Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi Truly,Açılış Tarihi:  25 Ekim 2012 (13:07), Konuya Son Cevap : 14 Kasım 2012 (17:45). Konuya 70 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme: Değerlendirme: Toplam 2 oy almıştır,  ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.
Alt 02 Kasım 2012, 22:55   Mesaj No:51
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart Cevap: Tasavvufla İlgili sorularıma cevap arıyorum inşallah

Günümüzde Adı Müslüman olanların her daim karşı durdukları Laik yada Kemalist kesimin Anıtkabiri ziyaret etmesi ve Atam sana şikayet ediyoruz vs söylemlerini eleştirmektedirler Ammma kendi anlayışlarını sorgulamazlar Kemalistleri eleştirenler Nedense Türbe Ölü ve benzeri yerleri ziyaret ettiklerinde kendilerince güzel birşey yapmış gibi görünürler arada bir fark varmı ha anıtkabir ha Türbe kabir ???

-İmam Ali- (a.s)
Alt 02 Kasım 2012, 23:04   Mesaj No:52
Medineweb Sadık Üyesi
iklimya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:iklimya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 90
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 114
Beğenildi:31
Beğendi:0
Takdirleri:112
Takdir Et:

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Günümüzde Adı Müslüman olanların her daim karşı durdukları Laik yada Kemalist kesimin Anıtkabiri ziyaret etmesi ve Atam sana şikayet ediyoruz vs söylemlerini eleştirmektedirler Ammma kendi anlayışlarını sorgulamazlar Kemalistleri eleştirenler Nedense Türbe Ölü ve benzeri yerleri ziyaret ettiklerinde kendilerince güzel birşey yapmış gibi görünürler arada bir fark varmı ha anıtkabir ha Türbe kabir ???
sayın yitik kasten mi yapıyorsunuz yoksa gercekten farkında mı degilsiniz?
bu nasıl bir benzetmedir acaba. Hem aşırı derecede siyasi hemde ahlaka aşırı derecede uzak.
Nasıl olurda Saidi nursi hz. nin türbesinin basında bir fatiha okumakla yada hacı bayram velinin
türbesinde bir fatiha okumakla anıtı ziyaret eden ve şikayette bulunan kitleyi bir görürsünüz?
siz dedelerinizin basına gidip bir fatiha okumaz mısınız?
rica ediyorum bu uslubu terk edin artık.
anladık sizler sapık zihniyetin karsısında kıyamdasınız ve bizde bunu destekliyoruz.
sizin burada yazdıgınız anlattıgınız adı tasavuf olan ki (ben asla buna tasavuf demem)
inanmıyoruz. Ama ben Allahın birligine inanan, Rasulunun şefaatine güvenen ve
hicbir yaratılmısı onlara denk görmeden, kıyas etmeden, edebine uygun bir sekilde
ümmetin derdine düşmüş olan tasavufa inanıyorum.
Alt 02 Kasım 2012, 23:09   Mesaj No:53
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
iklimya Üyemizden Alıntı Mesajı göster
sayın yitik kasten mi yapıyorsunuz yoksa gercekten farkında mı degilsiniz?
bu nasıl bir benzetmedir acaba. Hem aşırı derecede siyasi hemde ahlaka aşırı derecede uzak.
Nasıl olurda Saidi nursi hz. nin türbesinin basında bir fatiha okumakla yada hacı bayram velinin
türbesinde bir fatiha okumakla anıtı ziyaret eden ve şikayette bulunan kitleyi bir görürsünüz?
siz dedelerinizin basına gidip bir fatiha okumaz mısınız?
rica ediyorum bu uslubu terk edin artık.
anladık sizler sapık zihniyetin karsısında kıyamdasınız ve bizde bunu destekliyoruz.
sizin burada yazdıgınız anlattıgınız adı tasavuf olan ki (ben asla buna tasavuf demem)
inanmıyoruz. Ama ben Allahın birligine inanan, Rasulunun şefaatine güvenen ve
hicbir yaratılmısı onlara denk görmeden, kıyas etmeden, edebine uygun bir sekilde
ümmetin derdine düşmüş olan tasavufa inanıyorum.
İklimya bacım Ne dedeme Fatiha nede Ölülere Ölüye Kur'an okumam ama dua ederim Rabbime affetmesi için Bugün anıtkabirde kendi hallerini büyük atalarına şikayet edip derman isteyenler ile Türbe ve benzeri yerlerde hallerini şikayet edip derman isteyen ölülerden himmet bekleyen anlayış arasında fark yoktur onların PUTU Ataları ise adı Müslüman olanların PUTU'da kabirde yatan zatlardır fark yok...Üstadın sadece Onurlu duruşu beni bağlıyor kitapları vs çok önemli değil..Kendisine saygı duyarım ama put edinmem...Hacı Bayram türbesi veya Puthanesinde dönen Şirkin haddi hesabı yok.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 02 Kasım 2012, 23:26   Mesaj No:54
Medineweb Sadık Üyesi
iklimya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:iklimya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 90
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Konular: 114
Beğenildi:31
Takdirleri:112
Takdir Et:

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
İklimya bacım Ne dedeme Fatiha nede Ölülere Ölüye Kur'an okumam ama dua ederim Rabbime affetmesi için Bugün anıtkabirde kendi hallerini büyük atalarına şikayet edip derman isteyenler ile Türbe ve benzeri yerlerde hallerini şikayet edip derman isteyen ölülerden himmet bekleyen anlayış arasında fark yoktur onların PUTU Ataları ise adı Müslüman olanların PUTU'da kabirde yatan zatlardır fark yok...Üstadın sadece Onurlu duruşu beni bağlıyor kitapları vs çok önemli değil..Kendisine saygı duyarım ama put edinmem...Hacı Bayram türbesi veya Puthanesinde dönen Şirkin haddi hesabı yok.
olayı trajı komik yada polemiklerle dolu hala getirmek istemiyorum,
siz benim dünya görüşümü bende az cok sizin dünya görüsünüzü
biliyorum. size söyleyecegim tek sey gercekten mutezili nin kaybettigi hüsrana ugrayacaksınız.
akılcı davranayım derken akılsızlıga sürükleniyor gibisiniz ( kusura bakmayınız)
örnekleriniz o kadar cirkinleştiki yazdıgınız yazıların anlamı kalmıyor.
bırakın artık irdelemeyi, anıtkabirde yatan ile dedenizin farkı yoksa selamlar efendim..
Alt 02 Kasım 2012, 23:28   Mesaj No:55
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Tamam ablam bende uzatma taraftarı değilim size saygım vardır Allah'a emanet olunuz.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 03 Kasım 2012, 10:12   Mesaj No:56
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:Truly isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21133
Üyelik T.: 25 Ekim 2012
Konular: 2
Beğenildi:10
Beğendi:29
Takdirleri:201
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Tek Din İslam'ın uygulamada da "Tek Din" olacağı günlerin özlemini çekiyorum kardeşlerim. İslam'ız değil, şucuyuz bucuyuz dediğimizden bunca ihtilaf. Sanki herbirimizin kitabı ayrıymış gibi.. Takındığımız isimleri bırakıp, Allah'ın bize verdiği isimle anılmaya davet ediyorum tüm kardeşlerimizi. İhtilaflar ancak bu zaman son bulacaktır inşallah.

Rahman ve Rahim Olan Allah'ın adıyla:

(İnsanları) Allâh’a dâvet eden, sâlih ameller işleyen ve «Ben müslümanlardanım.» diyenden daha güzel sözlü kim olabilir?” (Fussilet, 33)

Elhamdülillah Müslümanım. Kitabın ve sünnetin emrettiği üzere, sadece, yol (delil) olarak bunları seçtim, bunlara aykırı olan herşeyi reddettim. Şüphelilerden uzak durup, Rabbime hatalarımı(zı) affetmesi için dua ve tevekkül ettim.

Şahıslar tarafından (ya da bizzat kendisi tarafından) Tevhidci ve Tasavvufçu diye adlandırılan, buna karşılık (sadece Allah'a kulluk etme, sünnet üzere hareket etme) inançlarında aynı olan kardeşleri de "Biz Müslümanız" demeye davet ediyorum. Aynı fikirde olanlar, sırf isim yüzünden ayrılık yaşamaktalar. Rabbim hak üzere birleşmek, isim olarak da Allah'ın verdiği ismi kabul etmek nasip etsin.

Buyrun kardeşlerim, madem ki hemfikiriz, hepiniz davetlisiniz.. Var mısınız bundan sonra Ben Müslümanlardanım demeye??

"Asra yemin ederim ki insan gerçekten ziyan içindedir.Bundan ancak iman edip iyi ameller işleyenler,birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır ."

Asr Suresi
Alt 03 Kasım 2012, 10:59   Mesaj No:57
Medineweb Sadık Üyesi
Ene Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ene Garip isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20682
Üyelik T.: 07 Ekim 2012
Arkadaşları:7
Konular: 26
Beğenildi:8
Takdirleri:10
Takdir Et:

Tasavvufun temeli üç esasa dayanır: Zikir, sabır, şükür. Yani Yaratanı sık sık anmak ve Ondan
gaflette bulunmamak, başına gelen belalara, kazalara ve diğer insanların çiğliğine sabretmek,
Allah’ın verdiği nimetlere şükretmek, nankörlük etmemektir.
Tasavvuf, insanın eğitimini esas alan ve onu olgunlaştırmaya(kamil insan) çalışan bir yoldur.
Tasavvuf eğitiminde kulun, derece derece kötü huylarını terketmesi, onların yerine iyi huyları koyması,
cehaleti yok etmesi, bilgi ile bezenmesi, gafletten kurtulması ve her an Allah’ı hatırına getirmesi
gerekir.
anlaşıldığı üzere tasavvuf'un şirkle uzaktan yakından alakası yoktur,şirke düşmüş olanlar vardır bende çokğuna şahit oldum şeyhi yer yüzünde bir yaprak dahi kıpırdasa bilirmiş, halbuki şeyhin bu insanın bu şekilde düşündüğünden bile haberi yoktur. Allah öylelerine hidayet nasip etsin diyorum ve bu kişilerin tasavvufun t'sinin yanından geçmediklerini düşünüyorum bu konuda düşünceme ters düşen insanlarla tartışmaya girmek istemiyorum çünkü onlar bildiklerinden şaşmazlar ne onları nede kendimi günaha sokmak istemiyorum. selametle...

Kalbi kırık olanın kalbine Allah dokunur...
Alt 03 Kasım 2012, 12:01   Mesaj No:58
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:Truly isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21133
Üyelik T.: 25 Ekim 2012
Konular: 2
Beğenildi:10
Beğendi:29
Takdirleri:201
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Tasavvufun temeli üç esasa dayanır: Zikir, sabır, şükür. Yani Yaratanı sık sık anmak ve Ondan
gaflette bulunmamak, başına gelen belalara, kazalara ve diğer insanların çiğliğine sabretmek,
Tasavvuf, insanın eğitimini esas alan ve onu olgunlaştırmaya(kamil insan) çalışan bir yoldur.
Tasavvuf eğitiminde kulun, derece derece kötü huylarını terketmesi, onların yerine iyi huyları koyması,
cehaleti yok etmesi, bilgi ile bezenmesi, gafletten kurtulması ve her an Allah’ı hatırına getirmesi
gerekir.
İşte bu yolun adı İSLAM'dır. Bu yolu biz İSLAM olarak kabul etmeliyiz.

Buradaki TEVHİD ehliyiz diyenler de aynen bunları kabul etmekteler. Çünkü İslam, adım adım günahları terketmeyi ve Allah'ın razı olduğunu bildirdiği amellerle adım adım O'na ulaşmaya çalışmayı gerektirir.

Bu şekilde TASAVVUF diye anlatılan şeyin esasen İSLAM'dan olduğunu, ayrıca ŞİRK'ten kaçının diye uyaran TEVHİD'cilerin yolunun da İSLAM olduğunu gördüğümüzde ve kendi taktımız (insanların yani) isimlerin gereksiz bir ayrılığa, boş tartışmalara yol açtığını anladığımızda, inşallah birlik adına birşeyler yapılması gerektiğini de anlayacağız.

Tabi bu benden önce, İSLAM ALİMİ kabul edilen kişilerin Ümmetin Birliği adına konuşup uzlaşması ve müslümanları da bu konuda uyarması sonucu olur ancak.

Bir taraf sağ else, diğer taraf da sol el. Birlik olmadığı sürece birbirimizi yer, bir adım bile "Allah'ın şeriatı yolunda" ilerleyemeyiz. Yanlış mıyım?

"Asra yemin ederim ki insan gerçekten ziyan içindedir.Bundan ancak iman edip iyi ameller işleyenler,birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır ."

Asr Suresi
Alt 03 Kasım 2012, 12:49   Mesaj No:59
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
zilzal Üyemizden Alıntı Mesajı göster
gerekir. anlaşıldığı üzere tasavvuf'un şirkle uzaktan yakından alakası yoktur,şirke düşmüş olanlar vardır bende çokğuna şahit oldum şeyhi yer yüzünde bir yaprak dahi kıpırdasa bilirmiş, halbuki şeyhin bu insanın bu şekilde düşündüğünden bile haberi yoktur. Allah öylelerine hidayet nasip etsin diyorum ve bu kişilerin tasavvufun t'sinin yanından geçmediklerini düşünüyorum bu konuda düşünceme ters düşen insanlarla tartışmaya girmek istemiyorum çünkü onlar bildiklerinden şaşmazlar ne onları nede kendimi günaha sokmak istemiyorum. selametle...
...

tasavvuf şeyhlerinin kendi kitaplarındada,şuan türkiyede yaşayanların sözlerindede bir çok şirk var ve bu şirklere davet ediyorlar...ve bu sitede videolarla verdik bizzat...

Ayrıca,zikir,sabır,şükür islamın kavramlarıdır içerik olarakta islamın vahiysiyle açıklığa kavuşturulmuştur.Tasavvuf dini ise bu kavramların içini kendi heva ve hevesiyle doldurmuş ve öyle anlatmış ve uygulamıştır.örneğin sizin SABIR OLARAK ANLATTIKLARINIZ,eksik ve islamın sabır anlayışı hayatın her alanına Allahın vahiysini hakim kılmak için mücadele edip,gücünün dışındakilerdede Allah dayanmaktır...sinmek,geri durmak,köşeye sığmak değildir...
Alt 03 Kasım 2012, 13:49   Mesaj No:60
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

konuyu baştan sona okuduğumuzda varacağımız sonuç : aslında hepimiz aynı şeyı söylüyoruz.
zaten hiç bir müslüman tasavuftaki şirkleri hurafeleri onaylaması mümkün değil.tasavuçuların kullandıkları islami kavramlar süslü püslü görünsede,kavramların namussuzlaştırılmasıdır bence.bilinmesin değindiği gibi kavramlarda sorun vardır.truly ve zilzalın çağrısına hangi ilim erbabı hayır der ki ? ferdinin anlatmak istediği karmaşık bi şey.ben bi şey anlamadım siz anladınız mı ? yitiksevdanın benzetmesi hiç hoş olmayan bir durum.
tasavufa bakışımızı özetlersek şöyle ki ;
1-tasavuftaki sabır kavramı islami değildir.sana tokat atana diğer yanağını çevir hiç değildir.zülum edene eyvallah demek de değildir.hakkına hukukuna tecavuze katlanmak da değildir.eşşidai alel kuffar ayetini hatırlamak bu sorunu çözecektir.
2-tasavuftaki zikir de islamın istediği kavram değildir.içeriği kendileri doldurmuşlardır.saatlerce oturup kafa sallayıp sübhanallah demek,kuranın zikr kavramına cevap vermez.kurana göre zikr hakkı haykırmaktır,kuranı haykırmaktır tebliğ etmektir,namaz kılmaktır,namazında huşu sahibi olmaktır,kuranı tertil ile okumaktır,Allahı görüyormuşçasına görülüyormuşçasına yaşamaktır vs. tasavufun bazı uçuk kaçık gurupları gibi zikirle diskotekleri oynamak göbekleri kıvırmak değildir.
3-tasavuftaki ahlak da menzilini değiştirmiş vaziyette.islamdaki ahlak kuran ahlakıdır.ahlak numunesi Resulullahtır(usvei hasene).ahlaklıca düşünmek,ahlaklıca yaşamak,ahlaklıca ibadet etmek,ahlaklıca sosyal yaşantıda bulunmak islamın isteğidir.tasavuf bu konuda sıkıntılıdır.
4-bir lokma bir hırka konusu müslümanları sefil zayıf dilenci kılığına sokmaktır.kuran bu yaşantıyı zihniyeti elinin tersi ile çöpe atar.
5-tasavufta affedilmeyen en büyük kavram şirk kavramına pervasızca girmeleri.ferdinin verdiği örnekler malesef doğru.yitiksevdanın dile getirmek istediğide sanırım budur.

özetle truly kardeşimizin çağrısı zaten kuran çağrısıdır.müslümanlardanız demek neyımıze yetmez de ci cu co ca eklerini alıyoruz.alimlerimizden faydalanalım tabii ki ama alimci kesilmek kurana gölge düşürmektir.mürşit isteyene Resulullah yetmedi mi yan sanayıden ithalat yapıyoruz.kaynak olarak kuran yetmedimi de beşer kitaplarını kaynak edindik.
....
saygılar...

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.

Konuyu Toplam 4 Kişi okuyor. (0 Üye ve 4 Misafir)