Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tevhid Ve Şirk Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi bilinmez,Açılış Tarihi:  16 Aralık 2012 (13:52), Konuya Son Cevap : 31 Ocak 2014 (01:06). Konuya 91 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Ocak 2014, 21:14   Mesaj No:61
Medineweb Aktif Üyesi
hiranur86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:hiranur86 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27674
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:2
Konular: 6
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: TÜRKİYEDEKİ TARiKATLAR VE KENDİ ANLATIMLARINDAKİ ŞİRKLER..

Alıntı:
ali70 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Allah ete kemiğe bürünmekten münezzehtir... O yarattıklarına benzemekten münezzehtir.
Yalnız şu da var ki, efendi hazretleri ete kemiğe büründüm, Mahmut diye göründüm demiş. Siz de ete kemiğe bürünmüş, hiranur olarak görünmüşsünüz. Biz de ali diye görünmüşüz...

Ete kemiğe bürünen Allah değildir... Ruhtur...
Her bedenin içinde bir ruh yok mudur? Hah işte odur ete kemiğe bürünen...
Sizi ele alalım... Çevrenizdekiler sizi asla göremez... Gördükleri sadece ete kemiğe bürünmüş olan toprak bir bedendir... Siz bu toprak beden içindesiniz... Aslolan siz görünmezsiniz... Ölümünüzle bu bedeninizi terk edeceksiniz... O toprak olacak, siz ise ebedi yolculuğunuza devam edeceksiniz... Yani siz de ete kemiğe bürünmüşsünüz...

Ene Allah diye bir sözü hiç bir kul söylemez, söyleyemez... O sözü ancak Allah söyler...

Eğer bir kulun ağzından bu söz şuurlu bir halinde çıkmışsa, kast ettiği kendisinin Allah olduğu değildir. Kast ettiği, bana ait hiç bir fiil yok, hepsi Allaha ait, hepsini Allah yaratıyor, ben bir hiçim hiç'tir... Demek istiyordur...
Yoksa Allah muhafaza, Allah olduğunu iddia edip te, bana tapının diyen hiç bir veli kul görmedim... Hiç bir mürid de şeyhini Allah ilan edip tapmaz...

Şuursuz bir halde ağızdan çıkıyorsa da, bedeni kontrolünü kaybetmiştir. İki şık vardır:
1- Onun ağzından konuşan Allahtır...
2- Ya da delidir...
Her iki halde de itibar edilmez... Çünkü her nereye dönersen dön, bütün yönler Allahındır, Allaha dönmüş olursun ama bütün yönler yasaklanmıştır, tek bir yön takdir edilmiştir insanlar için: KABE

Melekler nasıl ki Adem'e döndüklerinde (secde ettiklerinde) Adem as'a tapmadılarsa, biz de Kabe'ye dönmekle
taşa tapmıyoruz... Ama ne var ki bütün yönler Allahın ise de, Kabe'den başka yöne dönmek yasaklanmış...

Ters olan nedir? Allahı tevhid etmek mi? Sadece bilginiz yok... Bilmediğiniz şeylerde, size ilk bakışta yanlış görünen bir olayı yargılamayın... Yargılamaya çalıştığınız o şahısların hayatına bir bakın... Kendisine mi taptırıyor, yoksa İslamı mı öğretiyor, namazı, orucu mu öğretiyor? Kıbleyi mi gösteriyor...
Eğer dediğiniz gibi olsaydı, Mahmut efendinin çevresindekiler onu tanrı bilip tapıyor olmayacak mıydı?
Ama değil... O zaman iftira suçuyla karşı karşıyasınız... Müslüman birine iftira atmanın, Allah katında ne büyük bir sorumluluk getireceğini umarım biliyorsunuzdur...

Aklıma bizim oralarda yaşanan bir olay geldi... İki amcaoğlu İstanbul'a araba almaya giderler. Bir Wolksvagen(şimdi biz onları Tosbağa diye biliyoruz) taksi alırlar... Konya'ya kadar gelirler... Araba çok hoşlarına gitmiştir. Konya'ya gelince arabanın motorunu merak ederler ve ön kaputu açıp bakarlar. Bizimkilerin ikisi de şokta. Arabanın motoru yok. ''Üleeeeee... Emmoğlu bu arabanın motoru yok.'' der biri... Öbürü de, '' deme ülen şimdi biz buraya kadar motorsuz mu geldik.'' der... Tartışıp dururlarken, yoldan geçen biri, beyler bunların motoru arkada olur der... Arkaya bakarlar... Bizimkiler şaşkın... Üleeeee, emmoğlu motoru bagaja koymuşlar. Şimdi işin yoksa tamirciye git, bagajdan al ön tarafa taktır... Öbürü de der... Boşver emmoğlu, buraya kadar motorsuz geldik. Eve varınca motoru bagajdan alır satarız... Arabanın da iki bagajı olmuş olur...

Bilmediğinizi biliyoruz da, bu kadar belli etmeyin...
aferin sanaaaa çok güzel açıklamışsın hallacı mahmutun bunu söylemesinde bir hikmet aramış bulmuşsun ya demekki onun katline fetva veren alimler hiçbişey bilmiyorlardı...

arkadaşım boş konuşuyorsun ( açıklayımmı sen açıklarmısın bunu da)

doğrudur ben bilmiyorumdur , sen önce bana din nedir ,ibadet nedir,şirk nedir bir açıklasana ona göre seninle tartışayım bakalım sen ne biliyorsun ?
Alt 11 Ocak 2014, 21:19   Mesaj No:62
Medineweb Aktif Üyesi
hiranur86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:hiranur86 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27674
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:2
Konular: 6
Beğenildi:2
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
SENİN ŞEYHLERİN TAYYİ MEKANSA ,IRAKI,SURİYEYİ,ARAKANI,MYAMMARI,GAZZEYİ,AFKANİSTA NI,BOSNAI,ÇEÇENİSTANI,BİLMİYORLARMI,AMA YOK ONLARDA DERGAHLARINDA[TEZGAHLERINDA],ALLAH DİYOR VİRD SAYISINI ÇOĞALTIYORLARDI,DEĞİL Mİ...

Birde Allahın Rasullerinin ashabına iftira atmayın,yok neymiş ÖMER RA da tayyi mekan mış..ömer ra nın döneminde orduda komutan UBEYDULLAH RA ile,HALİD RA dılar...
onlar nefsleriyle cihad ede dursunlar dergahlarında

onların nesfisleri terbiyeli ama imanları .... siz
Alt 11 Ocak 2014, 21:20   Mesaj No:63
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:

Alıntı:
Birde Allahın Rasullerinin ashabına iftira atmayın,yok neymiş ÖMER RA da tayyi mekan mış....
İftiradan Allah sığınırım... İslam tarihi konusunda bilgin var sandım olayı tam yazmadım, buyur buradan araştır...

Aynı özellik Hz. Ömer (ra)’de de görülmüş. O da, camide hutbe okurken birden Medine’ den çok uzakta bir yere savaşa gönderdiği komutanına, “ Ya Sariye dağa çek, dağa...” diye seslenir. Böylece savaşta yenilmek üzeriyken bu mesajı alan komutan, bu taktiğe uyarak savaşı kazanır. Böylece Hz. Ömer (ra) olayı görmenin ötesinde o olaya müdahale de etmiştir.
Alt 11 Ocak 2014, 21:34   Mesaj No:64
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
hiranur86 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
aferin sanaaaa çok güzel açıklamışsın
İnanmadın değil mi?

Alıntı:
hallacı mahmutun bunu söylemesinde bir hikmet aramış bulmuşsun ya
Müslümanın Müslüman hakkında hüsnü zanda bulunması gerektiğini öğretmişti büyüklerimiz...

Alıntı:
demekki onun katline fetva veren alimler hiçbişey bilmiyorlardı...
Katline fetva vermeyip de, Allah aşkı için Allah yolunda baş koymuş alimler de hiç bir şey bilmiyor demekki...
Demekki Mevlanalar cahil, Abdulkadir Geyleniler cahil, Yunus Emreler, Gazaliler cahil... Ömrünün son iki yılında tarikata girip, sonra da ömrümün son iki senesi olmasaydı Numan helak olmuştu diyen İmamı Azam Ebu Hanife cahil... Demekki hepsi cahil...
Sizi ilminizle başbaşa bırakmaktan başka çarem kalmadı...

Alıntı:
arkadaşım boş konuşuyorsun
Evet farkettim... Susuyorum...

Alıntı:
( açıklayımmı sen açıklarmısın bunu da)
Buyrun arkadaşım siz buyrun... Sizin yanınızda bize laf söylemek düşmez, buyrun siz açıklayın...

Alıntı:
doğrudur ben bilmiyorumdur , sen önce bana din nedir ,ibadet nedir,şirk nedir bir açıklasana ona göre seninle tartışayım bakalım sen ne biliyorsun ?
Gözünü kapatmış birine güneşi gösterecek yetenek yok bende arkadaşım...

Ben sorularınıza cevabı verdim sanıyorum. Bu kadar yeterli anlayana... Benim dinim bana tartışma diyor...

Susuyorum...
Alt 11 Ocak 2014, 21:42   Mesaj No:65
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
İSLAMA GÖRE Bİ KELİME BULAMASSINIZ DOĞRUDUR...AMA ŞİRK ÜZERİNE Bİ DİNDE BUNA CEVAP OLARAK ÇOK KELİME BULURSUNUZ...Yaşayın bakalım ,ama böyle ölmeyin...
Doğrudur efendim, sadece islama göre değil, hiç bir şeye göre aşkı kelimelere dökemem...

Aşkı anlatamam... Anlamak istiyorsan git aşık ol, öğren...

Aşk şirktir demiyorsanız, gidip bir aşık olun... Benim anlatmama gerek kalmaz, tüm hücrelerinizde hissedersiniz aşkı...

Aşk kendisi açıklar size...

Alıntı:
Yaşayın bakalım ,ama böyle ölmeyin...
Aşık olarak ölmemizi istemiyorsunuz yani... Size ne?

Sizin çevrenizde sevdiğiniz kimse yok mu? Onları severek ölmeyin, onlardan nefret ederek ölün diye bir bedduada bulunduk mu?

Biz Allah aşkına talibiz... Size ne?
Alt 11 Ocak 2014, 22:11   Mesaj No:66
Medineweb Sadık Üyesi
NİSAREYYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NİSAREYYAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22593
Üyelik T.: 07 Aralık 2012
Arkadaşları:26
Konular: 29
Beğenildi:15
Takdir Et:

Alıntı:
İSLAMA GÖRE Bİ KELİME BULAMASSINIZ DOĞRUDUR...AMA ŞİRK ÜZERİNE Bİ DİNDE BUNA CEVAP OLARAK ÇOK KELİME BULURSUNUZ...Yaşayın bakalım ,ama böyle ölmeyin...
Ya ''Allah aşkına'' herkes müşrik, herkes müşrik...

Nasıl bir bakıştır bu

“Nasıl yaşarsanız öyle ölür ve nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz” sırrınca

dikkat ediniz uğraştığınız alimler Allah Allah diyerek yaşıyorlar...

siz ise şirk şirk.. Yüce mevlam sizi şirkle öldürmesin ne diyeyim size.........
Alt 11 Ocak 2014, 23:58   Mesaj No:67
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:

''Tasavvuf ve tarikat şirk,küfür ve delalettir ''gibi sözler Ehli Sünnet vel cemaate ait değildir.(Ehli sünnet vel cemaat Müslümanların çoğunluğunu teşkil eder.)

Bu sözler genellikle Vehhabilere aittir.Tarikat ve Tasavvuf aynı Fıkıh,Tefsir ,Hadis ilmi gibi İSLAMA ait bir ilim dalıdır.

Yani bu aşırı görüşler ehli Sünnete mensup orta yollu bir Müslümanı asla bağlamaz.İtibar edilmez.

Tasavvuf İslamın ahlak boyutudur. Gerçek tasavvuf yüzde yüz Kuran ve Şeriata uygundur.Gerçek sufiler sadece kuru lafla değil ,hal ile İslamı yaşamışlar .

Dinin ihlas boyutuna çokça önem vermişler nefisleriyle mücadele etmişler .Farzların yanı sıra nafilelerle Rasulullahın sünnetiyle hayatlarını süslemişlerdir.Hayatın her safhasında edebi elden bırakmamışlardır.

Gerçek Tasavvuf ehli hem ilim hem ihlas sahipleridir.

Bazı sapık şeyhler ve tarikatlar yüzünden bütün Tasavvuf müessesesini yok saymak adaletsizlik ve cahilliktir.

Tarikat ve Tasavvufu yok saymak Abdulkadir Geylaniyi,İmam-ı Rabbaniyi ,İmam-ı Gazaliyi yok saymaktır.

De ki; 'Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Hiç kuşkusuz Allah bağışlayıcı ve esirgeyicidir.' (Ali İmran 31 ayet)

Şeyh efendiyi sevmeyi şirk görenler bu ayeti nasıl anlar acaba ?

Doğrusu felaha ermiştir temizlenen ,Rabbinin adını zikredip O'na kulluk eden (A'la suresi 14-15)

Alt 12 Ocak 2014, 01:31   Mesaj No:68
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster
''Tasavvuf ve tarikat şirk,küfür ve delalettir ''gibi sözler Ehli Sünnet vel cemaate ait değildir.(Ehli sünnet vel cemaat Müslümanların çoğunluğunu teşkil eder.)

Bu sözler genellikle Vehhabilere aittir.Tarikat ve Tasavvuf aynı Fıkıh,Tefsir ,Hadis ilmi gibi İSLAMA ait bir ilim dalıdır.

Yani bu aşırı görüşler ehli Sünnete mensup orta yollu bir Müslümanı asla bağlamaz.İtibar edilmez.

Tasavvuf İslamın ahlak boyutudur. Gerçek tasavvuf yüzde yüz Kuran ve Şeriata uygundur.Gerçek sufiler sadece kuru lafla değil ,hal ile İslamı yaşamışlar .

Dinin ihlas boyutuna çokça önem vermişler nefisleriyle mücadele etmişler .Farzların yanı sıra nafilelerle Rasulullahın sünnetiyle hayatlarını süslemişlerdir.Hayatın her safhasında edebi elden bırakmamışlardır.

Bazı sapık şeyhler ve tarikatlar yüzünden bütün Tasavvuf müessesesini yok saymak adaletsizlik ve cahilliktir.

Tarikat ve Tasavvufu yok saymak Abdulkadir Geylaniyi,İmam-ı Rabbaniyi ,İmam-ı Gazaliyi yok saymaktır.

De ki; 'Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Hiç kuşkusuz Allah bağışlayıcı ve esirgeyicidir.' (Ali İmran 31 ayet)

Doğrusu felaha ermiştir temizlenen ,Rabbinin adını zikredip O'na kulluk eden (A'la suresi 14-15)

Alt 12 Ocak 2014, 08:00   Mesaj No:69
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
muallime Üyemizden Alıntı Mesajı göster

Sayın muallime,yazdıklarınıza dair bi kaç cümle yazacam yalnız şu soruma cevap verebilirmisiniz,sorumda cevapta kısa zaten inşaAllah..

sorum şu,siz ehli sünnet alimleri tasavvufu delalet yoludur dememişlerdir diyorsunuzya,Ehli sünnet alimleri kimlerdir,ve ehli sünnet alimlerinin yaşadığı tarih nedir tasavvufçuların yaşadığı tarih ne zamandır.Ehli sünnet alimleri tasavvufçuların yaptıklarına [yazdıklarına]yaşadıkları DİNE ŞAHİD OLMUŞLAR MIDIR VE DELALET DEMEMİŞTE,HAK Bİ YOLDUR BİZDE BUNLARIN AYNISINI YAPIYORUZ VE ZATEN HAKTA BUDUR MU DEMİŞLER.

Bakalım siz ehli sünnet derken,neyi,KİMİ,KİMİLERİ kast ediyorsunuz,çünkü BENDE EHLİ SÜNNETİM VALLAHİ...Bİ SORUMA CEVAP VERİNDE,SONRA DEVAM EDELİM İNŞAALLAH..
Alt 12 Ocak 2014, 09:47   Mesaj No:70
Medineweb Usta Üyesi
AlimOğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AlimOğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15399
Üyelik T.: 24 Aralık 2011
Arkadaşları:1
Konular: 59
Beğenildi:189
Beğendi:36
Takdir Et:

hayret taacub ve ibretle bazı müslümanlara bakıyorum.cehalet ve dalaletlerini kamufle etmek için kullandıkları sözde delil şunlar:
  • alimlerden dahamı iyi bilirsen??
  • biz ehli sünnetiz onlar şii ve vahhabi?? şii ve vahhabilere kurban olasılar!
  • sen nasıl filan alime yan bakarsın imansızz! rezaleti ebediye ve reziletname yazarlarınıda alim diye bize yutturun siz.roviyi mevlanız sayın siz.onlar size mevla bize değil.batmışsanız o sizin sorununuz.
  • şeyhınde Kuran ve sünnetin ruhunu katleden aykırılıklar varsa,O'nun bir bildiği vardır bizim aklımız ermez.adam resmen müşrikçe konuşuyor.başlıyorsunuz tevil tefsir ve avukatlığına.cehaletinizi bu kadar da sergilemek farz değil!
  • değil alime köpeğe bile hakaret etmek aşağılamak islam ahlakı ile uyumsuz.ama eleştiriyı hakaret sanan sakil insanlar var malesef.yahu ehli sünnetin kurucularından biri olan imam şafii bağdattaki eserlerimle amel edene hakkım helal değildir:"yanıldım" der.mısırdaki eserlerimi alın demiştir.alimler yanılamazmı eleştirilemezmi? alimler eleştirildiğinde imansızmı oluyoruz?emeviler imanın şartlarına kaderi ekledi.sizde alimlere kayıtsız şartsız tabii olun ekleyın.hayret Ya!
Aramızdaki beyinsizlerin yaptıklarından dolayı bizi yok eder misin Allahım
(araf 155)

Konuyu Toplam 6 Kişi okuyor. (0 Üye ve 6 Misafir)