Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi Truly,Açılış Tarihi:  25 Ekim 2012 (13:07), Konuya Son Cevap : 14 Kasım 2012 (17:45). Konuya 70 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme: Değerlendirme: Toplam 2 oy almıştır,  ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.
Alt 03 Kasım 2012, 13:52   Mesaj No:61
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:Truly isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21133
Üyelik T.: 25 Ekim 2012
Arkadaşları:0
Konular: 2
Beğenildi:10
Beğendi:29
Takdirleri:201
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Tasavvufla İlgili sorularıma cevap arıyorum inşallah

Alıntı:
örneğin sizin SABIR OLARAK ANLATTIKLARINIZ,eksik ve islamın sabır anlayışı hayatın her alanına Allahın vahiysini hakim kılmak için mücadele edip,gücünün dışındakilerdede Allah dayanmaktır...sinmek,geri durmak,köşeye sığmak değildir...

Allah razı olsun kardeşim. Bu da müslümanım diyenlerin en büyük sorunlarından. Başımıza üç-beş politikacı geçmiş, bize ne kadar izin verirseler dinimizi o kadar yaşıyabiliyoruz. Müslüman bu zillete boyun eymemeli. Sabır aynen dediğiniz gibidir.

Peygamberimiz (sav) ve sahabeler 40 kişi oluncaya kadar dinlerini gizli yaşamış, sonrasında ise Allah'ın adıyla cihada başlamışlar. Biz bu yüce ahlakın neresinde kaldık?

Din, yalnızca namaz, zikir ve gözleri haramdan saklamak değildir.

"Fitne ortadan kalkıp din yalnız Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Eğer vaz geçerlerse bilin ki düşmanlık ancak zalimlere karşıdır." (Bakara, 2/193)

Biz bunu elde edene kadar pasiflik bize yaraşmaz. Nereden başlamalı? HAK olana davetten başlamalı tabi. Sayımız milyonlarla ifade ediliyor, yönetim sistemimize bir bakın!!

"Asra yemin ederim ki insan gerçekten ziyan içindedir.Bundan ancak iman edip iyi ameller işleyenler,birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır ."

Asr Suresi
Alt 03 Kasım 2012, 13:55   Mesaj No:62
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
konuyu baştan sona okuduğumuzda varacağımız sonuç : aslında hepimiz aynı şeyı söylüyoruz.
zaten hiç bir müslüman tasavuftaki şirkleri hurafeleri onaylaması mümkün değil.tasavuçuların kullandıkları islami kavramlar süslü püslü görünsede,kavramların namussuzlaştırılmasıdır bence.bilinmesin değindiği gibi kavramlarda sorun vardır.truly ve zilzalın çağrısına hangi ilim erbabı hayır der ki ? ferdinin anlatmak istediği karmaşık bi şey.ben bi şey anlamadım siz anladınız mı ? yitiksevdanın benzetmesi hiç hoş olmayan bir durum.
tasavufa bakışımızı özetlersek şöyle ki ;
1-tasavuftaki sabır kavramı islami değildir.sana tokat atana diğer yanağını çevir hiç değildir.zülum edene eyvallah demek de değildir.hakkına hukukuna tecavuze katlanmak da değildir.eşşidai alel kuffar ayetini hatırlamak bu sorunu çözecektir.
2-tasavuftaki zikir de islamın istediği kavram değildir.içeriği kendileri doldurmuşlardır.saatlerce oturup kafa sallayıp sübhanallah demek,kuranın zikr kavramına cevap vermez.kurana göre zikr hakkı haykırmaktır,kuranı haykırmaktır tebliğ etmektir,namaz kılmaktır,namazında huşu sahibi olmaktır,kuranı tertil ile okumaktır,Allahı görüyormuşçasına görülüyormuşçasına yaşamaktır vs. tasavufun bazı uçuk kaçık gurupları gibi zikirle diskotekleri oynamak göbekleri kıvırmak değildir.
3-tasavuftaki ahlak da menzilini değiştirmiş vaziyette.islamdaki ahlak kuran ahlakıdır.ahlak numunesi Resulullahtır(usvei hasene).ahlaklıca düşünmek,ahlaklıca yaşamak,ahlaklıca ibadet etmek,ahlaklıca sosyal yaşantıda bulunmak islamın isteğidir.tasavuf bu konuda sıkıntılıdır.
4-bir lokma bir hırka konusu müslümanları sefil zayıf dilenci kılığına sokmaktır.kuran bu yaşantıyı zihniyeti elinin tersi ile çöpe atar.
5-tasavufta affedilmeyen en büyük kavram şirk kavramına pervasızca girmeleri.ferdinin verdiği örnekler malesef doğru.yitiksevdanın dile getirmek istediğide sanırım budur.

özetle truly kardeşimizin çağrısı zaten kuran çağrısıdır.müslümanlardanız demek neyımıze yetmez de ci cu co ca eklerini alıyoruz.alimlerimizden faydalanalım tabii ki ama alimci kesilmek kurana gölge düşürmektir.mürşit isteyene Resulullah yetmedi mi yan sanayıden ithalat yapıyoruz.kaynak olarak kuran yetmedimi de beşer kitaplarını kaynak edindik.
....
saygılar...

Tek cümle ile: Allah razı olsun kardeşim.

"Asra yemin ederim ki insan gerçekten ziyan içindedir.Bundan ancak iman edip iyi ameller işleyenler,birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır ."

Asr Suresi
Alt 03 Kasım 2012, 17:04   Mesaj No:63
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11850
Beğendi:8990
Takdirleri:26311
Takdir Et:

uslup bu şekilde olunca,
konu amacına ulaşıyor,nefessiz her cümleyiiçtim adeta desem
çokmu abartmış olurum bilmem ama inanın böyle...dile getirmeye korktuğum

söyleyemediğim ama içimi kemiren herşey
bu sayfada cevabını buldu,kenarlarında dolaştığım

düşünceler netleşti ,bir ara konu gitti geldi ama zararsız atlattık diye düşünüyorum,

hepinize sonsuz teşekkürler,zamanında ezber yaptığım ve koyun gibi

güdüldüğüm konuların,muhasebesini yapabiliyorum artık,abdülmelik abinin yorumlarını yabana atamicam,

hepinize saygılar
Alt 03 Kasım 2012, 21:27   Mesaj No:64
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
mihrinaz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
uslup bu şekilde olunca,
konu amacına ulaşıyor,nefessiz her cümleyiiçtim adeta desem
çokmu abartmış olurum bilmem ama inanın böyle...dile getirmeye korktuğum

söyleyemediğim ama içimi kemiren herşey
bu sayfada cevabını buldu,kenarlarında dolaştığım

düşünceler netleşti ,bir ara konu gitti geldi ama zararsız atlattık diye düşünüyorum,

hepinize sonsuz teşekkürler,zamanında ezber yaptığım ve koyun gibi

güdüldüğüm konuların,muhasebesini yapabiliyorum artık,abdülmelik abinin yorumlarını yabana atamicam,

hepinize saygılar
Allah sizden razı olsun kardeşim.

Buraya kadar olan konularda inşallah hepimiz hemfikiriz. Daha büyüklü-küçüklü pek çok yanlış bildiğimiz şey var. Her birini incelemek/öğrenmek/öğretmek elbette çok zaman alır ama en başta, bir sürü yanlışımızın var olduğunu fark etmek bile yeterli gelecektir. Çünkü ancak eksiğini bilen biri tamamlamaya uğraşır. (Tıpkı hastalığını kabul eden kişinin, tedaviye yanaşması gibi. )

Şirk ve bid’at olan şeylerden korunmaya itina ettiğimizde, zayıf hadislerle, zorlama yorumlardan uzak durduğumuzda ancak o zaman Tek Olan Doğruya ulaşılır inşallah. Ümmetin birliği de ancak o zaman olur. Bu da tabi Allah’ın izniyle, uyanık olmak ve araştırmayla olacak şeyler.

Mesela hayata ciddi bir şekilde yön veren, nefisle mücadele konusunda ilk akla gelen hadisi ele alalım. (Araştırmacı kardeşlere ödevimdir )

“Küçük cihaddan, büyük cihada döndünüz “ hadisinin sıhhati, gelmiş geçmiş tüm Peygamberlerin, ayrıca Peygamberimizin (sav) ve sahabelerin hayatına uygunluğu nedir?

Bakalım neler öğreneceksiniz..

Not: Bilenler yazmasın lütfen, bilmeyenlerden ricamdır. Kolay gelsin

Ayrıca Ferdi kardeşi ben anladım, tarzı farklı olmuş sadece..

Asr Suresi
Alt 06 Kasım 2012, 14:24   Mesaj No:65
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Arkadaşları:3
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:

Allah c.c. bizi uzak tuttu sanırım konu baya bir ateşlenmiş Esip gürleyenler , vurup kıranlar olmuş...

Sayın Abdulmelik güzel bir yorum ve fikir beyanında bulunmuşsunuz , Diğer kerdeşlerimizin üsluplarına zaten alıştık

Aslında şu var herkes kendi görmek istediği şekilde olaylara yaklaşmazsa bu münazara yada tartışmalar olmıyacak , evet Tasavvufta da uç noktalara çıkmış davranışlar mevcuttur.Ama bu demek değildirki diğer görüşler sütten çıkmış ak kaşıktır. Eleştirmek üslubu kabalaştırmak değil eleştirirken de düzeltmektir. Kişi kendisini biraz sorgulasa aslında ne kadar hezeyanda olduğunun farkına varacaktır.

Bunu defalarca yazdım, ben Tasavvufta Kuran ve Sünnet dışında bir şey göremedim , Çünki bu İLİM yani Tasavvuf İlmi Edebi, Ahlakı ön planda tutarak Kuran ve Sünneti öğretir. Tasavvufta öne çıkmış isimlerin , alimlerin eserleri ve bunlarda gecen zahirde şeriata ters olan ama manada bizi bağlamayan sözler davranışlar ise diğer alimler tarafından zaten izah edilmiştir. Hatta bu davranışlarından ve yaşadıkları hallerin etkisinden kurtulunca kendileride bu hallerin zahiren hata ve şeriata ters olduğunu dile getirip tevbe ettikleri eserlerindedir...

Tsavvuf ehlinin yaptığı nafileler ise - Tasavvuf yolunda olduğunu ve aşırıya kaçanları bunun dışında tutarak yazıyorum - Yine Kuran ve Sünnet çizgisinden şaşmadan zikir ve ibadetlerini yerine getirmektedirler..

Yani Tasavvuf öcü değil Allaha c.c. Giden Yollardan birisidir....Zaten öcü olsaydı bugüne kadar yazdıklarınız bizi iyce yaklaştırmaz uzaklaştırırdı...

vesselam
Alt 14 Kasım 2012, 10:07   Mesaj No:66
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Selamun aleykum kardeşlerim.

Forumda ilk bu konudan yazmaya başlamıştım, şimdi de yine bu konudan izninizi istiyorum. Çok kısa bir süre içinde internet hayatına uzun soluklu bir ara vereceğim inşallah. Bilmiyorum inşallah ölmez sağ kalırsak, belki 6 ay, belki seneye, ya da en doğrusu Rabbim ne zaman nasip ederse görüşmek ümidiyle..

Konuda emeği geçen, güzel yorumlarıyla hatalarımızı, eksiklerimizi inşallah karşılıklı farketmemizi sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Amacım sadece elhamdülillah müslümanlar olarak sağlam kaynaklardan dini öğrenmemiz gerektiğine dikkat çekmekti, ki, bu hususun anlaşıldığını umuyor ve konuyu artık sizlere devrediyorum.

(Bu arada yukarıda örnek olarak "sahih midir" diye sorduğum ünlü hadise şu ana kadar cevap gelmediği için ben kısaca değineyim; cihad elbette hem nefisle, hem de kafirlerle sıcak savaş olmak üzere yapılır. Ancak bunu küçük-büyük diye ayırmak, hele ki dini uğrunda canlarını ortaya koyanların cihadını küçük diye değerlendirmek çok büyük bi hatadır. Kısaca bu hadis sahih değildir. Google'dan aranınca ayrıntılı bilgilere kolaylıkla erişilebilir.)

Rabbim hepimizi razı olacağı amellere eriştirsin, Allah'a emanet olun.

Asr Suresi
Alt 14 Kasım 2012, 16:29   Mesaj No:67
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Bi sıkıntı yoktur inşaallah...
Alt 14 Kasım 2012, 16:44   Mesaj No:68
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Allah yar ve yardımcın olsun dualardasınız...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 14 Kasım 2012, 17:31   Mesaj No:69
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Allah razı olsun kardeşlerim, önemli bir sıkıntı yok inşallah. İnternet sözleşmemiz sona eriyor; eşim "yenilemeyelim" dedi, ben de kabul ettim. Şöyle ki, uzun zamandır gerek öğrenme, gerekse öğrendiklerimi iletme adına fazlaca vakit geçirdim internette. Zihnim yoruldu galiba, ki yeni yeni tanıştığım başağrılarım da dinlenme vaktimin geldiğini söylüyor..

Asr Suresi
Alt 14 Kasım 2012, 17:37   Mesaj No:70
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Rabbimiz kalbinize şifa,sağlığınıza afiyet versin.

yalnız fıtrat boşluk kabul etmez,her boşalan yere yeni birşeyler dolar,inşaallah bu boşluğunuzda rabbani eylemlerle tanışırsınız ve fıtratınızda öyle güzelliklerle dolar..

Konuyu Toplam 4 Kişi okuyor. (0 Üye ve 4 Misafir)