok teşekkür ederim .

Konuyu Toplam 30 Kişi okuyor. (0 Üye ve 30 Misafir)