Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi Truly,Açılış Tarihi:  25 Ekim 2012 (13:07), Konuya Son Cevap : 14 Kasım 2012 (17:45). Konuya 70 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme: Değerlendirme: Toplam 2 oy almıştır,  ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.
Alt 29 Ekim 2012, 19:20   Mesaj No:41
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:Truly isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21133
Üyelik T.: 25 Ekim 2012
Arkadaşları:0
Konular: 2
Beğenildi:10
Beğendi:29
Takdirleri:201
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Tasavvufla İlgili sorularıma cevap arıyorum inşallah

Amin ecmain, siz de Allah'a emanet olun kardeşim.

Bilinmez kardeşim, ben de size ve farklı düşüncelerde de olsalar, diğer tüm kardeşlere sorulara değer vererek cevap vermelerinden, ilgilerinden, herşeyden ötürü teşekkür ederim.. Hepimizin amacı Allah rızası. Buna ulaşan yollar da (tıpkı evimize varan yolların farklı olabildiği gibi) farklı olabilir. Ama hepsi Peygamberimizin (sav) yolu olmalı. Ben kaç ay oldu: okuyorum, okuyorum, okuyorum. Herkese de önce Kuranı, sonra da Kuranı en iyi tefsir eden Rasulullah'ın (sav) sünnetini tavsiye ediyorum. Tabi sünnetin de sahih olanlarını, ve şu konuştuğumuz konulardaki gibi şüpheli durumlarda ise Peygamberimizin (sav) şu hadisini takip etmeyi öneriyorum:

"Helâl da bellidir, haram da bellidir. İkisinin arasındada (birtakım)şüpheli şeyler vardır ki çok kimseler onları bilmezler. Her kim şüpheli şeylerden sakınırsa ırzını da, dinini de kurtarmış olur. Her kim de şüpheli şeylere da­larsa, koru etrafında (hayvanlarını) otlatan bir çoban gibi, çok geçmeden içeriye dalabilir. Haberiniz olsun ki, her kralın bir korusu olur. Bilmiş olun ki, Allah'ın yeryüzündeki korusu, haram kıldığı şeylerdir. Yine haberiniz olusn ki, bedenin içinde bir lokmacık et (parçası) vardır. O iyi olduğu zaman bü­tün beden iyi olur, bozuk olduğu zaman da bütün beden bozuk olur. İşte o (et parçası) kalptir."
Buharî, Kitabu'I-İman

Her nefis kendine iyilik veya kendine kötülük eder. Kimse de kimseye zorla bir şey öğretemez, dayatamaz. Ben nasıl bu bilgileri araştırdım ve doğru mu yanlış mı tartıp bir yol çizdiysem, kişiler de şuraya kadar yazılan her hususu "işin aslı nedir" deyip, Allah rızası için iyice araştırmalı.. Kimsenin kimseden ücret istediği yok. Yanlış olduğuna inandığımız şeyleri Allah için uyarıyoruz. Biz yanlış isek de Allah ölmeden hidayet etsin bize. Bu duayı, siz, biz, hepimiz yapalım. Doğru yoldaki kişiye zarar vermez bu dua. Sadece doğruya ulaştırır Allah'ın izniyle.. s.a
Alt 29 Ekim 2012, 20:18   Mesaj No:42
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

Alıntı:
Truly Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ben amacımı söyledim. Daha net açıklamamam gerekirse:

Tasavvufun her cihetinin; tüm tasavvuf ehli denilenlerin fikirlerinin aynı olup olmadığını anlamaya çalışıyorum. (Gerek size özelden, gerekse buradan kardeşlere belirttim) Ben tasavvuf aleyhine ortaya atılan şeylerin ne kadarı doğru, ne kadarı yanlış bir de sizin ağzınızdan duyarak, iftira mı değil mi anlamaya çalışıyorum. Delilleri değerlendirme anlayışınız gerçekten anlatılan gibi mi, yoksa değil mi? İlim alma kriterleriniz vs. vs.

(Normalde öğrendiğim şeylerden sonra tasavvuftan ateşten kaçar gibi kaçmam gerekirdi. Ancak yukarıda anlattığım kardeşi tanıdıktan sonra hepinizin aynı olmadığını düşünmeye başladım.)

Bu arada benim duyduklarımın şirk olduğu hususunda şüphem yok ve gördüğüm kadarıyla zaten sizler de onlardan beri olduğunuzu söylüyorsunuz. Ben artık nasıl söyleyeyim, tasavvufun kesimlerini ayırt etmeye çalışıyorum. Kendi aranızda çok farklısınız. Birinizin "caizdir" dediğine, ötekiniz "olmaz şirktir" diyorsunuz.

Bana siz söyleyin: Darda kaldığınızda "yetiş ya gavs" diye mi dua edersiniz? Yoksa "Rabbim yardım et", der ve nasıl yardım edeceğini O'na mı bırakırsınız. Rabbim bana dua edin diyor. Siz O'na dua edersiniz ve o dilediği şekilde size yardım eder. Bir çok kişi araya gavsı koyarak (güya vesile) Allah'ı aradan çıkarıyorlar farkında değiller. Bu şirktir. Açık ve net bunu söylüyorum. Buna caizdir diyenlerin delilleri zayıf, uydurma , batıl yorumlar.. Tekrarlıyorum: ilmim pek yok dediysem, peşi peşine delil sıralayamam. Yoksa bunun şirk olduğunu anlayabiliyorum elhamdülillah.

Karşılıklı konuşarak hem ben aklımdaki şüpheleri gideriyorum (ki rüyayla hadis sahihleneceğini de kabul etmediğinizi öğrendim. Bu da hadis konusunda eşit olmamızı gerektirir) hem de görüldüğü üzere tebliğ için ortam oluşuyor.

(İkiyüzlü demeniz üzdü. Daha hangi yüzümü tanıdınız ki, ikinci yüzümle karşılaştınız diye şok oldunuz. Görüldüğü gibi niyetimi de, düşüncemi de, itikadımı da neyim varsa yavaş yavaş yazdıkça görmekte, beni tanımaktasınız. İlk mesajımda tüm zihnimdeki karmaşayı, destan gibi anlatmalı mıydım??)

Ek:

Aslında bana iki yüzlü denildiğine üzülmek yerine, çok çok sevinmeliyim. Tevhid'le tanıştığım bu kısa sürede ne kadar ilim sahibi olmuşum ki: "İnsanlara ilmim yok" dediğimde ve sonrasında bildiklerimi yazdığımda ikiyüzlülükle suçlanıyorum. Bu şekil tepki aldığıma göre demek ki o kadar da ilimsiz değilmişim, ne mutlu bana..

(Bir insanı iyice tanıyın, konuşun, irdeleyin, yanlış mı doğru mu anladınız veya belki karşı taraf kendisini istemeden yanlış anlattı.. vs vs. ihtimalleri gözden geçirin, sonra yazın lütfen. Burada yazdığımız konulara bakın; Allah rızasına çağırıyoruz. Adaleti gözetmek için sizlerin de fikrini alıyor, anlamaya tanımaya çalışıyoruz. Kısaca varsa yanlışta olan doğruya çağırıyor, benim gibi (eskiden) bütüncü kişileri de farklılıkları gözetmeye çağırıyoruz. Karşılıklı öğreniyoruz.

Hadi diyelim ki doğrudan girilmedi konuya da, dediğiniz gibi ikiyüzlüce girildi.. Ne fark var sonucunda: Emr-i Bil maruf nehyi anil münker yapılan iş. Niyete bakarak hiç olmazsa, kalbinizi doğru tutun kardeşim.)

truly,gerekten yanlış anlamışsın ikiyüzlü sana değildiuzgn,ne özelde ne burda bu ithamı hakedecek birşey olmadı !!!

Meramım anlaşılmamış,Tam tersine sizin gibi , seviyeli bir şekilde sorgulayan bir kalemi Medine webte görmek beni çok memnun eder,yorgunluk ve meşguliyet bu yanlış anlaşılmaya sebep oldu sanırım...(keşke bana özelden sorsaydınız) selamlar...

Alt 29 Ekim 2012, 21:03   Mesaj No:43
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Aleykum selam ve rahmetullah kardeşim. Desenize bu vesile ile alıngan olduğum da ortaya çıktı.

Neyse hayır olur inşallah, bu vesile ile uzun uzadıya açıklamış oldum niyetimi. İnşallah sonraki zamanlarda da, olur ya yapacağım bir yanlışlık olursa, sürç-i lisanımdandır. Genel olarak bütün islami sitelerde herkes ne için bulunuyorsa, benim niyetim de aynen öyledir: İslam hakkında bilmediklerimizi öğrenmek, bildiklerimizi öğretmek inşallah..

Herkese hayırlı akşamlar diliyorum.

Not:

Alıntı:
yorgunluk ve meşguliyet bu yanlış anlaşılmaya sebep oldu sanırım
Siz mi yorgunsunuz, yoksa benim yorgunluğumu hissettiniz Gerçekten bazen aklım duruyor, onca bilgi karşısında.. Rabbim hepimizin yardımcısı olsun.
Alt 29 Ekim 2012, 21:51   Mesaj No:44
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
niye,herkes batılınızı görsün işte...elhamdulillah uyuşmuyoruz ne sizinle nede şeyhlerinizle
Aynı görüşleri sahip olmayan, ayrı pencerelerden bakan kişiler bir orta yol buluyor ( Allah c.c. razı olsun her ikisindende ) ama ne hikmettir son gaz devam eneniz hiç sakinleşmedi bir kaç üyelik alsanız da sadece nickler değişti kişilik,tavır,ve sözler hareketler aynı ...Buluşmanın kayıtlarını bizde isteriz dinlemeyi okumayı nasip olursa zaman el verdiğince takip edeceğim şimdiden Allah c.c. razı olsun ebeden ve daimen ...
Alt 30 Ekim 2012, 07:34   Mesaj No:45
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
dua dilencisi Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Aynı görüşleri sahip olmayan, ayrı pencerelerden bakan kişiler bir orta yol buluyor ( Allah c.c. razı olsun her ikisindende ) ama ne hikmettir son gaz devam eneniz hiç sakinleşmedi bir kaç üyelik alsanız da sadece nickler değişti kişilik,tavır,ve sözler hareketler aynı ...Buluşmanın kayıtlarını bizde isteriz dinlemeyi okumayı nasip olursa zaman el verdiğince takip edeceğim şimdiden Allah c.c. razı olsun ebeden ve daimen ...

söylediklerinizi sizdede görürüz inşaallah...bakış açınızda sıkıntı var galiba ,alıntıladığınız mesajımdan bi kaç mesaj sonra ABDULMELİK ABİNİN,bakış açısı sizin kinin tam zıttında bi kaç mesaj sonrasınıda veya öncesinide zahmet edip okusaydınız ya,veya konuya ortadan başlayınca sizin durumunuza düşmemekte imkansız..sizin bu yaklaşımınız hakaret değil mi.konuya bi girdiniz bakın ne hale geldi...Gönül isterdiki bi kaç faydalı,konuyla alakalı cümleler dökmeniz,ama neyse bu kadar mış demekki anlayışınız...
Alt 30 Ekim 2012, 13:47   Mesaj No:46
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
söylediklerinizi sizdede görürüz inşaallah...bakış açınızda sıkıntı var galiba ,alıntıladığınız mesajımdan bi kaç mesaj sonra ABDULMELİK ABİNİN,bakış açısı sizin kinin tam zıttında bi kaç mesaj sonrasınıda veya öncesinide zahmet edip okusaydınız ya,veya konuya ortadan başlayınca sizin durumunuza düşmemekte imkansız..sizin bu yaklaşımınız hakaret değil mi.konuya bi girdiniz bakın ne hale geldi...Gönül isterdiki bi kaç faydalı,konuyla alakalı cümleler dökmeniz,ama neyse bu kadar mış demekki anlayışınız...
Konuya göz attım hepsini okumadım ama okuduklarımın içinde konuyu süratle tepeye çıkartan yorumlarınız var orta yolda konuyu izaha çalışan üyeler var ama dikkatimi çeken tv kanalına taşımanız tv kanallarından daha çok kişi var medinewebde günlük ziyaret edenleri düşünürsek ..Size hakaret etmiyorum estf aklımdan bile geçmedi sadece tutumunuz ! konuda soru sorulmuş cvp verenler var sonuç ? izaha dökülecek ..Konuya baktım gayet normal anormal bişeyler çıkarmazsanız sadece biraz daha yumuşak yaklaşırsanız hassas konularda anlayışsız gördüğünüz insanlar daha farklı görünecektir eminim ...
Alt 30 Ekim 2012, 14:12   Mesaj No:47
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
dua dilencisi Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Konuya göz attım hepsini okumadım ama okuduklarımın içinde konuyu süratle tepeye çıkartan yorumlarınız var orta yolda konuyu izaha çalışan üyeler var ama dikkatimi çeken tv kanalına taşımanız tv kanallarından daha çok kişi var medinewebde günlük ziyaret edenleri düşünürsek ..Size hakaret etmiyorum estf aklımdan bile geçmedi sadece tutumunuz ! konuda soru sorulmuş cvp verenler var sonuç ? izaha dökülecek ..Konuya baktım gayet normal anormal bişeyler çıkarmazsanız sadece biraz daha yumuşak yaklaşırsanız hassas konularda anlayışsız gördüğünüz insanlar daha farklı görünecektir eminim ...
sizin beni eleştirmeme sebeb olan mesajım sadece bir kişiyeydi ki, o mesajıda karşı tarafın yazdığı mesaja yönelik yazmıştım,tv kanalına çağırmamdaki maksat gerek kendim gerek diğer arkadaşlarımın tarikatlarla görüştüğü ve onların nasıl yaklaşımda olduklarını biliyor olmamızdandır,her şeyin ayen beyan olması yönünde öyle bi tavır sergiledim.

benim yaklaşımımı eleştiriyor ve bunada hakkınızda var tabiki,yalnız nerede nasıl yumuşaklık yapmam lazım,örneğin hangi cümlem ağır ve yerine sizce ne yazsaydım yumuşak izah olurdu onu verin,neresi yanlış bakalım....
Alt 30 Ekim 2012, 23:52   Mesaj No:48
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:TELMİHA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 19586
Üyelik T.: 10 Temmuz 2012
Konular: 3
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Sadullah bey bey öyle laf kalabalığı yapmışsınızki bilmeyen biri olursa bu adam ne kadar ilim sahibi der.Birde kalkmış şaşalı ve şirk dolu türbelerinize,kümbetlerinize islamdan deliller sunmuşsunuz gibi bir hava içerisindesiniz.Yazık çok yazık.

Allah ve Rasulu bir işe hüküm verdiği zaman ianmış mümin erkeğe inanmış mümin kadına ancak işittik ve iman ettik demeleridir.Kalkıp mezarlarda yatan ölülerden medet ummak oraları birer tapınak haline getirmek sonrada kem kümlerle buna islamdan deliller sunmaya çalışmak tam olarak şeytana hizmet etmektir.

Yahudi ve hıristiyanlar hatta mekke arap putperestleri dahi kendi ibadet yerlerini ve salih insanların kabirleri birer puthaneye çevirdiklerini gören Allah’ın kulu ve rasulu Arkadaşlarına (ashab) “Sizler sakın rabbim benim kabrimi tapınak haline getirmeyin der”

Allah’ın rasulu evinde vefat etmiş vefatından sonra evi yıkılmamış naaşı oraya defn edilmiştir deyip sonrada işte bizde bunun için kümbetlerimizi birer tapınak haline getiriyoruz deyip şirklerinin üstüne perde indirmeye çalışmak hakikaten islam dini gibi mükkemmel bir dinden nasiplenememek demektir.

Bu tarz polemiklerin içine girmeyi pek uygun bulmadığım için fazla katılım yapmak istemiyorum.Fakat bu Tasavvufçuların islama olan saldırısını görüncede bir türlü kendimi cevap yazmaktan alıkoyamıyorum.

İslamın dışındaki tüm dinler batıldır,bunun Allah katında bir geçerliliği olmadığı gibi müslümanlar nezdinde bir anlamları yoktur.

Yüce mevlamız bizler muhtelif yollara sapmayalım birileri bizleri Allah’ın adını kullanarak sapıklığa ve sapkınlığa düşürmesin diye binlerce peygamber gönderdi ve bazı peygamberlerle birlikte ilahi mesajlar gönderdi.
Fakat her nedense bazı islama uzak fakat sürekli islam kisvesine bürünmüş fertler cemaatler sürekli muhkem olan ayetlerin hükümlerini bir kenara bırakarak yani görmezden gelerek bir mana alemi dedikleri dünyalarından akla hayale gelmedik şirk dolu inanç sitemi peşindeler.Bu inanç sistemlerini cahil olan halk kitlelerine kabul ettirmek içinde yok efendim rüya aleminde peygamberi gördüm yok efendim bunları ben yazmadım bana yazdırıldı gibi bir takım yalan dolan üçkağıt dolu semavi bir hava katmak suretiyle kendilerine dayanak ararlar.Aynı sadullah beyin şeyhlerinin yaptığı.

Şimdide sizinle bir araya gelelim konuşalım teklifinde bulunuyorlar.Allah aşkına siz ne zaman Kuran çizgisine dönmeyi düşünüyorsunuz.Bunun cevabı varsa görüşmnek kolay.Böyle görüşmeler bakın kuranda nasıl tasvir ediliyor.

“De ki: "Ey Kitap Ehli, bizimle sizin aranızda müşterek (olan) bir kelimeye (tevhide) gelin. Allah'tan başkasına kulluk etmeyelim, O'na hiç bir şeyi ortak koşmayalım ve Allah'ı bırakıp bir kısmımız (diğer) bir kısmımızı Rabler edinmeyelim." Eğer yine yüz çevirirlerse, deyin ki: "Şahid olun, biz gerçekten müslümanlarız."Ali-İmran/64

İşte gerçek çağrı budur.İster yüzyüze ister başka türlü temel mesele bu.Allah’tan başka Rabler edinmemek sadece ve sadece tek “İlah” olarak rebbül alemini kabul etmek.Allah’tan başka İlahlar edinenler hiçbir toplantıda sonuca gidemezler.

Allah Rasulu (sav) kitap-ehli ve müşriklerin azgınlarıyla defalarca toplantı fakat onlardan bir sonuç alamadı.Günümüz şirk dinin ilahları kendi makamlarında soru sorulmasını bırak düşünmeyi dahi yasak etmişlerken bunlarla hangi sözde vahdaniyet sağlanabilir orasını siz düşünün.

Cübbeli Ahmet müritlerine siz konuşmayın sizine hangi hadis sahih hangi hadis zayıf siz sadece size verileni alın ve kafa sallamaya devam edin.Ha birde bol bol para mal mülk bağışta bulunun çünki villarımızı lüx araçlarımızı tamamlayamadık ,ihtiyaç var.

İşte sadullah bey siz böyle bir ekolun savunucusunuz.Sizden istirham ediyorum konuşurken ve yazarken birazcık Allah’tan korkun,Allah ve Rasulune iftira atmayın.
Allah meleklerle müslümanlara yardım etti amenna o halde bizlerin şeyhleride uçarak kaçarak uzayın katmanlarını geçerek bizlere neden yardım etmesinler gibi bir takım ipe sapa gelmeyen iddialarla insanların kafalrını yıkakmak bu tarz cemaatlere onları kul yapmanın vebalı büyüktür.

Yaw mademki şeyhleriniz bu kadar marifetlidirler neden kendi hastalıklarına bile bi çare olamıyorlar neden yer altı zenginliklerinin yerlerini haber vermiyorlar,yürürken ayakları takıldığında kafalarının üstüne düşerek yeri öpüyorlar.Bakın size birşey söyleyeceğim mahmut ustaosmanoğlu artık helaya gidip tuvaletini bile yapamıyor ,ha bu her insan için geçerlidir.Çünki insan sünnetullah gereği yaşlanınca güçten kuvvetten düşer yani onunla alay etmiyorum.Diyorumki mademki himmet sahibi keramet sahibi hadi kendine bir faydası olsun. Hiç düşünmezmisiniz bunu.

Ayeti bir daha vereyim ve konuyu bitireyim inşallah

“De ki: "Ey Kitap Ehli, bizimle sizin aranızda müşterek (olan) bir kelimeye (tevhide) gelin. Allah'tan başkasına kulluk etmeyelim, O'na hiç bir şeyi ortak koşmayalım ve Allah'ı bırakıp bir kısmımız (diğer) bir kısmımızı Rabler edinmeyelim." Eğer yine yüz çevirirlerse, deyin ki: "Şahid olun, biz gerçekten müslümanlarız."”
Alt 31 Ekim 2012, 00:10   Mesaj No:49
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

telmaha,
lütfen fikriniz zikriniz neyse hür ve sansürsüz yazın kimse engel olmaz.lakin girişte ilk mesajınız saldırgan ve itici.kimse burda alim kesilmiyor ben bilirimde demiyor.kimsenin öyle bir iddiasıda yok sanırım.muhatabınıza ulu orta müşrik diyorsunuz.bunun sorumluluğu yokmu sizce! tanıyormusunuz gördünüzmü şahit oldunuzmu? hayır!peki müşrik olduğuna nasıl karar verdiniz!?
samimi ve art niyetsiz müslümanlar munazara yaparken,kişileri değil konuyu hedef alır.eleştirir çürütür veya onaylar veya karşı delillerini sunar.
en basitinden dört mezhep alimleri farklı düşündükleri için ayrılmışlardır.farklı düşünmek farklı delil getirmek herkesin hakıdır.muhatabınız sizin gibi düşünmüyorsa nezaket çerçevesinde katılmadığınızı söylersiniz.
seni alim sandımmm
laf kalabalıklığı
şirk mabedlerinizz
bunlarmı munazara Allah aşkına :(
konu çok harika bir atmosferde gidiyordu baltalamaya hakkınız yoktu.
sayglr...

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 31 Ekim 2012, 08:44   Mesaj No:50
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
O'na hiç bir şeyi ortak koşmayalım ve Allah'ı bırakıp bir kısmımız (diğer) bir kısmımızı Rabler edinmeyelim.
Bu ayet bugüne kadar hiç dikkatimi çekmemişti. (Allah razı olsun) Ne kadar güzel bir ayet. Rabbimiz Kuran'da hiç bir şeyi eksik bırakmamış elhamdülillah. Aynı şekilde 1-2 ay önce bir ayete daha denk gelmiştim:

Allah’ı bırakıp tapındıklarınızın hepsi sizin gibi (yaratılmış) kullardır. Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi hemen onları çağırın da size cevap versinler (duanıza icabet etsinler). (A'raf 194)

İşte burada da "sizin gibi kullardır" diyor Rabbimiz. "Haydi çağırın da cevap versinler" diyor ilerisinde, bakın. İşte gavslardan yardım dilemenin Kurandaki reddiyesi!!!

Bu ayet işte net bir şekilde bizden birilerini, yani insanları ilah edinmekten bahsediyor. Taş, heykel değil. İşte buradan yola çıkmalı ve araştırmaya devam etmeliyiz. Bir insan diğer bir insanı nasıl ilah edinir.. İşte şirk sadece puta (taş olan) tapmak değildir. Bunu bir kavradık mı, inşallah zihnimizdeki engeller de kalkar, söylemeye çalışılanlar anlaşılır.

Bu arada en son "Şeytan salihlerden beridir" iddiasını araştıracağımı söylemiştim. Bunun üzerine yazılmış bir metin bulamadım. Bu yüzden parça parça benim anladıklarımı yazmak durumundayım:

Ayette var, evet; Şeytan takva sahiplerine etki edemiyor:

“Takvaya erenler (yok mu?) onlara şeytandan herhangi bir arıza iliştiği zaman, iyice düşünürler, bir de bakarsın ki onlar görüp bilmişlerdir bile."(A'raf Süresi: 7/201)

Ama işte, takva sahiplerine.. Takva için ne demiştik: Allah'tan hakkıyla korkmak, Kitabı, sünneti ile hareket etmek, katiyetle Şirk olan şeylerden ısrarla kaçınmak.. İşte bu takva.. (Ayrıca "iyice düşünürler" diyor Rabbimiz. Yani Şeytan onlara da geliyor ama düşünerek buluyorlar doğru yolu.. Ne mutlu doğru yolu bulanlara..)

Bir yandan yukarıda değinilen hususlara "caizdir" diyen bir alim/şeyh, dilediği kadar zühd hayatı yaşasın, "takvalıdır" denilemez. Bunu ve benzerlerini işte Şeytan aldatmaktadır. Şeytan hiçbir zaman kendisini belli etmez, gizlenir, süsler püsler öyle telkin eder. Hangi aklı başında "müslümanım" diyen, Şeytandan geldiğini bildiği bilgiyi kabul eder?? Elbette hiç biri.. İşte Şeytan kandırıyor, hem o salih dediklerinizi, hem de "onlar salihtir, şeytan yaklaşamaz" diye savunan takipçilerini.

Her şeyden de önce bir insanın salih olup olmadığını, iç dünyasını, Allah dostu olup olmadığını hakikatte (kullar değil) Allah bilir. Bu "Allah dostudur" diye kimse kimseyi etiketleyemez, hatadan uzak göremez, körü körüne peşine gidemez.. İslam uyanık olmayı ve özellikle şu ahir zamanda kişilere değil, ısrarla Kuran ve sünnete (Şu yukarıdaki iki ayete bakın, o bile yeter) bağlanmayı gerektirir. Kişilerin Allah katında sahip olduğu değer, kullar tarafından bilinemez. Bu gösterdikleri kerametler de nimet olabileceği gibi, imtihandır aynı zamanda. Bir de uçan hintlileri düşünürseniz (Budistler) istidraç olabileceğini de hemen düşünebiliriz. Yani iş keramette bitmiyor, Kurana ve sünnete uygunlukta bitiyor. Gerçek takva sahipleri, Allah dostları bunlardır.

Not: Önlem olarak bir şeye değineyim hemen: Tansiyon düşük olursa inşallah, tartışmalar zihnimizi yormaz. Yavaş yavaş, sakince.. S.a

"Asra yemin ederim ki insan gerçekten ziyan içindedir.Bundan ancak iman edip iyi ameller işleyenler,birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır ."

Asr Suresi

Konuyu Toplam 11 Kişi okuyor. (0 Üye ve 11 Misafir)