Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi cananekinci,Açılış Tarihi:  08 Mart 2012 (22:52), Konuya Son Cevap : 10 Ekim 2022 (21:48). Konuya 358 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı174Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 30 Mart 2013, 16:33   Mesaj No:71
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: Bir Sorum var Hocalarımızdan cvp bekliyorum...

a.selam

Talakın yani boşanmanın olması nasıl ki ilan gerekiyorsa yani toplumun bilmesi gerekiyorsa boşanma durumunda da toplumun bilmesi lazımdır. Gizli nikah ve gizli boşanmanın bir çok sakıncaları vardır.
Sizin bahsettiğiniz durumda sadece evlerini ayırmışlar. Koca , hanımına üç kere "Boş ol" diye söylememişse yani talakın gereği olan boşanma sözlerini söylememişse talak vaki olmaz.Kadın ve erkek madem boşanma niyeti var o zaman boşanma sözünü söylemeleri gerekirdi. Ama hala birbirlerinden kopamadıkları anlaşılıyor. Erkek boşanmayı istedikten ve belli süre ayrı yaşadığını mahkemeye ispat ettiğinde mahkeme resmen boşar onları. Dinen boşanmış olup da resmen boşanmadan koca maaşını almak insani ve İslami bir davranış olmaz.
Anlattığınız durumda imam nikahın feshi vuku bulmamış gibi.
Dinen boşanma olmazsa kadın, başkası birisiyle evlenemez, ama erkek imam nikahıyla evlenebilir. Bunun cevazı vardır

En doğrusu kadın ve erkeği bir araya şahitler/hakemlerle birlikte getirip meseleyi bir çözüme kavuşturmaya çalışmaktır. Eğer kesinkes boşanacaklarsa bir an önce evliliklerini sonlandırmak ve herkesin kendi işine bakması gerekir. Ya da tekrar bir araya gelip birbirlerine sabrederek evliliklerini devam ettirecekler.
Alt 30 Mart 2013, 16:48   Mesaj No:72
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Ene Garip Üyemizden Alıntı Mesajı göster
hocam Büyü ile insanları doğru yoldan saptırıp kendi emelleri için kullanan zalimler,
bu insanı ibadetten,kuran yolundan alı koymaları,hastalandırmaları ve bazı büyük küçük günah işlemelerine sebep olmaları , bunun vebali büyü yapanın boynunamıdır,yapılanın mı?
yıllar sonra bu kişi iyileşip geçmiş günahlarına, yani o devrede ki günahlarına kahroluyor tevbe ediyor bu kişin durumu ne olur hocam..kendisi üzüntüden psikiyatri tedavisi görmekte...
Büyü yapılan kişi mağdur durumdadır.Vebali büyü yapana aittir.
Kişi tevbe ettikten sonra önceki günahlarını Allah zaten affedeceğini belirtiyor ayetlerinde. Gönlünü ferah tutsun. Tevbesine sadık kalsın.Tekrar aynı hatalara/günahlara düşmesin yeter. Ona psikolojik motivasyon vermeye çalışın.
Alt 25 Nisan 2013, 11:44   Mesaj No:73
Medineweb Acemi Üyesi
nurse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurse isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22787
Üyelik T.: 10 Aralık 2012
Arkadaşları:5
Memleket:mersin
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

yasin süresi ile alakalı bir kaç sorum olacaktı hocam;
1-sınava girecek kişi için veya ölen kişi için yasin okutmak doğru mudur?
2-ölen kişiye neden yasin okunur?
3-41 yasin okutmanın (ayrı kişilere)dinde yeri var mı ?
Alt 25 Nisan 2013, 13:44   Mesaj No:74
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
nurse Üyemizden Alıntı Mesajı göster
yasin süresi ile alakalı bir kaç sorum olacaktı hocam;
1-sınava girecek kişi için veya ölen kişi için yasin okutmak doğru mudur?
2-ölen kişiye neden yasin okunur?
3-41 yasin okutmanın (ayrı kişilere)dinde yeri var mı ?
1-Sınava girecek kişi için yasin okunması gibi adet/sünnet İslamda yoktur. Sınava girecek kişi için sadece hayır duada bulunursunuz.
"Allah zihin açıklığı versin ona"
" Allah sınavda ona yardım etsin" gibi
İnşirah suresini ya da Musa a.s'ın duasını sınava giren kişi okuyabilir. Sınava giren kişi öncelikle sınava çalışmalıdır, sonra da dua etmelidir. Sınava çalışmadan işi duaya bırakmak, kolaycılıktır, ve bu durumda Allah da yardım etmez. Allah ilmi isteyene , rızkı dilediğine verir. İlim öncelikle talep edilecek ve sınava çalışacak ki başarılı olabilsin
Ölülere yasin okumak ise Kur'an'da ya da Sahabe uygulamasında olmayan bir adettir. Yasin suresinin 70.ayetinde "bu kitabın dirileri uyarmak üzere gönderildiği"bahsedilir. Ayrıca Yasin suresinin mealine bakınca, orada ölülere dua anlamına gelecek ayetler yoktur. Yasin okunmalıdır ama ölülerden daha çok dirilere okunması gerekir.Ölüler için yapacağımız en güzel şey, onlar için hayır dualarda bulunmaktır. Kur'an'daki dua ayetlerini okumak , onların günahlarının affedilmesi için Allah'a yakarışta bulunmak yapılacak en iyi iştir. Zaten günlük namazlarımızda "Rabbena ve atina" dualarını okuyarak onlar için dua ediyoruz.

2-Ölen kişiye yasin okumak, sonradan oluşturulan bir gelenektir. Toplu merasimlerde illa yasin okumak gerekiyorsa, mealiyle birlikte okunması daha faydalı olur, ölüye bir faydası olmasa da hiç olmazsa dirilere, yasin suresini dinleyenlere faydası olabilir.

3-41 yasin okutma gibi şeylerin dinde yeri yoktur. Ölünün 7-40 sı gibi şeyler sonradan uydurulmuş uygulamalardır. Ölü için de 3 gün taziye yapılır, 3 günden sonra yapılan taziye de hoş karşılanmaz.
Alt 28 Nisan 2013, 08:56   Mesaj No:75
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
Ene Garip Üyemizden Alıntı Mesajı göster
hocam Büyü ile insanları doğru yoldan saptırıp kendi emelleri için kullanan zalimler,
bu insanı ibadetten,kuran yolundan alı koymaları,hastalandırmaları ve bazı büyük küçük günah işlemelerine sebep olmaları , bunun vebali büyü yapanın boynunamıdır,yapılanın mı?
yıllar sonra bu kişi iyileşip geçmiş günahlarına, yani o devrede ki günahlarına kahroluyor tevbe ediyor bu kişin durumu ne olur hocam..kendisi üzüntüden psikiyatri tedavisi görmekte...

cevap.

Büyü itikatte zayıf olan kişilere kısa süreli geçici etki olsada,zamanla kendiliğinden bu büyü yok olmaya mahkumdur ve kişinin bir nevi geçici hafıza kaybına sebeb olur ama günaha düşmek gibi,hataya yol buldurmaz çünkü böyle bi güce sahip değildir BÜYÜ,

Hatta itikadde sağlam olup her daim kuran talebeliğinde olup kurani hayat yaşamak için gayret eden kişiyede büyününde hiç bir etkisi olamaz,çünkü bu şekilde kurani hayat yaşayan kişi Allahın korumasındadır,musa as ma BÜYÜLENMİŞTİR DİYEN MÜŞRİK VE KAFİRLERE HİTABEN RABBİMİŞ O BÜYÜLENMİŞLERDENDE DEĞİLDİR,diyor muhammed rasul as içinde büyülenme gibi bi rivayet olsada sahih bi tarafı olmayan bi bilgidir...
Alt 08 Mayıs 2013, 14:04   Mesaj No:76
Durumu:hafız35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27570
Üyelik T.: 22 Nisan 2013
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

bilinmez ne kadar güzel açıklamışsın Kendi Günahlarını yok beni büyüledilerde yaptım yok şöyle böyle diye başkalarına atmaya çalışırlar sen Allah'ın Gerçek kulu olsan içinde kötülük olmasa sana kimse bişey yapamaz ben bunu her zaman eşime anneme kaynanama söylerdim ama yok inanmıyorlar, dinimiz mantık dinidir, ama herkesin mantık anlayışına göre bir dindir kendi mantığına göre değil. ve işlediğin günahta kendi günahındır psikoloji bozuktu tedavi görüyordum yanlış yola saptım hep büyünün yüzünden bu tür kelimeler bana çok saçma geliyor. Tekrardan Allah razı olsun Senin yazdıklarını araştırdım ve Başka yerlerde paylaştım hakkını helal et.
Allah'ın rızasını gözeterek evlerini cennet bahçesine çevirenlerin gözü aydın ,gönlü bahtiyar olsun...Kendi mazlum olduğu halde aileyi idame ettiremeyenler de ikinci evliliklerinde mutlu olan kimseler olduğunu unutmasın...

Rasululah Efendimiz buyurdu ki;

Hangi kadın zaruret olmaksızın kocasından boşanmak isterse cennet kokusu ona haramdır.

Hadisi Şerif ,Mişkatül mesabih
Alt 08 Mayıs 2013, 19:12   Mesaj No:77
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
hafız35 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
bilinmez ne kadar güzel açıklamışsın Kendi Günahlarını yok beni büyüledilerde yaptım yok şöyle böyle diye başkalarına atmaya çalışırlar sen Allah'ın Gerçek kulu olsan içinde kötülük olmasa sana kimse bişey yapamaz ben bunu her zaman eşime anneme kaynanama söylerdim ama yok inanmıyorlar, dinimiz mantık dinidir, ama herkesin mantık anlayışına göre bir dindir kendi mantığına göre değil. ve işlediğin günahta kendi günahındır psikoloji bozuktu tedavi görüyordum yanlış yola saptım hep büyünün yüzünden bu tür kelimeler bana çok saçma geliyor. Tekrardan Allah razı olsun Senin yazdıklarını araştırdım ve Başka yerlerde paylaştım hakkını helal et.

Yalnız mantık[aklını kullanma ,çalıştırma,devreye koyma] ile vahiy birdir ve birlikte hareket etmelidir ki islam dini olsun,yoksa tek başına mantık karanlıktadır,vahiy ise mantığı karanlıklardan aydınlığa sevk eden bi projektör kılavuzluğunu yapar,bunun için islam dini üzerinde olanların mantığı vahiyden azede hareket edemez,yoksa sizinde dediğiniz gibi her kişinin mantığında farklılık ve ayrılıklar olurki buda MANTIK ADEDİNCE DİN [yaşama biçimindeki ölçü]ler oluşur buda islam ile bağdaşmaz..

İslam dini aklını vahiyle kullananların dinidir,aklını kullanmayanlarda veya aklını hipotek ettirip,başkalarına havale eden ehli havelelerde islamdan değillerdir zaten...
Alt 24 Mayıs 2013, 22:33   Mesaj No:78
Medineweb Sadık Üyesi
JAZARİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:JAZARİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17525
Üyelik T.: 23 Mart 2012
Arkadaşları:1
Konular: 65
Beğenildi:74
Beğendi:41
Takdirleri:13
Takdir Et:

bildiğim kadarıyla(şafii mezhebinde) haccın kişiye farz olmasının şartları altıdır(müslüman olmak,akıllı olmak, baliğ olmak, hür olmak , yol güvenliği , istitaat(güç yetirmek)tir)...

ama bazı seydalarımız : ''kişinin evlenme yaşındaki çocuğu olduğu sürece kendisine hac ibadeti vacip değildir.'' diye bir engelden söz ediyorlar.hocalarımızdan bu konudaki bilgilerini paylaşmalarını önemle rica ediyorum.TEŞEKKÜRLER
Alt 24 Mayıs 2013, 22:44   Mesaj No:79
Medineweb Acemi Üyesi
ayücel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:ayücel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27122
Üyelik T.: 07 Nisan 2013
Arkadaşları:1
Konular: 12
Beğenildi:2
Takdir Et:

"Sağlık ve servet yönünden haccetme imkanına sahip, hür, akıllı ve buluğ çağına erişmiş Müslümanların, ömürlerinde bir defa haccetmeleri farzdır. Bu şartları taşıyan kişinin, imkan elde edince, geciktirmeden bu farzı yerine getirmesi gerekir. Bu itibarla, kişinin evlenme çağında bekar çocuğu da bulunsa, bu şartları taşıması halinde hac etmesi farzdır. Hacca gitmeyip de, hac parasını çocuğunu evlendirmek için kullanırsa, hac yükümlülüğü üzerinden kalkmaz."
alıntıdır.
...''kişinin evlenme yaşındaki çocuğu olduğu sürece kendisine hac ibadeti vacip değildir."ifadesi; evet vacip değildir çünkü farzdır. Zira böyle bi durum farziyyeti ortadan kaldırmaz.
Umarım faydalı olmuştur.

"İnsanın süsü yüz
Yüzün süsü göz
Aklın süsü dil
Dilin süsü sözdür."
Alt 17Haziran 2013, 21:32   Mesaj No:80
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Maddi durumum iyi olduğu dönemlerde 4-5 tanıdığa maddi yönden destek olduk.Ama şu an zaruri bir sureç içinde olduğumu bildikleri halde onlar getirip vermediler bende artık daralınca istedim ama yinede ses yok hocam .Bu kişiler öğrendimki şehir dışından alış veriş marka alacak kadar durumları düzelmiş , düşündüm tekrar tekrar istedim ama bana hala durumunun iyi olmadığını söylüyor ,diğeri iflas etmiş ama şehir dışında aldığı miktarı ödeyebilecek bir işi var oda duymazdan geliyor diğerlerininde kendince haklı sebepleri var herhalde ben şunu sormak istiyorum hocam kirasını aldığımız bir ev var bir öğretmen eşide öğretmen arkadaş bir miktar para istiyor ben yok desem yalan olacak var desem kendimin ihtiyacı var arkadaş sıkıştırıyor ne yapmam lazım verip onumu dardan kurtarmalı yoksa ihtiyacım olan yerleremi kullanmam lazım ? Verdiğim miktarları nasıl almam lazım ?

Konuyu Toplam 21 Kişi okuyor. (0 Üye ve 21 Misafir)