Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi cananekinci,Açılış Tarihi:  08 Mart 2012 (22:52), Konuya Son Cevap : 10 Ekim 2022 (21:48). Konuya 358 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı174Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 04 Ağustos 2013, 15:42   Mesaj No:91
Medineweb Acemi Üyesi
necibe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:necibe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15666
Üyelik T.: 06 Ocak 2012
Arkadaşları:1
Konular: 1
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart sayılarla zikir nafile namazlar

Selamun aleykum
Ben sayılarla zikir yapmayı bir türlü anlayamamış biriyim konuyu çok uzatmadan bir kaç soru soracağım bilgisi olan varsa cevaplarsa çok sevinirim
öncelikle;
4444 salat-ı tefriciye var mı hadisle mi sabit
70.000 kelime-i tevhid var mı
41 yasin
.......
gibi bir çok sayılı ameller doğru mu

diğer konu ise nafile namazlar.
bayanlar kendi arasında sohbet ortamlarında sürekli farklı nafile namazlar söylüyorlar hatta bir cemaatin dergisinden hadisle sabit olarak okuyorlar örneğin ramazanın her gecesi kılınan bir kaç rekatlık namazlar içinde 2 yasinle farklı sureleri bir kaç defa okuyarak kılınıyor kadir gecesine ait namazlar kandillere ait namazlar vesair bunlar doğru mu amacım asla polemik yaratıp tartışmak değil sadece doğrulupunu araştırıyorum

O dem ki perdeler kalkar, perdeler iner
Azraile hoşgeldin diyebilmekte bir hüner.
Alt 05 Ağustos 2013, 23:12   Mesaj No:92
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart Cevap: Bir Sorum var Hocalarımızdan cvp bekliyorum...

islam insan içindir.islamın iyilik ve güzellikleri,yasak ve fehşaları insanın selameti sağlığı içindir...bu sağlık beden ruh dünyevi ve uhrevidir...
Allahın islamı ile toplumun islamı arasında gerçekten korkunç farklılıklar vardır.kimi dokunulmaz olan islama zam yapar diğeri iskonto yapar..her iki akılda sefih samimiyetsiz ihlassız akıldır yada aptalca bir dindarlıktır.bu mantık ukalaca bir mantıktır.sözün özü uydurma furyasının bu fiili şu cümle ile özetlenebilir : "ALLAHA ALLAHIN DİNİNİ ÖĞRETME " Haddini bilmezliğidir.
islama zam veya iskonto yapanlar BU DİNİN PEYGAMBERİNDEN DAHA DİNDAR OLMA SEVDASINDALAR...bu korkunç bir cehalettir.
ayetleri sağa sola çekerler.kitaba uymak değil kitabına uydurma sevdasındalar.
islam yaşam dinidir.kolaylık dinidir.insanın hayatını karartan din değildir.ibadetlerle boğan bunaltan çıkmazlara sokan din hiç değildir.ibadetler bellidir kuran açıktır.Resulullahın fiileri açıktır.kuranın demediği Resulullahın yapmadığı bir sürü zamlarla bu dini sembolık bir hobi haline getirmek islama ihanettir.
nafile ibadetler olmasın demiyoruz.sizin uydurduğunuz ibadetler olmasın diyoruz.Resulullah 23 yıllık peygamberlik süresince bu dinin farz nafile ibadetlerin sınırını çizmiştir.saklı gizli bi şey yoktur.

1-kuran tertil(anlayarak okumak) ile okunması gerekirken tevcit(süsleyerek okumak) ile okunma furyası..tecvitle tabii ki okunmalı ama tertil ile okumak farzdır.farz unutulmuş terkedilmiş...kuran hafızları çoğalmış ama kuran muhafızları kıtlık...
2-kuran yaşam dinidir.hayata tatbik etme uygulama dinidir.bu furya bunu semboleştirmiştir.yaşamda fiiliyatta kıtlık var ama süslemede zirvede..
3-şu süreyı kırk kez oku bunu filan saate oku bunu falan günde bilmem kaç kez oku gibi gibi ruhsuz meyvesiz fiilleri uydurmaları( bir çoğu hurafedir) yapacaklarına,şu sürenin ruhunu ruhuna işle,şu süre ile hayatını birleştir,hayatına uygula askıya alınmıştır...

Ah basiret nerdesin...

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 07 Ağustos 2013, 22:31   Mesaj No:93
Durumu:Ktüilahiyat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 30459
Üyelik T.: 04 Ağustos 2013
Arkadaşları:0
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Yaptıgımız haram mı ?

Selamın aleykum Benım bı sorum olacak . Tanığım bi kız var kendisi kapalı ve dinine düşkün bende dinime Allahın yardımıyla baglı bi insanım Elhamdülillah. Biz 3 yıldır telefonda mesajlasıp arada bi bulusuyoruz ikimizin niyetide helal bi evlilik Ben onu kendime asla yaklastırmadım eli elime deymedi değdirmemde evlilikten once sizce boyle devam etsek evlenene kadar harama girmiş olurmuyuz ?
Alt 09 Ağustos 2013, 11:35   Mesaj No:94
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: Yaptıgımız haram mı ?

Alıntı:
Ktüilahiyat Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Selamın aleykum Benım bı sorum olacak . Tanığım bi kız var kendisi kapalı ve dinine düşkün bende dinime Allahın yardımıyla baglı bi insanım Elhamdülillah. Biz 3 yıldır telefonda mesajlasıp arada bi bulusuyoruz ikimizin niyetide helal bi evlilik Ben onu kendime asla yaklastırmadım eli elime deymedi değdirmemde evlilikten once sizce boyle devam etsek evlenene kadar harama girmiş olurmuyuz ?
Aleyküm selam

3 yıl telefonla mesajlaşmak ve arada bir buluşmak İslami bir davranış değildir. Mademki helal bir evlilik düşünüyorsunuz, hayırlı işlerde acele etmek gerekir. Kızın ailesine dünürcü gönderip isteyebilirsiniz. Ailelerin de rızası ile bu işi nikahla sonuçlandırın. Yoksa mesajlaşma ve buluşma şeklinde devam eden bir birliktelikten hayır gelmez. Her iki tarafa da işin içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bu tür durumlar harama vesile olacak davranışlardır ve uzak durmanızı tavsiye ederim.
Alt 24 Ağustos 2013, 20:44   Mesaj No:95
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Hocam bir sorum var yazarken çok düşündüm şikayet mahiyetinde değilde sormak istediklerim sizlerin bilgilerindende faydalanmak istiyorum..Yaşadığımız olaylardan sonra diğer oğlum içine kapandı sürekli düşünüyor ilk günlerde çok sakindi kabulleniyordu yada ben öyle algıladım gün geçtikçe düşünceleri değişiyor olayları çok hırçın eleştirmeye başladı sorguluyor sorgularken sınırı aşıyor uyardığım zaman ben kaybettim anne sınavı diyor sürekli ..Gece asla uyku yok sabaha kadar birlikte oturuyoruz uyuduğum zaman uyandırıyor bende uyumuyorum onunla beraber pskoloğa götürdüm bir ilaç tedavisi uyguladılar büsbütün dengesi değişti şekiller gördüğünü sesler duyduğunu dile getiriyor tekrar götürdüm doktor oğlumun anlattıklarından çok etkilenmiş beni uyardı üzülerek ..Doktorda ilaçda vesile şifayı veren Allah bu uykusuzluğa ve bu şekil ve sesleri izah edemiyorum ne yapmam gerekiyor doktor ilaç veriyor sadece devam etsin diyor ..Ben ilacı kesdim doktorada gitmek istemiyor artık ama uykusuzluk ve tedirginlik kaldı o günden beri aylar geçti düzelme yok ne yapmam gerekir çekinerek yazdım bunu inanıyorum düzelecek bu günler ama oğluma izah edemiyorum ...
Alt 27 Ağustos 2013, 12:47   Mesaj No:96
Medineweb Emekdarı
makbergülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:makbergülü isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17068
Üyelik T.: 03 Mart 2012
Arkadaşları:26
Memleket:arz
Konular: 171
Beğenildi:211
Beğendi:27
Takdirleri:246
Takdir Et:

hocalarıma bir sorum olacak daha doğrusu arkadaşımın sorusu vardı ...yeterlilik sınavından sonraki mülakata katılacak ama soru şu :

hayız döneminde kuran ezberlerine pc üzerinden,dokunmadan çalışabilir mi? süresi az kaldı mülakata girecek acil cevap bekliyor...

"Allah hiç kimseye taşıyabileceğinden daha fazlasını yüklemez."

|| BAKARA 286. ||

MAZARET insanın kendine söylediği en büyük ''YALAN''dır !! ..

Velhasıl-ı kelâm.
Namaz, duâ, gayret, nâsip. . .
Alt 27 Ağustos 2013, 13:12   Mesaj No:97
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Takdirleri:62
Takdir Et:

Maliki mezhebine göre hayızlıykende okuyabilir ama hayız dönemi bitince gusül almadan okuyamaz. Şimdi ben maliki değilim diyebilir ama diyanetten fetva verildi okuyabileceğine dair. Tabi hocalarımız yinede cevap vereceklerdir. Çalışabilir benim bildiğim
Alt 27 Ağustos 2013, 13:32   Mesaj No:98
Takdir Et:

Medineweb kardeşimzin cevabı tek çıkar yol..bu konu ihtilaflıdır.aşağıdaki fıkıh okullarının görüşler ile açabiliriz.
1-hayız nifaz cunup ve abdestsiz olanların kesinlikle kurana dokunamıyacağı görüşü.en güçlü gürüş budur.dokunmadan okumak sadece abdesti olmayanlara caiz görülmüştür.
2-malikiler bu durumda olanların,kesik kesik okuyabilecekleri görüşündedirler.
3-bu durumdaki(hayız nifaz cunupluk lohusa) bir kadın için herhangi bir sorun yoktur.okuyabilir dokunabilir.en zayıf görüş budur.

Kuran ile çalışmaya mecbur olanların tek dayanağı/çaresi maliki mezhebine uymalarıdır.üçüncü görüşün sakat bir görüş olduğunu düşünüyorum.

Alt 27 Ağustos 2013, 13:46   Mesaj No:99
Takdir Et:

az daha açalım;
1-icma ümmet ittifakı ile bu durumdaki kadın namaz kılamaz oruç tutamaz.bu konuda ihtilaf yoktur.bakmayın tv deki paparazi alimlerine.
2-ibn hazm sunup hayız nifaz lohusalık abdestsizlik ne olursa olsun kuran okuyabilir görüşünde.(vakia 79.ayetin anlamındaki yorum farklılıkları.) imam malik ibn haz gibi sınırsız değilde,kesik kesik okunabileceğine cevaz vermiştr.
3-konu 3 anlamda açıklanabilir.birincisi okumak ikincisi dokunmak üçüncüsü hem dokunmak hem okumak.yukarıda dediğim gibi bu uzun ve ihtilaflı bir fıkhı konudur.imam malike uymak tek çare.

Alt 01 Kasım 2013, 17:25   Mesaj No:100
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11857
Beğendi:8991
Takdirleri:26311
Takdir Et:

kıymetli hocalarım ,kuran tefsirini nüzul sırasına göre okumakla, kuranın sıralamasına göre okumak arasında tereddüt yaşıyorum...nüzul sırasına göre okursam,sanki konular arasında daha iyi anlam ilişkisi kurabilirmişim gibi geliyor ...sizin tavsiye ve görüşleriniz nedir bu konuda...cevabınızı bekliyorum..saygılar

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konuyu Toplam 11 Kişi okuyor. (0 Üye ve 11 Misafir)