Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi cananekinci,Açılış Tarihi:  08 Mart 2012 (22:52), Konuya Son Cevap : 10 Ekim 2022 (21:48). Konuya 358 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı174Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Mart 2013, 23:33   Mesaj No:61
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:@MAVERA@ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13371
Üyelik T.: 19 Şubat 2011
Arkadaşları:0
Konular: 2
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Bir Sorum var Hocalarımızdan cvp bekliyorum...

İslam Dininde Kuran'a el basıp yemin etmek varmıdır? Bunu açıklamadınız.
Alt 12 Mart 2013, 08:43   Mesaj No:62
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Alıntı:
@MAVERA@ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
İslam Dininde Kuran'a el basıp yemin etmek varmıdır? Bunu açıklamadınız.

Kur'an'a el basıp yemin etmek uygulaması Kur'an ve sünnette olmayan bir uygulamadır. Yeminin yemin olarak kabul edilebilmesi için "vallahi,billahi,tallahi" gibi Allah'ın adı anılarak yapılan yemindir. Kur'an'a el basılarak yapılan yemin uygulaması dini değil de örfidir. Tarih içerisinde insanlar yaptıkları yeminleri tutmamaya, yamukluk yapmaya başlayınca , yapılan yeminin kuvvetli hale gelmesi/getirilmesi için karşısındaki insanlardan Kur'an'a el basarak yemin etmelerini istemişlerdir. Çünkü Kur'an Allah'ın vahyi olduğu ve Allah'ın zatı ve subuti subuti sıfatlarının yer aldığı kitap olduğu için yeminin daha sağlam,daha güçlü olduğu/olacağı düşüncesiyle hareket edilerek böyle bir uygulamaya gidildiğini düşünüyorum.
Bazı hadislerde Allah Rasulunun "vallahi,tallahi,billahi" gibi yemin haricinde "Nefsim kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki" diye yemin ettiği görülüyor.
Allah Rasulu ve Sahabenin Kur'an ayetleri ya da nüshaları üzerine el basarak yemin ettiğine dair her hangi bir uygulama yoktur. Çünkü Kur'an o dönemde daha "mushaf" haline getirilmemişti.
Alt 12 Mart 2013, 12:37   Mesaj No:63
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
nurse Üyemizden Alıntı Mesajı göster
yalan yere yemin etmenin hele kuran-a el basarak yemin etmenin hükmü nedir?
cevap verirseniz sevinirim.

CEVAB...Bu şekilde yemin edenler,İSLAMI BİLİYORLAR MI,bilmiyorlar mı ilk başta onu bilmek lazım..

islamı bilmiyorlarsa zaten YAPTIKLARI YEMİNİ TUTUP,TUTMAMALARI HAKKINDA Bİ HÜKÜM VERİLMEZ,islamı bilerek kabul eden müslümanlar, zaten bu şekilde islamı bilmeden kabul edenlerin ettikleri YEMİNE PEK GÜVENMEZLERDE,

Rabbimizin ehli kitap hakkındaki kuranın şu ayerısı dikkate alınır bunlar için...

EHLİ KİTAPTAN BAZILARI VARDIR ONLARA VERDİĞİNİZ EMANETE HIYANET ETMEZLER,BAZILARIDA VARDIR CÜZİ BİR ŞEYDE EMANET ETSENİZ VE BAŞINDADA DURSANIZ HİLEKARLIK YAPARLAR...

Kısacası bu tür durumlarda İSLAMIN HÜKMÜNÜ VEREBİLMEK İÇİN İLK BAŞTA,KİŞİNİN İSLAMI BİLİP,BİLMESESİNE BAKILIR...
Alt 13 Mart 2013, 15:54   Mesaj No:64
Medineweb Üyesi
tembel reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:tembel reis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 23196
Üyelik T.: 19 Aralık 2012
Memleket:rize
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

kız kaçırmanın hükmü nedir dinde hocam ?
Alt 13 Mart 2013, 16:21   Mesaj No:65
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Kız kaçırma olayını çok yönlü ele almak gerekir:
Kaçırılan kızın rızası var mı, yok mu?
Kızın rızası yoksa kaçırma kesinlikle caiz değildir.
Kızın rızası varsa; kız küçük mü yani akil baliğ çağına gelmiş mi , gelmemiş mi, akli yeterliliğe sahip mi , bilinçli bir tercihi söz konusu mu?

Kızın ailesinin rızası var mı yok mu?
Hanefi mezhebine göre nikahta velinin,anne ve babasının izni şart değildir. Şafii mezhebine göre velinin izni olmadan nikah olmaz.
Nikah işinde örfi kuralları da dikkate almak gerekir. Kaçırılan kızın toplum nezdindeki durumunu ve ilerde ortaya çıkabilecek psikolojik ve sosyolojik sorunları da dikkate almak gerekir.Evliliğin güzel bir şekilde olması için gerek erkek gerekse kız taraflarının rızasının olması yani velilerin onayıyla yapılması lazımdır.

Kız kaçırma gibi olaylara tevessül etmemek gerekir. Kaçırdıktan sonra bir çok aile facialarının olduğunu basından okuyoruz/duyuyoruz.
Ayrıca kaçırılan kızın ailesinin toplum nazarındaki itibarının gölgelendiğini de unutmamak lazımdır. Bir iş yaparken duygulara göre hareket etmek yerine mantığa göre ve işin tüm boyutlarını dikkate alarak hareket etmek gerekir.
Alt 13 Mart 2013, 16:29   Mesaj No:66
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Bütün şartları zorluyacan ilk başta,yani gidip isteyecen usulunce,halen vermiyorlarsa,FECR abinin dediği gibi psikolojik durumların önünede geçebilirsen,yani elalemin ne diyeceğinin önüne geçebilirsen,ve en sonunda halen vermiyorlarsa,MESHEP İHTİLAFLARINI BOŞ VERECEN,o zaman kaçırabilirsin...ama duygusal davranmıyacan,çok ama çok düşünecendüşünceli000,

Bira anDA alıp götürecende,ki KENDİ RIZASI OLMASA ZATEN CAİZ DEĞİLDE,ONDAN SONRASI Bİ HAYAT ÇOK İYİ DÜŞÜN...Hele bide örflerinde kaçırılma mevzusu KINANICAK AĞIRLIKTA İSE,BUNUN ÖNÜNDE DURACAK VE KIZI ZAYİ ETMİYECEKSEN ,BU GÜCÜN VARSA ,KENDİNDE BU GÜCÜ GÖRÜYOR VE KALDIRACAĞIN Bİ İŞSE ,ER MEYDANI BUYUR...
Alt 13 Mart 2013, 20:42   Mesaj No:67
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

tembel reis,sunu iyi dinle ,

Benim bir komsum var aileyi cok begenirim bana göre dört dörtlük bir aile ,20 yasinda bir genc kizlari vardi.Bu kiz ayni zamanda ögrencimdi.Anne Türkiyeye giitigi zaman kiz birdnbire ortadan kayboldu,ve tam 6 gün kendisinden haber alinamadi...
Anne türkiyede feryadi figan ediyordu.Biz anladik aslinda sevdigine kacmistir dedik,ama ne arkadaslari ne kardesi kimse bir sey bilmeyince ,organ mafyasindan tutta,her türlü korkulu ihtimaller icinde kivrandi aile.
Ailenin kulagina söyle bir haber gelir.Kiz ucmustur.Aile zanneder ki kiz ucurumdan uctu ve öldü.Halbuki ucakla gitmeye ucmak denildigi icin birisi ucakla gitmis yerine aileye uctu haberini ulastiriyor...

Ölüm haberinden sonra ailenin hali malum.6.günde polis ""kiziniz falanca evde ""diyerek aileyi kizin yanina götürüyor.Kizin muhtemelen internetten bulup kactigi cocukla yasanti olarak asla denk degiller.Kiz büyük bir pismanlik icindedir,ama geri dönmez,Sizi cok uzdum,cezami cekecegim der.Kactigi kisiyi ceza olarak görmektedir.Isin en kötü yani ise inanclarindaki ayriliktir.
Bu olay cok tazedir.

Hikaye bu kadar_anneye dedim ki-E ölüm haberinden sonra kizinin sag oldugunu ögrenince cok sevinmissindir.Affeder gibi olmadin mi?Annenin cevabi kocasiyla birlikte aynidir.

Keske ölseydi...

Genc kardesim gel büyük sözü dinle,kacipta mutlu olan hic ama hic görmedim.Bir tane bile ,Isin fetva tarafini kenara birak,Ana babanin rizasi olmadan bir adim gidemezsin.Baba senin isini begenmiyorsa daha iyi isler yapacagina ikna et..Senin görevin budur.

Alt 13 Mart 2013, 20:55   Mesaj No:68
Medineweb Usta Üyesi
"Tebessüm" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:"Tebessüm" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24494
Üyelik T.: 05 Ocak 2013
Arkadaşları:1
Konular: 1
Beğenildi:7
Takdir Et:

muallime ablacim çok etkili bir yorum yapmışsınız sizin gibi bilgili deneyimli kişiler bu sitede her zaman varolmali Allah razı olsun.
Alt 30 Mart 2013, 15:49   Mesaj No:69
Medineweb Sadık Üyesi
Ene Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ene Garip isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20682
Üyelik T.: 07 Ekim 2012
Arkadaşları:7
Konular: 26
Beğenildi:8
Takdir Et:

selamün aleyküm
bir erkekle,kadın ayrılmak niyetiyle evlerini ayırırsa ama erkek dilden boşadığını söylemezse,kadın da resmi nikahını vermezse adam'' iyi o zaman ben ölürsem maaşım sana kalır ''derse bu maaş kadına helal mıdır?
imam nikahları ne durumdadır?
not:bu ayrılık 3. seferdir de tekrarlanmışdır.
Bu kadın veya adam bundan 5 ay veya 1 sene sonra imam nikahı ile evlenirse bu evlilik haram mıdır?

Kalbi kırık olanın kalbine Allah dokunur...
Alt 30 Mart 2013, 16:13   Mesaj No:70
Medineweb Sadık Üyesi
Ene Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ene Garip isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20682
Üyelik T.: 07 Ekim 2012
Arkadaşları:7
Konular: 26
Beğenildi:8
Takdir Et:

hocam Büyü ile insanları doğru yoldan saptırıp kendi emelleri için kullanan zalimler,
bu insanı ibadetten,kuran yolundan alı koymaları,hastalandırmaları ve bazı büyük küçük günah işlemelerine sebep olmaları , bunun vebali büyü yapanın boynunamıdır,yapılanın mı?
yıllar sonra bu kişi iyileşip geçmiş günahlarına, yani o devrede ki günahlarına kahroluyor tevbe ediyor bu kişin durumu ne olur hocam..kendisi üzüntüden psikiyatri tedavisi görmekte...

Kalbi kırık olanın kalbine Allah dokunur...

Konuyu Toplam 21 Kişi okuyor. (0 Üye ve 21 Misafir)