Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi Truly,Açılış Tarihi:  25 Ekim 2012 (13:07), Konuya Son Cevap : 14 Kasım 2012 (17:45). Konuya 70 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme: Değerlendirme: Toplam 2 oy almıştır,  ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.
Alt 29 Ekim 2012, 14:16   Mesaj No:31
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:Truly isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21133
Üyelik T.: 25 Ekim 2012
Arkadaşları:0
Konular: 2
Beğenildi:10
Beğendi:29
Takdirleri:201
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Tasavvufla İlgili sorularıma cevap arıyorum inşallah

Alıntı:
3-her düşüncede olduğu gibi,ikinci madde de geçenleri yozlaştıran,çirkinleştiren ,aslından uzaklaştıran ,şirk bataklığı haline getiren ,maddi manevi çıkar için kullanan ,kendisini ilah edinen kadın kızları kullanan, el etek öptüren, hayvanları bile iğrendiren murtilerini kul köle yapan guruplar elbette vardır, bunların dininden olmaktan Allaha sığınırım.bunları insan tabakasına sokmak bile insanlığa hakarettir.bunları yıllardır eleştirdim eleştirmeye devam edeceğim.eleştirenlerede destek veririm.sanal da reelde ömrüm yettikçe mücadeleme devam edeceğim inşaallah.

Bunu söyleyen tasavvufçuyu tebrik ediyorum. Bu kardeşimiz de bir Tevhid ehli, veya ben de bir tasavvufçuyum şu halde. Yani arada bir fark göremiyorum. Tasavvufun henüz sahabeler döneminde ortaya ilk çıktığı (adı henüz tasavvuf değilken) zamanlarına baktığımda tasavvuf islamdan ayrı bir oluşum değil, zühd hayatı dedikleri bir durumdu. Ama sonradan yukarıda kardeşlerimin reddiye verdikleri bazı hususlar araya katılmış ki, şirke buluşmalar bundan sonra olmuş. Gördüğüm kadarıyla da tüm "tasavvuf ehliyim" diyenler de aynı değiller.

Geçtiğimiz haftalarda bir kardeş tanımıştım. Nakşibendi'denim diyordu. Benim anlattığım her şeye "hayır biz öyle şeyler yapmıyoruz" diyordu. Şaşırdım kaldım, anlattığı kadarıyla da o cemaate özendim hatta. (Tasavvuf ehliyim diyenleri, ondan sonra daha da çok merak ettim zaten)

Kısaca bizi (Tevhid ehliyiz diyenleri) Tasavvuf ehliyiz diyenlerden ayıran en önemli faktör şirkten duyduğumuz korkudur. (Rabbim muhafaza etsin, yanlıştaki kardeşlere anlamak nasip etsin) Bu hususlardan beri ise bir insan, cemaati ne olursa olsun, inşallah kurtulan fırkadandır.

Çok okumalı, çok araştırmalı, çok uyanık olmalı... Rabbim hakkıyla "La ilahe illallah" diyenlerden eylesin bizi.. Günahlarımızı affetsin, bilerek bilmeyerek işlediğimiz şirklerden bizi uzak etsin. Unutmamak lazım ki Rabbimizin affetmeyeceği tek kötü amel: Şirk. Bunu yapmamamız Rabbimizin hakkı. Tevhid Rabbimizin hakkı. Bir kul olarak SADECE O’NA ibadet etmekle yükümlüyüz. Biliyorum kimse (aklı olan tabi) “Şeyhim ilahımdır” demez. Ama herkes bilir ki, adına “ilah” demesen de bazı ameller ilah edinmektir. Bunlardan beri olalım da, adımız ne olursa olsun önemli değil. Selametle kardeşlerim..
Alt 29 Ekim 2012, 14:32   Mesaj No:32
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

Alıntı:
Truly Üyemizden Alıntı Mesajı göster

Bunu söyleyen tasavvufçuyu tebrik ediyorum. Bu kardeşimiz de bir Tevhid ehli, veya ben de bir tasavvufçuyum şu halde. Yani arada bir fark göremiyorum. Tasavvufun henüz sahabeler döneminde ortaya ilk çıktığı (adı henüz tasavvuf değilken) zamanlarına baktığımda tasavvuf islamdan ayrı bir oluşum değil, zühd hayatı dedikleri bir durumdu. Ama sonradan yukarıda kardeşlerimin reddiye verdikleri bazı hususlar araya katılmış ki, şirke buluşmalar bundan sonra olmuş. Gördüğüm kadarıyla da tüm "tasavvuf ehliyim" diyenler de aynı değiller.

Geçtiğimiz haftalarda bir kardeş tanımıştım. Nakşibendi'denim diyordu. Benim anlattığım her şeye "hayır biz öyle şeyler yapmıyoruz" diyordu. Şaşırdım kaldım, anlattığı kadarıyla da o cemaate özendim hatta. (Tasavvuf ehliyim diyenleri, ondan sonra daha da çok merak ettim zaten)

Kısaca bizi (Tevhid ehliyiz diyenleri) Tasavvuf ehliyiz diyenlerden ayıran en önemli faktör şirkten duyduğumuz korkudur. (Rabbim muhafaza etsin, yanlıştaki kardeşlere anlamak nasip etsin) Bu hususlardan beri ise bir insan, cemaati ne olursa olsun, inşallah kurtulan fırkadandır.

Çok okumalı, çok araştırmalı, çok uyanık olmalı... Rabbim hakkıyla "La ilahe illallah" diyenlerden eylesin bizi.. Günahlarımızı affetsin, bilerek bilmeyerek işlediğimiz şirklerden bizi uzak etsin. Unutmamak lazım ki Rabbimizin affetmeyeceği tek kötü amel: Şirk. Bunu yapmamamız Rabbimizin hakkı. Tevhid Rabbimizin hakkı. Bir kul olarak SADECE O’NA ibadet etmekle yükümlüyüz. Biliyorum kimse (aklı olan tabi) “Şeyhim ilahımdır” demez. Ama herkes bilir ki, adına “ilah” demesen de bazı ameller ilah edinmektir. Bunlardan beri olalım da, adımız ne olursa olsun önemli değil. Selametle kardeşlerim..

Biz tasavvuf ehli ilaç içip başımızın ağrısı geçince'' ilaç içtim başımın ağrısı geçti'' demeyiz gizli şirkten korktuğumuz için ''Allahın izniyle ilaç ağrının geçmesine vesile oldu'' deriz,(çocuklarımız dahi),Hal böyle olunca bizi başka dinden,veya şirk ehli olarak itham etmelerini okuyunca gülüyorum bazen,bazen de şöyle diyorum bizim görmediğimiz birşey mi gördüler.??

Aklı olan bir insanın şeyhim Rabbimdir dediğini kim duymuş,bunları nerden uyduruyorlar ..

Alt 29 Ekim 2012, 14:42   Mesaj No:33
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Aklı olan bir insanın şeyhim Rabbimdir dediğini kim duymuş,bunları nerden uyduruyorlar ..

Demez zaten, bilmeden ilah edinir. Nasıl mı?

Allah'ın Kitabı Kuran ve Resulullah'ın (sav) sünnetine rağmen Şeyh'i bir iddia atar ortaya. O kişi de "Şeyh'im her şeyi iyi bilmektedir" der ve gelen uyarılara rağmen Şeyh'ine, Şeyhinin bilgisine teslim olur. Bunun adı da İtaatte şirktir. Allah'a itaatle emrolunduk, şeyhlere değil. (Tabi bundan kasıt alime, şeyhe hiç bir şartta itaat etmemek değildir. Bilgisi olanın bilgisinden faydalanılır. Ancak "Allah'a isyanda mahlukata itaat yoktur" prensibi şeyhler için de geçerlidir.)

Ek: Delili:

“Onlar Allah’ı bırakıp hahamlarını, rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih’i rableri olarak kabul ettiler. Oysa kendilerine, bir olan Allah’a ibadet etmeleri emredilmişti.
Allah’tan başka hiç bir ilâh yoktur. O, onların ortak koştukları şeylerden münezzehtir.”
(Tevbe: 31)
Bu emri dinlemediler, azdılar ve saptılar, şirke düştüler.
Halbuki İsâ Aleyhisselâm’ın dili ile kendilerine şöyle seslenilmişti:

“Ey İsrailoğulları! Benim de Rabbim sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin.
Kim Allah’a ortak koşarsa, muhakkak ki Allah ona cenneti haram kılar. Varacağı yer ateştir, zâlimlerin yardımcıları yoktur.”
(Mâide: 72)

Tevbe sûre-i şerif’inin 31. Âyet-i kerime’sinin mânâsını bizzat Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz kendisi açıklamıştır.

Şöyle ki:

Daha önceleri hıristiyan olan Adiy bin Hâtim, boynunda gümüşten bir haç olduğu halde, İslâm hakkında bilgi edinmek niyetiyle Medine’ye gelmişti. Şüphelerini gidermek için Resulullah Aleyhisselâm’a bazı sorular sordu. “Bu âyet bizi âlimlerimizi, rahiplerimizi rabler edinmekle suçluyor. Halbuki biz onları kendimize rabler edinmeyiz. Bunun mânâsı nedir?” dedi.

Resulullah Aleyhisselâm; “Onlar helâli haram kıldılar, haramı helâl kıldılar. Siz bunu öylece kabul etmiyor muydunuz?” diye sorunca Adiy “Evet böyledir.” diye tasdik etti. Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz:

“İşte bu sizin onları rabler edinmenizdir.” (İbn-i Kesir)

Dolayısı ile bu Hadis-i şerif, Allah-u Teâlâ’nın Kitab’ını kenara iterek, haramı helâl, helâli haram yapanların nefislerini ilâh ve rab ittihaz ettiklerini, onlara uyup peşinden gidenlerin de onları rabler edindiklerini göstermiş olmaktadır. Allah’a inandık deseler bile, bu iddiâlarının inandırıcı olmadığı ortadadır.

Bu ilâhlara tapmayın; çünkü Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz ilâh diye tabir ediyor. Helâli helâl, haramı haram bilin. Yoksa yoldan çıkarsınız.
Alt 29 Ekim 2012, 15:16   Mesaj No:34
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

Alıntı:
Demez zaten, bilmeden ilah edinir. Nasıl mı?

Allah'ın Kitabı Kuran ve Resulullah'ın (sav) sünnetine rağmen Şeyh'i bir iddia atar ortaya. O kişi de "Şeyh'im her şeyi iyi bilmektedir" der ve gelen uyarılara rağmen Şeyh'ine, Şeyhinin bilgisine teslim olur. Bunun adı da İtaatte şirktir. Allah'a itaatle emrolunduk, şeyhlere değil. (Tabi bundan kasıt alime, şeyhe hiç bir şartta itaat etmemek değildir. Bilgisi olanın bilgisinden faydalanılır. Ancak "Allah'a isyanda mahlukata itaat yoktur" prensibi şeyhler için de geçerlidir.)

Allah'ın Kitabı Kuran ve Resulullah'ın (sav) sünnetine rağmen Şeyh'i bir iddia atarsa ortaya,,,,,,,,

Ozaman o hakkiki bir alim de değildir ,şeyh de......

Allah kimseyi ikiyüzlü etmesin değil mi !!

Alt 29 Ekim 2012, 15:38   Mesaj No:35
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Esedullah kardeşime verdiğim söz üzere konuda yapılan yorumlara bana soru gelirse cevap verecem..

-İmam Ali- (a.s)
Alt 29 Ekim 2012, 15:39   Mesaj No:36
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Allah'ın Kitabı Kuran ve Resulullah'ın (sav) sünnetine rağmen Şeyh'i bir iddia atarsa ortaya,,,,,,,,

Ozaman o hakkiki bir alim de değildir ,şeyh de......

Allah kimseyi ikiyüzlü etmesin değil mi !!
Ben amacımı söyledim. Daha net açıklamamam gerekirse:

Tasavvufun her cihetinin; tüm tasavvuf ehli denilenlerin fikirlerinin aynı olup olmadığını anlamaya çalışıyorum. (Gerek size özelden, gerekse buradan kardeşlere belirttim) Ben tasavvuf aleyhine ortaya atılan şeylerin ne kadarı doğru, ne kadarı yanlış bir de sizin ağzınızdan duyarak, iftira mı değil mi anlamaya çalışıyorum. Delilleri değerlendirme anlayışınız gerçekten anlatılan gibi mi, yoksa değil mi? İlim alma kriterleriniz vs. vs.

(Normalde öğrendiğim şeylerden sonra tasavvuftan ateşten kaçar gibi kaçmam gerekirdi. Ancak yukarıda anlattığım kardeşi tanıdıktan sonra hepinizin aynı olmadığını düşünmeye başladım.)

Bu arada benim duyduklarımın şirk olduğu hususunda şüphem yok ve gördüğüm kadarıyla zaten sizler de onlardan beri olduğunuzu söylüyorsunuz. Ben artık nasıl söyleyeyim, tasavvufun kesimlerini ayırt etmeye çalışıyorum. Kendi aranızda çok farklısınız. Birinizin "caizdir" dediğine, ötekiniz "olmaz şirktir" diyorsunuz.

Bana siz söyleyin: Darda kaldığınızda "yetiş ya gavs" diye mi dua edersiniz? Yoksa "Rabbim yardım et", der ve nasıl yardım edeceğini O'na mı bırakırsınız. Rabbim bana dua edin diyor. Siz O'na dua edersiniz ve o dilediği şekilde size yardım eder. Bir çok kişi araya gavsı koyarak (güya vesile) Allah'ı aradan çıkarıyorlar farkında değiller. Bu şirktir. Açık ve net bunu söylüyorum. Buna caizdir diyenlerin delilleri zayıf, uydurma , batıl yorumlar.. Tekrarlıyorum: ilmim pek yok dediysem, peşi peşine delil sıralayamam. Yoksa bunun şirk olduğunu anlayabiliyorum elhamdülillah.

Karşılıklı konuşarak hem ben aklımdaki şüpheleri gideriyorum (ki rüyayla hadis sahihleneceğini de kabul etmediğinizi öğrendim. Bu da hadis konusunda eşit olmamızı gerektirir) hem de görüldüğü üzere tebliğ için ortam oluşuyor.

(İkiyüzlü demeniz üzdü. Daha hangi yüzümü tanıdınız ki, ikinci yüzümle karşılaştınız diye şok oldunuz. Görüldüğü gibi niyetimi de, düşüncemi de, itikadımı da neyim varsa yavaş yavaş yazdıkça görmekte, beni tanımaktasınız. İlk mesajımda tüm zihnimdeki karmaşayı, destan gibi anlatmalı mıydım??)

Ek:

Aslında bana iki yüzlü denildiğine üzülmek yerine, çok çok sevinmeliyim. Tevhid'le tanıştığım bu kısa sürede ne kadar ilim sahibi olmuşum ki: "İnsanlara ilmim yok" dediğimde ve sonrasında bildiklerimi yazdığımda ikiyüzlülükle suçlanıyorum. Bu şekil tepki aldığıma göre demek ki o kadar da ilimsiz değilmişim, ne mutlu bana..

(Bir insanı iyice tanıyın, konuşun, irdeleyin, yanlış mı doğru mu anladınız veya belki karşı taraf kendisini istemeden yanlış anlattı.. vs vs. ihtimalleri gözden geçirin, sonra yazın lütfen. Burada yazdığımız konulara bakın; Allah rızasına çağırıyoruz. Adaleti gözetmek için sizlerin de fikrini alıyor, anlamaya tanımaya çalışıyoruz. Kısaca varsa yanlışta olan doğruya çağırıyor, benim gibi (eskiden) bütüncü kişileri de farklılıkları gözetmeye çağırıyoruz. Karşılıklı öğreniyoruz.

Hadi diyelim ki doğrudan girilmedi konuya da, dediğiniz gibi ikiyüzlüce girildi.. Ne fark var sonucunda: Emr-i Bil maruf nehyi anil münker yapılan iş. Niyete bakarak hiç olmazsa, kalbinizi doğru tutun kardeşim.)
Alt 29 Ekim 2012, 16:50   Mesaj No:37
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Ben artık bu konuya yazmak istemiyorum kardeşlerim. Sevgi ve saygı çerçevesinde devam ettirilmek üzere, diğer kardeşlerime devrediyorum. Benden daha iyi anlatan kardeşler var nasılsa..

Hayırlı olması temennisi ile.. Rabbim razı olacağı amellere ulaştırsın, hepiniz Allah'a emanet olun.
Alt 29 Ekim 2012, 18:17   Mesaj No:38
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Sayın TRLUY,size teşekkür edecem medineweb in üzerindeki ölütoprağını kaldırdınız güzel yaklaşımınız ve tebliğ usulünüz ve açtığınız konuyla tekrar ,teşekkürler..
Alt 29 Ekim 2012, 18:46   Mesaj No:39
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
medineweb tarihinde bir ilki yaşıyor Allaha şükür. ileri demokrasi bu olsa gerek
kavgasız hakaretsiz saygılı munazaralara hasret kaldık.
katılımcılara çok çok teşekkür ederim.

Bu sizin güzelliğiniz sayın Abdulmelik sizi gerçekten takdir ediyorum Allah c.c. sizi dara sokmasın size sabrı cemil ihsan etsin , ilminizi ve müdrikenizi genişletsin, şeytan ve şeytanilerin şerrinden uzak kılsın, amin ya Mucib Ya Muin
Alt 29 Ekim 2012, 18:48   Mesaj No:40
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:

Alıntı:
Ben artık bu konuya yazmak istemiyorum kardeşlerim. Sevgi ve saygı çerçevesinde devam ettirilmek üzere, diğer kardeşlerime devrediyorum. Benden daha iyi anlatan kardeşler var nasılsa..

Hayırlı olması temennisi ile.. Rabbim razı olacağı amellere ulaştırsın, hepiniz Allah'a emanet olun.
Allah c.c. razı olsun sonradan yazdıklarınızı gördüm cevaplayamadım işlerim dolayısı ile hayırlısı bakalım , gönlünüzdekini dışa vurduğunuz için sağolun Hakka emanet olun , vesselam

Konuyu Toplam 14 Kişi okuyor. (0 Üye ve 14 Misafir)